Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

OdgovorNapisal/-a Dean » 07 Dec 2005, 14:58

Nekaj malega o Bakterijskih okužbah

Simptomi:
Pri bakterijskih infekcijah so prisotne bele ali sivobele lise, s krvjo podpluta, napihnjena mesta na koži, krvava vnetja v okolice spolne in analne odprtine, ter na ronbovih plavuti, odstopanje lusk in trebušna vodenica. Znak so tudi belo obrobljene, razcefrane plavuti in včasih tudi popolni razpad plavuti.

Zdravljenje:
Odvisno od situacije oziroma zgodnosti same diagnostike si lahko pomagamo z kakšnim akvarijskim antibakterijskim sredstvom (npr.:bactopur oz. baktopur direkt, če je stanje že precej kritično, ali pa kaj podobnega – Pozor! Preveri ali ustreza za tvoje ribe).
Tržišče je polno pripravkov proti bakterijskim okužbam, bakterij pa je ogromno, zato ne bodite razočarani, če ne bo vedno vse šlo po načrtih.
Pozor!  Vedno dobro preberi navodila proizvajalca zdravila in se jih drži!

Preventiva:
Najboljši predlog je higijena akvarija, beri – čista in primerna voda.

POZOR!: Mrtve ribe pa je potrebno uničiti, da se virusi in bakterije ne širijo (v nekaterih primerih, npr.: ribja TBC, je lahko nevarnost tudi za človeka), zato predlagam: zažig, uničenje s kislino, itd., nikakor pa ne z njimi v straniščno školjko.
Nazadnje spremenil Dean, dne 15 Avg 2007, 12:20, skupaj popravljeno 1 krat.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
isshino
Kraj: Ajdovščina
Kontakt:

Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranj

OdgovorNapisal/-a isshino » 08 Dec 2005, 19:00

kot preventivo bakterijskim boleznim priporočamo uporabo hagnovega preparata cycle. ta deluje probiotično v kolikor ga dodajamo v predoziranju torej 1x tedensko količino ki jo je predvidel prodajalec.

Gre se pa zato da zaradi prevelikega števila bakterijskih kolonij ki so v pripravku cycle že v aktivni torej kolonijski oblikile te poberejo hrano ostalim negativnim bakterijam (negativnim ne po klasifikaciji glede na barvanje membrane ampak glede na učinek na ribe ).
IsshREEF, I reef u 2 ?

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 10 Nov 2006, 18:30

Pozdravljeni!
Moje zlate ribice imajo po telesu (predvsem na mehkejših delih - pri repu, okoli plavuti...) rdeče krvave pikice. :?
Prijateljica veterinarka mi je takole po telefonu (ne da bi ribice videla) rekla, da gre najbrž za notranjo bakterijsko infekcijo, in da bi ribice rabile antibiotik.
Šla sem v naš zoo shop in kupila tablete "Baktopur direct" od firme "Sera", ki mi jih je svetoval prodajalec. Doma sem vse naredila po navodilih in upam, da bo kaj pomagalo. Ker pa se vseeno bojim, da te tablete ne bojo dovolj (ne vem, če je kakšen antibiotik v njih), sem vas želela vprašati, če ima kdo izkušnje s to boleznijo - krvavenje pri zlatih ribicah. :?

Upam, da bo česen rešil moje ribice. Kaj menite, ga lahko dam v akvarij kar takoj, tudi če je v njem še vedno raztopljena tableta, ki mora biti 3 dni v akvariju?

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 10 Nov 2006, 18:57

Pozdravljena Tarika.
PRijateljica ti je prav svetovala, v tem primeru gre po vsej verjetnosti za podkožno bakterijsko infekcijo. V primeru bakterijskih infekcij lahko uporabiš Bactokur Direkt ali pa Aquafuran, pomagalo pa bo,d a v vodo daš tudi noževo konico ali pa eno kavno žličko soli (tamalo, ne tisto malo večjo čajno). Na tem forumu najdeš kar nekaj informacij o soli, kakšna je primerna itd. Sočasna uporaba česna ne bo škodila, kvečjemu pomagala.
Za vsako zdravljenje pa je potreben čas, zato kar mirno in počakaj, da zdravilo prime. To niso lahke zadeve. Če imaš mehurčke, je sedaj dober trenutek,d a jih vključiš in dobro prezračuješ vodo, ker bo to pomagalo ribici pri lažjem prenašanju tega zdravljenja.

V bodoče pa bi bilo, glede na to stanje pametno, da malo bolj pogosto in na pravilen način menjaš vodo oz. poskrbiš za boljšo kvaliteto le-te. Česen lahko uporabiš tudi kot preventivo, če ga stisneš in nakapaš na lističe oz. briketke, kar si že tako ali tako lahko prebrala v tej niti.

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 10 Nov 2006, 19:58

Dean, hvala za napotke!

Solna kopel mi je poznana. Sem jo uporabljala tudi, ko so imele ribice parazite - poleg zdravila "Mycopur". Ma kaj vse so že preživele z mano v tako kratkem času! Imam jih namreč komaj dobre 3 mesece - 2 ribici v 15 litrskem akvariju. Ena mi je celo iz akvarija skočila in sem jo našla na tleh negibno, ko sem prišla iz službe domov. Pojma nimam, koliko časa je bila na suhem. Ko sem jo vrnila v akvarij, je zgledalo, da ne bo preživela, a že naslednji dan je veselo plavala, kot da se ji ni nič zgodilo.
Ni vrag, da jih ne bom tudi tokrat pozdravila!

Moram pa povedati, da sem jima že dala košček olupljenega česna (ne vem, zakaj se je meni potopil na dno) in ga obe veselo grickata.

Uporabniški avatar
Neony
Kraj: Dravograd (Vič)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Neony » 13 Feb 2007, 18:20

Živijo
Imam majhen problem, oz. ima ga moj mali panda somček. Danes sem opazila da ima rahlo "razcefrano" repno plavut. Pospešeno diha in se zadržuje bolj v kotu akvarija ter v kokos hiški. Za hrano tudi nima velikega apetita.
Sumim, da gre za razpad plavuti, ampak ker se s takšnim primerom še nisem srečana nisem povsem prepričana (ali je možno , da ima plesen?). Skrbi me za mojega malega nagajivčka :-\
Doma ima zaenkrat le serrino zdravilo constapur, za katero pa predvidevam, da mi ne bo kaj v pomoč.
Prosim za čimprejšne odgovore!!!
lp
Neony
Priznajte, brez ribic ne greSlika

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 13 Feb 2007, 23:48

Če je plavut le malo načeta ti predlagm preventivo:
- izboljšaj kvaliteto vode
- hrani dodajaj vitamine in česen (o tem si lahko vse prebereš v nitih v forumu Hrana)
- v vodo dodaj Ectopur po navodilih.

... srečno

Uporabniški avatar
Neony
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Neony » 14 Feb 2007, 16:11

Hvala, k sreči imam ectopur tudi doma :D Bilo je omenjeno naj si izboljšam vodo, kako pa naj to storim, s kakšnimi pripravki, kajti do sedaj vodo menjam vsak teden in dodajam antistresni preparat, ter ob vsaki drugi menjavi tudi gnojilo za rastline, sem pa pred kratkim dodala tabletko za uničevanje alg, ker so se mi namnožile in sumim, da bi mogoče to negativno vplivalo na moje ribice.

Kriza!! :o :o Danes sem pogledala kakšno je stanje, in mu že nekaj repa manjka. Strah me je, kaj če mi pogine, prosim za čimprejšnji odgovor
lp

Neony

Uporabniški avatar
Neony
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Neony » 15 Feb 2007, 21:51

Jaz imam pa drugačen primer, moj somič je danes imel samo eno izbuljeno oko, ampak ima pa razcefrane plavuti in repa mu že dosti manjka. S čim ga naj zdravim in ali ga naj dam v drug akvarij??? :'( :'( :'(

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 16 Feb 2007, 19:21

Bakterijski razpad plavuti

To je precej pogosta bolezen akvarijskih rib. Prva znamenja so dosti neopazna in jih lahko prezremo, robove plavuti namreč postanejo rahlo rdečkaste ali motne.
Če pri tej bolezni ne ukrepamo takoj, začnejo plavuti razpadati, in sicer od zunanjega roba navznoter. Bolezen se širi, dokler plavuti povsem ne razpadejo in nazadnje ostanejo le še štrclji. Bolezen povzročajo bakterije iz rodu Pseudomonas.

Vzroki obolenja so lahko različni:
pojavi se ob menjavi vode ali grobem odlovu; bolezen lahko prinesemo z ribami iz narave, ponavadi pa se razvije zaradi nepravilnega transporta. Vzroki so lahko še prenaseljen akvarij, slaba kakovost vode ali nenadno znižanje temperature.

Zdravljenje:
Bolezen uspešno zatremo z zdravljenjem, npr. s sredstvom baktopur, ki ga lahko damo neposredno v akvarij. Obenem dodamo vanj še 2g soli na 10 litrov vode. Pred tem moramo sol raztopiti posebej.

Če je vzrok prenaseljen ali slabo vzdrževan akvarij, bo učinek zdravljenja kratkotrajen, odpraviti moramo vzrok za pojav bolezni!
Nazadnje spremenil Aquanubis, dne 16 Feb 2007, 19:23, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Mate
Kraj: Slovenj Gradec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mate » 04 Mar 2007, 10:12

Kot vidim iz tvojih postov imaš probleme na več mestih.Alge,plesen,razpad plavuti rib.Jaz ti predlagam da ne pretiravaš z raznimi preparati,ker ti bo samo škodilo.Preden si ne urediš vode boš imela skoz probleme.Pusti gnojila za rastline,preparate za alge za enkrat,uporabljaj samo ectopur pri menjavi vode.Lepo počasi,ker drugače nikamor neboš prišla.

Uporabniški avatar
GreKom
Kraj: Radizel

OdgovorNapisal/-a GreKom » 14 Avg 2007, 20:21

Zdravo, še tu isto vprašanje kot na Akvazinu....

No pa je tud mene zadelo :(

Voda:

No3 - 50

No2 - 0

Gh - ca. 4

Kh - ca. 4-5

Ph - 6.8

Uporabljen Tetrin test 5in1

Akvarij: 120 l, Temperatura 27 C, Kupljen pred 2 meseci, ciklan ca. 3 tedne. Nato sem postopoma naselil ancistruse, nato mavričarke, za njimi tetre in na koncu še skalarki. Pred kakim tednom sem dodal še lisički.

Rasline: 2x anubija, 2x suličarka, 2 večja šopa kriptokorine in ogromno zelo hitro rastoče (vsak 5 dan jo moram rezat) kabombe.

Populacija: 8 x rdeče tetre, 8 x mavričarke, 2 x ancistrus, 2 x lisička, 2 x skalarke

Stanje: 1 skalarka ima malo najedeno zgornjo plavut, mavričarke in 1 lisička  pa imajo najedeno spodnjo zadnjo (repno) plavut. Tudi na 1 teri opažam najedanje zgornje hrbtna plavuti.

Preventivno sem dodal žličko soli raztopljene v vodi, razmišljam pa tudi o uporabi česna.

Preden mi skočite za vrat glede količine rib v tem akvariju naj vam povem, da že planiram nabavo večjega ca 270-350 l akvarija, saj mislim, da bo v tem kmalu gužva.

Kaj mi svetujete? Zdravila? Menjavo vode? Kura s soljo in česnom?

Aja, v Juwelovem filtru imam še zmeraj črni (ogljeni) filter. Bo ta izničil učinek soli?
Kaj imata akvarij in lepi otroci skupnega? Oboje je treba delat počasi in z občutkom :) L.P. Grega

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 14 Avg 2007, 20:50

Oglje, ki ga imaš še vedno v filtru sploh več ne deluje. Ima moč absorbacije cca 3 tedne, nato je neuporabno. Ne samo da več ne absorbira, počasi začne vse od sebe oddajat. Je pa tudi res, da original filtri od juwela niso ravno neki biseri. Še sploh, če je akvarij bolj naseljen, njihova uporabnost fajn pade.

Lahko probaš dodat kakšno malo žličko na 100 litrov vode, pa probaj malo nitrate zmanjšat (malo bolj pogosto menjat vodo). Česen pri tej stvari nima pomena, je učinkovit za notranje zajedalce. Lahko pa ga uporabljaš kot preventivo (dodajaš v hrano ali vodo).

Če bo po tednu dni stanje še isto ali slabše, pa pridejo na vrsto zdravila.

Mirjam

Odg: Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

OdgovorNapisal/-a Mirjam » 21 Avg 2007, 19:08

Dean in ostali, hvala za koristne napotke.

Oklepni somič, naseljen 14.8.2007, je 19.8.2007 dobil odebeljen trebuh. Takoj sem ga dala v karanteno (zdravilo Tetra General Tonic po navodilih). Drugi dan je bula na trebuhu že uplahnila. Koliko dni mora ostati v karanteni? Se mi smili, ko je tako sam.

Hvala za odgovor.

LP Mirjam

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

Odg: Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, it

OdgovorNapisal/-a Dean » 22 Avg 2007, 17:53

Drži se navodil, ki so pri zdravilu, medtem pa saniraj stanje v glavnem akvariju, da se zadeva ne bo ponovila ...

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost