Moj Akvarij 54L - pomoč

Moderator: Ekipa Aquanubis

davorin

Re: Moj Akvarij 54L - pomoč

OdgovorNapisal/-a davorin » 03 Maj 2015, 07:51

Pozdravljeni druscina

Izmeril parametre v akvariju

GH 8
DH 6
ph 8.0
no3 12.5
po4 0.5

parametri vede za menjavo takoj ko sem natocil

GH 8
DH 6
ph 6.5
po4 in no3 nisem meril itak so na 0.0

to Sem izmeril vceraj ko Sem nalil vodo za menjavo. Sedaj voda stoji v vedru, Vsake toliko je premesam. Popoldan izmerim se enkrat pH, da vidim ali se dviga kaj. pH bom izmeril preden dodam akvafil in zatm. Pa bomo videli kaj bo. Edina razlika je v pH-ju tako da dvomim da je kriv kamen saj bi se drugace spremenil tudi GH in DH ali???

Kako pa vi uravnavate pH?

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 03 Maj 2015, 08:23

Davorin GH in KH (ne DH).
Ja, če bi imel v vodi kak apnenčast kamen, bi se ti tudi zvišala karbonatna trdota vode (KH), kar ima potem za posledico dvig pH-ja.

Jaz mislim, da bo po 24 urah, vrednost pH vode, ki stoji precej blizu tiste v akvariju. No bomo videli :)
Ph lahko uravnavaš na različne načine, npr. s šoto, z mešanjem vodovodne vode in RO vode... Ampak jaz pravim, boljše stabilen pH, mogoče tudi malo izven idealnih potreb glede na naseljene organizme, kakor pa nenehno nihajoč pH.

davorin

OdgovorNapisal/-a davorin » 03 Maj 2015, 12:49

zal si imel prav Grega. Kako naj staram vodo da se mi pH ne dvigne? Sploh mogoče? Če pustim stati dlje časa? Kake tri stiri dni? Kak dodatek? Vceraj popoldan sem nalil vodo je bil pH 6,5 Danes je ze 7 -7.5. Obstaja kak pripravek da ga dam v vodo, da se pH nebi dvigni? Prezracevanje?

pH 6.5 ki ga ima vodovodna voda se mi dopade :clap akaj ko ne ostan tam kjer bi moral :?

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 03 Maj 2015, 13:08

Tako je na žalost. Jaz mešam RO vodo z vodovodno in je pH po 24urah takšen kot ga ima vodovodna voda (~8). Za kisanje vode pa uporabljam šoto. Pozoren moraš biti, saj šota znižuje tudi karbonatno trdoto. V sam filter ne dodajam šote, zato pa vodo ki jo pripravljam precedim skozi šoto. Voda ki pronica skozi šoto s seboj potegne tanine, ki jo okisajo. Zaradi tega je voda rahlo rjavkastega odtenka.
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
slbg8472
Kraj: Osrednjeslovenska regija

OdgovorNapisal/-a slbg8472 » 03 Maj 2015, 13:16

A lahko kdo razloži kako to in zakaj se pH dvigne po nekaj časa staranja. Samo za info, pri meni se to ne zgodi na treh različnih lokacijah v Slo, vsaj ne za toliko!

Lep pozdrav,
*SL*BG 8472

Moj akvarij 430l
Moj akvarij 128l

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 03 Maj 2015, 14:05

Meni že iz vodovoda priteče pH 8. Osmozna voda ima nekoliko nižji pH, vendar....

Pri mešanju vode z kH 0 ter kH 10, dobimo ob mešanju pri razmerju 1:1 kH 5.

Pri mešanju vode z pH 6 ter pH 8, dobimo ob mešanju pri razmerju 1:1 pH nekje bol proti 8. pH se pri mešanju ponavadi dvigne proti višji vrednosti. Brez poznavanja kemije, si bomo navadni smrtniki to bol težko predstavljali kaj, zakaj in kako,...

pH je merilo za koncentracijo hidroksidnih ionov v raztopini, in s tem posledično za njeno kislost ali alkalnost.

Ker ne poznam dovol dobro kemije, mi je branje na temo pH, oksidi, itd.... težje razumljivo.

Od pH vrednosti je odvisna tudi oksi redoks vrednost...

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
slbg8472

OdgovorNapisal/-a slbg8472 » 03 Maj 2015, 14:11

Lepo napisano Dejan, vendar ponavljam vprašanje: kako lahko brez kakršnega koli poseganja v vodo, pH med staranjem v 24h zraste za 1,5? Po vajini debati (Grega in Davorin) sklepam, da je to vsakdanje. Zakaj temu tako?

Lep pozdrav,
*SL*BG 8472

Moj akvarij 430l
Moj akvarij 128l

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 03 Maj 2015, 15:01

slbg8472 kot verjetno že itak veš, je Ph odvisen od karbonatne trdote (KH) in vsebnosti CO2.
S prezračevanje iz vodovodne vode izločamo raztopljeni CO2 in s tem višamo Ph. Kolikšna bo sprememba Ph po prezračevanju je torej odvisno od količine raztopljenega CO2 v vodovodni vodi. S prezračevanjem torej dobimo približno enak Ph kot je v akvariju, v primeru, da ne uporabljamo nobenih drugih pripravkov.

Na to temo se je pisalo tudi tukaj:
Težave z vodo

Uporabniški avatar
slbg8472

OdgovorNapisal/-a slbg8472 » 03 Maj 2015, 15:10

Primer moje priprave in parametrov:
50l vode iz pipe s pH 7.2 dodam EasyLife FFM, jo staram v plastičnem sodu 24h in hkrati prečrpavam s potopno črpalko 400l/h. pH po enem dnevu zraste na 7.4 do max 7.5. Podobno na vseh treh lokacijah.
@Grega
Razumem in vem kaj si napisal, moje vprašanje je seveda kako je možno, da pH zraste za več kot 20%? To se mi zdi zelo veliko ... no, zato pa je forum, da se vsak dan nekaj novega naučimo.

Lep pozdrav,
*SL*BG 8472

Moj akvarij 430l
Moj akvarij 128l

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 03 Maj 2015, 15:17

Čisto podrobnosti tudi jaz ne vem, ampak tudi meni naraste iz 7.0 na 7.8... verjetno, kot sem že prej napisal je precej odvisno kakšna je karbonatna trdota in količina raztopljenega CO2 v vodovodni vodi.
Ni pa Ph linearno odvisen, kot npr. karbonatna trdota vode. Če zmešamo v isti količini RO vodo s KH=0 in pH = 7 in vodovodno vodo z KH=6 in pH=8 bomo dobili KH = 3, pH pa ne bo na polovici (7.5) ampak bo bližje tistemu, kot ga ima vodovodna voda. Podrobnosti ti pa tudi jaz ne bi znal povedati (bi bil Gupijevski pravi naslov za to).

Na čisto isti način s potopnimi črpalkami kot ti pripravljam vodo tudi jaz, pa je pri meni razlika za 0.8 v Ph... Tako, da je prav gotovo povezano s parametri vodovne vode...

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 03 Maj 2015, 15:29

Pri meni je razlika med akvarijsko vodo in tisto iz pipe slabih 0,5. Voda za menjavo mi stoji 24 ur, je ne mešam ali prezračujem in tudi ne dodajam več nobenih dodatkov. Ima pa voda iz pipe pH 8 v akvariju je pH 8.5. KH pa je povsod enak. Verjetno je pri višjem pH iz pipe manj možnosti, da bi prišlo potem do večje spremembe.
Razmišljam pa o neki drugi stvari. Glede na te ugotovitve, ki so podane tukaj, se nekako "zamaje" trditev, oziroma splošen nasvet, ki ga prakticiramo tu na forumu. Namreč vsakemu se svetuje, da naj recimo ribe izbere (tudi) na podlagi izmerjene vrednosti pH vode, ki jo bomo imeli v akvariju. In če nekdo potem še pred postavitvijo akvarija meri paramere vode iz pipe, brez uporabe osmoze ali česa drugega, lahko pride do razlike vrednosti med tisto meritvijo in meritvijo, ko je voda že natočena v akvarij in pomerjena enkrat med utekanjem recimo. Morda bi bilo bolje, da bi se za vnaprej svetovalo, da se voda za optimalni rezultat pred merjenjem najprej stara, ali pa da naj se pH pomeri kasneje med utekanjem.

Uporabniški avatar
slbg8472

OdgovorNapisal/-a slbg8472 » 03 Maj 2015, 15:34

ICs sodeč po tem kar berem tukaj, se 100% strinjam s teboj.

Lep pozdrav,
*SL*BG 8472

Moj akvarij 430l
Moj akvarij 128l

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 03 Maj 2015, 15:48

No, če se tako svetuje vsekakor ni prav, ampak tega nisem zasledil ali pa nisem bil pozoren :)
Najbolje je, da se pomeri v akvariju v času ciklanja, ker v akvariju lahko še kaj drugo vpliva na pH.

Če v akvariju ni nič takega, kar bi vplivalo na pH pa bi načeloma lahko merili po moje tudi pri tisti iz pipe, s tem, da bi jo morali natočiti predhodno v majhno flaško in jo dodobra pretresti, da bi se izločil CO2. Ta način se uporablja tudi pri ugotavljanju vsebnosti CO2 v akvarijski vodi. Primer: Glej metoda 2.
Ali pa pač pustimo starati, ampak tisti pravi pH se lahko pokaže tudi šele po 3-4 dneh, po 24 urah namreč še lahko narašča, odvisno verjetno tudi od načina prezračevanja.

P.S.: Pa smo spet zasmetili temo z mano vred, v temi, v katero tole najbolj ne sodi :)

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 03 Maj 2015, 16:09

gbauer napisal/-a:P.S.: Pa smo spet zasmetili temo z mano vred, v temi, v katero tole najbolj ne sodi :)

No ja, morda tudi ne. Ko sem jo ponovno prebral mi deluje taka precej posplošena, v bistvu se ne oklepa le enega problema uporabnika, tako da so opažanja in ugotovitve (ter konmentarji seveda) glede te zadeve okoli pH mogoče celo na mestu. Mene bolj moti, da se smeti po temah, ki so bolj direktno, oziroma bolj namensko postavljene in se potem v njih razpravlja ali pa sprašuje o zadevah, ki se preveč odmikajo od niti debate.
Vem, včasih je tanka črta med enim in drugim, se pa mislim da kar trudimo, da ostaja forum na nivoju.
No, če se bo tole tebi Davorin še vseeno zdelo kot OT, potem se ti seveda tudi jaz opravičujem za storjeno :) .

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 03 Maj 2015, 16:16

H20 - di vodikov OKSID.

Oksidi se delijo na kovinske in nekovinske okside. Nekovinski oksidi v reakciji z vodo tvorijo kisline. Kovinski oksidi so ionske in kovalentne spojine, v reakciji z vodo tvorijo hidrokside,...

Eno enostavno vlivanje vode v akvarij sproži ne malo kemijskih reakcij.

Mislim da ta debata na temo pH-ja sploh ni tako offtopic. Res je da na splošno debatiramo o pH-ju, čeprav je govora o točno določenem akvariju.

Moj 770l akvarij

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost