Plesni

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Aquanubis

Plesni

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 01 Jul 2006, 14:17

Plesni

Slika
Slika je iz strani http://www.petz.it/index.asp

Bolezni, ki jih povzročajo različne plesni, so med akvarijskimi ribami zelo pogoste. Na škodljivih delih kože in škrg se naselijo nitaste plesni iz družine Saprolegniaceae (rodova Saprolegnia in Achlya). So v vseh vodah, posebno še v tistih z veliko razpadajočih organskih snovi. V onesnaženih in toplih vodah so idealne razmere za razvoj škodljivih plesni. To pomeni, da je naseljen in zanemarjen akvarij kot nalašč za razvoj teh bolezenskih klic.
Bolezen se začenja tako, da na ribi opazimo drobno belkasto prevleko, ki se hitro širi in postane podobna vati. Če plesnenja ne zaustavimo takoj, se zelo hitro razširi. Rane se večajo, tkivo razpada, kar je posebno opazno na plavutih. Ribe, okužene s to boleznijo, vzdržijo izredno dolgo in poginejo šele takrat, ko so na pogled v naravnost obupnem stanju.
Plesni se pojavljajo kot drugotna (sekundarna) bolezen. Samo zdravljenje ne zaleže, če ne odpravimo primarnega vzroka. Ponavadi se najprej pojavijo vnetja ali druge poškodbe na povrhnjici. Na takem poškodovanem tkivu se pozneje naselijo plesni. Neredko se pojavljajo tudi na močno pigmentiranih delih, ki so odmrlo tkivo. Posebno nadležna je plesen na ikrah. Pri mnogih občutljivih vrstah povzroči velike izgube, saj lahko uniči prav vse. Plesen se najprej pojavi na neoplojenih ali poškodovanih ikrah in se nato razširi na vse sosednje., čeprav so se že začele normalno razvijati.
Plesnive ikre moramo takoj odstraniti (s pipeto), že tedaj pa v drsni akvarij lahko dodamo tudi razkužilo. Pred drstjo ni priporočljivo dodajati zdravila, ker bi lahko preprečilo oploditev iker.
Zdravljenje rib, ki so zbolele zaradi plesni, je ponavadi učinkovito in kratkotrajno. Kopljemo jih v kratkotrajnih hipermanganskih kopelih pa tudi v takih z rivanolom in metilenskim modrilom zunaj akvarija. V akvarij lahko dodajamo zdravilo mycopur, ki ga uporabljamo tudi tedaj, ko se razvijajo ikre.

VIR: Rihard Jerič - V svetu akvaristike
Nazadnje spremenil Dean, dne 08 Feb 2007, 19:32, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
silak

Re: Plesni

OdgovorNapisal/-a silak » 13 Jan 2009, 16:44

Imam 2 tročrta somčka (Corydoras trilineatus), na enem sem opazil neko plesni podobno snov.
Kako naj ukrepam v tem primeru? Sem že znižal temperaturo vode na 24°C, bila je namreč 26°C.
Tudi na vrhu notanjega filtra sem opazil belo plesen, vse skupaj izpraznil, očistil, ampak se spet po malem kaže.
V roku pol leta so mi poginile 3 neonke, ki so izgubile barvo in počasi postali živ mrlič (kot sem prebral v drugi niti o boleznih)http://www.aquanubis.com/forum/forum27/topic5321.html?view=unread#unread.
Poleg 2 somčkov imam v akvariju še 5 neonk in 3 srebrne lisičke. Nekako se mi zdijo samo lisičke popolnoma zdrave.
Kaj je za naredit? Sem že razmišljal o evtanaziranju vseh ribic, razen lisičk (izgledajo, lepe, zdrave, največja je okoli 10cm).
V akvarij sem danes dal tudi pol stroka česna.

slika somčkov:
Slika

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 14 Jan 2009, 12:31

Za česen je prepozno. Pot pod noge in v zootrgovino po zdravilo proti plesni. Pred tem pa menjava 1/3 vode in preveri delovanje filtra oz. pomeri vodo, saj je to posledica slabe kvalitete vode ...

Uporabniški avatar
silak

OdgovorNapisal/-a silak » 14 Jan 2009, 17:11

Parametri so pa: trdota: 14dGH
Ph: 6,5
Nitrati: 10mg/l
To je kr ok, ane?
Jutri grem kupit zdravilo ja.
Hvala.

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 15 Jan 2009, 07:05

Vpašanje pa je še kaj je z amonijakom, nitritom, fosfatom, temperaturo, temperaturnim nihanjem, posegi v akvarij, hrano: kvaliteto in kvantiteto ... itd. Faktorjev, ki vplivajo je veliko.

Uporabniški avatar
silak

OdgovorNapisal/-a silak » 15 Jan 2009, 13:51

Danes sem kupil zdravilo Protoex in ga dodal v predpisani količini.
Upam da mi je prodajalec prodal pravega.

(PROTOEX - preventivno sredstvo proti belim pikam, kožnim in škržnim parazitom, gnilobi plavuti ter plesni za vse vrste rib v akvariju.)

Uporabniški avatar
Fevz
Kraj: Trzin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 31 Jan 2009, 15:28

Kupil sem sera mycopur zdravilo in sem ga danes dodal 5 ml v akvarijsko vodo. Piše naj doziram 3 dni to zdravilo po 5 ml na dan. A naj potem po končanem doziranju menjam vodo, pa potem spet nadaljujem z zdravljenjem če se bo plesen še zmeraj poznala pri ribici

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 31 Jan 2009, 16:00

Piše naj doziram 3 dni to zdravilo po 5 ml na dan.

5 ml dnevno na koliko vode?
Piše: 3 dni po 1 ml na 20 litrov vode... torej je 5 ml za 100 litrov vode. Kako si pa ti spravil 100 litrov vode v 70- litrski akvarij? ::)
Z zdravili se ni za igrat. Navodila niso sama sebi namen...
Potem piše: Prvi dan dodajte 5 g Sera Ectopor na 25 l vode.
In naprej: Če so robe že nekaj dni bolne, uporabite Baktopur direct (dozirajte po navodilih za uporabo) in Mycopur (samo polovično doziranje).
Potem: Med zdravljenjem močno prezračujte vodo in ne filtrirajte prek oglja.
In nazadnje: Po končanem zdravljenju priporočamo delno menjavo vode in filtriranje preko aktivnega oglja.
To so vsi pomembni podatki. In kaj tu ni jasno? :?
Če ne bo bolje, menjaš del vode, daš za en dan v filter oglje, potem ponoviš od začetka...
LP, Matija

Uporabniški avatar
Fevz
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 31 Jan 2009, 16:44

Kaj sem pa mislil ko sem dal 5ml :o
A naj sedaj menjam vodo?

Uporabniški avatar
*bauc*
Kraj: okolica MB - Rače

OdgovorNapisal/-a *bauc* » 04 Avg 2009, 16:06

Pozdrav!
Danes sem na padnici opazila bolezen in mislim, da gre za plesen. Ribica pa diha občutno hitreje kot ostale. Prosim, če mi lahko pomagate, ker nisem 100%, da je to to in nočem ribic utrujat z napačnim zdravilom. Dodajam še sliko:
somcek.jpg
Panda somič

Ribice so v 54L akvariju (6 pandic in 14 Espejevih klinoris razbor). Parametri so:
NO3= 10
NO2= 0
GH=10
KH= 6
PH=7

Katero zdravilo priporočate? In kako naj zdravim- matični akvarij ali karantenski?
LP, Mojca

Uporabniški avatar
Fevz
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 04 Avg 2009, 16:25

Nekaj postov višje imaš vse lepo napisano o tem kakšno zdravilo dodajati. Če imaš možnost preseli ribico v karantenski akvarij in jo probaj čim manj obremenjevati

Uporabniški avatar
*bauc*
Kraj: okolica MB - Rače

OdgovorNapisal/-a *bauc* » 04 Avg 2009, 16:27

Torej je to to? :) V bistvu sem si že vse prebrala, samo nisem bila 100%, da je res plesen. Hvala :)
LP, Mojca

Uporabniški avatar
Fevz
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 04 Avg 2009, 16:50

Mislim, da je to to. Saj je tisto na njemu podobno vati?

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 04 Avg 2009, 19:14

To ni videti kot plesen... Krvave lise in mankajoči del repne plavuti nakazuje na bakterije.
LP, Matija

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 04 Avg 2009, 19:15

Lepo pozdravljeni

Plesen se praviloma nikoli ne pojavi na zdravi ribi oz. gladkem, nepoškodovanem tkivu, koži, škrgah in drugih delih telesa. Praviloma gre za sekundarno infekcijo na odrgnini, ranici ali poškodovanem tkivu, ki je posledica iritacije parazitov. Še posebej škržnih dactylogirusov in kožnih gyrodactilusov, prav tako argulusov, pijavk in drugih. Te odrgnine in ranice tako naenkrat postanejo odlična podlaga za bakterije in plesni, ki se razraščajo na poškodovanem tkivu in lahko prodrejo tudi v globlje plasti in celo organe.

V tvojem primeru mislim, da gre za bakterijsko okužbo, če pa je na rdečkastem delu pri repnem korenu s prostim očesom res videti sivkasto-belkaste kosme- izrastke pa lahko da gre tudi za plesni.

Mogoče bi bilo smiselno kombinirati nekaj za plesni in bakterije. Ali skupaj ali posebej.

Tule imaš še nekaj o plesni:
http://diskus.slohost.net/cgi-bin/stran ... &jezik=slo

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost