Vnetje vzdušnega ali plavalnega mehurja

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Vodni pavlinček
Kraj: Ljubljana

Re: Vnetje vzdušnega ali plavalnega mehurja

OdgovorNapisal/-a Vodni pavlinček » 24 Feb 2012, 12:32

Zdravo,

pri mojem Coryju (nannus) že skoraj dva meseca opažam, da ima čudne simptome, poginil pa (še) ni. Normalno se prehranjuje in giba, občasno pa opažam, da splava tik pod gladino vode, tam se obrne na hrbet in nato ga vodni tok nepremičnega nosi naokrog. Že trikrat sem sklepala, da je poginil, hotela sem ga vzeti iz akvarija, potem pa je ob dotiku nenadoma oživel in jo ucvrl nazaj na dno akvarija. Zdelo se mi je, kakor da je v nekakšnem "transu". Včasih ga tudi premetavajo kratki krči, kot pri božjasti. Povem naj še, da sem ga zaradi bolezni, ki je najbrž nevrološkega izvora (napad parazitov, kronično vnetje živčevja zaradi bakterij?) evtanazirala v močni nageljnovi raztopini, pa je mali lumpek čudežno preživel!!!! Po osmih urah "smrti" je pričel v kozarčku divje plavati, zdaj pa ga "namakam" v skledi s čisto vodo, da bi se znebil uspavalnih strupov. Naj povem, da vsako ribico, ki jo je treba evtanizirati, pustim še kak dan v posodi z vodo, da se dejansko prepričam, ali je odšla na drugi svet. Doslej se mi kaj takšnega še ni zgodilo. V nageljnovo evtanazijo ne verjamem več! Zjutraj me je mama vsa razburjena zbudila, češ da je moj som vstal od mrtvih. Skoraj me je vrglo na ta zadnjo! Groza! Razen tega, da je nekoliko bled od stresa, mu ni videti hudega.
Veronika

Maichy

OdgovorNapisal/-a Maichy » 09 Apr 2012, 22:09

živjo..sem nova v akvaristiki in imam en problem, mislim da bi spadal pod to temo..imam 70l akvarij sciklan pred enim tednom in naseljen s peti gupiji-samčki..eden gupi se čudno obnaša, se ne druži z ostalimi, plava brez energije z repno plavutjo navzdol, imam občutek kot da je pri hrbtni plavuti malo zvit..nekaj časa plava normalno in daje občutek da mu nič ne manjka, kar naenkrat pa se spusti na dno in se naslanja na dno, kot da potrebuje oporo, da je z njim nekaj narobe..ima precejšnja nihanja v obnašanju..glede hrane, zaenkrat je dokaj normalno, lahko malo manj kot ostali..kaj mu je? nevem kako naj mu pomagam :( prosim za pomoč

Uporabniški avatar
Vodni pavlinček
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Vodni pavlinček » 10 Apr 2012, 12:15

Pozdravljena,

zagotovo gre za probleme z vzdušnim mehurjem, lahko je dobil akutno vnetje ali pa ima že kronično obliko obolenja. Včasih se zgodi, da akvaristi začetniki ne pazijo dovolj na temperaturo vode ob menjavi, se pravi, da v akvarij dodajo svežo vodo, ki je kar precej hladnejša od siceršnje v akvariju, in to včasih privede do akutnega vnetja. V mehurju se nabere rjavkasta tekočina oz. gnojni izcedek in ovira ribo pri plavaanju in nasploh funkcioniranju. Lahko pa, da si že kupila ribico, ki je imela vnet mehur, simptomi pa so se pojavili kak teden po prihodu v vašo hišo in torej nisi "kriva" ti. Svetovala bi ti, da najprej poskusiš z antibakterijskim zdravljenjem, uporabi kar Bactopur Direct od znamke Sera, dobiš ga v vsaki poslovalnici Tukana, pa tudi v Mr Petu (moja izkušnja). Za začetek bolno ribico preseli v čisto vedro, ki drži 10 litrov, saj boš tako lažje dozirala rumeno tabletko. Na 10 l se doda ena petina tablete (po navodilih deklaracijskega listka 1 tableta zadostuje za 50 l). Torej, da ne boš podrla ravnotežja v akvariju, ki je ravnokar na novo sciklan, zdravi ribico posebej, kakor se reče, v karanteni. Če je vnetje mehurja akutno, menim, da bo terapija pomagala. Včasih pa se tudi zgodi, da ribici ni pomoči. V akvariju redno testiraj vsaj osnovne parametre vod, se pravi, amonijak, nitrit, nitrat, pH in fosfate, saj je lahko vzrok za vnetje tudi "frišen" akvarij. Nisi edina, ki je naletela na težave, bodi pa zares previdna v tej smeri. Jaz imam npr. že eno leto tetrico, ki je k meni prišla že z okvarjenim mehurjem, pa še danes normalno živi, težava se pokaže le, ko gre ribica spat, in v mirujočem stanju ji repek vleče nekoliko navzdol. Hočem povedati, da sem ribico zdravila, ampak očitno so ji kljub mojemu medicinskemu trudu ostale določene posledice, ampak tetrica normalno živi, ni ji videti hudega, saj je, kadar je v gibanju, povsem ok, zato sem se tudi odločila, da je ne evtaniziram. Skrbi pa me, ker tvoj gupi že zdaj "rad" potone na dno in se tišči peska. Poskusi z Bactopur-jem, ničesar nimaš za izgubiti, kvečjemu bi lahko pomagalo. Držim pesti za tvojo ribico, prav?
Veronika

Maichy

OdgovorNapisal/-a Maichy » 10 Apr 2012, 16:46

se mi je kar zdelo da je nekaj narobe z vzdušnim mehurjem..pri menjavi vode sem pazljiva glede temperature, tako da to vrjetno ne bi smel biti problem..sem pa včeraj prvič menjala vodo odkar imam ribice noter, problem pa se je pojavil že prej..ta gupi pa se je že v začetku bolj čudno obnašal od ostalih, najprej sem mislila da potrebuje nekaj časa da se navadi na novo okolje..ampak ko so ostali že živahno plavali se je on večkrat od njih odmaknil in "počival", kar se mi jezdelo precej čudno, zato sem ga zečela malo bolj opazovati in ugotovila te simptome..vprašala sem tudi v trgovini, pa so mi rekli da bom s časom videla kaj bo..
glede zdravljenja imam nekaj vprašanj..lahko namesto vedra uporabim 10l akvarij? kakšno vodo dam v vedro, akvarijsko vodo ali iz pipe? koliko časa moram imeti ribico posebej od ostalih? je akutno vnetje nalezljivo?
..tudi mene skrbi da se toliko zadržuje na dnu :? hvala

Maichy

OdgovorNapisal/-a Maichy » 10 Apr 2012, 22:39

aja, glede parametrov vode..preden sem kupila ribice, sem vodo nesla na analizo v zootic, testi pa so pokazali naslednje:

pH 7,8
NO2 0
NO3 12,5 (prodajalec mi je rekel da bom s tretinjsko menjavo vode tudi to znižala)
PO4 0
trdota vode pa so mi rekli da je okrog 12

sama si testerjev za merjenje parametrov vode še nisem kupila, bom pa v kratkem poskrbela tudi za to..

..ja in glede mojega gupija, opazila sem da ima nekam sluzaste kakce..kot bi bili prekinjeni s prozornimi in neprozornimi nitke oz. koščki..nevem kako bi se izrazila..no upam da me razumete..

G0lden

OdgovorNapisal/-a G0lden » 04 Sep 2012, 12:03

Pozdravljeni,

Tudi sam imam podoben problem in sicer z gupijem. Zdaj že kak teden opažam eno samičko, da plava vertikalno in bolj ali manj je na istem mestu (blizu filtra). Sicer plava ampak tak kot, da je cela skup polomljena. Prilagam slikico.

http://shrani.si/f/1n/zp/11E4kvPD/dsc02598.jpg

Kaj narediti? Dam v karanteno? Zdravim? S čim? Dokler je živa, je nimam srca fentat...

Hvala za pomoč, lp

EDIT: v bistvu sem že dobil odgovore par postov višje, bil sem len - se opravičujem :)

Uporabniški avatar
any

OdgovorNapisal/-a any » 29 Nov 2012, 16:08

Pozdravljeni,
trenutno se spopadam z enim problemom, ki mislim, da spada pod to temo. Pred dvema dnevoma sem opazila svojo škrlatno mrenico, ki je imela težave pri plavanju. V akvarij sem dodala česen, ampak se je naslednji dan tj. včeraj stanje poslabšalo in je plavala skoraj popolnoma navpično. Ko sem prebirala po forumu sem po simptomih sklepala, da gre za vnetje plavalnega mehurja. Šla sem po Baktopur in ko sem prišla domov je riba ležala na tleh. Zvečer sem jo dala v 10l karantenski akvarij in dodala petino tablete, kot piše v navodilih. Piše tudi, naj po treh dneh menjam vodo in ponovim zdravljenje. Menjava vode se mi zdi nekoliko pozna, sploh ker v akvariju ni filtra, ampak samo grelec. Naj menjam vodo prej in dodam še nekaj zdravila?
Riba ima sedaj eno stran trebuha nekoliko napihnjeno in rdečo. Se mi zdu da zato, ker se drsa po tleh kadar ne plava. Večinoma leži na tleh, kjer jo nekoliko obrača na bok. Jesti noče. Vglavnem, prav bi mi prišel kak nasvet. Zadeva se je najverjetneje zgodila zaradi povišanih nitratov, ki jih kapljični tester ni zaznal (očitno je bil pokvarjen). Ko sem šla malo na izlet v Celovec sem kupila še testerje za nitrate in fosfate, ker sem si želela malo zaloge naredit, ker vsi vemo kako je s testerji pri nas. No, ko sem merila vodo me je skoraj kap, saj mi je pokazalo vsebnost nitratov nekje 30. Sicer takrat riba ni bila videti bolna. Z menjavami sem nitrate spravila na 10. Na temperaturo sveže vode sem pazila, tako da to ne more biti krivec. Ostale ribe nimajo nobenih težav.
Prilagam še slikco in prosim za kak nasvet, če se je komu seveda uspelo prebiti čez tole zmedo.
Priponke
bolna škrlatna mrenica.jpg

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 29 Nov 2012, 16:59

Ribice ne hrani dokler ne plava oziroma takoj po hranjenju menjaj vodo - da voda ostane čista. Verjetno v takšnem stanju tako ali tako ne bo sprejemala hrane in je to potem samo packanje.
Zdravilo doziraj po navodilih tudi ob menjavi vode - samo da je stalno prisotna neka ista koncentracija zdravila.

Če nimaš nobenega filtra dodaj v karanteno vsaj zračno črpalko, akvarij lahko delno tudi pokriješ, da se pacient ne bo brez potrebe vznemirjal, saj stres še toliko bolj ruši imunski sistem. Lahko pa dodaš tudi par kamnov kamor se bo lahko skrila - odvisno od značaja ribe, sam teh mrenic ne poznam dobro.

Sicer pa nitrati pri 30ppm niso tako kritični (to je nekako zgornja meja), bolj sta strupeni amonijak in nitrit zato preveri delovanje filtra. Ostale ribe pa opazuj malce bolj natančno, da se zadeva ne ponovi.

Uporabniški avatar
any

OdgovorNapisal/-a any » 29 Nov 2012, 17:20

Nitriti so 0, če tester pravilno kaže. Testa za amonijak pa nimam. Hvala za nasvete. Upam, da si opomore.

Uporabniški avatar
lifestreamer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Rakek

OdgovorNapisal/-a lifestreamer » 04 Feb 2013, 08:59

Pri dveh gupijih sem opazil da jima dviguje sprednji del, pri enem se je pojavil tudi bakterijski razpad plavuti (rep je imel že nekaj časa malo nazobčan ampak sem mislil da tak pač je glede na to da se par mesecev ni spreminjal).
Ker na žalost še nimam dodatnega grelca za karanteno (bo treba čimprej kupit) sem ju dvakrat čez dan za okoli 10 ur dal v 10l veliko karanteno z svežo starano vodo, ponoči pa ju prestavil nazaj v akvarij. (grelec sem vzel iz akvarija, saj ga podnevi dovolj grejejo luči) Malo sem povišal temperaturo, dodal 7g soli, 11 kapljic baktopura in strok česna ter prezračeval vodo. Danes bom zdravljenje ponovil tretjič zapored (danes bodo v karanteni par ur dlje).
Zanimajo me vaši nasveti kako naj nadaljujem zdravljenje ter kako hitro se vidi ali zdravljenje pomaga.
Naj še omenim da ribe pridejo po hrano.

Taaanja

OdgovorNapisal/-a Taaanja » 03 Maj 2013, 19:26

Pozdravljeni. Nujno rabim vašo pomoč. Imam pajčolanko-rdečo kapico, ki že nekaj mesecev občasno plava obrnjena z glavo navzdol, vmes se je stanje izboljšalo, lahko je prišla do dna akvarija ampak jo je takoj odneslo nazaj gor,drugače je bila normalna, toda zadnje 3 dni pa sploh ne more nižje od površine, po mojem mnenju gre za kronično vnet vzdušni mehur..drugače je ribica zelo živa, polna energije, toda zdaj si niti več hrane ne more sama "vzet", in ji mi pomagamo pri hranjenju, in normalno je. Prosim vas za pomoč, kaj storiti da bi jo pozdravili, ker so mi v vseh prodajalnah živali povedali da jo čaka le še smrt.
Hvala za odgovor.

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a LDDP » 03 Maj 2013, 20:42

Bilo bi dobro, če nam zaupaš še kaj o akvarijum v katerem živi. Velikost, način filtracije, sostanovalci, rastline, menjava vode, dekoracija... Pa še velikost in starost ribe.

Dobro bi jo bilo zdraviti v karanteni - pravokotna posoda, pri kateri prelepiš vsaj 3 stranice in dnevna menjava skoraj 100% vode z svežo, ampak postano! (najbolje si vodo pripravljati za dan vnaprej).

Jaz bi uporabljala kombinacijo zravil sera bactopr in bactopur direct. Vodo bi rahlo! solila in ribe ne bi hranila.

Taaanja

OdgovorNapisal/-a Taaanja » 04 Maj 2013, 08:25

Torej, akvarij je 60 L, imamo navaden filter z gobico (ne razumem se glih na filtre), živi pa še z 1 črno pajčolanko, obe sta veliki nekje 7 cm, prinas sta pa mal več kot 1 leto, kupili smo ju skupaj, ko sta bili še majhni. Črna pajčolanka je zdrava. V akvariju je tudi ena trava, ki pa je že dlje časa notri, še preden se je začela obračati na glavo. Voda se pa menja nekje na mesec in pol in dodajamo na 60L eno žlico soli( tako so nam svetovali).
Vprašala bi samo, kako dolgo bi jo pol blo potrebno zdraviti? približno..in če je sploh kaj možnosti, da ozdravi. Aja, pa med tem časom sploh nebi nič jedla? Ne bo pol še bolj slabotna?
Hvala za odgovor.

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 04 Maj 2013, 10:25

Pozdravljena :)

prvo kot prvo..žal je akvarij zelo premajhen za taki dve ribi,posledično tudi prešvoh filter..
menjava vode naj bi bila tedenska (20-30% s postarano vodo), žlice soli pa tudi če je ni :)
When in doubt, go monster!

Taaanja

OdgovorNapisal/-a Taaanja » 04 Maj 2013, 10:42

Hvala lepa za te podatke, kot ugotavljam po vaših podatkih in pa teh ki so mi jih dali v prodajalni, se zelo razlikujejo in vidim (na žalost) da tisti v prodajalnah nimajo pojma, in še dobro da sem prišla na ta forum.
Kaj pa glede zdravljenja? bactopur direct in pa sera bactopur v karanteni? kot je bilo prej omenjeno? Ali ji ni pomoči, kot so mi spet v prodajalni dejali?

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost