Izbuljeno oko - Eksoftalmija

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

dominik

Izbuljeno oko - Eksoftalmija

OdgovorNapisal/-a dominik » 16 Mar 2006, 16:39

Ravno sem opazil da ima ena od Betta smic povečano in izbuljeno oko. Je to lahko kaka bolezen ali je samo poškodba? Drugače je največji požeruh v akvariju in se sploh ne počuti slabo. Druge ribe tega nimajo

Hvala za odgovor!
Vsak vidi kar izžarevaš, redki pa vedo kaj čutiš!

Freeman

Re: Betta samica z izbuljenim očesom

OdgovorNapisal/-a Freeman » 16 Mar 2006, 17:52

IZBULJENE OČI (EKSOFTALMIJA), piše da to povzročajo neke bakterije, virusi, glivice (pogosto vsi skupaj)
Zdravilo pa naj bi se jo z bakrovim sulfatom in pripravki.

Ne trdim da ima tvoja ribica to stanje, vendar ti to podajam bolj informativno :-D

Lp

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 16 Mar 2006, 21:08

A je to dejansko izbuljeno oko ali je na njem kot nekakšen mlečen mehur, kot mozolj.

1.) Če je izbulljeno oko potem moraš takoj začeti zdraviti, kakor je to že Freeman napisal proti bakterijskim okužbam.
Rešitev:
- Zdravilo dobiš v vsaki zootrgovini - rečeš zdravilo proti bakterijskim okužbam ...

2.) Če pa je kot nekakšen mozoljček, pa je to posledica neprimernaga pH-ja včasih v kombinaciji tudi z neprimernim kH-jem (trdoto vode) za tvoje ribice.
Rešitev:
- Največkrat je dovolj že korekcija pH s pomočjo ph minusa ali pa zamenjavo 1/3 vode (kajti sveža voda ima pri nas pH okrog 8 .. ti pa veš kako je to pri tebi).
Lahko pa pomagaš še z dodatkom Sera Ectopurja ... beri navodila pod preventiva (1/2 čajne žličke na 50 L akvarijske vode, če se ne motim). To zadnje ni nujno, se pa bo ribica počutila bolje.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

dominik

OdgovorNapisal/-a dominik » 17 Mar 2006, 14:19

Hvala za odgovora!Dejansko ni nekega mehurčka.Oko je povečano in sicer enkrat večje.Za preventivo sem dal Sera Ectopur.Sem ga nabavil.Druge ribe tega nimajo.Pa kot sem že napisal da je ta največji vrag v akvariju :-) Sploh ne deluje bolano.
Upam da ni ta eksoftalmija.No saj zdaj sem tak dal zdravilo.

Hvala!
Lp D
Vsak vidi kar izžarevaš, redki pa vedo kaj čutiš!

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 17 Mar 2006, 14:31

Ena moja sumatranka je imela nekoč izbuljeno oko. Ampak ni bilo še enkrat večje, se pa je opazilo, da ni normalno. Pa sem nekje prebrala, da je to lahko tudi zaradi enolične hrane. Pa sem zamenjala vodo in hrano pa je bilo kmalu uredu. Nisem dodala nobenega zdravila in še danes lepo plava. Je pa res, da je lahko več vzrokov nastanka, tako da previdnost nikoli ni odveč.

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 17 Mar 2006, 14:49

dominik je napisal:
Hvala za odgovora!Dejansko ni nekega mehurčka.Oko je povečano in sicer enkrat večje.Za preventivo sem dal Sera Ectopur...

... potem se bojim da je to bolj bakterijsko. Tudi Ectopur bo nekaj pripomogel, vendar pa bi bilo bolje, da daš kakšno reč proti bakterijam, vendar pazi. Ta zdravila ti uničijo tudi kulturo bakterij v filtru, ena bolj, druga manj, vsekakor pa te potem čaka čiščenje in ponoven zagon in redna - skoraj dnevna skrb za čistočo in optimalne pogoje, kajti v akvariju je sedaj polno organizmov, filter pa brez bakterij. N ajboljša rešitev je v takem primeru Nutrafin Cycle, ker ima že urejene kulture bakterij, ki se takoj lotijo dela. Nitrivec od Sere, pa za to potrebuje kakšna dva do tri dni, da se bakterije oprimerjo v filtru in razvijejo kulturo. Jaz sem sicer vedno uporabljal tega zadnjega, pa vendar bi v takem primeru posegel po Cyclu, zaradi navedenih dobrih strani ;-)
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
TeMpL
Kraj: Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a TeMpL » 24 Dec 2006, 16:14

Diamox se uporablja za zdravljenje le tega (IZBULJENE OČI) - (pri ljudej se uporablja za zdravljenje višinske bolezni) .. v Avstriji se dobi brez recepta (kako je pri nas ne vem). doza je 10mg na 40 L vode zdravi se 3-5 dni .. vendar je že po 1 dnevu zadeva 100x boljša. Zdravilo je super, lahko gs kombinirate s čem proti bakerijam in plesnim (baker, će nimate nevretenčarjev)----

Uporabniški avatar
GreKom
Kraj: Radizel

Odg: Izbuljeno oko - Eksoftalmija

OdgovorNapisal/-a GreKom » 16 Dec 2007, 12:16

No pa je tud mojo mavričarko zadelo to čudo  >:(

Torej, ima kdo kake izkušnje s Templovim nasvetom?

Ne bi rad 400 litrskega akvarija z zdravili porušo.

Dodatek:

Zaviralci karboanhidraze (acetazolamid, brinzolamid-AZOPT kapljice za oči, dorzolamid-TRUSOPT kapljice za oči) zmanjšajo nastajanje prekatne vode.

Acetazolamid je sestavni del Diamoxa? A so te zadeve zgoraj napisane alternativa?
Nazadnje spremenil GreKom, dne 16 Dec 2007, 12:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Kaj imata akvarij in lepi otroci skupnega? Oboje je treba delat počasi in z občutkom :) L.P. Grega

Guest

Odg: Izbuljeno oko - Eksoftalmija

OdgovorNapisal/-a Guest » 09 Mar 2008, 07:37

Morda prestavi mavričarko v manjši-karantenski akvarij (če imaš kak akvarij, namenjen temu), pa se nebo 400l porušil sistem ::)

Uporabniški avatar
Fevz
Kraj: Trzin
Kontakt:

Re: Izbuljeno oko - Eksoftalmija

OdgovorNapisal/-a Fevz » 26 Dec 2009, 11:55

Na novo osvežujem tole nit, da povem, da se je pri eni samički apistograme izbulilo oko.
Bolezen sem opazil šele včeraj in ukrepal tako, da sem v akvariju ugasnil luči in dodal vitamine in česen. Ker me je malce strah, da je lahko Sindrom luknjičavosti oz. Aeromonas hydrophilia sem zato ugasnil luči in pustil ribe pri miru. Danes bom tudi menjal več kot tretjino vode.
Sem pa trenutno izmeril NO3 in je pod 10 ppm. Testa za PO4 mi je žal zmanjkalo, bom pa še sedaj dodal fotografijo pa več testov. A je možnost, da je tole dobila zaradi tega, ker sem jih hranil z rdečimi trzači?

A je tudi možno, da je Aksoftalmija oz. izbuljeno oko?

Uporabniški avatar
Fevz
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 26 Dec 2009, 14:00

Takole. Meritve so sledeče:
kH: 4
pH: 6.5
(preveč CO2)
Ostalih testov pa niti nimam :?
IMG_2425.JPG

Verjetno, lahko kar obupam. Saj ji ni več pomoči

Uporabniški avatar
Crnookica89

OdgovorNapisal/-a Crnookica89 » 26 Dec 2009, 14:23

Tut moja črna teleskopka je prejšnji teden mela zelo povečano eno oko...sem tudi mislila da ne bo kaj...bala sem se celo da ji ga bo razneslo...a je zadostovala menjava polovice vode v akvariju in malo povečana doza ektopurja...pa zdaj spet veselo pluva pesek :D, oko je pa normalno...

veljota.jpg

lp CrnOOkica

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 26 Dec 2009, 14:49

Povečini se to zgodi pri lovljenju rib in pri določenem stresu,Ponavadi se še naredi koprena čez oko.Na 2dni menjava vode po 3izmenjavah bo boljše.

Uporabniški avatar
Fevz
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 28 Dec 2009, 19:04

Mislim, da bolezen ne napreduje. Riba je zdrava, živahna in kot se za ostrižnika spodobi.. požrešna :)
Še enkrat ali dvakrat bom menjal vodo in bomo videli kako bo

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 28 Dec 2009, 19:08

Fevz napisal/-a:Mislim, da bolezen ne napreduje. Riba je zdrava, živahna in kot se za ostrižnika spodobi.. požrešna :)
Še enkrat ali dvakrat bom menjal vodo in bomo videli kako bo

Super. :) Ima oko še izbuljeno?

Lp, C

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost