Problem z ureditvijo

Pogovori o striktno biotop akvarijih

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Hastatess

Problem z ureditvijo

OdgovorNapisal/-a Hastatess » 23 Feb 2015, 14:55

Torej lastim si 200L akvarij. Akvarij je potreben generalne obnove. Imam pa problem ker v akvariju imam 2 soma(oz. nisem čist prepričan) in če zasadim kakšno novo rastlino mi jo takoj izrivata. Velika sta 20 in slabih 30cm.
Rastlin že praktično nimam, samo še nekaj trave raste v enem kotu....

Sedaj me zanima kako bi bilo najlažje preurediti to zadevo. Imam še manjši akvarij 60L, vendar se bojim da je za dve tolikšne ribe to veliko premajhno.

Predloči zaželjeni.
Še slikca:
http://i.imgur.com/QlCGJlt.jpg

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

Re: Problem z ureditvijo

OdgovorNapisal/-a boysta » 23 Feb 2015, 15:25

Ribe omenjene velikosti bo potrebno nujno oddati ali prodati, da je 200L bruto in kaj šele 60L premalo - nedvomno pravilno sklepaš!Če jih želiš obdržati bo pa potrebno nabaviti, še bistveno večji akvarij.Ko boš trenutno stanje uredil, pa seveda z nova "postaviš" akvarij.Glede nadaljne izbire ribic in rastlin ne skrbi - Samo povej kakšne imaš parametre vode in seveda nadaljne želje, ti bomo forumaši z veseljem pomagali pri izbiri.

Zanima me koliko sta stari ? (Res sta Kapitalni).
Zanima me ali je zgornja stranica akvarijskega pokrova iz laminata ?
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Uporabniški avatar
Hastatess

OdgovorNapisal/-a Hastatess » 23 Feb 2015, 17:10

Ja vem da sta prevelika za ta akvarij. Večji akvarij nekako ne pride v poštev, ker ni prostora zanj. Najraje bi ribo vseeno obdržal.

Kako se pravilno reče tej vrsti ribe?!?

Starejši je star približno 16let ;)
Čeprav sem nekaj bral da naj bi imeli življenjsko dobo okoli 15let.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 23 Feb 2015, 18:22

Pozdravljen!
To je eden izmed plecotov (Plecostomus), lahko da je tale. V primernem okolju bi dosegel še večjo velikost. Mislim da v naravnem okolju lahko doživijo tudi več kot 25 let. Tudi jaz ti svetujem, da ta dva soma oddaš, saj je tvoj akvarij bistveno premajhen zanju. Vsekakor bi bilo dobro omogočiti jima boljše pogoje, kot sta jih sedaj deležna. Za eventuelno oddajo lahko uporabiš rubriko Mali oglasi.

Uporabniški avatar
boysta
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 23 Feb 2015, 19:08

Težko je se odreči 16 let stari ljubezni neprecenjljivo je to!Te popolnoma razumem!Tudi moja punca je imela zlato ribo v 10 literskem akvariju - 8 let.Komaj in z težka sva jo oddala - v Mariborski akvarij z 1500L vode.Še sedaj mislima na njo, ter jo hodima obiskovati..Je pa v bistveno bolj primernem okolju, kjer ima resnično dovolj plavalnega prostorja, kjer ima tudi družbo.Punca ima sedaj v zameno kozice in amandike - sodoben "nano akvarij" v užitek mi je opazovati, da imajo njene sedanje ribice ustreznejši prostor, tudi ona je vesela uspeha, da ji je uspelo spremeniti pogled na celotno akvaristiko od kemizma vode dalje..Obožujem njeno delo z akvarijem, ki ga ima sedaj.Zlata ribica, ki jo je oddala - sedaj uživa "moral bi videti, izraz obeh na obrazu" - ko ribico spustiš iz 10L akvarija v drug akvarij - 1500l + ustrezno urejen akvarij.Že naslednji, dan sva se lepila na steklu in se zamanj, vpraševala če bo vse O.K z njo.Občutek in pogled na takšna dejanja je neopisen, neprecenjljivo je to!Čeprav "gremo včasih preko sebe - čustev, navezanosti, ljubezni" Nas takšna dejanja, zagotovo še dodatno vspodbudijo, k pravi akvaristiki, ljubezni in razumevanju narave.

Uporabniški avatar
boysta
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 23 Feb 2015, 21:09

Ne rečem, zdrava sta in lepo oskrbovana - bravo ti zato! Vendar: Poglej video v 1:42 minuti dalje - "kako s težavo pleko manivrira".Najlepše bogastvo, ki ga lahko občutim v akvaristiki je svoboda: Da se ribice, in posledično akvaristi in ostale živali, ki jih akvarij vsebuje počutijo - "kot v naravi".Da se NE - zavedajo omejitev - "od stekla in do stekla" Če že, da je ta občutek ob pogledu na celoten akvarij, le komaj opazen za nas opazovalce.

Uporabniški avatar
Hastatess

OdgovorNapisal/-a Hastatess » 24 Feb 2015, 08:45

Ja res je težko zapustiti takšnega ljubljenčka po vseh teh letih. :(
Drugače pa po drugi strani če jih ne bi imel, bi ostale ribe preselil v drugi akvarij, tega pa bi probal preurediti v morskega.
Nekega znanja glede teh okoljih nimam, vendar sem zasledil da je 200L nekje min. za nek stabilen biotop.

Koliko bi po vaših ocenah prišla preureditev takšnega akvarija v morskega(živo kamenje in vsa oprema)
Kakšne DIY zadeve mi niso tuje :)

Uporabniški avatar
Hastatess

OdgovorNapisal/-a Hastatess » 24 Feb 2015, 13:20

Naredil še dva testa:
ph: 7
NO3: 5

Za ostale teste pa trenutno nimam pripravkov

Uporabniški avatar
BMW 540
Kraj: Kabul, CRO

OdgovorNapisal/-a BMW 540 » 25 Feb 2015, 12:48

Glede morskega akvarija sem tule bral, da je cena od 15 pa do 30 €/na liter....(da prideš do oglednega stanja). Mene je minilo ko sem si vse prebral, zelo zahtevno in precej dražje kot sladkovodni akvarij.

sasso1

OdgovorNapisal/-a sasso1 » 25 Feb 2015, 13:50

30 €/liter ???
Tvoj 200 literski torej 6.000 €. To pa ne verjamem.

Uporabniški avatar
Hastatess

OdgovorNapisal/-a Hastatess » 25 Feb 2015, 15:18

To upam da se motiš :P

Drugače danes nabavil nove testerje in še enkrat potestiral:
ph: 7
NO3: 5
NO2: 0,2
Trdota kh: 8
Trdota gh: 0 (testna tekočina se je takoj obarvala po prvi kapljici)

Kaj menite glede na te rezultate??
Vodo imam iz ˝štirne˝ in naj bi bila mehka.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 25 Feb 2015, 15:48

NO2 bi moral biti 0. Vendar pa tester lahko pri nižjih vrednostih malo zavaja. Pomeri še vzorec vode direktno iz pipe (ne iz "štirne") in ju primerjaj. Če se enako obarvata, potem so nitriti na 0. Katere testerje imaš? Pri kapljičnih testih za trdoto ponavadi velja, da se voda takoj obarva, vendar pa mora, ko dodaš določeno število kapljic, spremeniti barvo. Iz katere v katero, je določeno v navodilih za uporabo testerja. Kapljice seveda šteješ in toliko kot jih dodaš do spremembe barve, toliko je potem rezultat v °dGH (°dKH). Razen če se je že takoj spremenila v tisto, v katero bi naj se po navodilih. Ampak da bi pri nas od kje tekla voda, ki ima GH = 0, kar težko verjamem...

Uporabniški avatar
Hastatess

OdgovorNapisal/-a Hastatess » 25 Feb 2015, 16:12

Merjeno je z PRODAC kapljičnimi testi. Klik
Za trdoto se je takoj tekočina obarvala zeleno. (kolikor kapljic toliko °trdote) V navodilih piše da dodajajte kapljice dokler tekočina ne postane zelena

Bom še enkrat naredil test, da vidim če bo kaj razlike

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 25 Feb 2015, 16:20

Te testerje sem imel tudi jaz. Za NO2 drži kar sem napisal, ker je tudi meni vedno kazalo neko malo vrednost, dokler nisem naredil omenjenega poizkusa, primerjavo sem naredil tudi z destilirano vodo in so bili rezultati enaki. Zanimivo da je test za GH res tako hitro pokazal zeleno. Ker najprej je rumenkasta, potem postane zelena ja. V bistvu taka zelena, kot če kaneš eno kapljico testerja na papirnato brisačo in potem primerjaš.

Uporabniški avatar
Hastatess

OdgovorNapisal/-a Hastatess » 25 Feb 2015, 19:40

Ja zelena mora bit, ker najprej je bolj rumena. Nekaj me je zmedlo kle :lol:

Pravilna trdota je 12. :)

Precej me mika da bi predelal akvarij v morskega. Samo bi moral ugotoviti koliko bi bilo kaj stroškov. Če je predrago, se v to ne bi spuščal :P

Vrni se na “Ureditev akvarija”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost