180l akvarij ureditev

Pogovori o striktno biotop akvarijih

Moderator: Ekipa Aquanubis

Minime

180l akvarij ureditev

OdgovorNapisal/-a Minime » 31 Maj 2013, 19:05

Pozdravljeni vsem skupaj!

Kupujem si 180l akvarij, vendar sem laik glede akvaristike, no če ne štejem zlate ribice, ki jih imam že odkar pomnim. Sedaj pa bi si rada uredila akvarij z drugimi ribicami. Ker sem videla da pomagate pri izbiri in svetovanju ribic in rastlin, bi tudi jaz na začetku potrebovala vašo pomoč. Malo sem pregledovala bazo organizmov in izbrala par ribic, ki naj bi po mojem "znanju" spadale skupaj, vendar bi vas prosila za vaša mnenje kaj menite o mojem izboru.

Všeč so mi naslednje ribice:

- kraljeva plaščarica
- oklepni somič panda
- modri rogatec (ta ze imam dva)
- gupi (endlerjev?)
- žalovalka
- rilčasta činklja
- pritlikavi nitkar
- medeni nitkar
- biserni nitkar
- rdeča tetra
- okrasna tetra
- burmanska cebrica
- espejeva klinolisa razbora
- meček.

Naštela sem kar precej ribic (niti ne vem, če se da vse te ribice pri nas dobit) od vas bi potrebovala, da mi svetujete najboljšo kombinacijo izmed teh rib? Predvsem stremim k čim manj zahtevnim ribam.

Prav tako me zanima kateri so najboljši preparati za merjenje vode?

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

Re: 180l akvarij ureditev

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 31 Maj 2013, 21:13

Najprej moraš izvedeti, kakšne trdote in kislosti je tvoja voda.

Na podlagi teh podatkov se lahko odločamo nadaljne.

Dobrodošla!

Lp, C

Minime

OdgovorNapisal/-a Minime » 15 Jun 2013, 11:23

Nekako takole je... Odločila sem se, da si nabavim večji 240l akvarij. Zdaj me pa zanima sledeče, gledala sem akvarij od Ferplasta Dubai 120 in me zanima, če je za tak volumen dovolj originalen filter, ki ima 900l/l pretoka?

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 15 Jun 2013, 12:52

Ce akvarij ne bo prenaseljen, bi naceloma zadoscal...vsekakor pa je boljsa varianta zunanji filter, saj bodo ribe imele vec prostora pa tudi bioloska filtracija bo boljsa (vec bioloskega materiala v filtru) :) glede rib se pa odlocis, ko bos vedela kaksne parametre imas v vodi oziroma lahko si izberes ribe, ki zahtevajo podobne parametre in vodo potem prilagajas njim :)
When in doubt, go monster!

Minime

OdgovorNapisal/-a Minime » 15 Jun 2013, 14:32

Problem je v tem, da mislim imeti akvarij med dvema sobama, zato morem tudi steno prilagoditi ali samo akvariju ali pa tudi omarici, v kateri bi bil zunanji filter, zato tudi sprašujem, ali bi bilo dovolj, kajti naknadna prilagoditev stene bi bil spet strošek. Me pa zanima kakšen zunanji filter bi zadoščal, s koliko l/h pretoka? Glede ribic, seveda ne bi imela vseh, ki sem jih naštela, o njih bom razmišljala, ko bo akvarij postavljen. Me pa zanima tudi glede lučke, ki sveti ponoči oziroma zvečer (moonlight), se da to kupiti? Nekaj sem prebirala forum in so bolj govorili o "lastni izdelavi".

Minime

OdgovorNapisal/-a Minime » 27 Sep 2013, 17:16

Pozdravljeni,

iz 180l sem se odločila raje za 240l akvarij. Moj akvarij se cikla 2 tedna. Danes sem prižgala luči in videla, da so korenine "kosmate", torej nastajajo nekakšne alge. Zdaj me pa zanima kaj delam narobe? V vodo sem do zdaj dodala Aquastarter in nekaj ribje hrane. Prosim za vaše mnenje. Hvala.

Uporabniški avatar
vberce1
Kraj: kranj

OdgovorNapisal/-a vberce1 » 27 Sep 2013, 17:33

nič ne delaš narobe alge bodo s časoma same izginile
l.p.uroš :)
"Ko dosežeš bistvo življenja, boš odkrival lepoto v vseh stvareh, celo v očeh, ki so za lepoto slepe."

Minime

OdgovorNapisal/-a Minime » 27 Sep 2013, 21:27

Uu super, hvala za odgovor, sem že mislila, da bo treba kaj zamenjati vode ipd. :)

Uporabniški avatar
smukc
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a smukc » 28 Sep 2013, 07:14

Dokler akvarij ni sciklan ne menjaj vode ;) Pa pozor včasih traja tudi pol leta, da se kremenaste alge odmaknejo iz novo postavljenega akvarija :) Tako da le potrpežljivo.

Minime

OdgovorNapisal/-a Minime » 28 Sep 2013, 13:58

Ok, hvala da sta me pomirila, sem že mislila, da delam kaj narobe. Glavno, da te alge niso škodljive :) Zdaj me pa zanima, kdaj lahko posadim prve rastline? Ko je akvarij popolnoma sciklan ali lahko že kaj prej? Hvala vam za pomoč.

Uporabniški avatar
lifestreamer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Rakek

OdgovorNapisal/-a lifestreamer » 28 Sep 2013, 14:24

Posadiš jih lahko kadarkoli, jaz sem jih že prvi dan ciklanja, je pa res da nekateri priporočajo ciklanje v temi, da se izogneš algam.

Minime

OdgovorNapisal/-a Minime » 30 Sep 2013, 19:59

Ponovno pozdravljeni,

glede na moje meritve se sedaj odločam za prebivalce akvarija in me zanima vaše mnenje.

Imela bi:
- rajska ribica
- rdečeoka tetra
- oranžnoplavuta cebrica
- neonska mavričarka
- endlerjev gupi
- oranžno repi mehiški krapič
- meček
- pegast plati
- rogatec

Zdaj me pa zanima, ali je to fejst ponesrečena kombinacija? Ali katere ribice raje izpustim? Koliko bi lahko imela določenih ribic glede na to, da imam 240l akvarij? Saj verjetno tako ne bo vseh za dobiti... Hvala vam za pomoč :)
Nazadnje spremenil Minime, dne 30 Sep 2013, 20:55, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
she
Kraj: Kamnik okolica

OdgovorNapisal/-a she » 30 Sep 2013, 20:17

V bistvu je res kar miks vseh rib tole. ajlažje se je odločiti glede na parametre vode. Če je mehka voda mehkovodne ribe ali obratno trda voda, ribe, ki so primerne zanjo.

Minime

OdgovorNapisal/-a Minime » 30 Sep 2013, 20:59

V bistvu se mi je glede na parametre samo gupi "vrinil", ampak sem ga sedaj izbrisala iz seznama. Druge ribice ustrezajo mojim parametrom, zato sem tudi napisala vse katere so mi všeč, ampak ne vem, katere so sploh za sobivanje. Pomoč?:)

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 30 Sep 2013, 21:08

Morda bi glede na parametre vode poizkušala narediti približek kakega naravnega biotopa. Enostavno si v bazi organizmov pogledaš od kje je kakšna riba, katere gredo skupaj in potem lahko tudi rastline, za katere tudi pogledaš v bazi organizmov, izbereš na ta način. Seveda moraš upoštevati tudi osvetlitev in se glede na to potem pravilno odločiti za pravo rastlinje. Prebivalce konec koncev lahko potem izbereš take, ki so prilagojeni (oziroma glede na njihove potrebe po količini zaraščenosti akvarija) takemu rastlinju - biotopu, ki ti je všeč. V glavnem najboljše in po moje tudi najlepše je takrat ko skombiniraš tisto kar paše skupaj.

Vrni se na “Ureditev akvarija”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost