Kuhinjska sol

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

Re: Kuhinjska sol

OdgovorNapisal/-a moto » 22 Mar 2009, 20:53

Preventivno? Sol nima v sladkovodnem akvariju kaj iskati... :?
LP, Matija

Uporabniški avatar
JernejK
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a JernejK » 22 Mar 2009, 21:01

Recimo če imajo ribe malo pogrižene repe in da se včasih malo podrgnjejo... zato bi dal sol v vodo, samo zdaj pa nevem koliko ( recimo na 50l ena velika žlica )? Z zdravili jih še nebi zdravil, saj ni hudo, zato sem mislil da bi z soljo ( sol uniči parazite ).

Uporabniški avatar
moto

OdgovorNapisal/-a moto » 22 Mar 2009, 21:17

V tem primeru bo ena velika žlica na 50 litrov VODE (dejanska količina vode, ne prostornina akvarija) dovolj. Vendar sol ne sme biti jodirana in mora biti brez sredstev proti strjevanju. Še najboljši pa bi bil Sera Ectopur...
LP, Matija

Uporabniški avatar
JernejK

OdgovorNapisal/-a JernejK » 22 Mar 2009, 21:36

No to me je zanimalo, hvala!

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 10 Jun 2009, 22:00

Mi zna kdo priporočiti trgovino, kjer bi našel sol brez dodatkov ali pa vsaj proizvajalca?
Vse dosedaj so bile le nejodirane, še vedno pa imajo sredstvo proti strjevanju.

Ali pa če obstaja kakšna komercialna rešitev v istem cenovnem rangu (aquashop?)

Uporabniški avatar
moto

OdgovorNapisal/-a moto » 10 Jun 2009, 22:46

V Mercatorju se dobi sol Sečoveljskih solin (bela škatla), katera je brez vseh dodatkov. Jo že dolgo uporabljam za izleganje artemije... :)
LP, Matija

Uporabniški avatar
apple71
Kraj: LJ-okolica

OdgovorNapisal/-a apple71 » 11 Jun 2009, 22:49

Trgovina Kalček v BTC ima veliko izbiro nerafinirane in obdelane morske in himalajske soli po ugodni ceni. Jo uporabljam tudi sam. Sem jih preizkusil že več vrst. In so vse uporabne. Glede na vsebnost seachem ki ga maš v linku je pa najbolje da pregledaš specifikacijo ki so naveden pri posamezni soli. Ampak mislim glede na čas in testiranja ki jih boš opravil ti bo pomoje najbolj ugoden Aquashop. Zakaj ? Najbolje je da si izračunaš porabo te soli za svoj akvarij in boš kaj hitro ugotovil da mesečni strošek ni velik je pa velik prihranek časa, ki g boš zapravil za iskanje in testiranje. Seachem je precej priznana firma za te izdelke in nekateri so prav vrhunski. Jih tudi sam uporabljam. Če bo kdaj možno pisat kake komentarje o izdelkih na aquashop strani jih bom napisal.

Uporabniški avatar
JernejK

OdgovorNapisal/-a JernejK » 12 Jun 2009, 10:41

moto napisal/-a:V Mercatorju se dobi sol Sečoveljskih solin (bela škatla), katera je brez vseh dodatkov. Jo že dolgo uporabljam za izleganje artemije... :)

To sol uporabljam tudi pri Tropheusih ( 450l ) in še dozdaj ni bilo nič. :)

Uporabniški avatar
elis81
Kraj: Prvačina
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a elis81 » 03 Jul 2009, 23:46

Ali je učinkovito zdraviti "Ihtioftiriozo " ali po domače (Ihtia, bolezen belih pik) s soljo?

Iz različnih vzrokov sem naredil delno menjavo vode v ribniku in očitno sem malo pretiraval. Mislim, da je to glavni vzrok za bolezen. Ekosistem se mi je malo porušil, saj so mi ratale tudi zelene nitaste alge, (no vsaj mislim da se temu tako reče) ki zgledajo kot zeleni mah po kamnjih. Običajno te alge so se mi pojavile samo zgodaj spomladi, ko rastline še niso bile v polnem teku in še takrat zelo zelo malo.

V ribniku imam koje in zlate ribice. Za enkrat sem opazil, da bele pike imajo samo zlatke (nekatere ja nekatere pa ne). Koji so trenutno videti zdravi. Bojim pa se, da bi se bolezen širila tudi na koje.

Kaj naj naredim proti tej bolezni, da bo čim manj boleče za ribe in rastline?
V ribnik se bojim karkoli kemičnega dodajat saj se bojim, da bo nastala še večja zmeda saj imam polno rastlin, ki so pomembne za moj ekosistem. Ali je možno, da ribam, ki to bolezen imajo pridejo k sebi same od sebe čez nekaj časa?
Najbolje je verjetno, da jih zdravim posebej s soljo ali s kom drugim a poloviti vse ribe ki imajo bele pike v mojem ribniku je skoraj nemogoče.

Hvala za odg.
My koi keep growing! :)

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 04 Jul 2009, 09:41

Odgovore si si podal kar sam.
Pike so dobile najbolj občutljive ribe izmed tvojih ali pa jih na kojih niti ne vidiš če so le-ti preveč šekasti.
Bolezen se je pojavila zaradi stresa, vseeno pa pomeri vse parametre in poglej kaj se je zgodilo.
Tako kot se je pojavila se bo tudi odpravila ta bolezen, še posebej, če bodo ribe imele dobre pogoje in kakšen vitaminček pri hrani, pretiraval pa vseeno nebi.
Obstajajo pripravki za v ribnike ampak karkoli boš dodal bo pustilo posledice.
Kot si sam ugotovil lovit ribe ne pride v upoštev, saj jim boš še dodatno povzročil stres in še uspeh ni zagotovljen.
Zdravljenje s soljo v ribniku ne pride v upoštev, ker bi za zdravljenje potreboval ustvarit solno kopel, za preventivo pa bi moral dodati ogromno soli, ki bi spet spremenila okolje in bi imel potem druge težave.
Skratka ...
Če teh pik ni preveč oz. ni to res huda oblika se bodo ribice ozdravile kar same.
Poskrbi, da ne bo več prihajalo do takih temperaturnih in pa kemičnih nihanj, da imajo redno in kvalitetno (z dodanimi vitamini - lahko jih nakapljaš na običajno ki jim jo daješ) hrano in menim da bo vse ok.
Večkrat dnevno opazuj in sporoči kaj se dogaja.

Uporabniški avatar
elis81
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a elis81 » 04 Jul 2009, 11:14

Hvala za odgovor!
Točno to sem mislil naredit; poskrbeti za čim boljše pogoje za naprej in upam da bo vse vredu.
Vitamini pa bi res prav prišli. Do sedaj tega še nisem probal.
Nekje sem enkrat prebral da je dobro če jim damo sesekljan česnik? Meni so ga pljuvale iz ust. Mogoče bi moral sesekljati še bol na fino in verjetno pomešati z hrano.

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 04 Jul 2009, 13:37

Lahko tudi samo nakapaš sok česna po hrani, če bo to bolj uspešno.

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 06 Jul 2009, 13:03

Tako kot je rekel silver.
Na suho hrano nakapljaj česnikov sok, počakaj malo in potem po malem oz. postopoma hrani, da hrane ne bodo niti preveč "ovohavale" ;-) oz. da bo čimvečji izkoristek.

Uporabniški avatar
elis81
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a elis81 » 06 Jul 2009, 22:13

Bojim se da ni ihtija. Opazil sicer sem bele pikice pri zlatih ribicah bolj v predelu zadnjih plavuti.
Danes sem pri nekaterih zlatkah (bolj mladih in še ne rdečih) opazil, kot da se jim lušči povrhnica (podobno kot pri kačah in kuščerjih koža). Držale so se bolj pri plitvi vodi in mirovale in pustile ujet. imele so tudi malo krvavo pod škrgami in predelu plavut. Eni je tudi manjkala plavut na repu.
Ribe so tudi večinoma vedejo napačno, npr.: drgnejo ob skalo ali rastlino, ena je celo skočila iz vode (toda ne na suho)...
Velja še omeniti, da sem pred kakšnim mesecem uporabil (rabljeno akvarijsko) modro spužvo za filter. Sicer sem jo dobro spral, tudi s kisom. Skrbi me da je kakšna virusna ali bakterijska okužba.

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 06 Jul 2009, 22:19

S kisom? A spiral si jo z navadno vodovodno vodo?

Lp, C

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost