Pogin ribic

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

gilera

Re: Pogin ribic

OdgovorNapisal/-a gilera » 04 Sep 2018, 22:09

Hvala. Moram sporočit, da sem dal 3 velike stroke česna v alvarij in čudežno, že več kot 1 dan in pol ni jobene poginule, ker so poginjale na uro,največ 2. Bom se potrudil, da bodo kar se da zdrave v prihodnosti, kolikor bo seveda njihova genetika to dopustila.

Malariba ribica

OdgovorNapisal/-a Malariba ribica » 01 Apr 2019, 12:19

Pozdravljeni,
Nekaj časa sem poskušala zadevo reševati sama, sedaj pa se mi zdi, da ji preprosto nisem več kos, oziroma sem popolnoma zmedena, ker iz različnih koncev dobivam različna navodila...
Da začnem na začetku. Imam 60 L akvarij, v njem smo sprva imeli 6 gupijev in 3 platije, 4 amano kozice in 3 neretine. Akvarij je srednje gosto zaraščen. Akvarij je deloval stabilno več kot 1 leto, parametri vsi b.p., ribice so imele tudi podmladek, ki pa je končal kot njihova malica, kakšno smo pa oddali. Do nedavnega je bilo, kot rečeno, vse b.p., potem pa smo naredili napako : v zoo trgovini smo kupili še enega čudovitega gupija, ki je naredil pogrom našemu akvariju. Ribice so začele umirati predvsem gupiji ter tudi kakšen plati. Trenutne mladice platijev, ki sicer čakajo na svoj akvarij, ki se še cikla, nekatere izgledajo slabega zdravja, imajo ukrivljene hrbtenice, ter zlepljene, kratke repe. Tudi odrasli platiji so nekateri bolj mirni, ena samička se ves čas skriva med rastlinami). Pri trgovinskemu gupiju pa sem tudi danes opazila razcepljen rep.
Parametri vode, so razen nitrata, ki je povišan (20-30 mg/L – merjeno z JBL trakom 6v1), ustrezni za živorodke.
Ko sem šla nazaj v zootrgovino po nasvet, kaj naj sedaj, je bilo rečeno, da so ribe v takšnem stanju zaradi povišanega nitrata, da naj neham tako pogosto menjati vodo, saj da nitrate dvigujem sama z menjavo vode, ker naj bi bilo toliko nitratov že v vodi (frekvenco le-tega sem namreč povečala, da bi znižala nitrate), da naj raje manj hranim ribe. Ok. Čeprav skeptično, sem nekaj dni tako ravnala. Seveda se situacija ni izboljšala, spet je ena ribica umrla, nitrati so bili še vedno previsoki. Pa grem do drugega svetovalca iz iste franšize, pa mi pravi, da premalo hranim ribe, da je novi gupi prinesel neko bolezen (s tem se popolnoma strinjam), da mi zato ribice umirajo, da nitratov niti ni preveč, da je to čisto ok in da bi akvariju morda pomagali posušeni listi iz narave ter dodatno gnojenje + tekoči C02. Svetovano mi je bilo tudi naj mladice z ukrivljeno hrbtenico humano evtanaziram, saj je najbrž prišlo ali pa še bo, do okvar notranjih organov.
Torej, kaj sedaj delam:
- vsak drugi dan menjam manjšo količino vode, 1x na teden 1/3 vode
- Ob menjavi vode 2x na teden posesam dno
- zjutraj dodajam C02
- zvečer dodajam vitamine
- v vodo sem dala na pol narezan česen (tudi to so mi v trgovini odsvetovali)
- hranim manjše količine 2x na dan
- zasadila sem nove rastline
- luč imam prižgano 12 ur (svetovali so mi naj podaljšam na 14 ur)
-dodajam bakterije

Kaj še lahko naredim? Ali naj iz akvarija odstranim tudi »čudovitega« gupija? Evtanazija? Karantena? Zdravljenje, kakšno? Bojim se, da kar koli je pokončalo skoraj vse gupije in nekaj mladic platijev, da se bo preneslo še na preostale (za zdaj videti zdrave) ribe.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za vaše nasvete.

Peter123

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 01 Apr 2019, 12:35

Si pomerila kakšni so nitrati v vodi, ki jo dolivaš v akvarij ob menjavi?

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 01 Apr 2019, 13:44

Malariba ribica napisal/-a:Pozdravljeni,
Nekaj časa sem poskušala zadevo reševati sama, sedaj pa se mi zdi, da ji preprosto nisem več kos, oziroma sem popolnoma zmedena, ker iz različnih koncev dobivam različna navodila...
Da začnem na začetku. Imam 60 L akvarij, v njem smo sprva imeli 6 gupijev in 3 platije, 4 amano kozice in 3 neretine. Akvarij je srednje gosto zaraščen. Akvarij je deloval stabilno več kot 1 leto, parametri vsi b.p., ribice so imele tudi podmladek, ki pa je končal kot njihova malica, kakšno smo pa oddali. Do nedavnega je bilo, kot rečeno, vse b.p., potem pa smo naredili napako : v zoo trgovini smo kupili še enega čudovitega gupija, ki je naredil pogrom našemu akvariju. Ribice so začele umirati predvsem gupiji ter tudi kakšen plati. Trenutne mladice platijev, ki sicer čakajo na svoj akvarij, ki se še cikla, nekatere izgledajo slabega zdravja, imajo ukrivljene hrbtenice, ter zlepljene, kratke repe. Tudi odrasli platiji so nekateri bolj mirni, ena samička se ves čas skriva med rastlinami). Pri trgovinskemu gupiju pa sem tudi danes opazila razcepljen rep.
Parametri vode, so razen nitrata, ki je povišan (20-30 mg/L – merjeno z JBL trakom 6v1), ustrezni za živorodke.
Ko sem šla nazaj v zootrgovino po nasvet, kaj naj sedaj, je bilo rečeno, da so ribe v takšnem stanju zaradi povišanega nitrata, da naj neham tako pogosto menjati vodo, saj da nitrate dvigujem sama z menjavo vode, ker naj bi bilo toliko nitratov že v vodi (frekvenco le-tega sem namreč povečala, da bi znižala nitrate), da naj raje manj hranim ribe. Ok. Čeprav skeptično, sem nekaj dni tako ravnala. Seveda se situacija ni izboljšala, spet je ena ribica umrla, nitrati so bili še vedno previsoki. Pa grem do drugega svetovalca iz iste franšize, pa mi pravi, da premalo hranim ribe, da je novi gupi prinesel neko bolezen (s tem se popolnoma strinjam), da mi zato ribice umirajo, da nitratov niti ni preveč, da je to čisto ok in da bi akvariju morda pomagali posušeni listi iz narave ter dodatno gnojenje + tekoči C02. Svetovano mi je bilo tudi naj mladice z ukrivljeno hrbtenico humano evtanaziram, saj je najbrž prišlo ali pa še bo, do okvar notranjih organov.
Torej, kaj sedaj delam:
- vsak drugi dan menjam manjšo količino vode, 1x na teden 1/3 vode
- Ob menjavi vode 2x na teden posesam dno
- zjutraj dodajam C02
- zvečer dodajam vitamine
- v vodo sem dala na pol narezan česen (tudi to so mi v trgovini odsvetovali)
- hranim manjše količine 2x na dan
- zasadila sem nove rastline
- luč imam prižgano 12 ur (svetovali so mi naj podaljšam na 14 ur)
-dodajam bakterije

Kaj še lahko naredim? Ali naj iz akvarija odstranim tudi »čudovitega« gupija? Evtanazija? Karantena? Zdravljenje, kakšno? Bojim se, da kar koli je pokončalo skoraj vse gupije in nekaj mladic platijev, da se bo preneslo še na preostale (za zdaj videti zdrave) ribe.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za vaše nasvete.

Pozdravljena na forumu :wel

Rekel bom samo ojjojjojjojjoj mislim toliko dezinformacij in napačnih nasvetov na enem mestu da se mi je še meni zvrtelu ko sem prebiral tale post :tumbdown

Bom začel na kratko in čim bolj počasi.

Najprej je treba ugotoviti pravo vrednost nitrata tako v akvariju kot v vododvodni vodi da takoj ovržemu sum o nitratu. Vsekakor pa se na teste z lističi ne moreš zanašati potrebuješ kapljične teste brez tega žal ne bo šlo ::) .

V naslednji fazi je potrebno klasificirati naravo bolezni, omenila si zlepljene plavuti, kar takoj pomislim je tale zadeva o kateri je pisal Bojan viewtopic.php?f=27&t=9980&p=225682&hilit=zlepljene+plavuti#p225682 zadeva se zdi še verjetnejša po tem da si v akvarij prinesla gupija ki so večino prenašalci te bolezni, sploh farmsko uzgojeni primerki.

Obstaja velika verjetnost da bo vsa živež v akvariju preminil :sorry ampak lahko poiskusiš zadevo sanirati. Za nitrate in fosfate oz, kar večino organskega materiala lahko odstraniš z aktivnim ogljem, ne z ogljeno gobico pač pa z aktivnim ogljem. Po uporabi oglja , tega odstrani in poiskusi z tretmajem ki ga omenja Bojan v prispevku, solna kopel je zelo dobrodošla pri živorodkah, žal pa ostali organizmi kot so kozice, neritine ne prenašajo najbolje tega tretmaja. Sam bi novega prebivalca ki je po verjetnosti povzročil vse skupaj evtaniziral in pričel z zdravljenjem.
Evtanazija je sicer skrajni poseg vendar ribam preprečiš trpljenje. Evtanazijo najbolj humano izvedeš če ribam skuhaš čaj iz klinčkov in ob tem ribe zaspijo.

Upam na najbolše in držim pesti :toja

Malariba ribica

OdgovorNapisal/-a Malariba ribica » 01 Apr 2019, 22:35

Najlepša hvala za dobrodošlico in nasvete :)
Vrednost nitratov v naši pitni vodi je cca. 10 mg/L, zopet merjeno z lističi JBL. V planu imam kupiti tudi kapljične teste. Nitrati so povišani, ker je tokrat ogromno mladic platijev preživelo (so se fino skrivale in niso postale malica) in je najbrž sistem preobremenjen, čeprav so velike komaj 1 cm. Takoj, ko bo možno, jih bom prestavila v drug akvarij, samo moram počakati, da se scikla. Najlepša hvala za posredovani link do podrobnega opisa obolenja. Mislim, da gre tudi pri naših ribah za "bolezen gupijev". Trgovinskega gupija sem že izločila iz akvarija, v akvarij sem dodala malce probiotikov za imunski sistem. Jutri pa bom poskusila tudi s kratkotrajno solno kopeljo, v filter pa bom dodala aktivno oglje. Naj izločim tudi mladice platijev, ki imajo zlepljene repe in ukrivljeno hrbtenico ali počakam, če bo kaj bolje? Bi bilo smiselno za ta čas, dokler se drug akvarij ne scikla in prestavim mladice, v glavni akvarij dodati kakšen preparat za zniževanje nitrata? Pogosto menjavanje vode očitno ne zadostuje. :(

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 01 Apr 2019, 23:57

Spet lepo po vrsti in počasi, moto akvaristike "Hiti počasi" in preudarno ;)

1. Solna kopel se nikoli ne izvaja v matičnem akvariju, saj tako na hitro spremenimo parametre vode zaradi česar odmrejo bakterije in akvarij vrnete na začetek ciklanja. Torej potrebujete manjšo posodo cca 20l v kateri izvedete postopek solne kopeli, mislim da zadeva traja cca 15 min, držite se nasvetov Bojana iz prispevka.

2.Nitrat boste znižala povsem na 0 ob dodanem Zeolitu ( Filtrirni material ki veže nase vse dušikove spojine, torej tudi Nitrat No3). Kupite ga lahko v katerikoli akvaristični trgovini, sam uporabljam trenutno v akvariju zeolit od Prodaca, ki sem ga kupil v Mr petu.

Sam bi raje videl da bi nitrat merila z kapljičnimi testi, saj trenutno ne moreste biti preprična kakšna je dejanska vrednost ker so lističi zelo nenatančni, odstopanje je lahko ogromno, denimo trenutna izmerjena vrednost nitrata v vodi je 10 ste rekla, s kapličnimi testi sem prepričan da bi prišla skoraj na 0.

Mladice gotovo niso vzrok za preobremenitev sistema, prej bi rekel da je posledica visokega Nitrata, majhna količina fosfata Po4, kateri je potreben za proces fotosinteze, če tega ni se nitrat kopiči rastline pa ne rastejo in ne uspejo porabiti Nitrata ter ga pretvoriti v kisik.

Vse ribe ki jih opazite da so kakorkoli izpostavljene bolezni ( Zlepljene plavuti) odstranite iz matičnega akvarija, trenutno je najbolje če vse izpostavljene prebivalce preselite v ločeno posodo za namene zdravljenja lahko uporabite tudi vedro, v katero vstavite črpalko ter grelec, če temperatura prostora zelo niha.

Niccek

OdgovorNapisal/-a Niccek » 24 Jun 2019, 07:24

Lepo pozdravljeni,

Obračam se na vas ker ne vem več kaj lahko naredim. Imam 54l akvarij, ki je dobro funkcioniral ze tretji mesec. Včeraj po menjavi vode pa so čez noč poginile VSE ribice v njem. V akvarijo so pred tem veselo plavale štiri rdeče neonke, šest kresničk in pet panda somičev, družbo pa jim je delal tudi polžek Gary.
Vsi parametri so bili ustrezni tako zvečer kot zjutraj, merjeni s testnimi lističi. Po menjavi vode sem dodala prodac aquasana za pripravo vode in bakterije. Vedno dodam tudi malo destilirane vode zraven vodovodne, saj imamo zelo trdo vodo. Do sedaj ni bilo problemov ob menjavi.
Akvarij je srednje zaraščen, v njem so tudi plavajoče rastline, kamni in korenina mangrove.
No2 in No3 sodeč bo meritvah rističev nista problem.
Lepo vas prosim za pomoč. Ali je možno, da je z vodovodno vodo kaj tako narobe, da bi to povzročilo pogin rib ali je vzrok kje drugje?
Hvala za odgovore.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 24 Jun 2019, 09:10

Pozdravljen :wel

Hitre spremembe kot so nihanje ph, kh in pa temperature so lahko razlogi za pogin rib ob menjavi vode.

predvidevam da Aquasano dodajas v vedro oz v posodo in ne direktno v akvarij ?

Velika sprememba temperature vode je lahko problematicna, rado se zgodi tudi to kar marsikdo ne ve da ob čiščenju akvarija ko blodimo po podlagi nezavedno vzdigavamo tudi toksine ki se kopičijo vanji.

Meritve z lističi so lahko tudi zavajojoče saj niso zanesljivi njihova natančnost pa je uprašljiva. Njihovo delovanje je odvisno od starosti kako so shranjeni da vlaga ne prodre do lističov , malo pa odigra tudi sama kvaliteta.

Če se je res porušilo ravnovesje v akvariju in so bile ribe mrtve bi mogel biti zaznaven Nh3 / Nh4 Amonijak, amonij.

Niccek

OdgovorNapisal/-a Niccek » 24 Jun 2019, 10:19

Pozdravljen, hvala za hiter odgovor. Aquasano dodajam v vedro, temperatura vode v akvariju in sveže vode je skoraj enaka (25 stopinj). Razlika je max 2 stopinji. Morda je razlog v dodajanju destilirane vode? Vendar do sedaj ni bila nikoli problem, vsaj viden ne :(
Lističi so stari približno dva meseca znamke tetra 6v1 vedno skladiščeni v original embalaži.
Ali obstaja kak način da posesam dno brez dviganja toksinov?
Ali je lahko tudi razlog da vode ne staram? Klora test sicer ni zaznal.
Hvala in lep pozdrav

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 24 Jun 2019, 11:15

aha, jst vode sicer ne staram pa tudi mislim da tukaj problema ni. Sem pa prebral zadnjic da vsaka destilirana voda ni ok ker so nekatere kemično obdelane in tako organizmu nevarne. Čiščenje dna oz. prekopavanje podlage le z čistilnim zvonom. Voda je tudi cez poletje 25 ali naraste, med poletjem je potrebno spremljati temperaturo ce je previsoka lahko sledi pogin. Če imas moznost nesi vodo na analizo v bljiznji Mr. Pet, če so parametri ok je cisto mogoče da gre za iskati krivca v destilirani vodi.

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost