ICHTHYOPHTHIRIUS MULTIFILIIS (Bolezen belih pik)

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

janip
Kraj: Žiri

Re: ICHTHYOPHTHIRIUS MULTIFILIIS (Bolezen belih pik)

OdgovorNapisal/-a janip » 22 Maj 2012, 11:02

Parametri vode :?

zabac

OdgovorNapisal/-a zabac » 23 Maj 2012, 08:27

Da ne bom kupoval vseh testerjev, kateri parameter vode pa bi bil ključen za nastanek bolezni ?

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 23 Maj 2012, 08:29

NO3 = nitrat in tudi pH in vsekakor temperatura.

zabac

OdgovorNapisal/-a zabac » 23 Maj 2012, 10:54

Temperatura je 23-24 stopinj. NO3 tester grem potem danes nabavit. Trenutno sem v akvarij dal 2 stroka česna. Sporočim meritev.
Zaenkrat hvala za nasvet.

zabac

OdgovorNapisal/-a zabac » 31 Maj 2012, 15:03

Se vračam.. Testerja za NO3 nisem dobil, nitriti so pa okej. Dvignil sem temperaturo na 26 stopinj in zdravil s Sera Costapurjem.

:lol: Belih pik ni več.

Hvala in lp,

Timster

OdgovorNapisal/-a Timster » 12 Nov 2012, 21:07

Pozdravljeni,

Prosim za nasvet. Imam 54l akvarij, v katerega sem pred kratkim dodal nekaj rib (verjetno je zaradi tega prišlo do stresa in te bolezni). V akvariju smo sedaj po dodatni naselitvi imeli 8 afriških ščukcov (Pseudepiplatys annulatus), 1 rdečo neonko (je edina ostala iz skupine 8 neonk), 2 peacock goby-ja (Tateurndina ocellicauda), 3 Gardnerjeve prelestnike (Fundulopanchax gardneri), 2 pritlikava nitkarja in 2 modra rogatca.

Pojavile so se bele pike in takoj naslednji dan sem šel po zdravilo (JBL Punktol). Ob začetku zdravljenja smo zvišali temperaturo na 30°C, in po navodilih zamenjali 50% vode in dodali zdravilo ter nejodirano sol (od Sere). Tako smo danes, ko je 5 dan, že tretjič na enak način dodali zdravilo, pike pa so na vseh ribah izginile že včeraj.

Ostale ribe so do danes (5 dan zdravljenja), kar nekako prenašale zvišanje temperature in zdravilo, goby-ja sta sicer malo mirnejša, z našimi ščukci pa je bilo žal drugače. Ščukci so skoraj vsi pomrli, zato sva včeraj grelec zmanjšala na 26. Ostala sta samo še 2 ščukca in še ta dva sta povsem apatična in jima hrana ne diši.

Imamo pa doma še en pripravljen akvarij, v katerem trenutno ni rib. Bi bilo smiselno, da nadaljujem zdravljenje po navodilih z ribami v tem obolelem akvariju, čeprav so pike včeraj izginile, ali je bolje da jih preselim v ta zdravi akvarij, "zdravljenje" pa nadaljujem v akvariju brez rib, da akvarij pozdravim?

- Prvo vprašanje je torej, če je bolje preseliti ribe v drug akvarij (so že zdrave?), ali bolje pač tu zdraviti naprej (do 15. dneva)?
- Drugo vprašanje pa je, če je sploh potrebno nadaljevati zdravljenje (v trgovini, kjer sva zdravilo kupila so nam rekli, da oni samo 3x (1.,3. in 5. dan) dodajo zdravilo namesto 8x (1., 3., 5., 7., 9., 11., 13. in 15. dan), kot piše na navodilih in sicer zaradi tega, ker z zvišanjem temperature pohitriš razvoj te bolezni in je zdravljenje lahko hitrejše (v navodilih namreč ni zvišanja temperature))?

Hvala za potrpežljivost z nami amaterji in LP;
Timotej

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 12 Nov 2012, 21:52

Če se ne motim je potrebn zdraviti tudi akvarij, kjer se je bolezen pojavila - saj je lahko parazit še prisoten v akvariju čeprav to na ribah ni vidno. Načeloma velja, da bi po nekaj dneh morali vsi paraziti skozi fazo (prosto plavajoči), kjer jih lahko zdravilo ubije.

Glede na to, da se ščukci slabo odzivajo na tretma bi ti priporočil, da zdravljenje prenehaš in en teden podrobno opazuješ obnašanje in izgled (drgnjenje ob predmete, pojav pikic). Po potrebi zdravljenje ponovi - vendar brez dviga temperature - zdravi pač dalj časa kot je predpisano.
Preberi si prvo objavo v teji temi - tam boš našel vse potrebne informacije kako postopati s to nadlogo.

Opcija bi bila tudi, da ščukce premakneš v karantenski akvarij, vendar bodo tako še bolj pod stresom, kar pa glede na pogin ostalih nikakor ne bi priporočal.

Pa srečno!

nejc21
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a nejc21 » 18 Nov 2012, 16:42

No tudi moje ribe so sedaj dobile bolezen belih pik. Danes sem v vodo dal predpisano dozo zdravila na mojo količino vode. Zdravilo uporabljam Tetra Medica ContraIck. Filter imam prižgan skozi cel dan in noč.

No nekaj postov nazaj sem prebral tukaj na forumu , da nekateri ugašate luč oz. da v času zdravljenja ne koristite luči. Sedaj pa me zanima ali se zaradi izklopljene luči način zdravljenja kaj pospeši ali je kakšna druga prednost.

Zanima me tudi ali ribe hranim tako kot sem do sedaj 3x na dan po malo ali je treba v času okrevanja hraniti kaj manj?

jupiter2

OdgovorNapisal/-a jupiter2 » 18 Nov 2012, 16:55

Ko sem imel še platije in so ti zboleli za to omenjeno boleznijo sem imel ugasnjen filter in luč, deloval pa je samo grelec in pa zračna črpalka v tem primeru. Hranil sem normalno, se pa stanje kaj hitro popravi, a tudi pojavi znova.
Lp, Dušan

nejc21

OdgovorNapisal/-a nejc21 » 18 Nov 2012, 17:06

No jaz še dodatno prezračujem akvarij z razpršilnim kamnom in sedaj bom dvignil temperaturo vode za 2 stopinji na 26 stopinj. Torej je bolje če je filter ugasnjen in tako tudi luč. Ja tudi jaz imam platije , gupije in neonke.

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 18 Nov 2012, 17:09

Kot je meni znano, velja zatemnitev samo za žametno kožno vnetje, Piscinoodinium spp. in morskega sorodnika Amyloodinium ocellatum, ker so to pač dinoflagelatske alge.
Morda pomaga tudi tu, a sam nimam teh podatkov ali izkušenj. Itak pravo zdravilo FMC zelo potemni vodo...

nejc21

OdgovorNapisal/-a nejc21 » 18 Nov 2012, 17:13

Bojan , ja je kar temno modro to zdravilo in koliko sem videl malo le zatemnilo vodo. Zanima me sledeče: Pozna kdo primer , da kljub zdravljenju rib proti belim pikam ribe poginejo? Seveda , da so parametri vode normalni.

jupiter2

OdgovorNapisal/-a jupiter2 » 18 Nov 2012, 17:24

Poginejo ti le v primeru, ko se takšno stanje ne opazi dovolj hitro in ima riba to bolezen "pikica do pikice" po telesu oz. je že "shujšala" ali celo večje pike. Pri tej bolezni ni panike, da bi ti ribice umrle, a potrebno je dnevno (večkrat na dan) spremljati zdravstveno stanje ribic v akvariju.
Lp, Dušan

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 18 Nov 2012, 17:25

nejc21 napisal/-a:Bojan , ja je kar temno modro to zdravilo in koliko sem videl malo le zatemnilo vodo. Zanima me sledeče: Pozna kdo primer , da kljub zdravljenju rib proti belim pikam ribe poginejo? Seveda , da so parametri vode normalni.

Še kako poginejo ribe od napačnega zdravila, najpogosteje od nitrita in amonija, ki nastaneta zaradi poboja koristnih bakterij. Tvoje zdravilo tudi ni najbolj idelano, saj rivanol v njem sili ribe k bruhanju in ubija koristne bakterije. Sedajle nimam čas iskati "moj" tekst za FMC, a poanta je, da FMC preprečuje zastrupitev tako z amonijem kot z nitritom, kar ga je v praksi naredilo za tako superiornega napram drugim zdravilom. Drugo so bolj prijazni pripravki iz naravnih zelišč, o čemer že leta in leta pišem.
Ta nit je ena teh večnih, to (ribje uši in napačna zdravila) se nikoli ne neha in se očitno ne bo nikoli nehalo, razen če bo človeško vrsto prej hudič vzel.
Ker ribe niso psi ali mačke, se mirno dopušča, da trgovci prodajajo (nalašč) okužene ribe z ušmi. Ušive ribe!
O tem smo zadnja leta napisali stotine sporočil po forumih, kruci fix! :wall :redangry:

nejc21

OdgovorNapisal/-a nejc21 » 18 Nov 2012, 17:32

Potem pa nevem kdo dopušča trgovinam , da prodajajo v mojem primeru zdravilo , ki naj nebi bilo tako blagodejno kot druga zdravila. To , da prodajajo ribe z ušmi ali drugimi težavami ti pa vrjamem , ker danes je bistvo samo da se proda.

Torej po tvojih raziskavah in omenjanju zdravilno moč naravnih zelišč bi pa te prosil če mi lahko omeniš , priporočiš , svetuješ katera naravna zelišča uporabiti . Če pa je seznam naravnih zelišč predolg pa te prosim če mi lahko na privat , pomagaš , svetuješ katera zdravila so bolj primerna.

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost