"izolacija" akvarija?

Pogovori o striktno biotop akvarijih

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
biotope

"izolacija" akvarija?

OdgovorNapisal/-a biotope » 22 Sep 2014, 20:40

Pozdravljeni!
Razmišljam o postavitvi še enega akvarija, vendar v spodnjih prostorih hiše, kjer je temperatura v sobi poleti cca. 20°C, pozimi pa okoli 18°C. Zanima me, ali bi bilo kaj učinka, če bi vse stranice akvarija, razen sprednje obložil s stiroporjem?
Se mi zdi malce potratno, da bi mi 300w grelec deloval skoraj nonstop. Željena temperatura je okoli 26°C....
Mnenja, nasveti?

LP

Uporabniški avatar
jure95
Kraj: Črni Kal
Kontakt:

Re: "izolacija" akvarija?

OdgovorNapisal/-a jure95 » 22 Sep 2014, 22:02

Osebno mislim da nimaš kaj izgubiti, če pa se bo to obrestovalo, je pa drugo vprašanje. Se pa bojim da bo skozi prvo stranico in pokrov prevelika izguba toplote. Naredi, stestiraj in javi ;)

LP, Jure

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 23 Sep 2014, 08:26

Steklo ima toplotno prevodnost okrog 0,9 W/Km. Stiropor pa okrog 0,03 W/Km. Seveda bi bil učinek, v teoriji boš potreboval približno štirikrat manj energije za ogrevanje. Izguba toplote je sorazmerna s površino.

LP,
Bogdan

Uporabniški avatar
Tavher
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a Tavher » 23 Sep 2014, 14:50

Učinek seveda bo in pri večjem akvariju tudi občuten. Sam sem dve stranici izoliral s 3cm stiroporjem, ker je akvarij preveč grel sobo. Pač 300 litrov vode pri 30°C ni ravno malo. Zdaj je precej boljše in verjetno je tudi prihranka energije precej.

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 24 Sep 2014, 01:06

Glede na to, da se v tej sobi pri tako nizki temperaturi verjetno ne zadržuješ večino dneva bi ti priporočal celo, da prvo stranico izoliraš tako, da se lahko stiropor/stirodur odstrani, ko si v prostoru.
Si predstavljam, da gre za akvarij v kleti, ki je namenjen razmnoževanju ali kaj podobnega - v tak namen bi to bilo smiselno.

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 25 Sep 2014, 21:44

Izhlapevanje vode je zelo velik faktor pri ohlajevanju vode. Sam sem imel 770l akvarij čez zimo v prostorju z 8 do 10 stopinjami celzija. Akvarij je sedaj prazen, prostor pa uničen zaradi izhlapevanja vode, ki se kot kondenz kar vliva po stenah. Če se ne motim se z procesom izhlapevanja voda ohlaja, in tudi potem ta hladna voda iz pokrova priteče nazaj v posodo.
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
biotope

OdgovorNapisal/-a biotope » 25 Sep 2014, 22:23

Danes sem ravno malo pospravil in jutri, če mi bo uspelo časovno, bom postavil 112l akvarij, ki ga imam drugače za mladino, v spodnji prostor za testiranje :)
Testiranje bo sledilo takole...

1. Nalil vodo cca. 26°C, da bom videl do kam in kako hitreo se ohladi.
2. Dodal grelec v vodo z 25°C in z merilcem električne porabe meril porabo cca. 3 dni
3. Ob dodanem grelcu, tudi prižgane luči ( 12 ur ) in prav tako meril porabo
4. Izoliral stranice ( spodaj 2cm stiropor, okoli, razen sprednje stranice 5cm stiropor ) in ponovil 1., 2., 3.

Na koncu bom videl kako se vse skupaj obnaša. V prostoru bo tudi ves čas merilec vlage.

Javim, ko bodo faze končane.

LP

Uporabniški avatar
Tavher

OdgovorNapisal/-a Tavher » 26 Sep 2014, 11:22

Če pokrov ne tesni vsaj približno, se zaradi mešanja zraka, ki je sicer dober izolator, izgubi tam ogromno. Seveda je posledica tudi prekomerno izhlapevanje v okolico in vlaga v prostoru.

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 26 Sep 2014, 20:13

Ne vem ce je ravno pametno da pokrov popolnoma tesni... Plini se morajo izmenjevat. Ce dodas zravno crpalko pa bo nekje ze porinilo pline in visek zraka ven.

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
Tavher

OdgovorNapisal/-a Tavher » 26 Sep 2014, 20:52

V mislih imam klasične serijske pokrove, na katerih je bolj malo rež in odprtin. Da ne bi kdo z napol odprtim pokrovom šel izolirat stranice in mislil da bo kaj bistveno dosegel.
Izolacija akvarija in zračna črpalka, ki vpihava hladen zrak? Nekako ni logike.

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 26 Sep 2014, 21:25

Informacije iz prve roke. Podkletena stanovanjska hiša, zidana v zemljo 160 cm. Akvarijski prostor 450cmx 320cm. Oblečene stene in strop z 3cm stiroporom. Nobenega kondenca in vlage, do zime se prostor ne ogreva, okno 120x60 cm, minimalno odprto. Akvariji z treh strani oblečeni z 2cm stiroporom, pokrov pokrit z 1cm stiroporom.
Trenutna temperatura kleti 15stopinj, grelec nastavljen na 26 stopinj, temperatura akvarija 25.5 stopinje. Z odstranitvijo stiroporja z akvarija se izgubi skoraj 2 stopinji toplote v akvariju in nenehno vklaplanje grelca.

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 27 Sep 2014, 12:41

Sem tudi sam razmišljal o manj pogostih vklopih grelcev, zna biti, da je letošnji poračun 125€, tretjinski , delež moje akvaristike-gretja vode in slabega hladnega letošnjega, poletja, jeseni, pomladi.Da se izkoriščat tudi gretje vode z sijalkami, seveda pri CFL in flurescentkah T5, T8 pri nizkih temperaturah močno pada svetilnost.Ravno iz tega razloga so v trgovskih centrih v zunanjem okolju, zaščitene v dobro izoliranem PVC ohišju.Če že bi izkoriščal toploto sijalk, bi del vode iztoka filtra tanke cevi - speljal po gornjem delu odsevnika - (Enako kot v hišah, stanovanju z talnim gretjem).Na stranice akvarija pa stiropor.
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 27 Sep 2014, 18:57

Predstavljajte si kaj sem naredil z pol-letnim proračunom 550€. Še isti dan so ribe dobile novega lastnika, voda pa je stekla po trati. Res je da je bilo cca 1000l ogrete vode, temperatura v prostorju pa v povprečju 10 stopinj. Brez akvarijev, bi se temperatura spustila skoraj do ledišča.

Govorim o zimi, kjer je bila nekaj časa temperatura tudi do -20 stopinj zunaj.

Pa eno vprašanje:

Akvarijski grelci se mi zdijo potrata električne energije. Res da so varno za uporabo, ampak koliko se mi zdi, mislim da je steklo kar močan izolator. Prav tako tudi zrak ki je v samem grelcu. Obstaja kakšen drug način ogrevanja akvarijske vode, za večje število akvarijev z ločenimi filtri seveda.

Sam sem razmišljal da bi uporabil grelec od pretočnega bojlera. Dobijo se kombinirani bojleri 12/220v za uporabo v avtodomih. Gretje na 12V ima nekje 200w, in je sposobn ogrevat vodo iz 10 stopinj čez 40 stopinj. Mislim da se splača raziskat kaj v tej smeri.

Sam grelec je iz nerjavečega jekla, cena pa je glede na ceno akvarijskih grelcev kar nizka.

P.s: Bom odpr novo diskusijo na to temo.

LP!

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 28 Sep 2014, 10:09

A vam ne bi bilo potemtakem smotrno vsaj deloma ogrevati prostore, v katerih imate akvarije? (Deloma mislim ne do bivanjske temperature.) No, saj takole se jih tudi ogreva, samo vprašanje, če je akvarijski grelec najbolj ekonomičen za ogrevanje kleti...
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 28 Sep 2014, 10:52

Ena od rešitev je seveda - če obstaja možnost, ogrevati prostor recimo s toplovodnim radiatorjem, ki ga povežemo na obstoječe ogrevalno omrežje. Seveda so potem izgube odvisne tudi od izoliranosti prostora in še kakšnih dejavnikov. Je pa tudi vprašanje, za kaj ta prostor prvenstveno uporabljamo in če je glede na namen, ogrevanje le tega sploh zaželjeno. Stroški seveda nastanejo tudi primeru ogrevanja prostora dolgoročno pa zna morda biti ceneje. No akvarijski grelec bi še vseeno bil potreben, se pa ne bi vklapljal tako pogosto...

Vrni se na “Ureditev akvarija”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost