Trebušna vodenica

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Trebušna vodenica

OdgovorNapisal/-a Dean » 07 Dec 2005, 15:00

Trebušna vodenica

Simptomi:
Nabrekla in s tekočino napolnjena trebušna votlina, izbuljene oči, odstopajoče luske in nemirno zibanje ob dnu.
Ta bolezen je pri živorodkah (gupiji, platiji) težko pozdraviti, še posebej, če je zdravljenje prepozno. Vzroki so lahko različni in poleg notranje bakterijske (primarne ali sekundarne) infekcije gre verjetno mnogokrat tudi za virusne infekcije, ki so praktično neozdravljive.

Zdravljenje:
V primeru bakterijske okužbe lahko pomaga kakšno akvarijsko antibakterijsko sredstvo, pa še to bolj zaradi zaščite mladic. (bactopur ali kaj podobnega na osnovi metilenskega modrila – Pozor! Preveri ali ustreza za tvoje ribe). Po nekaterih izkušnjah je zelo učinkovito zdravilo antibiotik kloramfenikol, ki pa je drag, pa še dobi se ga težko (celo na recept), posebej po škandalih z mlekom.
Pozor! Vedno dobro preberi navodila proizvajalca zdravila in se jih drži!

Marsikdaj pa je žal edina in nekako "humana" rešitev posebej v primeru že omenjenih živorodk evtanazija v kozarcu radenske (hitra in učinkovita zadušitev).

Preventiva:
Higijena akvarija, beri – čista in primerna voda, ter česen, saj je ta naravni antibiotik in ne smrdi samo nam…(več o tem in o samem doziranju česna pa glej temo o česnu).

POZOR!: Mrtve ribe pa je potrebno uničiti, da se virusi in bakterije ne širijo (v nekaterih primerih, npr.: ribja TBC, je lahko nevarnost tudi za človeka), zato predlagam: zažig, uničenje s kislino, itd., nikakor pa ne z njimi v straniščno školjko.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
marushy
Kraj: LJ

Odg: Trebušna vodenica

OdgovorNapisal/-a marushy » 29 Jan 2007, 21:57

A je mogoce tale moj crni moli zrel za kozarec radenske? :?
Je pa samcek, tako da na zalost ni "nosec"...

Slika
Nazadnje spremenil Aquanubis, dne 13 Feb 2007, 15:04, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 29 Jan 2007, 23:55

Se bojim, da je to to. Opazuj ga, če pa imaš v akvariju še druge ribe, ki so zdrave in je to prvi primer ga raje odstrani. Pazi, če se zadeve ponovijo, bo treba kaj ukrepat, do takrat pa pazi na kvaliteto vode in delaj na preventivi in podpori imunskega sistema tvojih ribic.

Uporabniški avatar
marushy

OdgovorNapisal/-a marushy » 30 Jan 2007, 00:15

Sem ga že pred 3 dnevi za vsak slučaj dala ven iz akvarija. Vse ostale ribe so videti OK (mecki, platiji, crni moliji), edino tale revez je v dveh dneh kar na hitro ratal debelusen. Luske so mu vceraj bolj strlele stran od telesa, danes izgleda bolje, ampak te oci mu pa vedno bolj rinejo navzven... Drugace pa se obnasa kot da je zdrav (plavanje), edino hrane ne porajta kaj dosti pa nonstop steguje usta kot da nima zraka, ampak ne plava na povrsini.

Bom videla kaksno bo stanje jutri... najbrz bo treba v trgovino po radensko... :sad:

Uporabniški avatar
zlatka

OdgovorNapisal/-a zlatka » 30 Jan 2007, 13:53

Mycobacteriosa ( Znaki so trebušna vodenica, apatično plavanje, napihnjenost,izbuljene oči..v zadnji fazi oprte rane ).Ni ti ga treba evtanizirati, pomaga malo močnejši antibiotik, recimo Amoxicilin. Posvetuj se z veterinarjem.

Želim čimprejšnjo ozdravitev.
:wide:

EN RIBIČ MANJ - TRI RIBE VEČ !

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 30 Jan 2007, 16:57

Jap, po teh podatkih pa bo to res to kar je že Zlatka napisala. Treba bo poseči po resnih zdravilih, če ni že prepozno. Rokovanje po pameti, o tem sem že pisal ampak bom še enkrat ponovil, da je treba s temi stvarmi delat z glavo in če se zdravi je treba zdravit do konca in ne na pol. Tako se potem samo favorizira razvoj rezistentnih oblik, ki kosijo naslednje generacije ... in upajmo, da samo rib.

Uporabniški avatar
marushy

OdgovorNapisal/-a marushy » 13 Feb 2007, 20:01

Tale moj napihnjeni revež je migal v svoji posodici kar nekaj časa, skoraj 14 dni. Stanje se mu ni izboljšalo, v bistvu je imel vedno bolj napet trebuh in pa od zgoraj vidne luske, ki so štrlele stran od telesa. Ker ga nisem več hotela matrati, sem mu postregla s kopeljo v radenski...

Parametri vode so ok, vse ostale ribe v akvariju so zdrave, tudi mladice. Možno je, da je bil tale moli bolan še preden je prišel v moj akvarij, ker sem ga imela manj kot 1 mesec  :-\

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 15 Jan 2008, 19:50

Glej sliko :
Slika

Mislim da ima to vodenico :(
Ampak dva dni že ne je.
Problem pa je tudi ker nimam nobenga akvarija da bi jo ločo ... :S

Uporabniški avatar
TeMpL
Kraj: Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a TeMpL » 15 Jan 2008, 20:45

Zadeva je enostavna ali urediš akvarij in poskusiš zdravljenje ali pa ubiješ ribo.. odločitev je na ebi.. in na tistih par evrih. katere bi sebi če bi se ti šlo za življenje in smrt sigurno privoščil.

če tudi riba umre imaš karanteno za naslednje novince...
nimam karantene se sliši zelo vase zagledano in materialistično.

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 15 Jan 2008, 20:48

Bom šel v konjice ali Mb v zootic po zdravilo pa valilnico ker sem opazil da je malda gupjka debelejša in ima rjavae majhne pikice po trebuščku

Uporabniški avatar
bucini
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bucini » 15 Jan 2008, 23:12

Kolikor mi je znano je tako ribo težko pozdraviti. Sem jo imel pri punci v akvariju z zebricami pa sem se lahko na glavo postavljal sta obe bolani ribi poginili. :(
Lp, Boštjan

KilledByShoes

Re: Trebušna vodenica

OdgovorNapisal/-a KilledByShoes » 22 Okt 2009, 17:31

Ali je mogoče, da za vodenico zbolijo tudi pajčolanke?
Za enega izmed šolskih akvarijev, za katerega skrbim, smo namreč pred približno mesecem kupili dve novi pajčolanki, ki sta bili do zdaj zelo živahni. Pred kakšnim dnevom pa smo na eni izmed njiju opazili nekaj čudnega, kar je izgledalo kot bel kakec, ampak veliko daljši kot pri ostalih ribah (in tudi držal se je je dlje). Ker se je ribica drugače obnašala normalno, smo pomislili celo na brejost, danes popoldne pa se je spremenilo tudi njeno obnašanje. Najprej je plavala/mirovala pri dnu in divje odpirala usta, potem se je spet dvignila in plavala skoraj normalno. Je nekoliko zatekla, glede tega, ali ima malo izbuljeno tudi eno oko ali se mi samo dozdeva, pa se nismo mogli strinjati.
Kaj storiti? Jutri nameravamo ribo preseliti v karanteno, ampak ali bo to ostalima ribama sploh kaj pomagalo, če je bolezen že v vodi? Naj v drug akavrij z neokuženo vodo preselimo tudi njiju? Ali se da učinkovito zdravilo kupiti tudi v trgovinah za male živali ali moramo k veterinarju? Prosim, pomagajte! :sad:

Uporabniški avatar
TeMpL
Kraj: Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a TeMpL » 22 Okt 2009, 22:31

Za ostale je potrebno so izboljšat pogoje. Filtracijo, temeraturo, kvaliteto vode, itd, (brez amoniaka in nitratov).. za to k ije zbolela ni kaj dosti pomoči več, za bit da bo živela še tudi nekaj časa.. vendar ...

KilledByShoes

OdgovorNapisal/-a KilledByShoes » 23 Okt 2009, 18:30

Ko sem danes zjutraj prišla k akvarijem, da bi jo preselila, je bila ribica žal že mrtva. :sad: Smo pa zato akvarij temeljito sčistili, priključili filter na močnejšo črpalko, zamenjali grelec in dodali česen. Upam, da bo zdaj vse v redu.

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 23 Okt 2009, 18:45

KilledByShoes napisal/-a:Smo pa zato akvarij temeljito sčistili, priključili filter na močnejšo črpalko, zamenjali grelec in dodali česen. Upam, da bo zdaj vse v redu.

Če ni bilo čiščenje preveč temeljito, bo vsekakor bolje...
Včasih se pač kdo pohvali, da je akvarij temeljito očistil tako, da je pobral vse ven in vse temeljito opral, razkužil, nato pa nalil svežo vodo in vrnil ribe v akvarij... Upam, da v tvojem primeru "temeljito" ne pomeni prav tega...
LP, Matija

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta