Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

AinT

Re: Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, not

OdgovorNapisal/-a AinT » 08 Nov 2011, 21:35

v manjšem akvariju imava le 5 neonk in bojnega samčka (oz. sedaj tri neonke in samčka, saj so dve shirale zaradi te bakterijske bolezni), tako da prenaseljenosti ne čutijo, tudi vodo menjava dosti pogosto in filtracija je dosti močna (celo premočna za tak akvarij), akvarij je naseljen tudi z živimi rastlinicami tako da za plavanje imajo dovolj prostora....tudi stresa mislim da ne doživljajo saj so zelo živahne in zelo žive barve...

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 08 Nov 2011, 21:37

Nesporazum, gre za premajhen akvarij, tako za neonke kot bojno ribo. Poleg tega so neonke jatne ribe.
Lahko, da ti bodo normalno živele, vseeno pa je akvarij premajhen, raje si omislita majhne nano ribice ali pa kozice.

Lp, C

AinT

OdgovorNapisal/-a AinT » 08 Nov 2011, 21:41

saj pa je jata od 5 naprej ane...hvala za opozorilo, vseeno neonke ostajajo, prav tako samec...potrebno je najti rešitev za bakterijsko obolenje, kar pa sigurno ni premajhen akvarij, ker so zbolele tudi neonke v 180l akvariju kar pa ni premajhen kajne? ::)

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 08 Nov 2011, 21:49

Govorim o preventivi, da ribe po morebitno uspešno zdravljeni bolezni ne bodo znova zbolele zaradi stresa.

lp, C

Uporabniški avatar
isht
Kraj: Mirna Peč

OdgovorNapisal/-a isht » 08 Nov 2011, 21:58

Da se popolnoma razumemo: bakterije, ki povzročajo različne bolezni, so tako ali drugače že prisotne v akvariju. Ob določenih pogojih pa te bakterije lahko premagajo imunski sistem rib, da le-te zbolijo.

Največkrat je kriva slaba kvaliteta vode. Ker v dobro vtečenih akvarijih visokih koncentracij amonijaka in nitritov ponavadi ni, je največkrat krivec nitrat.

Če obolevajo neonke v obeh akvarijih, je tako lahko kriva vodovodna voda, ki včasih oziroma na nekaterih zajetjih lahko vsebuje veliko nitratov (to je predvsem na podeželju). Izmeri nitrate (s kapljičnim testom) v akvariju in pa v vodovodni vodi. Nitrati nad 40ppm so toksični, nad 30ppm pa na dolgi rok slabijo zdravje rib (idealno je, da se jih vzdržuje na 20ppm in manj).

Lahko pa so neonke enostavno genetsko inferiorne zaradi takih in drugačnih razplodov, in imajo oslabljen imunski sistem, zaradi katerega so bolj dovzetne za bolezni.

Možnih vzrokov je veliko, je pa treba najprej preveriti in odpraviti vse možne vzroke, na katere sploh lahko vplivamo: to je kvaliteta vode, kvaliteta hrane.
Moj akvarij - 100l V2.0
Moj akvarij - 112l - zadnja sprememba 21.6.2011
Moj akvarij - 495l - raj za zlate ribe

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 09 Nov 2011, 07:07

isht napisal/-a:Da se popolnoma razumemo: bakterije, ki povzročajo različne bolezni, so tako ali drugače že prisotne v akvariju. Ob določenih pogojih pa te bakterije lahko premagajo imunski sistem rib, da le-te zbolijo.
...

V pogojih, kakršne imamo v akvaristiki žal še vedno (mišljena je odsotnost pravilne karantene in povsem neprimerni, prenatlačeni in premajhni gojitveni in prodajni akvariji v zootrgovinah), je žal pogosto res tako, čeprav patogene bakterije absolutno ne sodijo v zaprt akvarijski sistem, v zdrav in optimalen akvarij in nimajo v njem kaj iskati. Taka trditev lahko velja do neke mere za običajno, naravno po gramu negativno bakterijo kolumnaris, nikakor pa ne za visoko viruletne in po pravilu smrtne farmske seve te bakterije. Običajna bakterija te vrste povzroča samo kronična vnetja in redko obolele ribe poginejo zaradi nje, viruletni sevi pa povzročajo infekcije notranjih organov in pogosto tudi infekcijo krvi - septikemijo, od česar obolele ribe vedno poginejo v roku nekaj dni. Zdravljenje takih rib mora biti zato takojšnje, vsaka ura šteje dobesedno. Osebno sem imel uspeh pri teh infekcijah samo z istočasno kombinacijo več zdravil: FMC + sulfanilamidna komponenta + antibiotik. Uspešno zdravljenje obvezno uniči tudi koristne bakterije v akvariju, zaradi česar postane voda mlečno bela; zaradi tega je v samem akvariju uspešno zdravljene te bolezni praktično nemogoče in ga je potrebno izvajati posebej; vseeno je nujno okužen akvarij razkužiti, saj se sicer bolezen lahko ponavlja in redno napada oslabele osebko. Zato je najbolje zdraviti vse ribe v akvariju istočasno posebej v karantenskem akvariju, akvarij pa je najbolje razdreti in rastline posebej razkužiti v galunu ali dvojni dozi FMCja ali podobno.
Kemoterapevtiki, ki jih zootrgovine prodajajo za take primere, so zato primerni kvečjemu kot preventiva, da se upočasni prenos infekcije na druge ribe, konkretno to "drago zdravilo" za 20€ uniči vse nevretenčarje in dokaj poškoduje rastline in koristne bakterije v filtru in je po mojem precej neprimerno za resno zdravljenje tako nevarnih infekcij. Kot številni podobni preparati v zootrgovinah, za katere tudi prodajalci niso primerno strokovno usposobljeni, da bi jih sploh lahko prodajali. Sramota!
Ponavljam: krivec je nespoštovanje karantene in prodaja okuženih rib, kar je odgovornost lastnikov trgovin!
Najprej kupcem prodajo okužene ribe, potem še draga in neustrezna zdravila in tako dalje... posledica tega stanja je, da preveč ljudi sčasoma pobegne ven iz hobija, ker se naveličajo pobirati poginule ribe iz akvarija. Tega ne govorim na pamet, ampak iz poznavanja več 100 takih konkretnih primerov. Raje ne grem v podrobnosti.
Lahko pa o tem in zdravljenju rib več napišem na mojem AV forumu, če koga resnično to področje zanima.
P. s: takle nivo debate in kako se ne pomaga ljudem z bolnimi ribami v hudih težavah, se mi zdi res žalostna podoba stanja v akvaristiki, to je res katastrofa za ta sicer tako lep in poučen hobi. :sickbigeye:

Uporabniški avatar
Vodni pavlinček
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Vodni pavlinček » 29 Jun 2012, 00:34

Pozdravljeni,

kaj menite, bi bil amoksicilin primeren za zdravljenje Columnarisa, saj ima ta antibiotik širokospektralne lastnosti (glede na to, da kolumnaris povzroča pa gramu negativna bakterija?). Lahko ribo dejansko zdravim 10 dni brez posledic, kakor sem zasledila v članku s portala?
Lp
Veronika

TINE
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a TINE » 11 Avg 2013, 12:10

Pozdravljeni

Sploh nevem kje naj pišem,saj sem čisto out kaj se mi dogaja z 50l akvarijem
Še pred dvema mesecema je bilo vse OK sedaj pa se je vse porušlo
Imel sem nekaj malega gupijev in 5 mečkov (1 samec) ter samičko ancistrusa

Pred dnevi sem opazil bele pike in pa črne alge so se začele širiti nenormalno hitro
Ribe so začele poginjati tako da imamo sedaj le še par rib v akvariju

Pred dnevi sem zamenjal 2/3 vode sedaj pa sem dal zdravilo bactopur
generalno akvarija nisem čistil 2 leti,imam zunanji aqua clear filter,v njem pa polžke
Voda ima 25 stopinj,CO2 sedaj ne uporabljam,zračenje imam nonstop

testerje imam stare (iz cajtov tolarjev) zato nisem naredil meritev saj nevem če še bodo točni so pa od nutrafin firme

Kaj mi storiti,nisem več pameten kaj naj

lep pozdrav

Lawyer

OdgovorNapisal/-a Lawyer » 24 Dec 2015, 11:09

Pozdravljeni!

Prosim za pomoč pri razpadu plavuti: pajčolanki se je pojavila majhna razjeda na repni plavuti. Pred enim tednom je bila 4 dni v karanteni z Bactopur direkt in Ectopurjem. Po 4 dneh sem jo prestavila nazaj v akvarij in danes opazila, da se ji je na repni plavuti stanje poslabšalo. Naj jo spet dam v karanteno?
Akvarij je 300l, z zunanjim filtrom JBL e1501, z zračno črpalko z dvema razpršilnima kamnoma. V njem živita pajčolanka in navadna zlata ribica. Meritve:
NO3: 10
NO2: 0
GH: 11
KH: 6
pH: 7.2

Hvala za odgovor!

little girl

OdgovorNapisal/-a little girl » 25 Feb 2016, 22:45

Kako je z zdravilom esha 2000 za bakterije? Imam probleme pri 4 ribah. Pri eni je viden razcepljena plavut, druga ima rdeče infekcije, pri tretji se vidi na repu nek začetek razpada repa, se skoz skriva in pri zadnji se vidi, se je začela skrivati. včeraj sem dodala esha 2000 in danes spet novo dozo esha 2000 ter himajajsko sol. Bi blo bolje da grem jutri po kako drugo zdravilo recimo SERA BAKTOPUR DIREKT? doma imam še ectopur. Če začnem jutri zdraviti z drugim zdravilom, bi bilo smiselno zamenjati prej vodo in nadaljevati z drugim? ali počakati kak dan, dva? nimam karatene, niti dodatnega grelca, filtra ali kaj drugega tako da sem priseiljena zdravit v matičnem akvariju. vem da potem morem paziti na bakterije, menjati bol pogosto vodo in dodati kakšne začetne bakterije. Kako je potem z mladiči? imam jih kar nekaj v akvariju ni noem da mi spet umrejo. :(

Prosim pomagajte :(

Andrej5

OdgovorNapisal/-a Andrej5 » 31 Mar 2016, 22:26

Zdravo zbolel mi je samcek pritlikavega ostriznika kakaduja za bakterijsko okuzbo (plesen). Zanima me, ker ga bom jutri dal v karateno zdravit z zdravili, ki so mi jih svetovali v trgovini - baktopur direct in mycopur. Zanima me če sta ti zdravili v redu?

Uporabniški avatar
vberce1
Kraj: kranj

OdgovorNapisal/-a vberce1 » 31 Mar 2016, 22:33

če je plesen si lahko tule malo prebereš bolezni-zdravljenje/plesni-t828.html
l.p.uroš :)
"Ko dosežeš bistvo življenja, boš odkrival lepoto v vseh stvareh, celo v očeh, ki so za lepoto slepe."

Andrej5

OdgovorNapisal/-a Andrej5 » 01 Apr 2016, 13:06

Hvala, zanima me samo v kakšnih količinah ga nej hranim in kokrat na dan ko ga zdravim?
Hvala za odgovore.

Uporabniški avatar
vberce1
Kraj: kranj

OdgovorNapisal/-a vberce1 » 01 Apr 2016, 16:55

hraniš normalno zdraviš pa po navodilih proizvajalca zdravila
l.p.uroš :)
"Ko dosežeš bistvo življenja, boš odkrival lepoto v vseh stvareh, celo v očeh, ki so za lepoto slepe."

Andrej5

OdgovorNapisal/-a Andrej5 » 01 Apr 2016, 19:09

Hvala sam mam problem ni glih pripravljen jest dal sem mu mal granulata(če bo kej kasnej is tal pobral) pa lističe drugac ga pa hranim od jbl z srebrnim pokrovom zdi se mi da je gala ime lističev

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost