Tanganyika ???

Pogovori o striktno biotop akvarijih

Moderator: Ekipa Aquanubis

Vevica

Tanganyika ???

OdgovorNapisal/-a Vevica » 22 Dec 2014, 10:01

Zivijo.

Kupujem 180l akvarij z zunanjim filtrom in rada bi imela biotop tanganyike. Zanima me vaše mnenje, je to dobra/slaba ideja? Na kakšne težave se morem pripraviti? Kakšne ostrižnike mi priporočate naseliti? (Razmišljala sem o jati Polžaric, ter mogoče parček Leleup?) V osnovi, če ima kdo kakšne izkušnje, jih bom zelo vesela :8-:

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Tanganyika ???

OdgovorNapisal/-a ICs » 22 Dec 2014, 11:41

Pozdravljena!
O biotopu Tanganjike si kar lahko kar nekaj prebereš na forumu, le poiskati je treba. Uporabi iskalnik zgoraj desno. V bazi organizmov pa je opisanih tudi kar nekaj ostrižnikov iz tega jezera, pri vseh je navedeno, kakšni pogoji za naselitev morajo biti izpolnjeni. Konec koncev si lahko pogledaš še mojo in gbauer-jevo nit v temi "Akvariji naših članov", oba imava biotop Tanganjike v cca 120l akvarijih. Direktnih linkov nalašč nisem navedel, ker želim spodbuditi to, da si tudi vsak sam kaj poišče, preden odpre novo temo in takoj sprašuje. Vzemi to kot dobronamerno ;) .
Seveda pa potem, ko pregledaš prej omenjeno, le vprašaj, če še kaj ne bo jasno.
Lp

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 22 Dec 2014, 11:46

V naslednjih dveh temah si lahko prebereš o mojem Tanganyika akvariju in pa o samem načrtovanju akvarija.
Moj akvarij – 120L (gbauer)
Načrtovanje akvarija (prebivalcev) 120L (gbauer)

Tema ICs-a pa je še precej obsežnejša in lahko izveš še več informacij:
Moj akvarij - 125L (ICs) - 2. del

Če te še karkoli zanima, pa kar vprašaj :)

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 22 Dec 2014, 13:38

Dobrodošla!

Akvarij 180 l je dovolj velik za polžarke, vendar se te najbolje počutijo, če imajo akvarij samo zase, brez ostalih vrst. Tako se lahko tudi v miru razmnožujejo.

Z leleupiji se menda ne ujamejo vedno, zasledil sem, da ti včasih napadajo samice polžark in jih zvlečejo iz hišic. Nekateri pa niso imeli težav s to kombinacijo.

Jaz imam raje bolj pester akvarij, poleg brevisov imam med drugim tudi calvuse, ki sicer še niso odrasli, vendar že zdaj polovijo in požrejo vse mladice.

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 22 Dec 2014, 18:44

Nekaj pravil iz mojih izkušenj, ki jih je potrebno izpolnjevati za uspešen akvarij z ribami iz jezera Tanganjika.
1. Obvezna tedenska menjava vsaj 25% starane vode
2. Visoka trdota in ph vode
3. Razsvetljava naj bo šibka sicer bo akvarij raj za alge
4. Čim večja talna površina akvarija, višina ni tako pomembna
5. Največkrat se odsvetuje mešanje rastlinojedih in mesojedih rib
6. Večina teh rib je teritorialnih, obvezna redkejša naseljenost
7. Težko je pridobiti primerno razmerje samcev in samic, posebej zaradi tega, ker je viške zelo težko oddati (razen polžark)

Lelupiji se v naravi radi hranijo z ikrami in mladicami, zato niso ravno najboljši sosedje polžark. Poleg tega je potrebno vedeti, da so ko odrastejo, zelo agresivni do svoje vrste in več kot enega samca ni mogoče imeti v akvariju. Samec tudi samico preganja ves čas, razen v času drsti. Velikokrat samica v manjšem akvariju pogine zaradi neprestanega stresa.

Napiši kakšne so dimenzije akvarija, bo lažje izbrati kombinacijo rib za vanj. Če ga pa še nimaš, bi ti svetoval, da ga daš izdelati po meri. Za tako prostornino, kot si napisala, bi bile najprimernejše mere 130x40x35(višina). Izbira rib za tak akvarij bi bila tudi bistveno lažja.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 22 Dec 2014, 18:55

BorisK napisal/-a:3. Razsvetljava naj bo šibka sicer bo akvarij raj za alge

Sem hitro opazil, kako res je tole. Sem imel 2x24W T5 (original Juwel) v 120L akvariju ter časovno periodo 10 ur. Z algami je bilo kar precej težav. Sedaj sem postopno zmanjašal periodo na 6 ur in 1x24W T5. Zgleda, da se stanje umirja sedaj.
BorisK kako razsvetljavo pa ti priporočaš za Tanganjiko oz. kakšno večinoma uporabljaš ti v svojih akvarijih?

Lp,
Gregor

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 22 Dec 2014, 21:09

Jaz uporabljam LED trakove. V 320l akvariju imam 20W K10000 in 30W K6000, v 150l akvariju pa 20W K10000 in 15W K6000. V slednjem je bolj modra svetloba (mi je še bolj všeč), morda je svetlobe še malo preveč, a zaenkrat mi rastejo zelene alge po kamenju in me ne moti. Kasneje se znajo zelene alge zamenjati s črnimi.
Na pogled je v obeh akvarijih dovolj svetlo, če pa hočem narediti sliko se pozna, da je malo svetlobe.

Vevica

OdgovorNapisal/-a Vevica » 25 Dec 2014, 12:30

Hvala vsem. Akvarij bo od Juwel-a 180, ampak se zdaj vedno bolj odmikam od ideje Tanganyike :hmm

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 30 Jan 2015, 20:13

Ima kdo mogoče kak predlog, kaj od Tanganjike bi še lahko naselil v ta "nesrečni" 125L akvarij. Akvarij je pregradni, tako da je "ozadje" narejeno tako, da je na sredini vizualna pregrada (na sliki sta prednja in zadnja stran). Površina dna 81x36 cm.

En akvarij samo s školjkaši (Similisi) že imam, tako da bi v tega, če bi bilo možno dal kaj drugega. Ali pa vsaj školjkaši + nekaj. Gledal sem Neolamprologus Caudopunctatus, ampak sem našel različne informacije. Po enih virih bi šel par. Po drugih pa niso tako agresivni in bi jih lahko bilo več. Mogoče bi še kaki drugi Tanganjika ostrižniki bili primerni za tole litražo?

RIO125-Prednja.jpg
RIO125 - Prednja

RIO125-Zadnja.jpg
RIO125 - Zadnja

BojanG
Kraj: Zaplana

OdgovorNapisal/-a BojanG » 31 Jan 2015, 08:51

Eto ti ideja, a ti študiraj :

3-4 polžarke (najbolje tiste ki žive v koloniji ...N.occelatus)
3-4 Altolamprologus (recimo calvus)
3-4 Chalinochromis (izbereš eno vrsto, jih je veliko)
ali
3-4 Julidochromis (zopet izbereš eno vrsto)

Vsi ti ostrižniki so predatorji in bi jimtaka ureditev akvarija bila kot naročena.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 31 Jan 2015, 11:06

Bojan to si verjetno mislil, da bi akvarij dal samo eno izmed teh vrst ne? Ali bi lahko katere izmed teh mešal. Npr. Altolamprologus calvus + Chalinochromis brichardi ali pa Altolamprologus calvus + Neolamprologus caudopunctatus :)

Tukaj je npr. podobna zasedba:

BojanG

OdgovorNapisal/-a BojanG » 31 Jan 2015, 16:06

Od zgoraj navzdol : 1,2 in potem 3 ali 4....se pravi izbiraš med 3 ali 4.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 31 Jan 2015, 18:04

Aha. No tole mi je pa potem kar zelo všečna kombinacija.
Potem bi verjetno šlo tole:
3-4 Neolamprologus speciosus ali Neolamprologus meleagris
3-4 Altolamprologus calvus
3-4 Chalinochromis brichardi

Vse te ribe sem tudi gledal in se dajo dobiti.

Polžje hišice bi bilo v tem primeru najboljše dati samo na 1 stran akvarija ali? Ali pa mogoče boljše na prednjo in zadnjo stran a le z leve oz. desne strani. Verjetno pa pri taki zasedbi nekega pomladka itak ne gre pričakovati ali?

BojanG

OdgovorNapisal/-a BojanG » 31 Jan 2015, 18:33

Sam bi polžje hišice dal kar po celem dnu akvarija, itak tudi v naravi so razmetane. potem pa si naj izberejo vsak svojo. Podmladek..teko, ni pa nemogoče, ker pravi predatorčki so res calvusi..ostale niti ne.
Lej kombinacija, ki si jo navedel, bi bila zanimiva, tako da ideja je...zdaj ti preostane samo študija.Sam jaz bi izbral raje ocellatuse , imajo bolj zanimivo življenje.

Vrni se na “Ureditev akvarija”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost