Ataksija - Čudno plavanje (samičke platija)

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
psytoma

Ataksija - Čudno plavanje (samičke platija)

OdgovorNapisal/-a psytoma » 14 Mar 2010, 20:59

Naj mi nekdo pove zakaj se moja samička platija obnaša čudno. Imela je mladiče sedaj pa drugače normalno funkcionira, samo to je zelo čudno, plava pri miru kar naenkrat se zažene na random stran kot bi jo nekaj katapultiralo, naredi tud kakšen "corkscrew" potem pa spet normalno vse pa jo spet nekam zažene. Drugače je normalno, tudi na videz ni bolana. Je lahko to posledica "poroda"? Od poroda naprej je takšna.

Tukaj sta 2 posnetka za vaš ogled:
Slika

Slika

Je še upanje zanjo?

Uporabniški avatar
apple71
Kraj: LJ-okolica

Re: Čudno plavanje samičke platija

OdgovorNapisal/-a apple71 » 14 Mar 2010, 22:30

Gre za bolezen ataksija. Gre za degenerativno obolenje centralnega živčnega sistema. Pri tem riba postane okorna, prizadeto je ravnotežje, plavanje in nastanejo tudi motnje hotene motorike-nenadzorovani gibi tako kot so na posnetku.
V akvaristiki na splošno to velja za neozdravljivo bolezen. Pripravki ki jih najdemo za zdravljenje rib v prodajalnah nimajo učinka. Zato svetujem če gre za osamljen primer, to ribo odstranite in humano usmrtite(natočite jogurtov kozarček radenske in noter daste ribico-ta način je za ribico neboleč). Odstranitev je potrebna zato da sama riba ne pogine v akvariju, ker tako jo ponavadi skoraj sigurno začnejo zobati druge ribe in te tudi potem zbolijo,kar pa ni dobro ker sama riba zboleva potem istočasno tudi za drugimi obolenji ki pa tudi škodujejo drugim ribam. Najbolje je odstraniti takoj ko se to pojavi.Večinoma je kriva slaba prehrana, pomankanje vitamonov in manjkrat mineralov.Lahko je pa tudi dedne zasnove. Če pa imate veliko obolenih rib na ta način me kontaktirajte na zs.

Uporabniški avatar
BabyLove
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BabyLove » 14 Mar 2010, 22:50

Ojoj boga boga ribica, kaj pa to izvaja? Kot, da bi jo nekaj usekalo vsake toliko :8-:

Imam pa 2 vprasanja, ki sta totalno offtopic, pa brez zamere. :?
Sta tisto zadaj 2 modra samcka SRB?
A se lahko da grelec tako globoko v vodo, da je ze kabel pod vodo?
Lp,
Lana J. iz LJ.

Uporabniški avatar
apple71

OdgovorNapisal/-a apple71 » 14 Mar 2010, 23:00

BabyLove napisal/-a:Imam pa 2 vprasanja, ki sta totalno offtopic, pa brez zamere. :?
Sta tisto zadaj 2 modra samcka SRB?
A se lahko da grelec tako globoko v vodo, da je ze kabel pod vodo?

Zadaj sta dva samčka gupija.
Glede grelca kako globoko se ga lahko da je napisano v navodilih.
Običajno imajo označeno MIN. gladino vode in MAX gladino vode. Tisti ki pa imajo oznako samo MIN. gladino vode pa običajno piše koliko globoke se lahko potopijo. Načeloma kar jih jaz poznam največ do ca. 80cm nekateri tudi meter.

Uporabniški avatar
dafo
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a dafo » 15 Mar 2010, 08:30

Zdravo. Grelci so u glavnem vsi potopni in vodonepropustni, če nisi kupila kakšne neobičajne znamke oz. si kupovala v kakšni ne specializirani akvaristični trgovini potem mislim, da ga lahko potopiš pod vodo, je pa potrebna previdnost- poglej kaj piše na glavi grelca, tam so napisana opozorila itd- kot je napisal apple71. Sicer je lahko to početje smrtno nevarno.

Pobočnica

OdgovorNapisal/-a Pobočnica » 15 Mar 2010, 08:51

Živjo psytoma.
Kako je s tvojo ribico?
Tvoja zgodba se je zgodila pri meni, le da je v mojem primeru šlo za samčka gupija in je tako plaval takoj, ko sem ga postavila v akvarij. Poleg tega se je še zvijal okoli osi in je res izgledalo, da bi bilo dobro po radensko v trgovino... Ostali gupiji, ki sem jih kupila z njim so bili normalni.
V akvarij sem postavila česen ( 4 dni in 2* menjala) in zdaj ta revež ni več revež in plava normalno že nekaj dni. Tudi rep, ki se mu je natrgal, se je obnovil.
Je pa pred tem plaval res tako, kot tvoja platijka.

Uporabniški avatar
psytoma

OdgovorNapisal/-a psytoma » 15 Mar 2010, 15:59

Glede grelca piše na njem fully submergable (torej naj bi bil povsem potopen), popravite me če se motim.

Ribica je še vedno v istem stanju, kot je bila. Poskusil bom pa še tole stvar s česnom, koliko ga dam noter v akvarij, ter na kakšen način, ga samo spustim v vodo, prerežem ?

Edit sem že našel: Uporaba stroka kot takega.
Priporočena količina je en strok česna povprečne velikosti (pr tem ni pomembna desetinka grama) za 50 litrski akvarij. Strok se prereže na pol, da se snovi lažje sproščajo iz njega in se ga enostavno vrže v akvarij. Pri tem velja opozorilo, da se ta strok po možnosti da nekam, kjer se ga lahko opazuje oz. bo viden tudi čez dva dni, ko bo čas, da se ga odstrani. To se ponavlja na dva ali tri tedne.

Torej bom dal za moj 54 l akvarij en ne prevelik strok, prerezan na pol.

Če se do petka ne popravi stanje z samičko platija, radenska čaka, žal.

Uporabniški avatar
Fevz
Kraj: Trzin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 15 Mar 2010, 18:52

Pri česnu od viška ne boli glava. Sicer pa ne polagaj upanje na ozdravitev z česnom. Česen je zgolj preventiva.

Uporabniški avatar
psytoma

OdgovorNapisal/-a psytoma » 15 Mar 2010, 19:27

Do petka pustim ribco žvet, kot sem napisal. Vam še poročam. Zdaj sem zamenjal slabih 10l vode in dal noter česen.

Uporabniški avatar
apple71

OdgovorNapisal/-a apple71 » 15 Mar 2010, 23:08

Fevz napisal/-a:Pri česnu od viška ne boli glava.

Glava ne boli, lahko pa zelo peče jezik. In dobro je to da niso poljubčki v akvariju k bi se nehali lubčkat če bi ta česen jedle :)

Uporabniški avatar
BabyLove
Kraj: Ljubljana

Re: Ataksija - Čudno plavanje (samičke platija)

OdgovorNapisal/-a BabyLove » 17 Mar 2010, 14:59

kakšno je stanje danes? :-[
Lp,
Lana J. iz LJ.

Uporabniški avatar
psytoma

OdgovorNapisal/-a psytoma » 17 Mar 2010, 15:25

Še vedno ribo nekontrolirano "meče" sem pa tja, kot na posnetku.

Uporabniški avatar
psytoma

OdgovorNapisal/-a psytoma » 17 Mar 2010, 21:50

je še kakšen članek o tej bolezni, jaz ga namreč ne najdem

Uporabniški avatar
apple71

OdgovorNapisal/-a apple71 » 19 Mar 2010, 15:26

žal konkretnega članka za to bolezen ni, razen to da velja za neozdravljivo. Učinki pri zdravljenju pri meni pa so do ca 30%. Se pravi da še vedno pogine ca. 70% ribic. Tako da za kaj bolj uspešno metodo zaenkrat še ni upanja.

Uporabniški avatar
psytoma

OdgovorNapisal/-a psytoma » 19 Mar 2010, 18:49

Je pa brez debate to ta dotična bolezen ?

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta