Zamenjava starega filtra akvarija z novim

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Aquanubis

Zamenjava starega filtra akvarija z novim

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 23 Dec 2005, 15:19

No kot že najverjetneje veste sem si nabavil novi zunanji filter in je v ciklanju že od 8.10.2005 skupaj s starrim notranjim filtrom, ki ga vidite na sliki (tista črna stvar na desni strani akvarija).
GT3OnuzbS_eHoF9j.v.jpg

Pa sem toliko neučakan da se rešim tega filtra in s tem pridobim več prostora za ribice, da sem že začel razmišljat za odklop le tega in umik iz akvarija.

Pa me zanima ali mi svetujete naj še malo počakam (koliko?) ali pa ga že lahko odklopim?

Najlepša Vam hvala

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Re: Zamenjava starega filtra akvarija z novim

OdgovorNapisal/-a Dean » 23 Dec 2005, 15:21

Na tvojem mestu bi jaz počakal en cel mesec od začetka ciklanja. Ponavadi je tako, dlje ko čakaš, bolje je.
Imej potrpljenje ;-)
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
levak
Kraj: Okolica Kranja
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 23 Dec 2005, 15:23

Ah pomoje pa ni potrebno čakat. V vodi je polno bakterij, ki so se že prenesle na nov filter. Odklopi starega in meri amonij in NO2. Lahko da bo za kak dan ali dva malo viški, ker je en filter manj, vendar potem bi se morala stvar normalizirat.

Lahko tudi material iz starega filtra vržeš v novega, da bo za ziher dovolj bakterij.

LeVaK
http://www.zunaj.si/ - blog o športnih aktivnostih v naravi

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 23 Dec 2005, 15:24

aha hvala levak, bom mogoče danes to naredu, če bom mel čas pa vojo

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 02 Mar 2007, 19:41

No mogoče to ne paše tako v to temo ampak se nanaša na ciklanje.Če je akvarij že utečen in bi samo zamnenjal filter in pustiš da delata obadva filtra da si izmenjata bakterije kolko jaz vem nerabiš vlivat bakterij ampak me zanima kolko časa se mora novi filter ciklat?

Lp Dule
Nazadnje spremenil Dean, dne 02 Mar 2007, 20:12, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 02 Mar 2007, 19:53

Odvisno od obremenjenosti sistema, skratka:
Kam se ti mudi?
Hiti počasi.
Čimdlje tembolje ;-)
... ne manj kot mesec dni, osebno pa še vsaj dvakrat toliko.

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 02 Mar 2007, 20:00

Kaj pa ta varijanta:
Iz utečenega pol filtrer materiala v novega, iz novega pa polovico v utečenega. Maš kratko obdobje čakanja, da novi filter komplet naselijo bakterije.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 02 Mar 2007, 20:11

Seveda, to je en od načinov.
Marsikdo, ki se mu ne da gledat obeh filtrov naredi tak poseg, vendar pa je treba malo pazit, da ne uničimo celotne kulture v filtru ... pač kot to znamo in ko ne vemo kako naredit, ter želimo filtrirni material še malo očisti, da bo lep in čist v novem filtru ... ;-)

Pazi:
- To je treba naredit kar se da hitro, da ni filtrirni material preveč izven vode in da se ne ohladi.
- Če je potrebno se filtrirni material samo na grobo očisti v vodi odvzeti iz akvarija.
- Po takih rošadah se priporoča dodati priopravek z bakterijskimi kulturami
- Po takem posegu je treba malo popazit na vsebnost škodljivih substanc, zato je treb amalo spet vzeti v roke testerje za amonijak in nitrit, da preverimo ali filter zmore ali mu je potrebno malo pomagat s pogostejšimi menjavami vode.
Nazadnje spremenil Dean, dne 02 Mar 2007, 20:16, skupaj popravljeno 1 krat.

amy
Kraj: Trbovlje, Krško, Ljubljana
Kontakt:

Odg: Kako zamenjamo filter z novim?

OdgovorNapisal/-a amy » 03 Mar 2007, 11:55

Jaz sem naredila tako, da sem imela v akvariju oba filtra, starega in novega. Dva dni zatem pa sem imela pomor. Prodajalec mi je rekel, da zato, ker nov filter vsrka veliko količino vode in s tem bakterij, ker pa ni utečen oddaja od sebe nitrati in nitrite. Nekako tako mi je razložil.
Kaj pa če naredimo takole:
Novi filter damo v posodo z vodo, nekaj sveže vode, nekaj stare iz akvarija. Filter pustimo tako nekaj časa, dva tedna recimo. Menjamo vodo s staro iz akvarija in ob tem dajemo recimo v vodo tudi hrano, da se naredijo bakterije. Potem ko mislimo da je filter utečen ga zamenjamo s starim . Kaj pravite?
Delaj za življenje in ne živi za delo.

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

Re: Zamenjava starega filtra akvarija z novim?

OdgovorNapisal/-a dule » 03 Mar 2007, 12:53

No sej zaenkrat mi stari filter še dobor dela zato se ne mudi.Sem pa vprašal da malo vidim kako bom naredil.Sicer bom pa pustil da bosta en čas delala obadva.

Lp Dule

Uporabniški avatar
Mate
Kraj: Slovenj Gradec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mate » 03 Mar 2007, 16:54

Nevem zakaj bi to bil problem.Če je stari filter utečen mu dodaš novega v akvarij in ga začneš ciklat.Na začetku morata delati oba saj novi upravlja samo mehansko čiščenje.Čez čas ko je novi filter utečen,pa lahko drugega(starega) odstraniš.
Če prav govorim filter ne vsrka bakterij v sebe,ampak se bakterije same namnožijo v filtru čez čas,ko se v peni(gobi) nabirajo organske snovi.

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 03 Mar 2007, 17:39

amy napisal/-a:Jaz sem naredila tako, da sem imela v akvariju oba filtra, starega in novega. Dva dni zatem pa sem imela pomor. Prodajalec mi je rekel, da zato, ker nov filter vsrka veliko količino vode in s tem bakterij, ker pa ni utečen oddaja od sebe nitrati in nitrite. Nekako tako mi je razložil.

Naslednjič ko vidiš tega trgovca, ga daj malo okrog ušes, pa ne bit nežna. Pa kako literaturo mu malo priporočaj.
Novi filter iz starega ne more posrkat bakterij ( svašta :) ).

In kako bo novi od sebe oddajal nitrite in nitrate, če ni noter bakterij ? Kar pride v njega gre tudi iz njega. Če je čisto brez bakterij, se voda skozi njega samo pretaka, ne predeluje.

Uporabniški avatar
levak
Kraj: Okolica Kranja
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 03 Mar 2007, 17:44

Točno tako kot je povedal snake1. Voda se na začetku samo mehansko filtrira. Čez nekaj časa pa začne iz njega pritekati nitrat kot posledica biološke filtracije

Matej
http://www.zunaj.si/ - blog o športnih aktivnostih v naravi

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 01 Sep 2007, 08:42

Ojla ! :) Najprej vas vse prav lepo pozdravljam ! Upam , da to sodi v to temo . Potrebovala bi nasvet  oziroma postopek kako zamenjam gobico filtra , da se v njej naberejo bakterije ?  ??? Že v naprej hvala za odgovor . ::) ;D
                                                                                                                    MARJANA

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 01 Sep 2007, 09:30

Ta tema ni namenjena ravno zamenjavi gobice filtra ampak celotnega filtra z novim. Sicer pa ne vidim razloga, zakaj bi zamenjal gobico, razen če je res iztrošena in ni več za nobeno rabo. V tem primeru se gobico menjuje postopoma (nikoli se ne zamenja celotnega filtrirnega materiala z novim, saj se v tem primeru poruši ravnovesje v akvariju).

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost