bolezni zlatih ribic

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Darija

Re: bolezni zlatih ribic

OdgovorNapisal/-a Darija » 03 Okt 2016, 11:51

Imam 10 let staro zlato ribico, dolgo cca 20 cm (največja v ribniku), živi v zunanjem ribniku in nikoli ni bilo z njo nobenega problema. Pred približno 2 letoma je dobila črne pege, v trgovini so mi rekli, naj ne bi bilo nič nevarnega. Riba je bila zelo živahna in zelo ješča, imela je tudi enako staro in enako veliko prijateljico/prijatelja, s katero sta vedno "dirkali" po ribniku. Žal pa je poleti eno ribo pojedla siva čaplja, preostala riba pa je zadnja dva meseca začela zavračati hrano, od zelo požrešne ribe, ki je v trenutku pojedla 4-5 briketov hkrati, jih sedaj popolnoma zavrača. Kak dan celo priplava in vzame briket ali dva, se z njima umakne na dno, a ju čez nekaj časa znova izpljune. Neko jutro sem tudi opazila, da jo je začelo zanašati na bok, vendar je to potem izzveneloi, razen tega, da je umirjena in zavrača hrano, ne vidim kakšnih znamenj bolezni. Pošiljam vam tudi sliko in res upam na kakšen nasvet, kaj narediti in ali ji lahko kako pomagam?
Priponke
ZlataRibica2.jpg
ZlataRibica.jpg

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a LDDP » 05 Okt 2016, 19:25

Glede na opis bi znala bit kakšna težava z drstjo. "Dirkanje" po ribniku je pogosto znak drsti, in če je preostala riba samica in nima več samca ima lahko težave z "zaostalimi" ikrami. Za kaj več bi pa bile potrebne dodatne informacije - litraža, parametri vode, fotografija ribe...

Temerai

OdgovorNapisal/-a Temerai » 02 Feb 2017, 11:07

Živjo vsem! Imam vprašanje glede svoje zlate ribice. (2 leti, 10 cm)
Zadnji mesec opažam samo na repu navpično belkasto črto po sredini repa (rob ni prizadet, plavut ni nacefrana), ki se počasi širi proti bazi repa. Črta je prosojna in izgleda kot bolj debela normalna plavut. Vzorec plavuti je povsod ohranjen. Ni videti kakršnihkoli izrastkov ali zadebelitev na plavuti. Ribica normalno plava in je zelo ješča.
Poskusila sem že 5-dnevno kuro z JBL Furanol 250 plus ter 5 dni z JBL Ektol fluid, po katerih ni videti razlike.
Voda v akvariju je primerna, brez zvišanih vrednosti amoniaka ali nitritov. Redno menjam 50% vode na teden. Akvarij je 60-litrski, v njem je filter s pretokom 450l/h ter razpršilni kamen za zrak. Ribico hranim z različnimi tovarniško priravljenimi hranami.
Ima kdo kakšno idejo, kako naj ribici pomagam? Bila bi zelo hvaležna za vsak vaš nasvet!
Na sliki je to repek od shubunkina, malo je treba povečati pa se vidi :)
Priponke
20161209_112023.jpg

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a LDDP » 02 Feb 2017, 15:25

Zna biti samo sprememba barve.

Deluje nekam manjhna za tole starost, a je to merjeno z repom?

Temerai

OdgovorNapisal/-a Temerai » 02 Feb 2017, 16:46

Močno upam, da bi bila res samo sprememba barve, ampak se je v zadnjem mesecu razširilo in je zelo ostro omejeno... Ugibam, da je stara okrog 2 leti, saj jo imam trenutno doma 1 leto (v tem času je zrasla na 2x velikost), verjetno pa je bila že v trgovini stara okrog 1 leto. Hvala za odgovor!

MatejaD

OdgovorNapisal/-a MatejaD » 18 Feb 2017, 01:49

Znanka ima več zlatih ribic. Eni so ostale pogrizle plavuti (tako pravi znanka). Sedaj jo ima v drugem akvariju ampak slabo živi. Ali je možno, da se ji plavuti popravijo? Kako naj ji pomaga, saj baje komaj kaj plava.

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a LDDP » 18 Feb 2017, 05:31

Najprej - pri ribah se plavuti in tudi katere težje poškodbe lahko skoraj popolnoma regenerirajo.

Da bi se zlate ribe med seboj grizle se mi zdi praktično nemogoče. Kar pa počnejo je, da občasno pogrickajo poškodovano tkivo. Torej, v primeru da ima riba razpad plavuti.

Za zdravljenje razpada, v začetnih fazah najbolj poznam sera bactopur in bactopur direct, v karanteni (brez filtra, ker bactopur sesuje filter) skupaj z zelo dobro kvaliteto vode.
Sama sem menjavala 100% vode dnevno, ker je bila riba velika glede na posodo. Pri manjši ribi se sledi navodilom (menjava po 3 dneh).

To pripelje do vzroka problema. Če matični akvarij ni dovolj velik in pravilno filtriran, se bodo problemi samo ponavljali.

m4re

OdgovorNapisal/-a m4re » 20 Feb 2017, 07:09

Pozdravljeni!

Imam problem z zlato ribico - pajčolanko. Nekaj časa se je samo zadrževala na tleh in ni kaj dosti plavala..včeraj pa sem opazil, da ribica komaj plava..kot da nebi mogla uporabljati več svojih plavuti. Opazil sem rdečkaste majhne lise pa mislim da so tudi rahlo nacefrane plavuti. Sumim na bakterijsko okužbo, vendar nisem prepričan.
V akvariju so 3 pajčolanke..akvarij je 120 literski..močan zunanji eheim filter, redno menjavlem vodo, vendar se mi zelo naseljuje črne alge..najbolj po rastlinah. Prosim za odgovore in kako naj ukrepam..ker se mi zdi da ribica ne bo več dolgo ker se muči. baktopur?
Lp

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a LDDP » 21 Feb 2017, 02:23

Definitivno karantena in bactopur/bactopur direct. Jaz bi se dodala žličko šoli.
Krvave zaplate na plavutih so ponavadi znak notranje večje okužbe in problema z vodo. Tako da priporočam generalno izvenserijsko večjo menjavo ali dve. Koliko so pa ribe velike? Fotka sistema in ribe bi tukaj zelo pomagala.

Alge same po sebi niso problem, akvariji z zlatimi ribami ponavadi ne omogočajo hitrorastocih porabnikov. Ne vem pa kaj točno nakazujejo te alge.

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a LDDP » 21 Feb 2017, 02:23

Definitivno karantena in bactopur/bactopur direct. Jaz bi se dodala žličko šoli.
Krvave zaplate na plavutih so ponavadi znak notranje večje okužbe in problema z vodo. Tako da priporočam generalno izvenserijsko večjo menjavo ali dve. Koliko so pa ribe velike? Fotka sistema in ribe bi tukaj zelo pomagala.

Alge same po sebi niso problem, akvariji z zlatimi ribami ponavadi ne omogočajo hitrorastocih porabnikov. Ne vem pa kaj točno nakazujejo te alge.

Tuaregy

OdgovorNapisal/-a Tuaregy » 20 Avg 2017, 11:07

Lep pozdrav,
Zanima me če kdo ve kaj bi bilo lahko narobe z zlato ribico, in sicer ima zelo otečene oči postala pa je tudi zelo ne aktivna? Ostale ribice so živahne in brez posebnosti.
Prilagam tudi sliko le te.
Hvala.
Priponke
IMG_20170820_110037.jpg
IMG_20170820_110110.jpg

zvezdica77

OdgovorNapisal/-a zvezdica77 » 23 Avg 2017, 13:52

Zdravo!
Imam pajčolanko z zlomljeno repno plavutjo. Ribico sem dala v karanteno, v vodo dodala Voogle, kot so svetovali v Mr. Petu. Opažam pa, da je je okrog zlomljenega mesta malace rdečkasta, pojavile so se tudi 3 "žilice" na plavuti. Prebrala sem, da je lahko to znak razpada plavutt, potreben bactopur direkt? Prosim za nasvet. Hvala!
Priponke
IMG_1957.JPG
IMG_1956.JPG

PAJČOLANKA621

OdgovorNapisal/-a PAJČOLANKA621 » 25 Jan 2018, 20:31

dan,
že nekaj časa vidim kako 2 pajčolanki lovita eno z majhnimi plavutmi.
sicer je ne lovita cel dan, ampak le kakih cca.10-15 minut na enkrat (v dnevu, a ne vsak dan).
problem je ta, da sem včasih mislil, da se parijo...
No zadeva ni taka, na žalost. Vse imajo na poklopcih bele pikice, ki jih pa imajo
v sezoni parjenja samo samčki. Kar hitro sem opazil, da jo nekako "grizeta" za koren repa.
na začetku so se samo lovili (2 leti nazaj) zdaj se pa že vedejo bolj "agresivno".
Zanima me ali je nekako "izobčena" v akvariju? Ali temu lahko pomagam?
PS: ni nujno da je to zaradi lovljenja, možno da se je kam popraskala.
ALI SE TA RANCA LAHKO OKUŽI? :?
še nekaj priponk:
Priponke
IMG_20180125_194834.jpg
IMG_20180125_194815.jpg

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 25 Jan 2018, 21:39

Žal ne vemo nič o akvariju - velikost, voda, drugi prebivalci... kar vse lahko vpliva.

Na splošno torej: lahko se tolčejo za teritorij,če je premalo prostora in mogoče premalo točk, ki določajo meje teritorija... Rana se ne bo okužila, če je voda optimalna, bi pa dodatek aminokislin pomagal celit rano. Ce je riba pod stresom, pa se vitamini in probiotiki.
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

PAJČOLANKA621

OdgovorNapisal/-a PAJČOLANKA621 » 26 Jan 2018, 14:43

hvala za pomoč,
sicer pa se ranca zelo hitro celi.
upam da bo v redu že v roku 1-2 dni.

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost