Izbuljeno oko - Eksoftalmija

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

Re: Izbuljeno oko - Eksoftalmija

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 28 Dec 2009, 20:29

Fevz napisal/-a:A je možnost, da je tole dobila zaradi tega, ker sem jih hranil z rdečimi trzači?

Skoraj prepričan sem, da je to od zamrznjenih trzač. Delno bakterije in paraziti v hrani, delno pokvarjena voda kot posledica hranjenja. Hrani raje z liofiliziranimi trzačami, vendar ne kot edino hrano.

Popolnoma prenehaj z zamrznjeno hrano, daj raje liofilizirano (shrimpse, vodne bolhe) v minimalnih količinah in dva dni zapored (ne glede na meritve) menjaj 1/3 vode. Skoraj gotovo se bo pozdravilo samo od sebe. Ničesar ne dajaj v vodo - samo čista voda je tisto kar riba v tem trenutku potrebuje.

Uporabniški avatar
Fevz
Kraj: Trzin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 29 Dec 2009, 19:53

Hja, rdeče trzače sem kar vrgel stran. Pri apistogramah imam problem, ker nočejo jesti posušene hrane oz. kosmiče. liofilizirano hrano pa imam v majhnih količinah. Nekaj imam rdečih trzačev.

Vodo pa sem menjal včeraj in danes. Vsakič 1/3. Danes sem tudi zaradi tega, ker sem premikal akvarij.
Kako naj jih premamim, da mi bodo jedle liofilizirano hrano?

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 29 Dec 2009, 21:21

Stradaj, kakopak! :lol:
Žal je to edina rešitev, oziroma lahko poizkusiš namočiti liofilizirano hrano in jo istočasno hraniš kakor zmrznjeno. Mogoče se pa kdo zmoti in bo potem tudi ta dobra. :)

janip
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a janip » 29 Dec 2009, 22:13

Fevz, tudi sam sem bil jezen in skeptičen zadnjič ko sem jo prinesel od Romana. Vržem parkrat v akvarij in nič - kocke so dobesedno razpadle pa niti ena riba jih ni povohala :'( Po dveh tednih pa :8-: Trzače, tubifexi, pa ona mešanica ala Daphnia in shrimps - tepejo se da pridejo do nje. Skoraj ne morem verjeti, da je res :o Sprobaj, bodi potrpežljiv in nikar ne mešaj večih različnih kock v enem dnevu, da se ne razvadijo ...

P.S.: Roman še se slišimo ;)

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 29 Dec 2009, 22:35

Lepo pozdravljen

Odgovore si pravzaprav že dobil. Nobena riba ne bo popadla hrane, ki je ne pozna. Z vztrajnostjo pa bo jedla še suho žaganje, če se lahko pošalim.

Ker gre za gojenje organizmov v ujetništvu moramo biti o hrani osveščeni mi akvaristi in se pozanimati kaj določena vrsta potrebuje za kvalitetno življenje. Riba v ujetništvu si ne more hrane loviti kot v naravi. Na nas je, da jo hranimo s hrano, ki je primerna zanjo in hkrati varna. Nikakor ne moremo zmetati v akvarij 10 različnih hran naenkrat in pustiti, da bo riba izbirala sama. Tako se bo zgodilo, da ji bo slučajno zadišala popolnoma neprimerna ali hrana najslabše kakovosti in bo kasneje hotela jesti samo tisto.

Najboljši pristop je ta, da za ribe izbereš primeren asortima hrane in jo lepo po vrsti hraniš pri vsakem obroku z drugo hrano. Če ugotoviš, da katere od izbranih ne je, ji enostavno nekaj dni ponujaš v minimalnih količinah samo to. Če ostaja na dnu ali gladini jo zvečer posesaš ali z mrežico odstraniš. Zjutraj daš spet novo itd, itd. Lepega dne bo jedla vso hrano kot je treba.

Včasih je potrebna tudi kakšna zvijača. Nekatere ribe npr. nočejo po hrano na površino, hrana pa nikakor ne potone. V tem primeru omenjeno hrano namoči v plastičnem lončku, mogoče jo tudi malce stisni med prsti, da se dodobra razmoči. Nato jo posesaj z nekaj vode vred v injekcijsko brizgo, vendar brizge ne potegni popolnoma narazen. Mogoče do 2/3. Kasneje na izhodno luknjico brizge nastavi prst, tako da luknjo zamašiš in potegni brizgo do konca narazen. S tem boš v brizgi ustvaril podtlak in suha hrana se bo do popolnosti napila vode. Potem hrano kar iz brizge brizgneš v akvarij in tudi sicer suha liofilizirana hrana bo potonila. Če ne popolnoma pa vsaj delno.

Uporabniški avatar
she
Kraj: Kamnik okolica

OdgovorNapisal/-a she » 18 Avg 2010, 19:24

Moj corydoras sterbai ima izbuljeno oko. Danes sem jih kupila in ob nakupu tega nisem opazila, vračati ga nima smisla, ker je predaleč, kupila sem jih v Avstriji.
Vsi gredo v karanteno, dam tega z izbuljenim očesom posebej v drug akvarij kot ostale? Dodam v karantenski akvarij zdravilo fura mor-P(tega imam doma) kot preventivo ali raje počakam dan, da vidim, če je izbuljeno oko posledica lovljena ribe?

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 18 Avg 2010, 23:44

Pozdravljena

Zaenkrat poskusi s čimbolj neoporečno in kvalitetno vodo in upaj da se uredi samo od sebe. Lahko dodaš kakšni 2 zvrhani žlici soli na 100 lit vode (preveri če corydorasi prenesejo sol). Z zdravilom počakaj kakšen dan ali dva. Če ne bo bolje je potrebno zdraviti z antibiotikom oz. bakterijskim zdrvilom za notranje infekcije. Na pamet trenutno lahko rečem samo Nifurpirinol (bactopur direkt) ali erytromicin, ki ga pa verjetno itak nimaš kje dobiti.

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 18 Avg 2010, 23:52

DISKUS RoManijA napisal/-a:Lahko dodaš kakšni 2 zvrhani žlici soli na 100 lit vode (preveri če corydorasi prenesejo sol).

Sol pri oklepnih somičih odpade, ker jo ne prenesejo.
LP, Matija

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 18 Avg 2010, 23:54

Se mi je zdelo ja, ampak, se nisem spomnil na pamet. Torej ostani kar pri čisti vodi.

Uporabniški avatar
she
Kraj: Kamnik okolica

OdgovorNapisal/-a she » 19 Avg 2010, 13:18

Včeraj zvečer sem ga dala v drug akvarij in danes mu že bolje kaže. Oko je še izbuljeno ampak ne tako kot je bilo včeraj.

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 20 Avg 2010, 01:08

Super. Upajmo torej, da se popravi v parih dneh.

kaktusss

OdgovorNapisal/-a kaktusss » 23 Sep 2010, 13:12

Jaz pa imam zlato ribico, ki ima nekakšen mehurček na očesu (nevem če je to normalno ali ni), danes pa sem opazil da je ta mehurček postal rdečkast. kaj lahko naredim?

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a LDDP » 23 Sep 2010, 14:41

slikaš, in pokažeš, morda je gnojno vnetje. in potem še poveš, v kakih pogojih živi (lastnosti vode, velikost akvarija..)

Uporabniški avatar
irccar
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a irccar » 16 Jan 2012, 20:05

2012-01-16 19.19.16.jpg

2012-01-16 19.18.36.jpg

2012-01-16 19.18.07.jpg

Izgleda, da je tudi moja amandica dobila nekaj takega.

V mr. pet najbi imeli JBL Furanol vendar ga ni na zalogi.
Ali je še kakšno zdravilo učinkovito proti izbuljenem očem?

Uporabniški avatar
irccar
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a irccar » 16 Jan 2012, 23:34

Bi bil baktopur direct premočan?

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost