Pogin ribic

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Ribice

Re: Pogin ribic

OdgovorNapisal/-a Ribice » 15 Nov 2012, 19:00

Trgovine ne bom izpostavljala, lahko pa povem, da je v Mariboru.
Vem, da imam mali akvarij, ampak za večjega nimam prostora, mogoče v prihodnje :)
Zaenkrat se moram torej posloviti od ribic :( za njihovo dobro. Nato bom akvarij sciklala in še probala enkrat z ribicami, v manjši količini. Že to, da mi je prodajalec rekel, da jih lahko imam 20 v akvariju se mi je zdelo veliko.
Zahvaljujem se vam za odgovor. Aja še to. Kako pa se naj rešim polžov? :? :hmm

Uporabniški avatar
irccar
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a irccar » 15 Nov 2012, 19:15

Bi bilo počasi potrebno, da se take trgovine javno izposavijo. Tako ne bodo imeli "jajc", da bi še kaj takega počeli naprej. Ampak to sodi v drugo debato.

Glede polžev:
Lahko jih pobiraš ročno, lahko pa daš v akvarij krožnik s kakšnim poparjenim koščkom bučke, pustiš čez noč ali dve in zjutraj pobereš krožnik. Ko bo akvarij sciklan, lahko naseliš tudi polžojede polže (Anentome helena).

Ribice

OdgovorNapisal/-a Ribice » 15 Nov 2012, 19:37

Ja nažalost so res take trgovine ja.
Hvala za nasvete, upam da mi uspe. :)

Uporabniški avatar
lifestreamer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Rakek

OdgovorNapisal/-a lifestreamer » 15 Nov 2012, 20:18

Akvarij ni ravno primeren za ribe, imaš pa v njem brez problemov lahko kozice, pa še razmnožujejo se ti. Izbiraš lahko med različnimi barvami.
Še dva posnetka:
http://www.youtube.com/watch?v=kiKQVRwl ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=-Wk_kkuj ... re=related

wazza10

OdgovorNapisal/-a wazza10 » 25 Dec 2012, 07:09

Pozdravljeni. Sem nov v akvaristiki, ampak sem že veliko prebral, pa vendar.
Imam manjši akvarij, v katerem imam neonke, žalovalke, nekakšno tigrasto ribico (nevem imena), someke in 2 bojni ribici (samec, samica). Akvarij je ogrevan na 22°C, pa tudi dobro filtriran in osvetljen. V desetih dneh, odkar imam akvarij, mi je poginilo že 7 ribic. Prve so poginile menda zaradi neke notranje bakterije. Bolezen se je kazala po odpadu plavuti. Za to sem en teden na dva dni, dodajal zdravilo JBL Ekto cristal in mislim, da je bakterijo uničilo. Plavuti mojih ribic so zdaj odlično videti. Se pa pogin ribic ne ustavi. Skoraj vsako jutro najdem kakšno ribico mrtvo in nimam pojma zakaj. Hranim jih 2x dnevno, v manjših količinah. Somiči mladički pa dobijo 1-2x na teden tabletko v katerih je hrana. Akvarij je osvetljen 22h na dan. Mogoče je to napaka? :( Sem pa tudi preveril specifikacije vode z merilnimi lističi, ampak bi naj bila voda primerna za življenje mojih ribic.

NImam pojma kaj delam narobe, zato se obračam na vas.. Pravkar sem najdel poginulega someka, še včeraj polnega energije in življenja. Kaj naj storim, sem že čisto obupan. Bom pa danes že začel če lahko temu rečem preventivo s česnom, berem da zna bit koristno.

Imam pa v bodoče namen nabavit okoli 300 L akvarij, zato me je zdaj že strah, da to ne bo dobro. Prosim za pomoč. HVALA.

Lep pozdrav. ;)
Fish & chips? ;)

Uporabniški avatar
vberce1
Kraj: kranj

OdgovorNapisal/-a vberce1 » 25 Dec 2012, 08:09

pozdravljen med mokrimi komolci
kot vidim imaš akvarij deset dni in je najverjetneje tudi to razlog,ker ni sciklan,preberi si uvod v akvaristiko.svetloba 22h
je pa tudi preveč,sam ga imam osvetlenega 9h
kakšni pa so bili parametri? brez tega podatka ti težko pomagamo
l.p.uroš
"Ko dosežeš bistvo življenja, boš odkrival lepoto v vseh stvareh, celo v očeh, ki so za lepoto slepe."

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 25 Dec 2012, 08:57

Kolikšen pa je akvarij? Filter se cikla nekako en mesec preden se da vanj prve prebivalce.. Po vsej verjetnosti gre tu za zastrupitev in pogin rib... Močno ti svetujem da prebereš temo Uvod V Akvaristiko, kjer je vse razloženo..
Nakup 300l akvarija je super odločitev in ti bo zelo lepo služil če boš vse stvari delal počasi (tu gre vse počasi in bližnjic ni) :)
When in doubt, go monster!

wazza10

OdgovorNapisal/-a wazza10 » 25 Dec 2012, 16:09

Hvala za odziv. Akvarij je 20 literski. Zdaj sem spet našel poginulo ribico v akvariju.. Neverjetno. In še enkrat sem naredil teste. Rezultati so naslednji:
N03 = 25
N02 = 0,5
GH = >14°d
KH = 10°d
pH = med 8,4 in 9.. težko odčitam ...
Cl2 = 0

pH moram nujno čimprej zbit. Obstaja kak način, da sam zbijem pH takoj? Glede na to, da so prazniki in so trgovine zaprte.
Fish & chips? ;)

Uporabniški avatar
vberce1

OdgovorNapisal/-a vberce1 » 25 Dec 2012, 16:14

no2 mora biti obvezno 0 ribice so se ti zastrupile ker akvarij ni sciklan
l.p.uroš
"Ko dosežeš bistvo življenja, boš odkrival lepoto v vseh stvareh, celo v očeh, ki so za lepoto slepe."

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 25 Dec 2012, 16:33

Akvarijje zelo premajhen . No2 more bit nezaznaven! Ph ne zbijaj kar tako cez noc.. pravzaprav nobenih sprememb ne delaj na hitro. Ribe oddaj nekomu ki ima primerne pogoje in akvarij sciklaj do konca, nato lahko v ta akvarij naselis kaksne polze in kozice.

Lp!
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

wazza10

OdgovorNapisal/-a wazza10 » 25 Dec 2012, 20:09

Vem da mora bit akvarij sciklan, v Hobby Programu so mi rekli da to traja samo par dni. Ne razumem pa, kako naj bo akvarij stalno sciklan, tut po tem ko zamenjam vodo in očistim rastlinje, filter in ostale dodatke v akvariju.

Zakaj pa bi naj za par mojih malih ribic akvarij premajhen? Vpliva to na NO2? Bodo kozice in polži pripomogli k kvaliteti vode? ;) Hvala, lp.
Fish & chips? ;)

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 25 Dec 2012, 20:21

wazza10..
1. ciklanje traja nekako 1 mesec da se vzpostavijo koristne bakterije,..
2.NIKOLI ne čistiš komplet akvarija,filtra,menjave vode - zamenjaš 20-30% vode,filtrirni material splakneš v tej odpadni akvarijski vodi (po potrebi če je zapacan), rastline samo obrišeš listke če se gor nabere kaka umazanija,..
3.za toliko ribic je akvarij povsem premajhen - poskusi ti živeti v prostoru,velikem kot je wc - lahko greš noter,prav dolgo pa ne boš zdržal :) ribice delajo odpadke,kot vsako drugo živo bitje, vse to se pretvori v škodljive snovi, ki ribice ubijajo - če filter ni sciklan oziroma je prešvoh, sledi katastrofa.
Za to litražo so primerne kake nano ribice oziroma kozice in polži..

vse in še več pa si lahko prebereš tukaj www.aquanubis.com/forum/uvod-v-akvaristiko/

EDIT: cebrica2 me je prehitel :)
Nazadnje spremenil D.Wolf, dne 25 Dec 2012, 20:21, skupaj popravljeno 1 krat.
When in doubt, go monster!

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 25 Dec 2012, 20:21

Voda se okvirno menjava 1 x na teden ena tretjina, nikoli ne vse. Filtra se ne čisti, rastlin tudi ne (predvidevam, da imaš umetne, ki pa v naravni akvarij ne sodijo).
Amonijak se pretvarja v nitrite, le-ti pa v nitrate, ki pa so ribam strupeni zgolj v višjih koncentracijah. Omejujemo jih z menjavami vode. Amonijak in nitrit pa sta strupena v zelo zelo majhnih količinah, zato morata biti enaka vrednosti 0,00. Ta cikel se vzpostavi prb. po mesecu delovanja filtra, lahko tudi kak dan prej ali pa pozneje.

Vsaka riba potrebuje določeno velikost akvarija, navadne neonke recimo nad 60-70 L, enako žalovalke, bojne ribe nad 50 L...
Pomembno je tudi, da jim zagotovimo ugodne parametre- primerno kislost-bazičnost, trdoto...

Priporočam branje uvod v akvaristiko...
parametri-vode/parametri-vode-1-t12533.html
ciklanje-akvarija/topic12147.html
izbira-prebivalcev/izbira-akvarijskih-prebivalcev-1-t12534.html
izbira-akvarija/izbira-akvarija-t12148.html

Ribe nesi nazaj v trgovino in zahtevaj denar nazaj zaradi načrtnega zavajanja ali pa jih oddaj v ustrezne pogoje.
Nesciklan 20 L akvarij to vsekakor ni...

Lep večer.

wazza10

OdgovorNapisal/-a wazza10 » 25 Dec 2012, 20:36

Full vama hvala. Mislita, da bi ta akvarij bil za nekaj časa dober? -> http://www.bolha.com/zivali/oprema-za-z ... 1354981872

Aja, pa vesel božič vsem. ;)
Fish & chips? ;)

Uporabniški avatar
vberce1

OdgovorNapisal/-a vberce1 » 25 Dec 2012, 20:58

odvisno kaj želiš imeti v akvariju je pa bolje kot pa 20l
će pa boš malo prebrskal boš pa našel za 100e(toliko ti nanese omarica in akvarij je pa še malo večji)90l(http://www.bolha.com/zivali/oprema-za-z ... 1355220872)ali(http://www.bolha.com/zivali/oprema-za-z ... 1353961786)126l
l.p.uroš :)

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta