Maščoba na gladini vode - proteinski film

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

Re: Maščoba na gladini vode - proteinski film

OdgovorNapisal/-a moto » 22 Maj 2009, 15:58

S ponovno postavitvijo akvarija ne boš odpravila proteinskega filma, saj se bo ta spet pojavil, ko bo akvarij ponovno naseljen. Ta pojav se da omiliti s pravilnim hranjenjem.
Kot so ti že svetovali, obrni iztok vode proti gladini ali pa uporabo možnost prezračevanja (mehurčki iz filtra).

Polžki se v akvarij najpogosteje prinesejo z rastlinami, s peskom ali korenino pa ne, ker na suhem ne preživijo.

Morske školjke vsebujejo veliko apnenca in zato dvigujejo trdoto vode. Poleg tega pa tudi iz estetskega vidika niso primerne za sladkovodni akvarij (vsaj za moje oči ne).
LP, Matija

dash42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a dash42 » 30 Maj 2009, 16:41

jaz sem imela v mojem 300 litrašu podoben problem. površina vode je bila prekrita s tem filmom. prav grdo je izgledalo.
problem smo pa rešil tako, da sem kupila dodatni filter (itak sem mogla povečat pretok v akvariju), in izhoda obeh filtrov obrnila rahlo navzgor, tako da je površina bolj razburkana. po manj kot 12-ih urah ni niti sledi o filmu več :)
imam pa zdaj 2400l/h pretoka (2 filtra bluwave 03).
v manjšem (60l) akvariju sem problem rešila z zračno črpalko in obračanjem izhoda filtra proti površini.

lpD

Uporabniški avatar
rtmktl
Kraj: Sovodenj

OdgovorNapisal/-a rtmktl » 03 Jun 2009, 10:34

Kot ze nekajkrat povedano, taka resitev pride v postev le v akvariju z zelo majhno rastlinsko maso, ozirova v akvarijeh, kjer se ne dodaja CO2.
LP, Blaž
Moj akvarij 180l 1.del, 2.del; 20l nano.

manuela

OdgovorNapisal/-a manuela » 03 Jun 2009, 13:04

rtmktl napisal/-a:Kot ze nekajkrat povedano, taka resitev pride v postev le v akvariju z zelo majhno rastlinsko maso, ozirova v akvarijeh, kjer se ne dodaja CO2.

Ker sem še med začetniki v akvaristiki, a lahko prosim za podrobnejšo razlago ZAKAJ?

Hvala in LP

Uporabniški avatar
rtmktl
Kraj: Sovodenj

OdgovorNapisal/-a rtmktl » 03 Jun 2009, 13:16

Malo pobrskaj po forumu, je o tem napisano ze malo morje. Na hitro pa, ker je CO2 plin in veliko hitreje izhlapi iz vode, ce je iztok filtra obrnjen tako.
LP, Blaž
Moj akvarij 180l 1.del, 2.del; 20l nano.

Uporabniški avatar
she
Kraj: Kamnik okolica

OdgovorNapisal/-a she » 03 Jun 2009, 13:34

zato ker s tem izničiš učinek CO2, vsega spraviš iz vode

BarKar

OdgovorNapisal/-a BarKar » 03 Jun 2009, 14:22

Ne vem, če je že kdo napisal, ampak smiselno je najti "krivca" tega filma in ne, kako ta film odstraniti. Pri meni je največkrat kriva hrana, ki jo potem redkeje uporabljam ali jo zavržem.
Maščobo odstranim s plastično skledo premera približno 15 cm, ki jo delno potopim v vodo in nato pazim, da z ene strani čez rob, v njo priteka le maščoba in zelo malo vode in ko je skleda polna, vsebino odlivam. To mi vzame okoli 10 minut časa in ponovim čez kakšen mesec, če je potrebno.

Uporabniški avatar
Fevz
Kraj: Trzin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 03 Jun 2009, 17:40

Meni se ponavadi pojavi, če malo preveč hranim. Rešitev je taka, da samo par dni manj hraniš oz. nič ne hraniš. Film po nekaj časa sam izgine :)

Uporabniški avatar
repa
Kraj: Kranj

Re: Odg: Maščoba na gladini vode

OdgovorNapisal/-a repa » 03 Jun 2009, 19:50

Dean napisal/-a:To kar si ti opazil se imenuje proteinski film.
Ta se nabere na gladini zaradi količine organskih snovi - proteinov, ki se jih vnaša v vodo. Najpogosteje je za to kriva hrana. Problem pri tem filmu je v tem, da preprečuje izmenjavo plinov med vodo in zrakom, s tem pa se voda v akvariju ne zrači, kot bi se morala. To ne pomeni samo, da je voda manj bogata s kisikom, ampak se v njej zadržujejo tudi plini, ki bi iz nje sicer lahko delno izhlapeli in ki so lahko toksični za ribice in rastline.

Masten madež ne moreš odstraniti samo z menajvo vode. Tega se lahko lotiš na več načinov:
- Pivnanje površine vode s kakšnim papirjem tipa malo boljše papirnate kuhinjske birsače (nekateri uporabijo tudi časopisni papir - sam ga nisem zaradi manjšega nezaupanja v higieno le-tega in pa samo črnilo ...)
- V primeru zunanjega filtra (in z malo domišlije tudi nekaterih notranjih) uporaba skimmerja oz. posnemalnika površine. S pomočjo te zadeve se ti površinska voda steka v filter in tam obdela.
Slika
- Predelava notranjega filtra, da ti zajema površinsko vodo
- Uporaba dodatne cirkulacijske črpalke, ki ima iztok smerjen proti površini, da jo na tak način vzvalov in razbije ta proteinski film
- Uporaba zračne črpalke in pa razpršilnega kamna oz. t.i. metoda mehurčkov, ki s pokanjem na vodni gladini razbijajo to površino in s tem ta madež.

Kako lepo bi bilo, če bi uporabniki tudi brali že napisane objave :-[ :-[

LP
Repa

smallguy

OdgovorNapisal/-a smallguy » 15 Sep 2009, 16:12

okej spet malo obujam temo .
Pred enim tednom sem postavil akvarij, zasadil rastline itd. V njem še nimam rib se pravi da v akvarij ne dajem hrane, na površini pa se je že naredil nekakšen film. Se pa ne razteza čez celotno površino ampak plava v koščkih premera par milimetrov.
kaj bi to lahko bilo???

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 15 Sep 2009, 16:30

V času ciklanja so razne nesnage po akvariju normalne. :wide:
Pri tebi gre verjetno za proteinski film ali pa mogoče celo maščobo, ki si jo vnesel z opremo. Če lahko delce odstrani z vpojnim papirjem in to je to, brez razloga za skrb.

smallguy

OdgovorNapisal/-a smallguy » 15 Sep 2009, 20:36

hvala za odgovor, sej se mi je zdel da bo kej tazga
sm že odstranil, zdej sam upam da se ne bo še enkrat nardil :)

Uporabniški avatar
kelih
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a kelih » 06 Okt 2009, 16:43

Na gladini vode so takšne majhne bele pikice kaj bi to lahko bilo :? ?

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 06 Okt 2009, 20:06

Kelih, če prav vem, se ti akvarij šele cikla. V tem času pa običajno pride do raznih nevsakdanjig pojavov... Ni nujno, da gre vsak akvarij s popolnoma istimi simptomi skozi ta čas, zato brez nepotrebne panike. ;-)
Za kak konkretnejši odgovor pa bi moral podati precej natančnejši opis, po možnosti podkrepljen s kakšno dobro sliko.
LP, Matija

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 06 Okt 2009, 20:16

Možno je tudi, da je to drobljen vodni kamen, če si kaj drgnil po steklu ali dotočil vodo.

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost