Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

Re: Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

OdgovorNapisal/-a general74 » 30 Jan 2018, 09:08

mislim, da je dozaža najmanjši problem, se prebere v navodilih kolko zdravila gre na tel. težo. omenjena ab pa se dajeta na 24 ur oz. pri sumamedu, če imaš 250mg tableto potem na 12ur, če imaš 500mg tabete pa na 24 ur , 3 dni. pri aveloksih je čas dajanja daljši, 5 ali 6 dni - če ne celo 7, se ne spomnim kolko tb je v pakiranju, seveda pri ljudeh. zdravilo razdrobi, preračunaj kolko ab bi šlo na težo ribe, za natančno odmerjanja pa uporabi ono vago, ki ti stehta tudi najmanjše količine.

JOŽE

Re: Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

OdgovorNapisal/-a JOŽE » 30 Jan 2018, 10:38

Za diskuse sem enkrat uporabil Esha Hexamita in pomaga! Takoj za tem pa sem dodajal naravni antibiotik iz aloje vere pod imenom VOOGLE od Easy LIfe, ki ni škodljiv za ribe, rastline niti za bio filter in tudi menjava vode ni potrebna, razen redno - je pa res, če je akvarij večji, zadeva ni ravno poceni; lahko se uporablja tudi preventivno; meni se je pokazal idealen; je pa problem pri vseh doziranjih raznih zdravil sama voda in razni dodatki, ki lahko izničijo delovanje zdravila! Voogle je ene vrste nadomestilo, ki je prišlo na trg, ko v nekaterih državah uporaba antibiotikov ni bila več dosegljiva v trgovinah; pri nas je prepovedan npr.Algezit od Easy Life, ki je naraven in pridobljen iz vrbe in naj bi škodil naravi, medtem, ko vse strupe za WC, čiščenje in pomivanje brez težav zlivamo v kanalizacijo; za akvarijske ljubitelje prepovedujejo razne miniaturne dodatke vodi in ribam, istočasno pa se vsa gnojnica sveta zliva v naravo - ta svet je res zmešan!

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 30 Jan 2018, 14:30

general74 napisal/-a:mislim, da je dozaža najmanjši problem, se prebere v navodilih kolko zdravila gre na tel. težo. omenjena ab pa se dajeta na 24 ur oz. pri sumamedu, če imaš 250mg tableto potem na 12ur, če imaš 500mg tabete pa na 24 ur , 3 dni. pri aveloksih je čas dajanja daljši, 5 ali 6 dni - če ne celo 7, se ne spomnim kolko tb je v pakiranju, seveda pri ljudeh. zdravilo razdrobi, preračunaj kolko ab bi šlo na težo ribe, za natančno odmerjanja pa uporabi ono vago, ki ti stehta tudi najmanjše količine.

Če je doza za 70kg človeka 3g na dan je potem za ribo, ki tehta 50g doza 1400x manjša (0,002g). Neizmerljivo, poleg tega mi doziramo antibiotik v vodo ne direktno v prebavni trakt kot pri človeku.

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 30 Jan 2018, 17:10

AB SE LAHKO DOZIRA V VODO, V HRANO, ČE HOČEŠ, jo izoliraj , če nočeš, da druge dobijo kaj od dodanega AB OZ. Č E TRETMA HOČEŠ IZVESTI SAMO NA TEJ RIBI, JA, AB BO PA VERJETNO VPLIVAL TUDI NA KORISTNE B, ZDRAVILA SE DAJEJEjo Z VODO, PRIHAJAM IZ ZDRAVSTVA, DOZO PA LAHKO POVEČAŠ. NE RABIŠ BITI PIKOLOVSKI. POSKUSI ZA NEKAJ DNI PRESELITI RIBO V MANJŠO POSODO. HRANO LAHKO POVALJAŠ V AB PRAH, NEKAAJ TEGA PRAHA SE BO ZAGOTOVO PRIJELO NA HRANO, POSKUSI.

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 30 Jan 2018, 22:38

general74 napisal/-a:AB SE LAHKO DOZIRA V VODO, V HRANO, ČE HOČEŠ, jo izoliraj , če nočeš, da druge dobijo kaj od dodanega AB OZ. Č E TRETMA HOČEŠ IZVESTI SAMO NA TEJ RIBI, JA, AB BO PA VERJETNO VPLIVAL TUDI NA KORISTNE B, ZDRAVILA SE DAJEJEjo Z VODO, PRIHAJAM IZ ZDRAVSTVA, DOZO PA LAHKO POVEČAŠ. NE RABIŠ BITI PIKOLOVSKI. POSKUSI ZA NEKAJ DNI PRESELITI RIBO V MANJŠO POSODO. HRANO LAHKO POVALJAŠ V AB PRAH, NEKAAJ TEGA PRAHA SE BO ZAGOTOVO PRIJELO NA HRANO, POSKUSI.

Seveda jo nameravam zdraviti v karantenskem akvariju, v 20l posodi. Natančno koliko antibiotika bi moral dati v to posodo. Potrebujem eksakten odgovor, ker ne bom eksperimentiral, to ni Gupy za 2 eura. Cena odraslega Altolamprologusa je od 100 evrov naprej, pa še naša najljubša je.
Vse to kar si ti do sedaj napisal ni nič konkretnega.
Ni ti potrebno vpiti, velike črke namreč pomenijo kričanje.

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 01 Feb 2018, 16:48

Izbuljeno oko: čeprav je večina infekcij pri ribah povzročenih od gram negativnih bakterij, so okužbe očesa večinoma od gram pozitivnih bakterij. Je pa to lahko tudi simptom za ribjo tuberkulozo - upam da tu ne, ker to je pa potem lahko pogreb vseh rib v akvariju. Nenehno o tem pišemo: optimalna voda, hrana ki vsebuje dovolj vitaminov (predvsem vitamine C, A, B2 in B6...). Dodajajnje probiotikov in prebiotikov v hrano. Tu lahko dela čudeže kratkotrajna kopel v solni raztopini, metilensko modrilo, česen ali razni čaji, kot je taheebo čaj, islandski lišaj, žajbelj, kamilice, ameriški slamnik, trpotec, orehovi listi in podobno, saj o tem nenehno pišemo. Od antibiotikov penicilin, eritromicin, Clarithromycin in podobni.

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 01 Feb 2018, 16:52

Dodajanje antibiotika v vodo: jaz sem računal težo akvarijske vode kot težo človeka. Recimo doziranje za odraslega človeka je tam okoli 75 kg (nekaj kg gor ali dol). Torej recimo za 150 l akvarij daš dvojno dozo za odraslega človeka. Se je večinoma lepo obneslo. Veliko antibiotikov pride (bolj ali manj sicer) v ribji krvni obtok preko škrg, zato se to z uspehom prakticira.

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 02 Feb 2018, 03:22

Hvala za konkreten odgovor.
Da gre za ribjo tuberkulozo je po moje težko verjetno, saj že skoraj tri leta nisem dodal nove ribe v akvarij. V petih letih so mi v tem akvariju poginile tri ribe. Ena se je nesrečno zagozdila pod kamen, druga (N. fasciatus) se je s tretjo (N. brevis) zadavila, ko jo je poskušala požreti.
Vode menjavam minimalno 120l tedensko, kar je preko 30%, poleg tega imam algni filter, ki zelo dobro deluje. Nitrati v akvariju so 10 mg/l, kar je skoraj pol man kot jih ima naša vodovodna voda. Vodi redno dodajam soli in mikroelemente od Seachem_a, poleg tega dodajam probiotike od Aquasorest_a, sicer ne ves čas, povprečno pol leta na leto.
Riba ima tako oko že kake dva meseca. Ker sem bral, da je za to bolezen največkrat kriva slaba kvaliteta vode zadnja dva meseca menjam še večjo količino. Ves ta čas stanje ni ne slabše ne boljše. Na očesu je prozoren balonček brez krvi ali pordele kože. Riba se obnaša povsem normalno, je, grozi drugim, brani svoj teritorij...
Sem pa imel tak isti problem pred petimi leti z drugim Altolamprologusom (oba sta bila kupljena skupaj v Nemčiji), ki pa sem ga sam ubil, ko sem ga zdravil s kapljicami za oči, verjetno z preveliko dozo.
Sedaj, ko ste mi napisali koliko naj dam antibiotika v vodo, ga bom dal v karanteno in poskusil z antibiotiki. Koliko dni naj taka kura traja?

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 02 Feb 2018, 06:12

Odvisno od vrste antibiotika, isto kot za ljudi (več dni). Če se ne motim, je izjema Summamed, zanj je dovolj 3 dni?

Sprajc194

OdgovorNapisal/-a Sprajc194 » 06 Nov 2018, 08:49

Pozdravljeni.
Imam tezavo z drgnenjem rib ob rastline in dno.
Sicer to poredko opazim, vceraj je bilo bolj ocitno, ko sem dodal 2 stroka cesna v akvarij (180l).
Zanima me, kaj bi to lahko bilo, na rdeceglavi tetri sem opazil eno belo pikico, ribe opazujem ze nekaj dni in je samo ta pikica na eni ribi. Mislite da so kaksni paraziti? Kako pogosto morm menjati vodo ce imam v njej cesen? Preventivno sem kupil od jbl punktol, je to zdravilo ucinkovito proti kaksrnimkoli parazitom?
Hvala.

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a LDDP » 06 Nov 2018, 11:36

Kaksni so pa parametri vode?
Rezim menjave?
Prilepi kaksno fotko akvarija.
Velikost, sostanovalci?

Drgnjenje je lahko znak parazitov, lahko pa tudi slabe vode.

Glede na opis ne deluje kot ihtia (pri tej bolezni je pikic vec in se hitro siri) in najslabse je vlivati zdravila v vodo nakljucno.

Za preventivo se lahko menja pol vode in doda nekaj soli (odvisno od sostanovalcev)

Cesen je potrebno vzeti iz vode po 2 dneh, da ne zacne gnit.

Sprajc194

OdgovorNapisal/-a Sprajc194 » 06 Nov 2018, 14:30

Ph... 7.8
Kh...9
Gh...10
Teste za no2... No3... In amoniak dobim v kratkem.
Vodo menjam na 7 do 10 dni 1/3...redno
5x gupy
8x rdeceglaca tetra
4x bronasti somcki
2x tajska lisicka
4x platy...
Vem da izbor ribic ni primeren, ampak so bili otroci zraven pri nakupu in so imeli svoje zelje...
Zdravil pa se nisem nic...

Sprajc194

OdgovorNapisal/-a Sprajc194 » 06 Nov 2018, 14:46

Se nekaj.
V nedeljo sem prvic opazil na ribi dve beli piki, tisto ribo sem dal v drug akvarij, CE bi bila ihtia, bi bilo danes vec rib okuzenih? Zanima me, ker nimam predstave kako hitro se siri ta bolezen?
Hvala za odgovor.

Sprajc194

OdgovorNapisal/-a Sprajc194 » 06 Nov 2018, 16:43

Se nekaj slikc...
Priponke
Screenshot_20181106-163732.jpg
Screenshot_20181106-163753.jpg
Screenshot_20181106-163844.jpg

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a LDDP » 07 Nov 2018, 02:06

Kako pa se drzi tista riba locena?
Pa temperatura vode?

Ihtia je bolezen, ki se zelo hitro (v urah) siri med ribami z oslabljenim imunskim sistemom/takimi ki so v stresu, tako da glede na vse povedano, ne gre za izbruh ihtie.

Ta bela pika bi lahko bilo tudi celjenje kake fizicne poskodbe.

Za prvo pomoc
Zaradi somicev naj bo soljenje bolj blago. Mogoce 1 skopa jusna zlica za cel akvarij. Pa opazovat ce bo drgnjenja manj ali isto. Pa potem ugotavljamo naprej.

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost