Česen – naravni antibiotik

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 07 Dec 2005, 14:59

Česen ne diši nobenim notranjim zajedavcem, saj je naraven antibiotik, ki lahko igra vlogo odličnega preventivnega sredstva. Nekdo, katerega imena tule nebi omenjal, mi je povedal, da je vsakih 14 dni dajal česen v akvarij in da ni nikoli imel posebnih težav z ribami ... Zato sem se tudi sam okorajžil in pri tem dobil prav zanimive rezultate.
Česnikov sok se mi je zdel preveč koncentrirana zadeva, zato sem se raje odločil za strok česna. Ribe se ga niso izogibale, nasprotno, še drezale so vanj in ga cukale - še posebno mladi Platiji (The Mickey Mouse Platy) in Rilčasta činklja (Botia Macracanthus). Osebno to pripisujem radovednosti, bolj kot pa kakšnemu šestemu čutu in zavedanju, da je česen zdravilen. Ne glede na to, važno da pride v njihove želodčke, prebavni trakt in končno tudi v kri, kjer je lahko samo koristen.

Doziranje:
Nekako en strok česna povprečne velikosti (res ni pomembna desetinka grama) za 50 litrski akvarij. Strok prerežeš na pol, da se snovi lažje sproščajo iz njega in ga vržeš notri. Predlagam na mesto, kjer ga imaš lahko na očeh in spremljaš, da morda ne začne gniti (ko pa le začne - beri, postane čudne barve, pa ga vzameš ven). To ponoviš na dva ali tri tedne. Če se ti zazdi, da voda zaudarja po česnu, vzameš ven eno polovico in je pri naslednji menjavi, če ne že prej, že "lepšega" vonja.

Vonj po česnu pa ribe nič ne moti, tudi če so samičke - Preverjeno! ;)
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
lina
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Česen  naravni antibiotik

OdgovorNapisal/-a lina » 05 Jan 2006, 20:03

Tudi jaz dajem mojim ribam česen. Samo jaz sem naredila tako, da sem ta stisnjen česen zamešala med luskasto hrano, da je vse skupaj skoraj suho. Potem sem pustila posodo odprto, da se je posušila. Med tem sem jo večkrat premešala, da je ostala razdrobljena. Sedaj imam to hrano lepo v škatlici in hranim ribe z njo vsaki tretji dan. Ribe jo jejo isto kot ne bi bila česnova. 8-)
Akvarij ni le okras stanovanja,v njem so živa bitja, katerih življenja so odvisna od našega ravnanja

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 05 Jan 2006, 21:34

Dobra prevara, tale tvoja finta z luskasto hrano, vendar pa jaz nimam problema, da mi ribe nebi jedle česna. Trnooka ga obstreljuje s svojim močnim tleskom, platiji ga grizljajo, za somiče in čistilce pa se lepo raztaplja in ga dobijo svoj delež preko škrg oz. skozi vodo.
Nekoč pa, ko sem jih moral zdraviti proti bakterijam, pa sem jim česnov sok še dodatno nakapal na njihove najljubše hrane: spiruline in pa posušene ličinke - vse so pomazale ;-)

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 05 Jan 2006, 21:42

Svoj čas, sem tudi sam delal to tako, da sem česen sticnil in znjim zmešal luskasto hrano. Sedaj pa sem začel z Deanovo metodo. S to metodo je manj dela, ampak je vsekakor bolj sigurno, če česen stisnemo in ga primešamo k luskam, saj tako dobijo antibiotik direktno.

Vsekakor pa lahko povem, da od kar uporabljam česen, naj bo to zamešan med luske ali samo spuščen v vodo, nimam več problemov z notranjimi zajedalci.

Na začetku akvaristične poti, mi je poginilo kar nekaj ribic zaradi notranjih zajedalcev, dokler nisem slišal za česen. Od takrat pa ga redno uporabljam.

Uporabniški avatar
lina
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a lina » 06 Jan 2006, 15:38

Saj ni veliko dela - to naredim enkrat na dva meseca in potem samo hranim.
Akvarij ni le okras stanovanja,v njem so živa bitja, katerih življenja so odvisna od našega ravnanja

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 07 Jan 2006, 13:06

Mene pa zanima ali se lahko uporablja tudi zmleti česen, ki je namenjen za kuhanje. Okus ima isti, ampak je verjetno preveč predelan za ribe.

Uporabniški avatar
lina
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a lina » 07 Jan 2006, 15:16

Nadja, mislim, da ta česen ni preveč predelan. Po moje je samo zdrobljen in sušen. Pravzaprav je isto kot to, ko jaz stisnem s stiskalko česen v luskine in nato mešanico pustim, da se posuši. Mislim, da je v tem česnu prav tako notri vse, razen vlage. :-)

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 07 Jan 2006, 15:47

To je stalna debata sveža hrana oz. na tak ali drugačen način konzervirana (sušena, ...itd.) Eni so za, drugi so proti, a na koncu se vsi, pa čeprav po tihem strinajo, da je sveže le sveže.
Pri ribji hrani pa moramo tudi paziti, akjti živa hrana, še posebej če je nabrana in ne gojena je lahko velik vir bakterijskih okužb ali pa zalega notranjih in zunanjih zajedalcev. Tu je pa treba malo po zdravi pametin. Ne gre stvari iz narave kar tako metati v akvarij, pa naj si bo še tako lep mah ali rastlina iz bližnjega potoka ...

Uporabniški avatar
lina
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a lina » 07 Jan 2006, 16:33

Se popolnoma strinjam s tabo, da ni za metat v akvarij kar tako vse povprek. Samo Nadja je to pot vprašala kaj mislimo o posušenem česnu.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 07 Jan 2006, 16:43

lina je napisal:
Se popolnoma strinjam s tabo, da ni za metat v akvarij kar tako vse povprek. Samo Nadja je to pot vprašala kaj mislimo o posušenem česnu.

Lina na to sem odgovoril tule:
Dean je napisal:
To je stalna debata sveža hrana oz. na tak ali drugačen način konzervirana (sušena, ...itd.) Eni so za, drugi so proti, a na koncu se vsi, pa čeprav po tihem strinajo, da je sveže le sveže.

Z ostalim delom odgovora pa sem želel le ponovno opozoriti na to nevarnost in nikakor ne napadati tebe ali Nadje ali pa namigovari, da to katera od vaju tudi zares počne.
Temu se reče retorično ponavljanje, da nam ostane v zavesti. Včasih je odveč, pa vendar se primeri takšnih napak še kar pojavljajo in se še bodo, dokler bodo ljudje neosveščeni. (pa s tem spet ne ciljam direktno na nobenega ;-) )

Uporabniški avatar
Duke
Kraj: Brezovica pri Ljubljani, Slovenija

Odg: Česen – naravni antibiotik

OdgovorNapisal/-a Duke » 04 Apr 2006, 18:08

Kaj pa naredite s cesnom da se potopi na dno - samo prerezan strok namrec plava na vodi...

LP
;-)

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 04 Apr 2006, 18:25

Moj odgovor je, da sploh ni važno al strok česna plava na vodi ali je potopljen. V vodo oddaja snovi tako ali drugače.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 05 Apr 2006, 10:08

Kakor kdaj, včasih tudi potone. Bolj kot je svež (ko je sezona) prej potone. V tem času pa po večini vsi plavajo ;-)
Če te to moti, ga lahko nabodeš na palčko za ražnjiče, to pa zasadiš v dno ...

Matjaz

OdgovorNapisal/-a Matjaz » 05 Apr 2006, 12:05

Hojla!

Zanima me, če lahko dam strok česna v notranji filter (Juwel-ov), ker ne bi rad, da mi ga tok nosi po akvariju sem ter tja. Ali lahko to škoduje bakterijam v filtru?

LP Matjaž

Uporabniški avatar
inaaj
Kraj: Medvode
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a inaaj » 05 Apr 2006, 13:51

Jst sm dau cesen kr noter pa je mau plavau, pa mau so ga ribe grickale. Dau sem ga v malawi in manjsi akvarij z gupijem. Sem se pa s cesnom resil belih pik pri gupijih cez noc...
Prodam posteljo, potrebujem prostor za nov akvarij :) :)

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta