Ali je lažje skrbeti za majhen ali za velik akvarij?

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Odg: Ali je lažje skrbeti za majhen ali za velik akvarij, ter izbira velikosti?

OdgovorNapisal/-a Dean » 01 Mar 2008, 14:13

Na voljo je članek za lažjo izbiro velikosti akvarija oz. za nek vpogled kaj vse moramo upoštevati pri tej izbiri.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
DarkoZ
Kraj: Murska Sobota

Re: Moj akvarij - 120L (DarkoZ)

OdgovorNapisal/-a DarkoZ » 14 Dec 2010, 22:00

Ima kdo izkušnje z vodnimi citrončki Apistogramma agassizii?
Verjetno bom vzel par ali pa enga samca in dve samici.
A kdo ve, če jih imajo v Mr.Pet v Lj ali kje drugje?

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 15 Dec 2010, 11:06

Lepo pozdavljen

120 literski akvarij je idealen za vzrejo 5-6 mladih diskusov, še posebej če je brez dekoracije, kjer lahko diskuse res pogosto hraniš in jim pogosto menjaš vodo. Se je pa potrebno zavedati, da diskus po pol leta ali slabem letu dni potrebuje vsaj 40 litrov po "osebi".

alen fuks

OdgovorNapisal/-a alen fuks » 16 Dec 2010, 20:04

Za diskuse maš res premajhen akvarij,še jaz ko imam malo večjo litražo (150) ne morem nikakor imeti diskusov. Za skalarke je še edino moj zaenkrat dovolj velik, v prihodnodti pa bomo še videli. :)

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 16 Dec 2010, 21:27

alen fuks napisal/-a:Za diskuse maš res premajhen akvarij,še jaz ko imam malo večjo litražo (150) ne morem nikakor imeti diskusov.

Govoriš nekaj na pamet in brez utemeljitev. Govorimo o mladičih in ne odraslih primerkih. Zakaj nebi bil 150 akvarij dovolj velik za vzrejo mladih diskusov. V takem akvariju lahko brez težav lepo vzrediš 10 mladih diskusov do velikosti 10 cm, kasneje pa jih prestaviš v večji akvarij. Diskusi, še posebej mladiči so izrazito jatne ribe in se veliko lepše razvijajo v jati. Ker so v manjšem akvariju bolj skupaj jim to ugaja celo bolj kot v velikem akvariju kjer so kar malce izgubljeni. Mogoče je celo na račun števila oz. jate bolje v akvarij naseliti kakšnega več (na račun litraže) kot pa imeti le dva ali tri primerke v večjem akvariju. Mladiči se bodo v jati počutili varnejši, med njimi bo konkurenca zato bodo bolj pridno jedli, manj bodo pod stresom in zaradi tega manj obolevali.

Še enkrat poudarjam. Potrebno pa je v tem primeru planirati večji akvarij. Za 5 diskusov (manj jih skoraj ni primerno gojiti), kar je komaj manjša jata, je potreben najman 200 lit akvarij, če je možno pa več.

Uporabniški avatar
DarkoZ

OdgovorNapisal/-a DarkoZ » 16 Dec 2010, 21:41

Jutri grem po parček pritlikavih kakadu ostrižnikov..mogoče ena samica več.

Uporabniški avatar
David7
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a David7 » 16 Dec 2010, 21:58

Končno nekdo, ki je prav takega mnenja kot jaz, da ni vse v čim večjem akvariju.

alen fuks

OdgovorNapisal/-a alen fuks » 16 Dec 2010, 22:09

DISKUS RoManijA napisal/-a:
alen fuks napisal/-a:Za diskuse maš res premajhen akvarij,še jaz ko imam malo večjo litražo (150) ne morem nikakor imeti diskusov.

Govoriš nekaj na pamet in brez utemeljitev. Govorimo o mladičih in ne odraslih primerkih. Zakaj nebi bil 150 akvarij dovolj velik za vzrejo mladih diskusov. V takem akvariju lahko brez težav lepo vzrediš 10 mladih diskusov do velikosti 10 cm, kasneje pa jih prestaviš v večji akvarij. Diskusi, še posebej mladiči so izrazito jatne ribe in se veliko lepše razvijajo v jati. Ker so v manjšem akvariju bolj skupaj jim to ugaja celo bolj kot v velikem akvariju kjer so kar malce izgubljeni. Mogoče je celo na račun števila oz. jate bolje v akvarij naseliti kakšnega več (na račun litraže) kot pa imeti le dva ali tri primerke v večjem akvariju. Mladiči se bodo v jati počutili varnejši, med njimi bo konkurenca zato bodo bolj pridno jedli, manj bodo pod stresom in zaradi tega manj obolevali.

Še enkrat poudarjam. Potrebno pa je v tem primeru planirati večji akvarij. Za 5 diskusov (manj jih skoraj ni primerno gojiti), kar je komaj manjša jata, je potreben najman 200 lit akvarij, če je možno pa več.

Ampak ribam to tudi ravno ne paše da jih mečeš ven pa notri. Ja pripravljen moraš imeti 200 litrski akvarij,kaj pa če ga nimaš? Potem pa je težava tukaj. Zraven tega pa sem jaz pod svojim akvarijem zapisal,da imam samo dve majhni skalarkici,pa so že večina po meni udarili(vsaj večina) dokler jih končno nisem prepričal,da ko bodo zrstle malo bolj gredo vstran-nisem pa še takrat bil na tem forumu ampak sem se držal pravil ki so na zooticu(skalarke akvarij:najmanj 80 cm)

Uporabniški avatar
Eddie
Kraj: Velenje, Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Eddie » 16 Dec 2010, 22:54

David7 napisal/-a:Končno nekdo, ki je prav takega mnenja kot jaz, da ni vse v čim večjem akvariju.

Ni, je vse v dolgorocnem nacrtovanju :). Je pa seveda razlika med vzrejo (o kateri je Roman govoril) in bivanjem rib v akvariju cez celotno zivljenje. V slednjem primeru je logika vecje == bolje precej smiselna

Uporabniški avatar
David7
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a David7 » 16 Dec 2010, 23:01

Sicer mi je malo zoprno, ker ta tema ni namenjenu temu, pa vseno...

Seveda je vse v načrtovanju, zato je pa velikokrat odgovor kot "ne moreš imet to pa to v takem pa takem akvariju" neprimeren. Potrebno mu je samo povedat, kako more načrtovat pot, da bo lahko imel take organizme kot si želi. Prav tako je vedno možnost oddat ribe, ko odrastejo, saj tudi ne načrtujemo akvarijev, kaj bo ko bodo ribice imele podmladek, ampak nam je samoumevno, da jih bo potrebno oddat, recimo za par drstnih diskusov je ok 200L, za vse njune potomce pa pač premajhen.

Upam da bo to debato kdo prestavu v bolj primerno temo... mogoče v "stara šola ali moderni prijemi"...

Uporabniški avatar
DarkoZ

OdgovorNapisal/-a DarkoZ » 16 Dec 2010, 23:02

Tudi jaz upam, da se ne bo debata nadaljevala tukaj, ker itak ne bom imel diskusov.

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 17 Dec 2010, 15:54

DarkoZ napisal/-a:Jutri grem po parček pritlikavih kakadu ostrižnikov..mogoče ena samica več.

Priporočam, da vzameš enako število, saj pri tej vrsti (divjih primerkih) opažam veliko teritorialnost med osebki istega spola.

lp Martin

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost