Bolezen neonk - Pleistophora hyphessobryconis

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

Re: Bolezen neonk - Pleistophora hyphessobryconis

OdgovorNapisal/-a BojanD » 30 Nov 2011, 21:50

Verjetno gre samo za lažno bolezen neonk, torej za bakterijsko infekcijo; če gre za trosovce, je to skoraj nemogoče pozdraviti. Nisi podala nikakršnega prepričljivega dokaza, da gre res za pravo bolezen neonk; tako da je to zgolj ugibanje. Napisal sem ti nekaj že v niti o bakterijskih infekcijah, kaj konkretno storiti, je pa težko predlagati, če ni zanesljive diagnoze, vsekakor trd oreh. Probaj dobiti pri veterinarju kakšen antibiotik za po Gramu negativne bakterije, če imaš možnost, ti lahko napišem doziranje po ZS-ju. Antibiotik prime takrat, ko postane voda v akvariju mlečno bela- zato je vedno bolje zdraviti v posebnem karantenskem akvariju itd...to so pač osnove, ne da se preko tega. Ni pa s tisto melčno belo vodo nič narobe, če se ustrezno ukrepa. Žal se ne javiš na mojem forumu, tu bolj konkretno ne bom podajal podatkov, hvala lepa (pomisli res zakaj)!
Da se to sploh dogaja, je res podn; pa žal se, še prepogosto.
Mene od nekdaj neizmerno čudi, kako so tisti, ki so dejansko krivi za tako stanje, tiho in si v ozadju zadovoljno manejo roke: denar pada, malo pri ribah, malo pri zdravilih, malo pri testih, malo tu, malo tam...ali res, koliko so jih tako že odgnali iz hobija?
Moj nasvet ne glede na izid tega obolenja: ne kupuj več rib tam, kjer si tele. Se pa niti ne upam vprašti, kje je to bilo, ker bodo spet začela deževati nesramna sporočila, malo javno, malo zasebno, malo tu, malo tam, takle pač mamo tu :sickbigeye:

Uporabniški avatar
kkaty
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kkaty » 30 Nov 2011, 22:54

BojanD napisal/-a:Moj nasvet ne glede na izid tega obolenja: ne kupuj več rib tam, kjer si tele. Se pa niti ne upam vprašti, kje je to bilo ...

Mislim, da bi morali spregovoriti tudi o tem, zakaj pa ne?
Po mojem mnenju je že čas, da vsi mi, naše ribice, pa tudi trgovci, povlečemo/jo profit iz dodane vrednosti, ki jo odgovorna akvaristika prinaša. Na dolgi rok je (upam vsaj, da ni utopija) le to edina prava pot.
lp

Jurex
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Jurex » 15 Apr 2012, 18:01

Pozdravljeni,

sklepam da gre za bolezen neonk, ali pa mehansko poškodbo med lovljenjem z mrežico občutek imam kot da bi bile 3 neonke stisnjene z robom okvirja mrežice med steklo.

Spodaj prilagam sliko, drugače so ribe videti zelo aktivne jedo in plavajo v jati. Kot pa sem že v temi moj akvarij napisal, se ta bulica ne pojavlja na sredini, pač pa nekoliko bolj levo in desno.

DSC00708.JPG
Bulica na neonki, v sredini

Še link do teme moj akvarij - klik

Ali menite da gre za to bolezen?
Lp, Jure

Potapljanje

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 15 Apr 2012, 18:59

Jurex napisal/-a:...

Ali menite da gre za to bolezen?

Zelo verjetno, eden od simptomov je, da zaradi razširjenega števila cist telo postane kepasto, grudasto oz. se pojavijo izbokline. Tvoja silka kaže tipično tako stanje.
(As cysts develop and produce more spores, body may become lumpy or irregular...).
Ker se te bolezni ne da zdraviti, je potrebno obolele ribe čimprej odstraniti iz akvarija, ker se ta infekcija širi najpogosteje preko obolelih rib na zdrave; čeprav lahko ciste dobijo ribe tudi s hrano, najpogosteje z ličinkami trzač ali tubifeksov (tudi liofiliziranih!). Preko teh posušenih, zmrznjenih ali živih hran pride v naše ribe nekaj 1O vrst sorodnih parazitskih trosovcev, ki so smrtno nevarni za akvarijske ribe.
A ti si te ribe očitno že kupil okužene?

Jurex

OdgovorNapisal/-a Jurex » 15 Apr 2012, 19:12

Pri nakupu nisem opazil tega žal pa se tudi nisem 100% prepričal ker sem bolj gledal ali so vse ribe žive in živih barv. Vzel sem 40 neonk. Včeraj pa sem opazil bulice, je pa res, da sem jim dal v petek eno zamrznjeno kocko tubifeksov, samo da bi se v 1 dnevu razvila takšna bulica?
Ribe so bile pri trgovcu 18 dni v karanteni, prišle pa so s češke. Za karanteno sem se dogovoril, ker akvarij še ni bil sciklan. Na kakšen način pa se prenaša bolezen, s tem da jo pojejo ko umre?
Lp, Jure

Potapljanje

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 16 Apr 2012, 08:58

Jurex napisal/-a:...Na kakšen način pa se prenaša bolezen, s tem da jo pojejo ko umre?

Sem brez besed, porazno! Amapk saj to ni nič novega, lahko rečemo kar klasika. Karantena? :?
Bolezen se prenaša s sporami; običajno pridejo v ribe preko okužene hrane, seveda najhitreje, če mrtvo okuženo ribo druge "požrejo". Verjeto okužene ribe, ko so še žive, že lahko preko prebavila izločajo infektivne spore, ki v primeru, da pridejo v akvarijsko vodo, predstavljajo nevarnost za druge ribe. Kako točno se to prenaša, še nisem zasledil, bi se bilo potrebno vreči v zamudne študije, trenutno se nimam časa še s tem ukvarjati, je enostavno preveč teh in takih problemov.
Sicer podobne simptome lahko povzročajo tudi nekatere gram pozitivne bakterije in glivice in še kaj verjetno, tako da samo ugibamo, a zelo verjetno gre res za to. Kakorkoli, obolele ribe je potrebno takoj odstraniti iz akvarija, da se prepreči okužbo še ostalih rib.

Uporabniški avatar
Satis
Kraj: Ljubljana Dobrunje

OdgovorNapisal/-a Satis » 16 Apr 2012, 09:06

Jaz sem videl, da se jim takole bulica naredi, ko se ribica preveč naje. Ampak večinoma pri mladih. Vsekakor pa jih preventivno loči, in opazuj, če izgine zadeva par ur po hranjenju.

Jurex

OdgovorNapisal/-a Jurex » 16 Apr 2012, 16:12

Hvala na odg. Ribe gredo v karanteno, samo en "star" akvarij spucam, filter in vse ostalo je pripravljeno, vodo pa bom uporabil iz tega akvarija.

Vprašanje, vse neonke dati v karanteno, ali samo tiste, ki kažejo znake bolezni?
Za zdravljenje bom uporabil EasyLife Multicultura - saj imam samo tega na izbiro.

Koliko časa pa je v praksi trajalo od začetka znakov bolezni do pogina?

Lp, Jure.
Lp, Jure

Potapljanje

Jurex

OdgovorNapisal/-a Jurex » 16 Apr 2012, 22:35

Ribe so že v karanteni, danes sem jih malo opazoval, in se mi zdi da so se te bulice zmanjšale. Bom videl tekom par dni, kako se bodo obnašale.

Še eno neumno vprašanje, za ribe sem navajen da med spanjem lebdijo v vodoravnem položaju, ena neonka je pa bila obrnjena z glavo navzdol, nakazuje to problem z vzdušnim mehurjem?
Lp, Jure

Potapljanje

Uporabniški avatar
Satis
Kraj: Ljubljana Dobrunje

OdgovorNapisal/-a Satis » 16 Apr 2012, 22:51

NI nujno, lahko je samo preveč zraka pogoltnila. To se dostikrat zgodi, če se ribe hranijo z lističi na gladini vode. Preneha čez nekaj časa.

Jurex

OdgovorNapisal/-a Jurex » 16 Apr 2012, 22:55

Naredil bom preizkus ribe bodo imele 1 dan posta, da vidim kaj se bo zgodilo s temi bulami. Poročam..
Lp, Jure

Potapljanje

Jurex

OdgovorNapisal/-a Jurex » 18 Apr 2012, 16:39

Ribe po enodnevnem postu niso imele bulic, takoj ko sem jih nahranil z nutrafin max, so se na trebuhih pojavile bulice, nekje celo velike bule. Enako sem naredil tudi z ribami v karanteni in nastala je enaka situacija.
Nazadnje spremenil janip, dne 18 Apr 2012, 19:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Razlog: Nepotreben citat.
Lp, Jure

Potapljanje

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost