Ostrižniki plavajo na gladini

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
plahta
Kraj: Cerklje

OdgovorNapisal/-a plahta » 10 Jul 2013, 21:30

Pozdravljeni!
Imam nekako biotop malavi 450l, nisem ga še uspel dobro predstavit - le na kratko sem omenil, da v tem akvariju nimam več amazonke. Akvarij uspešno deluje več kot leto, cca pol leta pa imam malavijce v njem. Do sedaj nisem imel nobenih večjih težav, izvajam menjavo vode cca 120 litrov na teden, parametri so nekje kot morajo biti za malavijce - bom pa jutri ali pojutrišnjem postregel s svežimi podatki.
Problem, ki se je pojavil: v zadnjih dneh opažam, da se ribe zadržujejo pri vrhu akvarija, občasno očitno zajemajo zrak. Temperaturo imam v teh dneh konstantno okoli 25°C. Vodno gladino imam valovito, proteinskega filtra nimam, odkar imam malavijce not uporabljam tudi zračno črpalko. Kaj bi lahko bil vzrok očitno za pomanjkanje kisika? Testerja za kisik pa nimam, očitno ga bo potrebno kupiti. Če ima kdo kak predlog, lepo prosim za pomoč.

Uporabniški avatar
D.Wolf
Kraj: Grosuplje

Re: Ostrižniki plavajo na gladini

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 11 Jul 2013, 05:33

Pozdravljen :)
kakšen filter uporabljaš ter koliko je akvarij natrpan? ker glede na napisano (temperatura, valovanje, zračna črpalka) bi moralo biti vse ok in je od tehnike lahko le filter (preobremenjenost, ampak potem bi ribe kazale tudi druge znake, ne le plavanje pod gladino)..
When in doubt, go monster!

Uporabniški avatar
plahta

OdgovorNapisal/-a plahta » 11 Jul 2013, 09:24

Filtra imam dva zunanja. Jbl 1501 in zunanji prekatni. Filtracija bi morala biti ok, nitrate nikoli ne grem veliko prek 20. Ribe so sicer zdrave, pojavilo se je samo to. Not imam: cca 13 x demasoni, 6x rumena ustonosa, 6x socolofi, 4x acei, cca15x hongi, pase 5 oostriznikov, ki se jih trenutno ne spomnim. Aja pa en plecostomus in trije ancistrusi. Vsaj pol teh rib se ni popolnoma odraslih, pa mislim, da so tri mladice acei.

Uporabniški avatar
plahta

OdgovorNapisal/-a plahta » 11 Jul 2013, 17:10

Ravnokar sem izmeril nekaj parametrov. Sicer ribe ne hlastajo ravno za zrakom, so pa bolj pri vrhu, bolj mirne kot ponavadi in v enem kotu akvarija, tam, kjer je tok najmanjši... Sem ter tja pa kakšna tudi zajema zrak. Mogoče samo pretiravam. Je mogoče vzrok to, da mi je odpovedala črpalka za tokovanje, ki je prej malo dodatno mešala vodo? Namen jo imam dodati v vsakem primeru, jo čakam iz kitajske.
ph 7,5
kH 6
gH 11
No3 15mg/l

Podobne parametre sem dobil tudi z lističnim testerjem, tam mi kaže nitrit 0. Te parametre imam dokaj konstantne, spreminja se le vsebnost nitratov, kar je normalno, to pa itak nadzorujem s tedensko menjavo vode.

Uporabniški avatar
Lukasem
Kraj: Ljubljana - Šentvid

OdgovorNapisal/-a Lukasem » 11 Jul 2013, 18:12

Kakšna je pa kaj temparatura. V teh dneh brez hlajenja hitro poskoči do 30ºC+?

Lahko gre tudi za slabo vsebnost kisika v vodi?

Če bi bile zastrupljene bi se držale pri tleh.

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 11 Jul 2013, 18:17

Dihajo normalno ali imajo pospešeno dihanje?

Uporabniški avatar
plahta

OdgovorNapisal/-a plahta » 11 Jul 2013, 19:46

Luka, temperatura vode je, kot sem že napisal okoli 25°C (digitalni kaže 25,3, analogni pa cca 26°C). Mi je že prišla voda na okoli 30°C, pa so bile bolj živahne (pred kakim mesecem, ko je bila vročina).

Bojan, mogoče se mi zdi, da malo pospešeno dihajo, ampak mogoče samo malenkost.

ps: pa opažam, da so manj požrešne danes, pa že včeraj niso bile. Velikokrat, ko sem hranil, sem dobil nekaj vode v obraz, ali pa po tleh, sploh acei se zaženejo za hrano kot norci. Zdaj pa nič... prav počasi jo jedo, čisto malo.

Uporabniški avatar
plahta

OdgovorNapisal/-a plahta » 11 Jul 2013, 20:32

Ravnokar se je sodelavec oglasil pri meni, pa je takoj rekel, da jim kisika manjka, da imam verjetno prenaseljen akvarij - kar je verjetno res. Škoda, ker danes nisem dobil testerja za kisik, bo treba zmerit. Ima kdo predlog, kaj naj naredim? Bo pomagalo, če še eno zračno pumpo dodam v akvarij? Eno imam še nekje frej, samo cevi nevem, če imam še kaj. Bom moral jutri mal nabavit. Pa verjetno bi bilo najbolje nekaj rib oddat - seveda je najprej potrebno ugotovit, da niso slučajno kaj zbolele.

Uporabniški avatar
Hitrariba

OdgovorNapisal/-a Hitrariba » 12 Jul 2013, 11:31

Še ena zračna črpalka bo sicer pomagala, boš pa napravil bolje, če boš namontiral skimer. Sicer praviš, da ti voda valovi, ampak če imaš slučajno tanko plast, ki je ne posrka ampak samo malo razmakne, se plini ne izmenjujejo dovolj.
Pri meni se zelo pozna, ali skimer dela ali ne. Proteinskega filtra ni videti nikjer, ribe pa hitro začnejo zehati če ne deluje pravilno.

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 12 Jul 2013, 14:55

Tudi jaz imam skimer,in se resnično pozna.Saj se PH controller pogosteje vklopi.Prvotni namen skimerja je ravo v tem
izmenjava plinov.Dober nakup je skimer z enakim filtrom JBL e1501 je nakup fluvalovega skimerja.Zelo poceni dostopen in kvaliteten.Dobiš ga v zooticu.Lp
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Uporabniški avatar
plahta

OdgovorNapisal/-a plahta » 12 Jul 2013, 15:27

Lani sem iskal skimer, pa ga v Zooticu v Kranju niso imeli. Se bom pozanimal, ker to sem že imel namen nabavit. Zaenkrat nisem ugotovil vzroka, kaj se je zgodilo, so pa danes že precej bolj živahne, se ne zadržujejo pod gladino, malo apetita so dobile nazaj. Sem pa razmišljal, da mogoče je bil kak problem z vodo, ki sem jo menjal v ponedeljek. Sicer sem jo pripravil kot vedno - dva dni starana, z dodatkom Easy-life filter meddium. Vseeno bi pa rad ugotovil, kaj se je zgodilo, da se vnaprej temu izognem, če je v moji moči. Vesel pa sem, da vidim danes precej boljše stanje.

Uporabniški avatar
plahta

OdgovorNapisal/-a plahta » 15 Jul 2013, 12:47

Ribe so zdaj že nekaj dni čisto ok. Včeraj sem jim pa ob menjavi vode dodal še eno zračno črpalko. Počutijo se super. Me pa bega, kaj je bilo. Ker bi rad v prihodnje kaj takega preprečil, če je šlo za mojo napako. Zaenkrat še vedno sumim prejšnjo menjavo vode, kar me pa vseeno malo bega.

Jay

OdgovorNapisal/-a Jay » 20 Okt 2015, 00:43

Lep pozdrav.

Torej imam 250L malawi akvarij, zunanji filter z tokom 1000l/h, potopno črpalko, pumpico, ki dovaja zrak,itd. Skratka po skoraj3 letih mi še nobena riba ni umrla zaradi bolezni, pa vendar sem zadnje čase začel opažati, da mi zjutraj ribe plavajo na gladini. Naj omenim, da ponoči (zaradi hrupa, saj imam akvarij v sobi) ugasnem pumpico, ki dovaja zrak in potopno črpalko za tok. Predvidevam, da ribe zjutraj plavajo ob gladini zaradi pomankanja kisika in ne amoniaka saj akvarij redno čistim. (cca 1x na teden sesanje fekalij, 1x na mesec generalno). Moje vprašanje je bolj ali je to zelo slab znak in moram nujno ukrepati. Dolgoročno že nočem škoditi ribam vendar pumpice in črpalke ponoči zaradi hrupa res ne more imeti prižgane.

*(V akvariju imam prb 12 odraslih rib in 15 srednje/manjse rasti - rumene ustonose, maylandia greshkei, acei, aulonocara calico. Akvarij se ne zdi prenatrpan...no vsaj mislim, da ni saj je vecina rib se malih)

Hvala za odg ^-^

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 20 Okt 2015, 07:19

Kaj pomeni, da čistiš "1x na mesec generalno"?
Če toksini (amonijak, nitriti) niso zaznavni, potem je seveda možno, da jim kisika manjka zaradi slabe izmenjave plinov. Če je torej potreba po prezračevanju nujna, potem ne bi bilo slabo če bi to imel vklopljeno 24/7, prav tako pa tudi tokovalno črpalko, saj ta z mešanjem ravno tako pripomore k boljši distribuciji kisika, ko ta "vstopi" v vodo. Se morda v času, ko imaš oboje izklopljeno na gladini pojavi proteinski film? Če je tako, je izmenjava plinov močno okrnjena in kisik ne more prehajati iz zraka v vodo. Namesto klasičnega prezračevanja si lahko omisliš skimer (tak predlog je zaslediti že v predhodnih odgovorih v tej debati), ki bo v sklopu sesalne cevi, ali pa nabaviš samostojnega. Skimer ne le da očisti gladino, ampak skrbi tudi za dovajanje kisika v vodo. Glede tega je samostojni bolj učinkovit, ker kisik dovaja direktno v akvarij, medtem ko gre pri kombinaciji s sesalno cevjo (brez lastnega pogona) kisik najprej v filter, kjer ga porabljajo bakterije. Njegovo delovanje - tudi če je samostojen, pa je tudi precej tišje oziroma nemoteče.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 20 Okt 2015, 20:38

Za Malavi akvarij je omenjena naseljenost kar OK.
Kakšno pa je valovanje gladine oz. kako imaš usmerjen iztok vode iz filtra. Zračne črpalke tudi jaz nimam v Malavi akvarijih imam pa iztok vode narejen tako, da voda pada iz nekaj cm in se tako dobro meša voda. Prav tako pa imam preko dneva še tokovno črpalko usmerjeno v gladino, ki še dodatno povzroča valovanje gladine (tokovno ponoči tudi jaz izklapljam zaradi tega, ker so moji akvariji tudi v sobi, kjer spim in povzročajo neprijeten zvok zaradi vibracij, ki se prenašajo preko stekla na pohištvo). Ampak kljub temu pri meni ponoči povzročajo filtri dovolj dobro valovanje gladine.

Lp,
Gregor

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost