Maščoba na gladini vode - proteinski film

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Torq
Kraj: Ljubljana

Re: Maščoba na gladini vode - proteinski film

OdgovorNapisal/-a Torq » 13 Maj 2009, 20:56

Dean napisal/-a:...
Če potrebuješ nekaj, kar bi posnemalo površino vode oz. razbijalo proteinski film poskrbi samo za to, da bo vodni tok malo razburkal gladino. Za to imaš precej načinov: s črpalko ali pa z razpršilcem zraka.

V rastlinskih akvarijih ta način odpade- izgubi se preveč CO2- edini način je surface skimmer...

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 13 Maj 2009, 21:05

Se povsem strinjam s Torqom.
Pri rastlinskem akvariju mora biti gladina čimbolj mirna zaradi manjših izgub CO2, hkrati pa čimbolj čista, da ni oviran prehod svetlobe.
LP, Matija

Uporabniški avatar
Labrax

OdgovorNapisal/-a Labrax » 14 Maj 2009, 07:57

Malo zbujam temo...nikjer nisem imel prilike videt ta surface skimmer v živo.
Če ga dam na zunanji filter tetratec ex 60, torej zgoraj bo posnemalo površino, kaj pa spodaj?Ali tudi spodaj kaj vleče ali ne?Verjetno po v vsakem primeru original sesalne ''košarice'' ki je na koncu sesalne cevi ne bom več rabil?

lp

Uporabniški avatar
Torq

OdgovorNapisal/-a Torq » 14 Maj 2009, 08:24

Surface skimmer se namesti na sesalno cev filtra. Na vru je košarica z "grabljicami" spodaj je mrežica. Večina skimerjev ima možnost nastavljanja od kje naj filter sesa: zgoraj, spodaj ali oboje. Originalne cevi s košarico v vsakem primeru ne potrebuješ več...
Slika
url: http://www.thatpetplace.com/images/presentation/P31196.jpg

Uporabniški avatar
Labrax

OdgovorNapisal/-a Labrax » 14 Maj 2009, 08:30

Hvala za hiter odgovor!
Mislim da bo treba nabavit :wide:

janip
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a janip » 14 Maj 2009, 09:07

Točno tega imam... Nasmeh do ušes ... super stvarca ... Še enega bi moral nekje dobiti za mali akvarij :) Edino ena omejitev pri meni. Ker imam večji akvarij, mi napravica ne pride do tal ampak samo malo pod sredino akvarija. Tako, da mi svinjarijo s tal ni kaj prida vleklo :( ... Zato sem si umislil dodatni mali zunanji filter, ki sem ga imel od prej. Tako da imam sedaj dva filtra. Enega za skimmer drugega pa do tal... To se mi obnese pa fenomenalno :D

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 14 Maj 2009, 20:50

Torq napisal/-a:
Dean napisal/-a:...
Če potrebuješ nekaj, kar bi posnemalo površino vode oz. razbijalo proteinski film poskrbi samo za to, da bo vodni tok malo razburkal gladino. Za to imaš precej načinov: s črpalko ali pa z razpršilcem zraka.

V rastlinskih akvarijih ta način odpade- izgubi se preveč CO2- edini način je surface skimmer...

To je res.
Ta nasvet je bil mišljen splošno.
Glede samogradnje pa je recept lahko enostaven:
Potrebuješ manjšo črpalko, ki jo spraviš v kakšno cev ali pa narobe obrnjeno plastenko od pollitrskega fruca, kateremu odrežeš dno, nakar pa še narežeš grabljice, preko katerih se voda iz gladine preliva v tak sistem. S širino zarez zreguliraš potreben pretok, da črpalka ni glasna in da je dovolj padca, da sistem deluje. plastenko lahko potem enostavno obesiš za rob akvarijav kakšnem zaraslem kotu. Pri vsem tem je treba poskrbet še za to, da voda ne vdira v plastenko tam, kjer ima črpalka šobo za iztok.

manuela

OdgovorNapisal/-a manuela » 22 Maj 2009, 10:35

zdravo,

Tudi jaz sem začetni akvarist in nova na tem forumu. Po prebiranju vsega tega predvidevam, da imam tudi jaz tak problem v mojem akvariju. Pisali ste že veliko o odpravljanju maščobe na gladini, mene pa zanima (samo toliko, da preverim, ali je res to ta težava), kakšni so simptomi pri ribah? Moje ribice (rdečeoke, žalovalke in neonke) postanejo zelo umirjene, lebdijo na dnu, hitro dihajo in izgubijo barvo, nekaj jih je celo poginilo. Je lahko potem ta proteinski film na gladini vode vzrok za to?

Hvala za odgovor in LP

Uporabniški avatar
Torq

OdgovorNapisal/-a Torq » 22 Maj 2009, 12:47

manuela napisal/-a:zdravo,

... kakšni so simptomi pri ribah? Moje ribice (rdečeoke, žalovalke in neonke) postanejo zelo umirjene, lebdijo na dnu, hitro dihajo in izgubijo barvo, nekaj jih je celo poginilo. Je lahko potem ta proteinski film na gladini vode vzrok za to?
Hvala za odgovor in LP

Proteinski film preprečuje izmenjevanje plinov na površini. Najverjetneje tvojim ribam primanjkuje kisika, če lebdijo in hitro "dihajo"- ob predpostavki, da so parametri vode v mejah normale.
Najbolje, da se s pomočjo te niti rešiš proteinskega filma- izboljšanje stanja se hitro pozna. V primeru, da ti to ne pomaga je vzrok nekje drugje...

Uporabniški avatar
Labrax

OdgovorNapisal/-a Labrax » 22 Maj 2009, 13:13

Ima oz. ve kdo kako narediti kakšno enostavno DIY varianto?
Zgoraj je ena opisana, ampak flaša od fruca odpade ker je akvarij 54l...rad bi se izognil tudi dodatni črpalki.
Rad bi imel tako da bi izkoristil sesalno cev filtra.

manuela

OdgovorNapisal/-a manuela » 22 Maj 2009, 13:54

Torq napisal/-a:
manuela napisal/-a:zdravo,

... kakšni so simptomi pri ribah? Moje ribice (rdečeoke, žalovalke in neonke) postanejo zelo umirjene, lebdijo na dnu, hitro dihajo in izgubijo barvo, nekaj jih je celo poginilo. Je lahko potem ta proteinski film na gladini vode vzrok za to?
Hvala za odgovor in LP

Proteinski film preprečuje izmenjevanje plinov na površini. Najverjetneje tvojim ribam primanjkuje kisika, če lebdijo in hitro "dihajo"- ob predpostavki, da so parametri vode v mejah normale.
Najbolje, da se s pomočjo te niti rešiš proteinskega filma- izboljšanje stanja se hitro pozna. V primeru, da ti to ne pomaga je vzrok nekje drugje...

Sedaj sem dvakrat naredila sledeče: s pomočjo pladnja sem film iz površine vode odstranila in dolila nekaj sveče vode in ribe so se v roku pol ure do ene ure že "počutile" bolje. Potem je res najverjetneje to vzrok...
V trgovini Mr.Pet mi je prodajalka predlaga hrano za ribe v granulah (jaz sem uporabljala tisto v kosmičih), ker granule manj "umažejo" vodo. Bo to kakorkoli pomagalo? Naj sedaj vso vodo zamenjam in počistim dno akvarija (ves pesek prekuham,..)?

hvala za odgovor

Uporabniški avatar
bsoft
Kraj: senchur
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bsoft » 22 Maj 2009, 14:01

Pri uporabi zunajih filtrov je zadeva dokaj enostavna, samo košarico sesalne cevi je treba postaviti nekaj cm pod gladino, toliko, da filter v majhnem vrtincu vleče vodo iz površine in pri tem ne zajema zraka,ki bi povzročal hrup v filtru samem.
Priponke
sKIMMER.jpg
FRIŠNE SLIKE SPET

MANJKA LETO 2012

Moj AQ600 2011
Moj AQ600 2010
Moj AQ 60l
IWAGUMI 54 l

Uporabniški avatar
repa
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a repa » 22 Maj 2009, 14:27

manuela napisal/-a:V trgovini Mr.Pet mi je prodajalka predlaga hrano za ribe v granulah (jaz sem uporabljala tisto v kosmičih), ker granule manj "umažejo" vodo. Bo to kakorkoli pomagalo? Naj sedaj vso vodo zamenjam in počistim dno akvarija (ves pesek prekuham,..)?

Prekuhavanje peska v utečenem akvariju ti vsekakor odsvetujem. Pri hrani je predvsem pomembna količina le-ta, ni pa toliko odvisno ali so v lističih ali granulah. Če se ti je pojavil proteinski film na površini vode, to pomeni, da je potrebna bolj pogosta menjava vode, dobro pa je tudi, če uporabljaš tak sistem, kot ti ga je narisal bsoft (v trgovini se prodaja pod imenom surface skimmer.

LP
Repa

Uporabniški avatar
Labrax

OdgovorNapisal/-a Labrax » 22 Maj 2009, 15:20

manuela napisal/-a:Naj sedaj vso vodo zamenjam in počistim dno akvarija (ves pesek prekuham,..)?

hvala za odgovor

Celotne vode pa sploh nikoli ne menjaj naenkrat!Dno lahko posesaš, s prekuhavanjem ne boš naredila nič, ker boš ribe itak hranila, je tako :)

Proteinski film lahko ''razbiješ'' tako da iztok filtra obrneš nekako navzgor da ti gladina valovi, lahko pa dodaš zračno črpalko ki ti bo spuščala mehurčke, ti pa bojo razbijali film na gladini.
Tretja varianta pa je surface skimmer.
Meni prvi dve rešitvi ne prideta v poštev ker bi imel nakako rastlinski akvarij, tam pa je zaželjeno da gladina čimbolj miruje...

lp

manuela

OdgovorNapisal/-a manuela » 22 Maj 2009, 15:33

Labrax napisal/-a:
manuela napisal/-a:Naj sedaj vso vodo zamenjam in počistim dno akvarija (ves pesek prekuham,..)?

hvala za odgovor

Celotne vode pa sploh nikoli ne menjaj naenkrat!Dno lahko posesaš, s prekuhavanjem ne boš naredila nič, ker boš ribe itak hranila, je tako :)

Proteinski film lahko ''razbiješ'' tako da iztok filtra obrneš nekako navzgor da ti gladina valovi, lahko pa dodaš zračno črpalko ki ti bo spuščala mehurčke, ti pa bojo razbijali film na gladini.
Tretja varianta pa je surface skimmer.
Meni prvi dve rešitvi ne prideta v poštev ker bi imel nakako rastlinski akvarij, tam pa je zaželjeno da gladina čimbolj miruje...

lp

Aha... Kaj pa če naredim tako, da ponovno vzpostavim celi akvarij, ribice pa imam ta čas v manjši posodi (s "starim" filtrom) in jih nato preselim?

Je pa res, da se je to začelo pojavljati ko smo zamenjali filter: tisti "stari" je namreč spuščal mehurčke, ki so najverjetneje res razbijali to plast na gladini. Ta novi pa pač samo samo kroži z vodo. Se pa ga da nastaviti tudi tako, da izpihuje tudi mehurčke... Kar bi morda res pomagalo.
Ampak nikoli prej nisem slišala za ta pojav, še manj mislila, da je lahko celo vzrok za pogin ribic.... Začetniki nekak pričakujemo od filtra, da take stvari odpravljajo...

Pa še nekaj: pred dnevi sem opazila 2 majhna rjava polžka v akvariju, vendar pojma nimam od kod sta se tam znašla? Ali morda s peskom? S kupljeno korenino? ???

In še zadnje vprašanje: imam kar nekaj velikih in lepih morskih školjk. Jih je primerno vstaviti v sladkovodni akvarij (za dekoracijo)? Jih je treba prej kako obdelati?

Še enkrat en velik HVALA za vse odgovore in nasvete

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta