Česen – naravni antibiotik

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Saša27

Re: Česen – naravni antibiotik

OdgovorNapisal/-a Saša27 » 24 Jun 2010, 14:20

Zdravo,

sem nova članica foruma in seveda nova in ponosna lastnica akvarija. Moram reči, da sem si že kot otrok vedno želela akvarij, no sedaj mi je pa mož to željo uresničil.
Z zanimanjem sem prebrala predvsem tole temo o česnu in glede, da "mislim" da imam problem, bom to vsekakor probala. Sicer imam akvarij šele teden dni, vendar me vseskozi skrbi, da bi bilo kaj narobe. Zanima me sledeče; imam dva somiča, ki sta se do sedaj čisto normalno obnašala, včeraj pa sta nekako "znorela". Ves čas "švigata" po akvariju, vsake toliko se dvigneta pod površje in hlastata za zrakom. Kaj bi lahko bilo narobe?
Pa še eno čisto začetniško vprašanje :) . Ali se lahko v akvarij s sladkovodnimi ribami da prekuhane in seveda prazne morske školjke?

Prosim pa ne me linčat ob mojih vprašanjih, res sem čisti začetnik.

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 24 Jun 2010, 14:28

Akvarij je treba 1 mesec ciklati, šele potem lahko ribe naseliš v akvarij. :)
Na to temo je že zelo velik opovedanega na foromu.
Preberi si kaj v niti "Akvarist začetnik".!

Lp, C

Uporabniški avatar
AquaMan
Kraj: Okolica Maribora

OdgovorNapisal/-a AquaMan » 24 Jun 2010, 20:02

Glede školjk pa je odvisno koga vprašaš :D Jaz jih imam nekaj v akvariju. Če so ti všeč potem kar. Sicer počasi spreminjajo trdoto vode. A vendar v zelo malih količinah (odvisno od št. školjk).

Jih pa le prekuhaj, in to "fejst"(veliko).

PS: Čestitke za nov hobi.
Realnost je zgolj bitka argumentov med opazovanim ter opazovalcem.
(Made by Me)

Saša27

OdgovorNapisal/-a Saša27 » 24 Jun 2010, 21:56

Hvala obema za hitre odgovore

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 24 Jun 2010, 22:06

Saša27 napisal/-a:Zanima me sledeče; imam dva somiča, ki sta se do sedaj čisto normalno obnašala, včeraj pa sta nekako "znorela". Ves čas "švigata" po akvariju, vsake toliko se dvigneta pod površje in hlastata za zrakom. Kaj bi lahko bilo narobe?

Tole sicer ne spada v to nit, kjer je debata o česnu pa vendar...
Narobe je to, da teden dni star akvarij še ni primeren za naselitev rib. Dokler ni sciklan, se v vodi pojavlja amoniak in nitrit, ki sta oba precej strupena za ribe. Lahko, da imata tvoja dva somiča težave zaradi tega in tu česen ne bo pomagal, pač pa le delna menjava vode, da znižaš koncentracijo strupov v vodi. Sicer se bo s tem ciklanje precej podaljšalo, a ribice morajo imeti prednost.
LP, Matija

bojan3

OdgovorNapisal/-a bojan3 » 20 Avg 2010, 09:16

pozdravljeni! zanima me ali lahko hkrati imam v akvariju česen in ga dodajam še v hrano? drugo vprašanje pa je koliko časa dajem v hrano česen? pri celem česnu vem da za dva dni notr in to ponavljaš na 2-3 tedne. o tem pa nisem nikjer zasledil.

hvala!

Uporabniški avatar
AquaMan

OdgovorNapisal/-a AquaMan » 20 Avg 2010, 11:47

Lahko. Ni ravno nevaren. Razen nevarnosti smrdeče vode :happycry: . Pa še ne vem kako, bo z ribicami bo jim nerodno ker jim bo skozi smrdelo z ust :lol: . Oprosti zadnjo je bil hec.

To hrano s česnom daješ ribicam samo občasno. recimo 1x na teden. Samo toliko koliko pojedo. Meni so jo na začetku bolj slabo jedla to hrano. Sedaj pa jim jo dajem po postu.

(strok pomeni eno enoto-en mali del, kot celotna kako se naj izrazim bunka pa se imenuje čebulica. No strok je bolj domače ime-bolj strokovno bi bilo stranska čebulica, govorim pa to za to ker sem bil na začetku sam rahlo zmeden).

V sam akvarij pa daš le 2-3 stroka, no razen če imaš veliki akvarij.

-->Česenj-prastari kralj nekaj malega o česnu (morda ste že to kje prebrali, pač postaja vedno bolj popularen)

PS: S česnom je nekako takole, vsaj meni se zdi. Je antibiotik, kar pomeni, da ni ravno prijatelj bakterij ki čistijo vodo, ob enem pa je tudi sovražnik parazitov in drugih okužb rib. Torej bomo posledično morali loviti ravnotežje med zdravilom ter strupom za bakterije. Seveda pa ne, bo vplival vidno na bakterije v zmernih količinah. Je kot vsako zdravilo, če z njim pretiravamo postane strup...
(Made by Me)

bojan3

OdgovorNapisal/-a bojan3 » 20 Avg 2010, 17:00

mam 60l akvarij tko da bo pomoje kr en strok dost

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 23 Avg 2010, 08:25

Ja, bo dovolj.

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 24 Avg 2010, 15:13

Glede hlastanja pa je to za somiče normalno obnašanje ob hiperaktivni dejanosti, tako, da kar brez skrbi. ^-^
Če strok namakamo v vodi zna biti zelo moteč vonj, ki se ga lahko potem zazna v celotnem prostoru + česen rad vzklije, tudi če ga prerežemo.
Najlažje je, da se občasno suho ribjo hrano namoči v česnov sok in potem s tem nahrani ribe. Tako grejo vitamini direktno v ribji želodec, delno pa se česnov sok precedi tudi čez škrge.

Deann123

OdgovorNapisal/-a Deann123 » 19 Sep 2010, 20:23

Bi šlo tole z česnom pri zlatih ribicah?

Kaj pa v vrtnem ribniku v katerem so mladi koi-ji in zlatke?

Hvala!
Fosili so zakon! www.fosili.si

Uporabniški avatar
tadej
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a tadej » 03 Jun 2011, 22:58

Tudi jaz sem razmišljal da bi na vsake toliko dal par strokov česna v vrtni ribnik, preventiva prav gotovo ne more škoditi :)
Nikoli ne veš toliko, da se ne bi mogel naučiti še več.

buko

OdgovorNapisal/-a buko » 26 Avg 2011, 11:45

na koliko časa dajete 1 strok česna v akvarij?

a so učinki le tega zgolj psihološki (torej, se vam samo zdi, da ta stvar pomaga) ali so dejansko učinki vidni (izboljšanje stanja kakšne bolezni, zanesljiva preventiva pred boleznimi...)?

Uporabniški avatar
AquaMan

OdgovorNapisal/-a AquaMan » 26 Avg 2011, 12:13

Dvomim, da so bile narejene kakšne študije okoli tega. To je blj dobra akarijska praksa. Tudi če popolnoma nič ne pomaga te to ne stane več kot 5 min tvojega časa, ki bi ga itak zapravil za opazovanje rib. Sam pa menim, da pomaga krepiti imunski sistem rib. Pa še rahlo jih zamoti ko grizljajo po njem, pa da ne pozabim omenit, da jih je bolj zabavno gledat.

Ker pa sem sam včasih len občasno uporabljam kar posušenega, nadrobljenega, ki se uporablja v kuhi....

Glede časa, pa hmm večina jih vsakih 14 dni ali en teden. Sam pa ko se mi, da. Večina ribje hrane pa je že sama po sebo obogatena s česnom....
(Made by Me)

Uporabniški avatar
krema
Kraj: Zasavje

OdgovorNapisal/-a krema » 28 Sep 2011, 17:08

Že večkrat sem zelo na drobno nasekljal česen in ga dodal lističem (ti se potem napijejo česnovega soka) vendar ribe pojedo samo lističe česen pa ostane na dnu in ker se potem tam razgradi me skrbi če lahko ima to potem kontra učinek in lahko škodi??

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost