Trebušna vodenica

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

Re: Trebušna vodenica

OdgovorNapisal/-a BojanD » 07 Mar 2013, 21:23

dejan90 napisal/-a:BojanD, lahko zaupas pravo latinsko ime tako imenovanega "modrega rogatca". Sam pri sebi bi rad razcistil pojme. Ancistrus sp. mi je jasno, ni mi pa jasno katera riba se skriva pod modrim rogatcem.

Lp!

Ancistrus dolichopterus!
Ihtiolog Muller in akvarist Ingo Siedel sta že leta 1999 ugotovila, da spada vrsta Ancistrus dolichopterus Kner, 1854 pod oznako L183 (pod to številko so do takrat napačno uvrščali vrsto Ancistrus hoplogenys). Rjava vrsta rogatca Ancistrus sp. s svetlimi lisami, ki jo gojimo leta v akvarijih, še ni znanstveno identificirana, domneva se, da prihaja iz rek Južne Brazilije, za razliko od pravega modrega rogatca, ki je pogost v spodnjem toku Rio Negro. Značilno za pravega modrega rogatca je, da ima 8 – 9 mehkih plavutnic v hrbtni plavuti; morfološka formula: D 1/9; A 1/4; V 1/5; L32-24 . Vrsta, ki se je do sedaj množično gojila, ima samo 7 plavutnic v hrbtni plavuti. Znani nemški akvarist Günther Sterba je omenil v svoji knjigi (Sterba's freshwater fishes of the world vol:2), da je bila ta vrsta prvič uvožena v Nemčijo leta 1911; že čez 4 leta je nemški akvarist Lehmann to vrsto črno-modre barve z belimi pikami razmnožil. Od tod tudi slovensko ime modri rogatec, saj so naši akvaristi (npr. Borut Žener poznali to originalno vrsto). Kasneje so trgovci vse pomešali in začeli prodajati pod tem imnom druge vrste rogatcev.
Več o tem tule (mislim pa da sem o tem večkrat pisal tudi na tem forumu!): http://www.aqua-vita.si/phpbb3/viewtopi ... =33&t=3228

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 07 Mar 2013, 21:26

Hvala za odgovor. Torej modrega rogatca v akvarijih ni za videt. Lp!
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Mani25

OdgovorNapisal/-a Mani25 » 05 Jul 2015, 11:08

Zdravo, danes sem tudi jaz v akvariju našla mrtvega pritlikavega prisesnika. Opazika pa sem, da je imel spodaj pred prvimi spodnjimi plavutmi povečan trebuh in cisto temen. Kaj bi to lahko bilo? Hvala

Malivrag

OdgovorNapisal/-a Malivrag » 05 Jan 2016, 07:38

Pozdravljeni,

dobil sem dva Rogatca, ki jih imam sedaj že dober tedn, včeraj sem zasledil, da so jima luske full izstopile, so zelo vidne, s prehranjevanjem trenutno še nimata probleme in tudi plavata, ter opravljata svojo dolžnost še zelo dobro. V prilogi prilagam sliki, če bi slučajno se vam zdelo, da bi bila to lahko trebušna vodenica, da jih lahko še pravi čas osamim in začnem z zdravljenjem.

Hvala in lep pozdrav.
Priponke
Slika 009.jpg
Slika 008.jpg

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 05 Jan 2016, 10:10

Izstopajoče luske so tudi lahko znak trebušne vodenice, vendar je bolj očiten simptom napihnjen trebuh. Bodi pozoren na to, obenem pa tudi na druge spremembe (recimo na koži), saj gre lahko tudi za kakšno drugo bolezen.
Lahko pa je to posledica stresa.

girly

OdgovorNapisal/-a girly » 25 Mar 2016, 17:04

Sumim, da ima moja tetra trebušno vodenico. Riba že kakšna 2 tedna ne je. Malo čudno plava, kot bi ji rep vleklo proti dnu. Zdravila sem že 2x v tem času z Esha 2000, menjala vodo, dodala sol in česen, ampak ni bilo nobenih rezultatov. Sedaj pa opažam, da ima čedalje bolj napihnjen trebušček. Večino časa se kje skriva pri tleh. Je zelo plašna. Ravno danes sem opazila, da ji iz analne odprtine gleda nek prozoren krogec. Drugih znakov nima. Luske in oči so normalne. Nima nobenih drugih sprememb na telesu. Bi lahko bilo to to? Kako bi jo lahko zdravila?

ribice23132

OdgovorNapisal/-a ribice23132 » 02 Jun 2018, 19:14

predvidevam da ima naš pavlinček tudi trebušno vodenico saj ima enake simptome kot so navedeni zgoraj. Ali mu lahko kako pomagamo in ali je možnost da je to bolezen dobil od drugih, novih rib (kolumbijskih teter) iz mr.peta ki smo jih dobili prejšni vikend. Ta teden se je pa tudi skalarka čudno obnašala sploh ni plavala z ostalimi kar pa je ponavadi vedno in tudi jedla ni danes zjutraj pa smo jo našli mrtvo. Prosim za nasvete. :)

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost