Vnetje vzdušnega ali plavalnega mehurja

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 07 Dec 2005, 14:59

Simptomi:
Prvi pokazatelji so navpično plavanje in plavanje v krogu.
- Če je riba navpično dlje časa in to ni njeno normalno vedenje, je običajno to vnetje vzdušnega mehurja ali črevesno vnetje.
- Če plava v krogu, pa pomeni, da so paraziti po krvi že prišli v centralni živčni sistem. To pa pomeni, da je infekcija že huda.
Da je diagnostika še težja, pa imajo različne bolezni podobne simptome npr.: od bakterij, ribja TBC do raznih črevesnih bičkarjev, itd. Mikroskopska identifikacija bi lahko edina točno pokazala.

Zdravljenje:
Metode zdravljenja pa so seveda odvisne od vrste okužbe. V primeru za navadno vnetje plavalnega mehurja lahko pomaga že vitaminska kura, v kombinaciji z kakšnim antibakterijskim sredstvom (npr.:bactopur ali kaj podobnega – Pozor! Preveri ali ustreza za tvoje ribe) in morda še dodatek česna ali pa česnovega soka.
Pozor! Vedno dobro preberi navodila proizvajalca zdravila in se jih drži!

Preventiva:
Higijena akvarija, beri – čista in primerna voda, ter ponovno česen (več o tem in o samem doziranju česna pa glej temo o česnu).

POZOR!: Mrtve ribe pa je potrebno uničiti, da se virusi in bakterije ne širijo (v nekaterih primerih, npr.: ribja TBC, je lahko nevarnost tudi za človeka), zato predlagam: zažig, uničenje s kislino, itd., nikakor pa ne z njimi v straniščno školjko.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
Aquanubis

Vzdušni mehur - plavalni mehur

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 12 Apr 2006, 20:04

Problem se mi je pojavil na Corydorasu, ko sem opazil, da mu zadnji konec vzdiguje, dokler ga ne obrne na hrbet.

Kaj naj naredim?

Ribica je že v karanteni, vitamini dodani, a nevem kako naj z zdravili ukrepam.

Prosim pomagajte.

Camaleonte
Kontakt:

Odg: Vzdušni mehur - plavalni mehur

OdgovorNapisal/-a Camaleonte » 13 Apr 2006, 11:08

Zivijo!

Moznih je vec vzrokov za vnetje vzdusnega mehurja

1. bakterijsko vnetje

Uporabimo antibakterijsko zdravilo ( Esauprim forte npr. 1 tableta je dovolj za 80l vode - zdravimo 3do 5 dni ) )in povisamo temperaturo ( ce imate v filtru keramicne obrocke in aktivno oglje jih v casu zdravljenja odstranite. )

2. zajedalci

Uporabimo tekocino proti notranjim zajedalcem ( Azoo Anti-Endoparasites )10-15 kapljic zdravila v 100g hrane.

3. enocelicni organizmi vrste Eimeria ( formirajo ciste v katerih se nahajajo spore, ki okuzijo prebavni trak, kri ... )

Enako zdravljenje, kot pri zajedalcih vendar pa je uspesnost zdravljenaj omejena

4. nenadni padec temperature za 3 - 5 C ( zaradi temperaturne razlike se vname v. mehur Kot rezultat vnetja lahko v v. mehurju najdemo krvav, tekoc gnoj. )

Povisajte temperaturo za 3-5 stopinj in ohranite stabilno temperaturo za teden dni.

Upam, da smo ti kako pomagale. Srecno zdravljnje. :-)
SCIENCE NOT FICTION !

Uporabniški avatar
Aquanubis

Odg: Vnetje vzdušnega ali plavalnega mehurja

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 13 Apr 2006, 21:52

Danes je žal moj corydoras odplaval v večne vode. Se je pa pojavila le ena poškodba vidna s prostim očesom. In sicer ta, da je na sredini glave imela ribica rdečo črto (kot da bi se usekala s sekiro po glavi) in celoten predel glave nekoliko rdeče obarvano notranjost (kot da bi bila kri v možganih).

Sam sem pomislil na možgansko kap, kar se mogoče čudno sliši.

amy
Kraj: Trbovlje, Krško, Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a amy » 13 Dec 2006, 19:18

Denis me je poslal na to temo. glede na to, da sta bili moji dve ribici bolani, simptomi so bili navpično plavanje in mirovanje in sta poginili, bi me zanimalo kaj lahko storim, da tega ne bi bilo še pri drugih ribah? ali je vnetje vzdušnega ali plavalnega mehurja nalezljiva? bi morala začeti z zdravljenjem celotnega akvarija? mogoče s česnom, gelde na to, da pri drugih še ni takšnih znakov?

Hvala za odgovore
Delaj za življenje in ne živi za delo.

skoko
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a skoko » 13 Dec 2006, 19:29

Kolikor sem jaz prebral po literaturi mislim da je nalezljivo ampak nisem prepričan jaz sem imel tudi takle primer z pikastim somičem in sicer ga je vzigovalo proti gladini prestavil sem ga v karantenski akvarji in dodal česen(takrat žal nisem imel zdravil)ampak to žal ni pomagalo in je šel v večna lovišča :roll:

Uporabniški avatar
Cartman
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Cartman » 13 Dec 2006, 20:37

Pri vajinih primerih je ribam mehur verjetno že počil. Tu nimaš več kaj pomagat. Počen mehur ni nalezljiv. Preprečuješ ga pa z kvalitetno vodo.
lp

fishgirl

Odg: Trebušna vodenica?

OdgovorNapisal/-a fishgirl » 23 Apr 2007, 14:46

Se opravičujem, če sem zgrešila temo, ampak nujno potrebujem pomoč. Moja 3 in pol leta stara zlata ribica že odkar sem prišla domov(beri 1 ura) plava z glavo obrnjeno navzdol. Večkrat se je že poskusila obrniti, a jo vedno ko se približa gladini obrne in zopet lebdi z glavo obrnjeno navzdol. Pred cca. 3 dnevi sem na hrbtni plavuti opazila bele kosmiče podobne vati. Vrednost nitritov v vodi je 0, test sem opravila pred 0.5 ure. Vodo sem zamenjala včeraj (15l, ponavadi jih zamenjam 30). Kako ji lahko pomagam? (Akvarij je 112l, z njo sta še dve majhni zlati ribici. Na voljo imam 4.5l pripravljene vode, Ectopur, Baktopur in Antistres.) Hvala za odgovor.
Nazadnje spremenil Dean, dne 23 Apr 2007, 20:28, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

Odg: Trebušna vodenica?

OdgovorNapisal/-a Dean » 23 Apr 2007, 20:46

Beli kosmi, ki si jih opazila so plesen, ki se je tam naselila kot sekundana infekcija zaradi kakšne bakterijske okužbe ali pa poškodbe. Ker se sedaj ribica obrača navpično bom to pripisal bakteriološkem neravnovesju v akvariju.
(Na koliko časa pa menjaš teh 30L vode?)
Kaj sedaj? ... možnosti sta dve:

1. Preventivno skupinsko kuro za celoten akvarij. Uporabiš Baktopur Direkt (in ne baktopur) in pa Ectopur. Drži se navodil, potem pa te čaka rednejše menjave vode in povečana skrb, dokler se akvarij ponovno ne vnese. (vsaj nekaj mesecev). Po končanem zdravljenju menjaš 50% vode, posesaš dno, zamenjaš vrhnjo plast filtrirne vate in v filter za en teden vstavi aktivno oglje, katerega potem zavržeš. Ribam privošči tudi vitaminsko kuro (vsaj nekaj tednov).

2. Ločeno zdravljenje te ribice v posebej pripravljenem manjšem akvariju (glede zdravil glej točko 1). Ribica naj ostane izolirana vsaj 1 mesec. Ko jo preneseš v ta karantenski akvaij, jo moraš temperirat. Najbolje, da ji ga pripraviš iz vode odvzete iz glavnega akvarija.
Medtem pa sanacija razmer v glavnem akvariju:
- menjava 30% vode, površinsko sesanje dna, vitaminska kura (beri navodila, predlagam vitamine v kapljicah)
- čez en teden menjava 30% vode, še kar vitaminska kura
- spet čez teden menajva 30% vode
Po končani kuri v karantenskem akvariju moraš skrbeti za ta akvaij in za razmere v njem kot da bi bil to tvoj glavni ali pa še bolje. Torej urediti filtracijo, redno menjati vodo ...

Pohiti z zdravljenjem, ker so bakterijske okužbe, ko enkrat dosežejo notranje organe (... kot recimo plavarni mehur) zelo težke in marsikdaj se kljub zdravljenju končajo s smrtjo.

Alternative zdravil:
- Efloran (veterinar)
- Esha 2000 (dobiš v www.aquashop.si) ... osebno nimam izkušenj, ga pa hvalijo

fishgirl

OdgovorNapisal/-a fishgirl » 26 Apr 2007, 15:28

Kam pa dam to oglje. Filtrirna vata?Imam filter sestavljen iz treh posodic. Dve z filtrirno gobo, ena s keramiko. A mogoče v to s keramiko?

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 26 Apr 2007, 17:34

- aktivno oglje: lahko daš kamorkoli v filter
- vata: uporablja se kot prva plast skozi katero gre voda. Na njej se zaustavi večino večjega organskega materiala. Redno se jo menja z novo. Kam jo boš dala je odvisno kako kroži voda v tvojem filtru. Važno je pač, da je prva in zato tudi vidna (da veš kdaj je zapacana) in enostavno dosegljiva za menjave.

jakarancnik
Kraj: Topolšica

Re: Vnetje vzdušnega ali plavalnega mehurja

OdgovorNapisal/-a jakarancnik » 18 Jan 2011, 06:31

Meni se je to zgodilo pri dveh gupijah, samičkah kateri sta žal umrli.

Uporabniški avatar
EddyEK
Kraj: Ljubljana/Bežigrad
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a EddyEK » 28 Dec 2011, 16:59

Živjo, moja skalarka pa plava z glavo obrnjeno navzgor.
Že dober teden nič ne je in na čase obleži v rastlinah :(
Na zunaj se nič ne vidi da bi bilo kaj narobe...

Leva skalarka:
Skalarka-cudna1.jpg
Skalarka čudna

Pripenjam še video:

plecocicho

OdgovorNapisal/-a plecocicho » 29 Dec 2011, 23:12

ta skalarka ma res poskodovan vzdušni mehur. Razlogov je več, od mehanske poskodbe, bakterij, zajedalcev(enocelicarji), virusov...Daj jov karanteno na opazovanje. Kar se tiče zdravljenja pa težko reči,. ne da ves vzrok poskodbe. Poglej si na netu head/tail standing

Uporabniški avatar
EddyEK
Kraj: Ljubljana/Bežigrad
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a EddyEK » 30 Dec 2011, 02:00

hm... res hvala za odgovor.
Kam jo lahko dam v karanteno ko je to edini akvarij.
Že 10 dni ne je nič :(

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost