bolezni zlatih ribic

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

miksmajster
Kraj: PTUJ

Re: bolezni zlatih ribic

OdgovorNapisal/-a miksmajster » 20 Maj 2013, 19:48

nove ribe so bile dodane iz tukana in kao so rekli, da možno da so zaradi stresa in novega okolja postale okužene -->gnitje plavuti....danes sem očistil ribnik ter dodal zdravilo omnipur

filter:
http://www.heissner.de/produkte/teichfi ... 50-00.html

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a LDDP » 20 Maj 2013, 20:33

Stres in novo okolje bi lahko bila faktorja, posebej, če je bilo krajše privajanje.

Je filter že dolgo v uporabi? Kolikor vidim, ima dodan zeolit. Pravijo, da le-ta čez čas začne v vodo vračati vezane snovi. Pa ne najdem, koliko litrov filtrirnega materiala je v bistvu noter in me še vedno skrvi sesutje filtra.

Saj je pri takih boleznih bistveno odstraniti tudi vzrok, ne samo zdraviti posledic.

Je gosto zaraščen ribnik?

miksmajster

OdgovorNapisal/-a miksmajster » 20 Maj 2013, 20:45

imam 2 lokvanja, pontederia cordata, 2 irisa pa pritlikavi rogoz....tako da je kar poln rastlin

filter ima zeolit ja, pa tri filtrirne gobe različno grobe...jaz pa sem še dodal bio krogljice ter dodatno filtrirno gobo

saj ta ribica je edina s pikami, ostalih 5 primerkov pa ima segnite plavuti (vse so bile na novo dodane), prej ni bilo problemov tako da filter ne krivim
Priponke
IMAG0230.jpg
IMAG0226.jpg

miksmajster

OdgovorNapisal/-a miksmajster » 20 Maj 2013, 21:06

Kakšen bi te naj bil pravilen proces privajanja zlatk za ribnik? Da se bom naslednjič izognil nevšečnostim :)

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a LDDP » 21 Maj 2013, 01:34

Članek o transportu diskusov Postopek je enak :) Prilagajanje lahko traja tudi 2h.

Ko pridemo domov je potrebno ribe prilagoditi na vodo v pripravljenem akvariju, zato ribe nikoli ne vstavimo v pripravljen akvarij brez prilagajanja. Vedno se pred nakupom s prodajalcem tudi posvetujemo, v kakšnih parametrih ima diskuse pred in med transportom, da si v domačem akvariju tudi sami pripravimo takšne parametre, saj s tem zmanjšamo že tako velik stres, ki ga riba doživlja med manipuliranjem in transportom.

Za prilagajanje je najbolje uporabiti večje vedro ali kar transportno stiroporasto škatlo v kateri smo ribe pripeljali. Vsebino vrečice, v kateri smo ribe pripeljali previdno vlijemo skupaj z ribami v vedro ali večjo posodo. Nato preko tanke gibke cevi, ki jih običajno uporabljamo za prezračevanje akvarijev, postopno spuščamo vodo iz pripravljenega domačega akvarija v vedro. S tem dosežemo, da se voda v vedru lepo postopno in počasi izenačuje z vodo v akvariju. Pri tem se izenačujejo vsi parametri in ne samo temperatura. Če bomo polne vrečice z ribami vstavljali v domač akvarij, lahko prvič vnesemo določeno nesnago po drugi strani pa s tem izenačujemo le temperaturo ostali parametri pa se ne spremenijo, kar pomeni še vedno velik stres za ribe, ki lahko zaradi pH šoka celo poginejo ali pa potrebuje za klimatizacijo veliko več časa kot sicer.

miksmajster

OdgovorNapisal/-a miksmajster » 21 Maj 2013, 16:54

no moj postopek je bil podoben, ribice sem z vrečko dal v vodo za pol ure, da bi se privadile na temperaturo pa potem vseeno ni koristilo kaj dosti

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a LDDP » 21 Maj 2013, 17:17

Mislim da je poudarjeno, da prilagajanje temperature ni dovolj :) je pomembneje prilagodit parametre. In med pol ure ter 2h je tudi večja razlika :)

miksmajster

OdgovorNapisal/-a miksmajster » 21 Maj 2013, 19:41

kaj je boljše, da imam filter v katerem je zeolit izklopljen medtem ko zdravilo v ribniku deluje?

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a LDDP » 21 Maj 2013, 20:04

To bo pisalo v navodilih.
Ponavadi se ribe zdravijo izven akvarija/ribnika.

miksmajster

OdgovorNapisal/-a miksmajster » 21 Maj 2013, 20:38

če imaš 10 rib še to gre, pri večji količini pa ne vidiš vseh malenkosti na ribah...potem bi moral vsako posebaj pregledati ročno...zdravim 5 komadov izven ribnika, možno pa je da še je katera okužena pa še bolezen ni tako razvita....vse zaradi preventive

Bubacka

Zlate ribice bolane, POMOČ

OdgovorNapisal/-a Bubacka » 07 Maj 2014, 15:50

Pozdravljeni. Imam težavico, oz bolne zlatke.
Imam 70 litrski akvarij in v njem je bilo 8 zlatk in 1 teleskopka, 1 čistilec. Akvarij bil kupljen in zrihtan konec oktobra, pred novim letom umrle rastlinice, samo anubias preživel. 1 mesec nazaj umrla ena zlatka, imela je rjavo piko na telsu in bila cela sluzasta, 2 tedna nazaj pa še teleskopka, pač ni bilo vidnih razlik na njej, ampak se mi zdi da je imala trebušček slizast. Povem stanje ostalih ribic, skoraj vse imajo pomanjkanje tu pa tam luskic, ena ribica ima rdeče črte na plavutkah, eni v zadnjih dneh porjavele plavuti spodaj, ena ima belo-srebrno piko na boku, ena ima rjavi flek na boku, ena imela spodaj plavuti kot da so ji malo odgnile, imajo napihnjene trebuščke..
Vodo menjam vsak teden 20%, presesam 1 krat na 2 tedna, imam pripravke vse, vodo dodajm iz pipe, akvarij Juwel, ima dober filter, filter perem 1 krat na teden, menjam vato. Ko sem opazila da 1 ribica tista ki umrla, ima piko rjavo na boku, sem kupila zdravilo Gold fish Gold med, sem že 3 krat dodajala zdravilo po 5 ml na 10 litrov, na vsake 5 dni, nič ni boljše, hujše jima je, 2 krat sem delala solne kopeli, 8 litrov vode iz akvarija 8 žlic Sečovlske sonine soli, bile so 1 uro prvič, pred 2 tednoma pa jim pasalo, pol sem še v akvarij dodala 2 žlice, včeraj sem ponovila kopel in niso zdržale, in plavale vvrh trebuškom, sem jih takoj dala počivati še v eno korito z akvarijsko vodo in na to čez pol ure v akvarij, v akvariju so se celo valjale po tleh na boku ene, ampak so vse čisto vse prišle k sebi. Parametre vse super, merila sem, sicer dodajam distilirano vodo ker je bila pretrda včeraj. Hrano imam Gold fish Tetra stick, 2 na eno ribico. Vem da mi boste rekli da premalo jim placa, sam če so mi tako prodali v Zootiku smotani, meni sedaj jih full škoda, želim jim pomagati. Kaj lahko še naredim povejte? Prosim pomoč, vse Teme na forumih sem prebrala, ogromno, glavo imam polno. Hvala vnaprej za pomoč. :'(

Bubacka

OdgovorNapisal/-a Bubacka » 07 Maj 2014, 15:58

rezultat testa clor- 0
PH - 7,6
GH - 14
NO2-mg/l -0
NO3 mg/l - 25

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a LDDP » 08 Maj 2014, 22:50

Pozdravljena :wel

Pomagale bi nam kakšne fotografije. Da lažje ločimo pigment na ribah od poškodb in amonijevih opeklin.
Kako pa je urejena filtracija? Kaj dober filter opran 1x na teden. Kakšen je filtrirni material?
Je bil akvarij utečen?

Obremenitev deluje kar huda za 70l.

Po opisu krvavih plavuti sodeč ribe doživljajo bakterijska vnetja in prevelike količine nitratnih spojin v vodi (predvsem amoniak).

Tale solna kopel je bila pa preveč intenzivna.
Gold-med je zelo nespecifično zdravilo in redko pomaga. Poskusimo raje natančneje ugotoviti vzrok in ukrepati. Zdravila se tudi ne dodajajo v matični akvarij ampak v manjšo karantensko posodo.

Imajo ribe v prihodnosti upanje na večji akvarij?

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 09 Maj 2014, 07:07

Na žalost neprimerne in preveč ribic za tvojo velikost akvarija...

Akvarij dvomim, da je bil kadarkoli sploh vtečen, če se filter pere 1x na teden? To se ne dela... Praviš, da si prebrala skoraj vse teme na Aquanubisu ampak to je ena osnov in bi glede tega bilo dovolj, že samo če bi prebrala samo temo:
Uvod v akvaristiko

Opažam, da še precej ljudi to dela, da vzame celotni filtrirni material ven in ga pod tekočo vodo izpere (ravno zadnjič mi je en tudi tole razlagal) ... in potem seveda vemo kaj sledi...

Bubacka

OdgovorNapisal/-a Bubacka » 09 Maj 2014, 15:57

Pozdravljeni, Hvala na odgovor LDDP in gbauer, akvarij je bil pripravljen po navodilih in pripravkih, kdaj so se dale rasline in debla in pesek noter, s pripravki vred je to čakalo 10 dni, filtr delal in grelec, ribice dali spet po navodilih počasi, prvo vrečke potunkal, potem vodo iz akvarija dodajali in na koncu ribice počasi ven. Filter ne umivam pod pipo NIKOLI, ampak ko menjam 20% vode vsak teden v isti vodi operem, filter je iz 4 delov, 2 zelene spužve in ena črna na vrhu, belo vato pa zamenjam, nič ne perem. Zdravilo sem dala že 3-4 krat, po 5 ml na 10 litrov, tako piše v navodilih, direkt v akvarij kaj pravite a morem še kar jih zdraviti??, dodala sem par žlic soli kar v akvarij, na forumu piše da lahko celo 7, če ni žal rasline. Trenutno večjega akvarija ne morem nabaviti, v prihodnosti pa lahko. Kaj pravite na še bol pogosto menjavo vode 10-20%, recimo na 2 ali 3 dni, ker mi pH zraste že na 2-3 dan, vato imam ob menjavi skoraj črne barve. Če bi menjala bol pogosto a priporočate da vodo iz pipe pustim stati?? nekaj dni, ker tu namreč v Celju v starih blokih imamo TAKO trdo vodo in, ali rabim potem še ostale pripravke tako pogosto, Imam nurafen za ribe in gnojilo za rasline, pa Cristal water, od JBL pa Biotopol R za vodo iz pipe,. Kupila sem tudi ogle, ampak jih ne morem dati zraven zdravila. Katero zdravilo priporočate?? Če bi menjala potem morem dati ogle?? da spuca staro zdravilo. Še sem prebrala da lahko zmanjšam PH z kapljico kisa, ker tudi po 2 dneh se zviša, ali priporočate? Pa še česen pokapati po njihovi hrani kot naravni antibiotik??
Hvala še enkrat vnaprej, slikice zrihtam čim pre
.

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost