Kaj je bolje - "stara šola" ali moderni prijemi?

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Jernej_007
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odg: Kaj je bolje -

OdgovorNapisal/-a Jernej_007 » 25 Feb 2007, 20:34

Edina kemija ki jo uporabljam je zdravilo za bele pike(če se pojavijo) drugače pa mam pri ciklanju en mesec pa pol prazen akvarij.Je pa res da ko menjavam vodo si le to pripravim kaki teden vnaprej.
Slika

Piksl
Kraj: Trzin

Odg: Sredstva za pripravo vode pri menjavi

OdgovorNapisal/-a Piksl » 18 Mar 2007, 22:17

inaaj napisal/-a:... Skratka uporabljam samo sol in česen in je vse ok.

Zakaj pa česen? Do sedaj sem le toliko vedel o akvaristiki, kot vejo trgovci  zato prvič slišim za česen. Pri svoji papigi ga uporabljam za zatiranje črevesnih zajedalcev, še boljši je sicer čili. A je pri akvariju podobno ali kako?
Se opravičujem za butasta vprašanja
LP
Boštjan

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

Odg: Kaj je bolje - \

OdgovorNapisal/-a dule » 19 Mar 2007, 09:01

Ja tudi v akvaristiki uporabljamo česen za preventivo pred črevesnimi zajedalci.Tukaj 
si palahko bolj podrobno prebereš.

lp Dule

Uporabniški avatar
epona
Kraj: Radenci

OdgovorNapisal/-a epona » 19 Mar 2007, 23:25

Miki napisal/-a: Tudi jaz menjam od 30-50% vode 4x na leto.
Slika

Miki, mene pa samo informativno zanima kakšna je koncentracija nitratov v akvarijski vodi tik pred menjavo vode (se pravi po treh mesecih) glede na to, da so v akvariju:
- velike ribe
- ribe, ki (kot jih jaz poznam) onemogočajo rast hitrorastočim rastlinam :) (tudi ni videt, da bi bilo veliko rastlin v akvariju)
- vsaj na slikah ni vidna debela plast peska
- ni denitratorja

Ker se še vedno učim, me pač zanima, kako se kljub temu vsemu lahko vzdržuje neka "znosna" koncentracija nitratov v akvariju. ???

Pa tudi ljudje, ki kupujejo ribe v 10X manjše akvarije, takšna sporočila izkušenih akvaristov vzamejo za sveta in potem se jim ribe zastrupljajo v vodi, ki ima koncentracijo nitratov v višavah.... >:( Zato še enkrat ponavljam: če je "masa" rib v akvariju res minimalna in količina hitrorastočih rastlin velika ter debela plast peska prisotna: pol se voda menja manjkrat.

Lepe sanje! :D
Nazadnje spremenil Dean, dne 20 Mar 2007, 01:37, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Miki
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Miki » 20 Mar 2007, 20:36

Okoli 80 mg/l. Imam poleg notranjega troprekatnega še algni in kapljični filter pa se nitriti sploh ne dvigajo in so po testerju 0.025mg/l, nitrati pa še niso pšresegli 80 mg/l.
Sem iz Ljubljana Kodeljevo
Slika

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 21 Mar 2007, 01:29

Nitrati 80mg/l ... in to naj bi bilo vredu ... ni mi jasno ?
Za akvarij s samimi ribami morda bi res še komaj komaj šlo, kot ekstremna meja, vendar pa to ne spada v kategorijo s katero bi se bilo za pohvalit, sploh ne, če bi imel občutljivejše vrste.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 21 Mar 2007, 13:30

To nima veze s staro šolo ali novimi prijemi, 80 mg/l v nobenem primeru ni dobro. Najslabše pa še je, če človek ve da so nitrati tako visoki in ne ukrepa. Sory Miki, ampak to kar počneš je za mene ena velika norost. Vse lepo in prav če imaš notranji prekatni in algni filter, samo porabnika nitratov pa še vedno ni. Pa še sploh če vodo menjaš 4x na leto. Pa saj po tolikem času je voda že praktično mrtva. Ne vsebuje več mineralov, rudnin,....

Sploh pa mi prvo pade na pamet eno vprašanje: Miki, a je to tvoje sporočilo tako rahla provokacija?

Uporabniški avatar
Miki
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Miki » 21 Mar 2007, 18:49

snake1 napisal/-a:To nima veze s staro šolo ali novimi prijemi, 80 mg/l v nobenem primeru ni dobro. Najslabše pa še je, če človek ve da so nitrati tako visoki in ne ukrepa. Sory Miki, ampak to kar počneš je za mene ena velika norost. Vse lepo in prav če imaš notranji prekatni in algni filter, samo porabnika nitratov pa še vedno ni. Pa še sploh če vodo menjaš 4x na leto. Pa saj po tolikem času je voda že praktično mrtva. Ne vsebuje več mineralov, rudnin,....

Sploh pa mi prvo pade na pamet eno vprašanje: Miki, a je to tvoje sporočilo tako rahla provokacija?

Ne vem kako si to sporočilo razlagaš, vendar so to parametri ko je stanje tik pred menjavo vode, kakšno pa je stanje z ribami pa govorijo moje galerije, veliko število drsti v skupinskem akvariju in večina argumentirana z fotografijami, zdravje mojih rib pa poznajo vsi ki me osebno poznajo in so pri njih tudi moje ribe. Kar pa se tiče nitratov bi lahko videl da je to zgornja meja še dopustna ko je potrebna menjava vsaj 50% vode, ni pa smrtna doza za večino rib in organizmov.
Nazadnje spremenil Miki, dne 21 Mar 2007, 18:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 21 Mar 2007, 19:42

Miki napisal/-a:  Ne vem kako si to sporočilo razlagaš, vendar so to parametri ko je stanje tik pred menjavo vode, kakšno pa je stanje z ribami pa govorijo moje galerije, veliko število drsti v skupinskem akvariju in večina argumentirana z fotografijami, zdravje mojih rib pa poznajo vsi ki me osebno poznajo in so pri njih tudi moje ribe. 

Rib nisem videl v živo, tako da jih ne bom komentiral.

Miki napisal/-a:  Kar pa se tiče nitratov bi lahko videl da je to zgornja meja še dopustna ko je potrebna menjava vsaj 50% vode, ni pa smrtna doza za večino rib in organizmov.

A zgornja dopustna meja je 80 ? Hmmm, nekaj povsem novega, da je lahko meja kar določena ne glede na tip in vsebino akvarija. Smtrna doza včasih tudi ni 120 ali več, pa bom zato pusto take koncentracije v akvariju ? Noup. Zakaj ne bom dega dopusto ? Ker hočem svojim ribam omogočat čim boljše pogoje, katere si glede na to, da jih zadržujem v določenem tipu ujetništva zaslužijo. In koncentracije, katere sam navajaš ne spadajo pod pojem ugodnih in primernih pogojev. Žal.

Uporabniški avatar
Miki
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Miki » 21 Mar 2007, 21:19

snake1 napisal/-a:
A zgornja dopustna meja je 80 ? Hmmm, nekaj povsem novega, da je lahko meja kar določena ne glede na tip in vsebino akvarija. Smtrna doza včasih tudi ni 120 ali več, pa bom zato pusto take koncentracije v akvariju ? Noup. Zakaj ne bom dega dopusto ? Ker hočem svojim ribam omogočat čim boljše pogoje, katere si glede na to, da jih zadržujem v določenem tipu ujetništva zaslužijo. In koncentracije, katere sam navajaš ne spadajo pod pojem ugodnih in primernih pogojev. Žal.

Glede na tvojo zagretost okoli nitratov, bi bil zelo vesel, če bi se mi lahko ponudila priložnost tvojo zavzetost za njih preveriti iz tvojega akvarija, da ne bomo samo politizirali. Ko je enkrat akvarij postavljen že 6 leto in do sedaj še nisem imel pomora me posebno ne obremenjujejo parametri s katerimi so nekateri zelo obremenjeni. Veliko jih piše kako imajo idealne parametre, vendar jih je zelo malo takih pri katerih te trditve držijo, posebno pri ljubiteljih ostrižnikov, kjer je zelo malo rastlin ali pa jih sploh ni. Glede nitratov ne pomaga niti tedenska menjava, bistveno pa je da mi še nikoli niso presegli 80mg/l medtem ko je v marsikaterem akvariju ta koncetracija krepko preko 160mg/l samo tega nihče ne bo obesil na forum.  Zame so veliko pomembnejši nitriti in amonijak, ki pa lahko hitro pomorijo živež v akvariju. Tu pa imam zaenkrat med boljšimi filtrirnimi sistemi in mi deluje 100% odlično. Ko pa se pogovarjamo o parametrih ma pa tudi zanima, kakšno litražo poseduješ saj nisem nikjer zasledil opis tvojega akvarijskega arsenala. Eno je teorija prebrana iz literature, drugo je pa 20 let izkušenj z akvarijskimi organizmi.
Nazadnje spremenil Dean, dne 22 Mar 2007, 01:15, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 22 Mar 2007, 05:40

S katerikoli testerjem se mi lahko pojaviš na vratih in si lastno ročno zmeriš parametre in preveriš na svoje oči stanje v mojih akvarijih. Sam se ne nimam zakaj obremenjevat z koncentracijami ne amonijaka, ne nitrita in nitrata. Sisteme sem si porihtal na ta način, da do povišanih koncentracij v nobenem primeru ne more prit.

Pri ljubiteljih ostrižnikov zelo malo rastlin ali pa jih sploh ni ? Od kdaj pa to ? Vsi južnoameriški ostrižniški akvariji imajo (vsaj večina kar sem jih videl) kar lepo zraven rib urejeno tudi rastlinje. Ne vem, si ti že kje vido okrasni akvarij (drstni ne spadajo sem) z diskusi brez vsega ? Mogoče imajo v golih akvarijih skalarke ? Kaj pa pri pavlinčkih ? Na splošno o ostrižnik pa tukaj ne gre govorit, so popolnoma različni biotopi.

Kar se pa tiče same teorije, sam ne dam na njo popolnoma nič.  Tak da če si mislo da izhajam iz teoretičnih ali samo prebranih stvari si mislo narobe.

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 25 Mar 2007, 14:57

In kako potem pripraviš vodo brez kemikalij?naj stoji nekaj časa?kako jo prečistiš?

Uporabniški avatar
Miki
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Miki » 25 Mar 2007, 15:45

Če je vprašanje namenjeno meni sem investiral denar v filter za zdravo pitno vodo in jo točim direktno iz vodovoda preko dotičnega filtra, ki naj bi zadržal klor, teške kovine, nevtraliziral slabe vonjave in eliminiral nitrite, nitrate, fosfate in še mnogo neželjenih substanc v vodovodni vodi. Tako naj bi točil zdravo vodo ki pa še zmerom obdrži minerale.
Slika

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 25 Mar 2007, 17:05

Sliši se vredno investirati v ta filter.

lp Dule

Uporabniški avatar
TeMpL
Kraj: Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a TeMpL » 25 Mar 2007, 18:10

To je 5 mikrosnki filter + oglje? = (predfilter za RO)

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta