Pogin ribic

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Cichlid

Re: Umiranje gupijev

OdgovorNapisal/-a Cichlid » 26 Feb 2014, 00:07

Zdravo,

saj ne pravim, da so zdaj vse velike trgovine z malimi živalmi slabo mesto za pridobivanje novih informacij, ravno nasprotno - sam sem se veliko naučil ravno s pogovorom z izkušenimi akvaristi in učenjem na svojih ter na napakah tistih neizkušenih. Se pa strinjam, da je taka izkušnja neprijetna, vendar pa ima tudi dobro plat. Kot si že sam lahko spoznal je Aquanubis prva pomoč na začetku in prava zakladnica informacij tako za začetnika kot tudi izkušenega akvarista, saj se učimo vsak dan. Potrebna je samo volja in želja po učenju, česar pa vsem uporabnikom na tem forumu zagotovo ne manjka.
Do vseh vprašanj, ki si jih navedel te loči samo klik na miški ali pa vpis ključne besede v iskalnik. Naj pa ti povem, da je čas utekanja velikih akvarijev popolnoma enak tistemu času, ki je potreben za vzpostavitev malega akvarija. Prednost velikega pa je poleg očitnih tudi ta, da je sistem bolj stabilen in pravzaprav lažji za vzdrževati v primerjavi z manjšim.

Kakšno opremo pa imaš trenutno poleg samega akvarija? Bi lahko izmeril parametre vode, saj ti bomo tako lažje pomagali pri izbiri prebivalcev oz. boš sam videl katere lahko naseliš v akvarij.

Lep pozdrav,

Cichlid :)
Malawi cichlid enthusiast

lukec13

Re: Pogin ribic

OdgovorNapisal/-a lukec13 » 19 Maj 2015, 14:56

Pozdravljeni,
zanima me zakaj mi je poginil rogatec - samec. Bil je napihnjen.
Nazadnje spremenil ICs, dne 19 Maj 2015, 16:13, skupaj popravljeno 2 krat.
Razlog: Slovnične napake.

Uporabniški avatar
vberce1
Kraj: kranj

OdgovorNapisal/-a vberce1 » 19 Maj 2015, 15:57

Dobro bi bilo, če bi lahko napisal malo več podatkov.
l.p.uroš :)
"Ko dosežeš bistvo življenja, boš odkrival lepoto v vseh stvareh, celo v očeh, ki so za lepoto slepe."

hruskica

OdgovorNapisal/-a hruskica » 20 Okt 2015, 20:03

Pozdravljeni, kupili smo 40l akvarij, sledili postopkom (3 tedne pac je stala oz se filtrirala voda, kapljice, hrana itd) potem smo dali za 1 teden notri rastline, torej po tem tednu pa smo kupili 11 neonk (modrih) ter beta splendens ribo. Ki smo jih seveda pravilno postopoma dali v okolje. V prvem dnevu smo dobili eno neonko brez ocesa. Smo si rekli ok se je vrjetno poskodovala, in po 2h dneh je poginila. Aja ribe hranimo 1x na dan ce bi blo to slucajno krivo --- takoj drugi dan je bila se ena neonka brez ocesa, ki je zivela normalno. Ribe imamo od petka torej jih imamo 5dni. Danes so 3 ribe brez enega ocesa, ena bo kmalu poginila -ne je, je na mestu (mogoce je to tista ki je bila takoj naslednji dan brez ocesa nemorem zagotoviti). Kaj naj naredimo? Mislite da je beta lacna? Hranimo jih tako kot so nam svetovali. Bi rabila nasvete

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 20 Okt 2015, 20:35

Pozdravljena!
Težko je reči takole na pamet. Siamske bojne ribice znajo biti kar agresivne, ampak agresivnost do drugih vrst navadno kažejo, če so te živih barv ali če imajo pahljačaste plavuti. Do neonk naj praviloma ne bi bile napadalne, možnost pa vsekakor obstaja. Akvarij je dokaj majhen, v bistvu kar premajhen za jato neonk in SBR in zato agresivnost ni izključena.
Fino bi bilo imeti podatek o parametrih vode, pa tudi kakšna slika bi pomagala. So na neonkah morda vidne še kakšne druge sledi poškodb ali sprememb na telesu? Se ostale ribe morda tudi kako drugače nenavadno obnašajo?
Pa še nekaj, neonke so izrazito mehkovodne ribe, prav tako tudi bette. Ali si po utekanju kaj pomerila pH in trdoto? Ali pa so ti v trgovini svetovali, da te ribe pač lahko daš v kakršnokoli vodo? Saj ne da bi karkoli prejudiciral, ampak to se pač na žalost kar pogosto dogaja...

Bulle

OdgovorNapisal/-a Bulle » 20 Okt 2015, 21:09

Zna biti da ona riba napada neonke. Tako ti jih bo počasi dotolka. Ce imaš v bližini kakega z akvarijem se poskusi zmenit če ti vzame ribico za par dni (če ima kompatibilno okolje zanjo).

Sam bom oddal svoja vodna pavlinčka ker ju sumim da mi skrbita za izginjanje rib...najprej smo opazili da smo ostali brez mečka, nato sem odkril da ni več enega gupija, zginili sta dve mikro razbori, sumimo še eno samičko gupi... (K sreči so neonke še vse...kot prvi dan..brez poskodb).

Uporabniški avatar
HeavyT
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a HeavyT » 21 Okt 2015, 07:11

Pozdtrav
Tudi sam imam slabe izkušnje z modrimi neonkami. Vendar jaz sumim industrijsko gojenje rib predvsem na Češkem in Madžarskem in s tem genske deformacije rib, kot tudi prisotnost raznih zajedalcev in bolezni.
Moja izkušnja je taka. Kupil sem 30 modrih mladih neonk (prodajalec je rekel, da jih je dobil 15.000), velikih prbl. 1cm. Po parih tednih sem začel opažati pri nekaterih ribah tujke v očesih, izgledalo je kot notranji zajedalci. Kljub vsemu trudu okužene ribe niso preživele.
Z nadaljno rastjo ostalih rib so se začele pojavljati deformacije hrbtenice, ukrivljenost levo, desno, navzdol.
Tako da, v slabem letu ni preživela niti ena.
Naj še povem, da so žive še vse črne in rdeče neonke.
Zato je moje mnenje, če imamo možnost, kupujmo od domačih gojiteljev.

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 21 Okt 2015, 10:47

"Domačih rejcev", ki dobivajo ribe iz istih kanalov, kot tisti z 15.000 >:D Ista zgodba kot pri slovenski zelenjavi.

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 21 Okt 2015, 11:32

HeavyT napisal/-a:Z nadaljno rastjo ostalih rib so se začele pojavljati deformacije hrbtenice, ukrivljenost levo, desno, navzdol.
Sicer ne vem, kje si ribe kupil (v bistvu je vseeno), vendar je pri večini manjših vrst rib bolje plačati nekoliko več in kupiti odrasle ali vsaj skoraj odrasle primerke, kot pa mlade.
Sicer pa na deformacije vpliva več faktorjev, kot so: genetika, kvaliteta vode (pH, trdota, nitrati ...), prehrana, stres, ...
Pogosto ljudje pišejo, da jim ribe živijo v takih in drugačnih pogojih, daleč od optimalnih. Ja, živijo, vendar kako? In koliko časa? Taki tudi redko pišejo o boleznih in prezgodnjem poginu rib, saj jih enostavno nadomestijo z drugimi.

dule napisal/-a:"Domačih rejcev", ki dobivajo ribe iz istih kanalov, kot tisti z 15.000 >:D Ista zgodba kot pri slovenski zelenjavi.
O tem bi se dalo debatirati, vendar ne gre vseh metati v isti koš.
Neonk sicer nisem še nikoli drstil, sem pa seznanjen, da si nekateri pri njihovi vzgoji precej pomagajo z različnimi dodatki, ki na dolgi rok ribam verjetno ne koristijo, s ciljem preživetja čim večjega števila mladic, ne glede na njihovo zdravje.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Bulle

OdgovorNapisal/-a Bulle » 21 Okt 2015, 14:17

Res se splača kupit od domačih rejcev..teh ta pravih. So tudi ribice take kot se pričakuje in želi.

TilenR

OdgovorNapisal/-a TilenR » 21 Okt 2015, 14:21

Pozdravljeni,
pred 25. dnevi sem štartal svoj prvi akvarij (160l) in že po enem tednu dodal "navadnega" rogatca (1.5cm), kateri je bil zelo aktiven in ni bilo znakov bolezni, zato sem se odločil še za nakup dveh sewellia lineolata, ki pa sta bili zeloo aktivni se "igrali" med sabo vse do včeraj, ko sem dodal bukovo korenino. Korenino sem izkopal prbl. 6m velika bukev, jo prekuhaval 3 dni (je prevelka za lonec zato sem jo mogel obračati) in nato še namakal v sodu 2 dni. Ob vnosu korenine je bil rogatec zelo navdušen se je takoj prilepil nanjo in od takrat ga nisem drugje videl kot na korenini, sewellia pa nista bile zelo navdušene nakar danes pogledam v akvarij in voda je motna (ni rumena bol mlečna) verjetno od korenine. Ribe so bile vse na vrhu nad gladino (sewilla pol telesa v vodi glava rahlo nad vodo) rogatec pa prilepljen na steklo 10cm pod vrhom in na prbl. 5 min zelo hitro zaplava (po zrak) iz vode in se prilepi nazaj. Po 10 min pogledam spet v akvarij kaj se dogaja in vidim sewillio na tleh na boku, jo dam ven in se ne premika nič (mrtva) ampak srce ji se malo bije zelo počasi zdaj še to ne sepravi mrtva. Zanima me kaj je narobe, verjetno je kriva korenina katero sem dal takoj ven iz akvarija ostale dve ribe so še v akvariju vse nad gladino jim mogoče primankuje co2 (ko je bila korenina vnešena so se na njej pojavljali zračni mehurči) ali je korenina pobrala co2 :) ?
Glede parametrov vode uporabljam JBL easy test in ob vnosu rogatca je bil
temperatura vode: 24,5°C
NO3-10,
NO2- rahlo obarvan med 0 in 0,5
GH- >7
KH- >10
pH- 7,6
danes je stanje parametrov enako uporabljam pa filter eheim biopower 200 (pretok 650 l/h)
akvarij včeraj: http://shrani.si/f/2O/28/1HYhyQ9q/imag0022.jpg
akvarij danes: http://shrani.si/f/1e/V0/DsMKaBV/imag0025.jpg
poginula riba: http://shrani.si/f/38/11G/2pAeIqwR/imag0024.jpg
riba na gladini: http://shrani.si/f/1l/Q5/39XAGxMN/imag0027.jpg
Hvala lepa za vse odgovore se opravičujem za nepreglednost in pisavo :) LP Tilen

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 21 Okt 2015, 14:56

Zdravo Tilen

Pravi razlog je težko ugotoviti, dejstvo pa je da se parametri niso spremenili, motna voda pride lahko zaradi "bakterijskega buma", sesutja filtra, je pa to zelo težko opredeliti glede na to da se je stanje spremenilo čez noč.
Najverjetnejši, tudi verjetno glavni vzrok, je nekontrolirano dodajanje co2-ja v akvarij, tukaj sicer nočem in ne želim obsojati vendar verjetno veš da tako kot mi potrebujemo zrak ga potrebujejo tudi ribe. Zakaj pogin ? hja razlog tiči v prveliki koncentraciji co2-ja in premalo kisika, zato si ribe našel tik pod gladino vode kjer sta iskale zrak. Je pa to predoziranje sprožilo verjetno še drugo reakcijo, pogin bakterij, saj te rabijo podobne pogoje oz tudi te brez zraka ne preživijo.

Moj nasvet kako situacijo popraviti, koreniko vrni v akvarij če je še kaj organizmov v akvariju jih prestavi, izklopi co2, ustavi dodajanje hranil če jih dodajaš in pusti rastlinam da zaženejo biološko filtracijo. Na 3 dni meri parametre če se tej nebodo spreminjali predvdsem mislim na No3, ki bi se moral manjšati in No2, ki mora biti 0, če se bo nitrat manjšal sistem še funkcionira če pa bo zadeva ostala tam kjer je bo potrebno akvarij ponovno sciklati.

Žal se te stvari pogosto zgodijo predvdsen še tistim neizkušenim, vendar je narava taka da nam posledic, ki so za nas majhne ne odpušča, žal :(

Bulle

OdgovorNapisal/-a Bulle » 21 Okt 2015, 15:19

CO2 rabijo rastline in ne ribe. Ribe rabijo kisik!

Če nimaš rastlin ne dodajaj CO2-ja ker nima pomena. Že tako ali tako je vnos CO2ja stvar debate (za moje pojme za zelo poraščene akvarije).

Poskusi z menjavo vode (seveda jo vsaj tempearaturno stabiliziraj in daj vanjo dodatek za pripravo vode).

Korenina za moje pojme tukaj nima veze..razen mogoče rjavkast odtenek, ki ga je spustila a ta ni nevaren. Upam da si korenino prekuhaval samo v vodi (brez kakih agresivnih dodatkov).

(osebno me skrbi ta No2...in kje je pravzaprav njegova vrednost).

Če imaš pri roki sredstvo za nižanje NO-jev ga uporabi...da poskušaš rešit kar se rešit da. Nato zamenjaj vodo (če nimaš stabilizirane itak ne moreš zamenjati takoj).

TilenR

OdgovorNapisal/-a TilenR » 21 Okt 2015, 15:25

Hvala za hiter odgovor, zanima me od kje prevelika koncentracija co2, ker sam ne dodajam posebaj co2 oz ali korenina oddaja co2, ker pred vnosom korenine je "zgledalo" vse vredu in ribe so plavale po celem akvariju po vnosu korenine pa ta problem. Zanima me še ali bi bilo zadosti vedro za dan ali dva ker drugega akvarija nimam in v kakšni vodi lahko 50/50 akvarijske vode in navadne ? Korenino sem pa prekuhaval v slani vodi (pest soli na 40l) ali je možno, da je voda rahlo bele barve zaradi soli, korenina je bila v sodu se 2 dni in mozno, da se sol ni sprala
Nazadnje spremenil TilenR, dne 21 Okt 2015, 15:36, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 21 Okt 2015, 15:31

Bo verjetno to co2-jem moja napaka, ker sem tvoje navedbe napačno razumel, skratka v vodi ni kisika zakaj je do tega prišlo je druga stvar, sam še vedno menim na razpad biološkega filtra

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost