ICHTHYOPHTHIRIUS MULTIFILIIS (Bolezen belih pik)

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

Re: ICHTHYOPHTHIRIUS MULTIFILIIS (Bolezen belih pik)

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 23 Maj 2013, 14:31

Kuhinjska vsekakor ne!
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 24 Maj 2013, 04:32

Priporočam zdravljenje z Sera costapur
Metilensko modrilo - ne prenašajo ga rastline,in tudi nekatere vrste rib rdečeglava tetra in še mnoge ostale.
Povzroča zdravstvene težave,tudi raka.Zelo težko ga je izprati iz roke.
Zdravilo pomaga in zelo učinkuje za tvoje neonke.Pa čimprej ukrepaj!
Temeljito presesaj dno akvarija,ribe premakni v karanteno in po navodilih doziraj,kasneje (15-30dni) ribe vrneš nazaj v matični akvarij.Ali pa bolezen zdraviš v matičnem AQ,ter na koncu,zdravljenja vstaviš v filter oglje.Lp
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 24 Maj 2013, 08:49

boysta napisal/-a:Metilensko modrilo - ne prenašajo ga rastline,in tudi nekatere vrste rib rdečeglava tetra in še mnoge ostale.
Povzroča zdravstvene težave,tudi raka.Zelo težko ga je izprati iz roke.
....

Ravno obratno je res; kar si napisal, velja za malahitno zelenilo, ki ga pa vsebuje ravno Costapur v polni dozi. Metilensko zdravilo se uporablja pri ljudeh pri zastrupitvi z CO in ti ga dajo kar intravenozno v žilo, je povsem nestrupen, za razliko do strupenega in karcenogenega malahita (ki so ga zato v EU v ribogojstvu tudi prepovedali).

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a LDDP » 27 Maj 2013, 18:09

Kje pa se da dobiti metilensko modrilo? Neuspešno sem poskusila v lekarni.

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 27 Maj 2013, 20:30

LDDP napisal/-a:Kje pa se da dobiti metilensko modrilo? Neuspešno sem poskusila v lekarni.

Malahitno zelenilo! Me je gospod BojanD popravil.
Kupi se Costapur v akvaristični trgovini naprimer Tukano.Lp
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Mrs. Fishy

OdgovorNapisal/-a Mrs. Fishy » 12 Sep 2013, 17:16

Pozdravljeni!
Pred kratkim sem pisala, kako mi je sera Tubifex v 3 dneh pobil kozice post203135.html?hilit=sera%20tubifex%20pobil#p203135

Rečeno je bilo, da, če v nekaj dnevih ne opazim ničesar, ne bo druge škode. No pa na žalost je. V zadnjih dveh dnevih sem na Platijih v tem akvariju opazila bele pikice na plavutih in ribe se drgnejo ob listje. Zanima me pa naslednje:

1. Je možno, da je bolezen prišla z Tubifexom? Akvarij je star nekaj mesecev, zato bi lahko bila kakšna nova rastlina, ali pa že bolane ribe... Zanima me, ker sem Tubifex uporabila enkrat tudi v ribniku, kar pomeni, da imam lahko bolezen tudi tam!
2. Za vse svoje tri akvarije uporabljam enake pripomočke (mrežice, pincete, vedra...). Kolikšna je verjetnost, da sem jo prenesla tudi v druga dva akvarija, če vse tri akvarije čistim isti dan, kar pomeni da so mrežice še mokre vmes med čiščenji... Tega seveda ne mislim več početi.
3. V drugem akvariju, kjer bolezni še nisem opazila, imam 11 plati mladic in dve Afriški Gigant filter kozici. Kako zdravim mladice (stare 3 tedne), če bo potrebno brez da škodujem njim ali kozicam?
4. Ali bolezen vpliva na kozice?
5. V tretjem akvariju imam 4 marmorne rake. V tem akvariju sem prav tako uporabljala enake pripomočke. Ali bolezen škodi rakom in če, kako jo zdravim? Enako kot ribe?
6. Iz akvarija sem nekaj dni nazaj vzela anubias, ki mi je odveč in je sedaj posebej v svoji posodi. Načrtovala sem ga menjati za kozice, preden sem opazila bolezen. Kako ga lahko ''razkužim'' pred menjavo, če ga sploh lahko in kaj naj z njim, če ga ne bom mogla? Ga vržem v smeti?
7. In še, zanima me katero zdravilo priporočate za zdravljenje? Obstaja kakšno, ki ne škodi nevretenčarjem in kje ga dobim?

Hvala za vašo pomoč!
You seem fishy, but don't worry that's a good thing ;)

Moj akvarij 75l

Moj akvarij 60l

Mrs. Fishy

OdgovorNapisal/-a Mrs. Fishy » 12 Sep 2013, 18:34

Še nekaj me zanima.

Če prav razumem se bolezen zdravi tako, da v akvarij daš malo česna, zvišaš temperaturo na 28-30C°, filter vzameš ven in ga daš nekam drugam, da dela (vedro) nato v akvariju poskrbiš za dovajanje kisika z črpalko, menjaš prbl. 50% vode in po navodilih uporabiš zdravilo. Po koncu zdravljenja pa menjaš vodo, vrneš filter in v vanj daš oglje, ki ga odstraniš po nekaj dneh.
Vprašanja:
Koliko česna za 45l in ali ga dam malo tudi v druga dva akvarija, za preventivo? Bo škodil kozicam, rakom?
Je vedno treba vzeti filter iz akvarija? Ne razumem saj bi z tem, da ga vrnem kasneje samo nazaj bolezen prinesla?? Se ga da ven zato da se ne uničijo v njem dobre bakterije med zdravljenjem?
Lahko namesto tega, samo menjam gobice v njem, ko končam in makarone pustim?
Sem prebrala starejše objave a nikjer ne najdem odgovorov na ta vprašanja...

Moj akvarij 75l

Moj akvarij 60l

Uporabniški avatar
Fishbox
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fishbox » 12 Sep 2013, 20:31

Mrs. Fishy napisal/-a:1. Je možno, da je bolezen prišla z Tubifexom? Akvarij je star nekaj mesecev, zato bi lahko bila kakšna nova rastlina, ali pa že bolane ribe... Zanima me, ker sem Tubifex uporabila enkrat tudi v ribniku, kar pomeni, da imam lahko bolezen tudi tam!

Ne, povzročitelj ne bi preživel postopkov liofilizacije.

Mrs. Fishy napisal/-a:2. Za vse svoje tri akvarije uporabljam enake pripomočke (mrežice, pincete, vedra...). Kolikšna je verjetnost, da sem jo prenesla tudi v druga dva akvarija, če vse tri akvarije čistim isti dan, kar pomeni da so mrežice še mokre vmes med čiščenji... Tega seveda ne mislim več početi.

Zelo velika. Teronti, ki so plavajoča infektivna faza povzročitelja bolezni belih pik so zelo majhni in jih je običajo v vodi kar precej. Teoretično iz enega tomonta lahko nastane 512 infektivnih terontov, ki preživijo v iskanju gostitelja do 2 dni, odvisno od temperature.

Mrs. Fishy napisal/-a:3. V drugem akvariju, kjer bolezni še nisem opazila, imam 11 plati mladic in dve Afriški Gigant filter kozici. Kako zdravim mladice (stare 3 tedne), če bo potrebno brez da škodujem njim ali kozicam?

V tem primeru bi bila izbira Sera Med Professional Protazol najprimernejša, saj ne škodi nevretenčarjem. V primeru, da lahko kozice umakneš, potem lahko zdraviš tudi z malahitnim zelenilom, vendar bi bilo smiselno nato vodo nekajkrat zamenjat in fitrirat čez aktivno oglje.

Mrs. Fishy napisal/-a:4. Ali bolezen vpliva na kozice?

Povzročitelj ne more preživeti na kozicah oziroma jih niti ne napade.

Mrs. Fishy napisal/-a:5. V tretjem akvariju imam 4 marmorne rake. V tem akvariju sem prav tako uporabljala enake pripomočke. Ali bolezen škodi rakom in če, kako jo zdravim? Enako kot ribe?

Enako kot točka 4.

Mrs. Fishy napisal/-a:6. Iz akvarija sem nekaj dni nazaj vzela anubias, ki mi je odveč in je sedaj posebej v svoji posodi. Načrtovala sem ga menjati za kozice, preden sem opazila bolezen. Kako ga lahko ''razkužim'' pred menjavo, če ga sploh lahko in kaj naj z njim, če ga ne bom mogla? Ga vržem v smeti?

Lahko uporabiš hipermangan, lahko pa ga pustiš v akvariju brez rib za en teden. V tem času bodo novi teronti propadli.

Mrs. Fishy napisal/-a:7. In še, zanima me katero zdravilo priporočate za zdravljenje? Obstaja kakšno, ki ne škodi nevretenčarjem in kje ga dobim?

Kot sem že omenil, Sera Med Professional Protazol ni škodljiv za nevretenčarje (polži, kozice, raki). Dobiš ga v Aquashopu ali v Tukanu.
Osebno imam najboljše izkušnje z malahitnim zelenilom, vendar ga ne bi uporabil v akvariju z nevretenčarji.

Mrs. Fishy napisal/-a:Če prav razumem se bolezen zdravi tako, da v akvarij daš malo česna, zvišaš temperaturo na 28-30C°, filter vzameš ven in ga daš nekam drugam, da dela (vedro) nato v akvariju poskrbiš za dovajanje kisika z črpalko, menjaš prbl. 50% vode in po navodilih uporabiš zdravilo. Po koncu zdravljenja pa menjaš vodo, vrneš filter in v vanj daš oglje, ki ga odstraniš po nekaj dneh.

Česen deluje protibakterijsko, bilo pa je tudi dokazano, da vpliva na teronte, vendar v precej višji koncentraciji kot malahitno zelenilo... Filtra ne rabiš odstraniti iz akvarija. Je pa zdravljenje z malahitnim zelenilom, po mojih izkušnjah, bolj uspešno če se voda le prezračuje in ne filtrira, saj zdravilo v filtru hitro razpade. Pri uporabi Protazola filtra ne rabiš odstranjevati.

Nekaj o zdravljenju si lahko prebereš tudi tukaj: www.fishbox.si/zdravje/bolezen-belih-pik---ihtioft.html

Lep pozdrav,
Gašper Strugar, dipl. mikrobiol. (UN)

FishBox

Mrs. Fishy

OdgovorNapisal/-a Mrs. Fishy » 13 Sep 2013, 15:36

Najlepša hvala za strokoven odgovor!

Ker se mi je včeraj zdelo, da je pomembno ukrepati čim prej, sem odšla takoj v trgovino in kupila Sera Costapur in ga dala v akvarij z boleznijo. V vse tri akvarije sem dodala vitamine. V okužen akvarij in v akvarij z mladicami sem dala pa še sol. Luč je ugasnjena in po preminuli bolezni bom uporabila oglje, ter menjala vodo. Zanima me kaj naj naredim z Helencami, ki jim očitno voda z soljo in zdravilom ne ugaja. Bodo če jih odstranim in nato vrnem ponovno prinesle bolezen v akvarij ali je tudi z njimi tako kot z anubiasom (po 10 dneh paraziti odmrejo v vodi in jih lahko vrnem)??

Moj akvarij 75l

Moj akvarij 60l

Uporabniški avatar
Fishbox
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fishbox » 14 Sep 2013, 07:41

Pozdravljeni,

Pri polžih je enako kot pri anubiji.

Lep pozdrav,
FishBox

Mrs. Fishy

OdgovorNapisal/-a Mrs. Fishy » 14 Sep 2013, 11:05

Hvala lepa!

Moj akvarij 75l

Moj akvarij 60l

miksmajster
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a miksmajster » 05 Maj 2014, 10:26

Pozdravljeni,

zanima me, če je že kdo po zdravljenji rib uporabljal oglje za žar (seveda naravno iz bukovih drv narejeno)? Slišal sem, da nekateri to uporabljajo namesto dragih ogelj kupljenih v zoo trgovinah...

Briketi seveda tukaj odpadejo, ker so lepljeni skupaj.

LP

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 05 Maj 2014, 13:17

Hm, nisem še uporabljal. Če je oglje domače in brez primesi, ne bi smelo biti problema; zdrobiš, spereš in uporabiš.
Razlika je samo v tem, da je aktivno oglje obdelano tako, da ima večje pore, večjo površino in zato lažje absorbira strupe.

LP,
Bogdan

Uporabniški avatar
kerinj
Kraj: Krško
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kerinj » 09 Jan 2015, 10:01

Prosil bi za pomoč. Dobrih 5let imam akvarij in se do sedaj še nisem srečal z boleznijo. V 120l akvariju imam 6 platijev in 10 gupijev, neznano števillo svitkov in 2 helenci. Akvarij je srednje zaraščen. Gupiji so se začeli drgnit ob kamenje in rastline, šok me je ker je ena samička dobila na repu veliko belo piko. Platiji niso kazali nobenih znakov bolezni. Takoj sem jo dal v karanteno v manjši 20l akvarij. V aquashopu sem naročil zdravila eSHa gdex je zdravilo razvito za zatiranje škržnih in kožnih zajedalcev in eSHa exit - Zdravilo za bolezen belih pik. Prebral vse niti na forumu in začel z zdravljenjem. Doziral zdravili kot piše v navodih in dodal še zračno črpalko da bi ja bilo zdravljenje čim manj stresno za prebivalce. Prvi dan vse ok, medtem ko drugi dan, po parih urah nove doze zdravil vse ribe na vrhu vode, prav tako vsi polzi ... Platiji so bili najbolj bogi ... Takoj sem menjal cca 50% vodo (dobr da sem imel pripravljeno v kantah). Imel sem dve žrtvi :( en Plati in en Gupi :( danes zjutraj sem zamenjal še 1/3 vode in ribe so zaenkrat živahne kot pred zdravljenjem. Vendar se še kar drgnejo :(
Parametri vode:
Meritve akvarija
pH 7,5
KH 180 oz 10
GH 150 oz 8,4
NO2 0
NO3 15-20
Merjeno z lističi ...

Potrebujem nasvet zakaj je do tega prišlo oz s čim naj zdravim ribice? Če bi kasneje prišel iz službe bi lahko bilo usodno za vse prebivalce akvarija ... Hvala za vsak nasvet in odgovor!

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 09 Jan 2015, 10:50

Ce si zdravil v maticnem akvariju si vrjetno oslabil ali uničil kolonijo bakterij v filtru. Priporočam zračenje akvarija, ter vsakodnevno menjavo vode. O boleznih pa ti naj raje kdo drug svetuje, krr nimam dosti izkušenj z njimi (trkam na les).

Lp!
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost