Na vodni gladini droben prah

Moderator: Ekipa Aquanubis

bazenar

Na vodni gladini droben prah

OdgovorNapisal/-a bazenar » 22 Feb 2016, 16:05

Pozdravljeni

Imam težavo z akvarijem.
Akvarij imam že cca 35 let pa še nisem naletel na podobno težavo.
pred dvema letoma sem ustavil akvarij in ga sčistil.
Pred 3 meseci sem akvarij spet očistil s kisom dobro splahnil...
Imel sem še star sistem zunanjega filtra cca 7l. to je tak filter kjer z natego iz akvarija teče voda v filter iz filtra pa črpa potopna črpalka. voda pa v loku pada nazaj v akvarij.
Že drugi dan ko sem zagnal akvarij brez prebivalcev seveda se je voda pričela peniti pena je počasi prekrila celo gladino.
po tednu je bil akvarij polen alg vse steklo. pena je ostala. po mesecu in pol je bil akvarij poln ne znam opisat kod blato v kosih vse polno tega kosi 1cm-2 cm, pena v filtru je zgledala kot bi imel 50 ribic in ga ne bi očistil cca pol leta.
Pred 4 dnevi sem poizkusil ponovno.
Očistil akvarij s kislino, napolnil akvarij dodal 1l tekočega klora pustol cc 5ur z mešanjem seveda. v banji splaknil 50l akvarij z cca 1m3 vode. pesek prekuhaval 3 ure, kupil nov filter starega odstranil. voda: vodovod Domžale Nitrati cca35 mg/l trdota 12dH, ph 7,4 .
Po dveh dneh površina vode polna mehurčkov kot bel prah cca 1mm debelo. filter izpuh obrnjen proti površini tako da je površina hitra vendar ne tako da bi se morali delati mehurčki.
A je imel že kdo podoben problem?
lp
bazenar

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Na vodni gladini droben prah

OdgovorNapisal/-a ICs » 22 Feb 2016, 17:03

Tudi sam sem na področju Prodnikovega vodovoda (Kolovec) pa mi kaj takega ni poznano. Podatek za nitrate je zelo pavšalen, običajno so vrednosti nižje, a še vseeno dokaj visoke. Kakšen pesek pa imaš? Morda je dolgo prekuhavanje pustilo kakšne posledice na njem. Kakšna pa je voda, čista ali motna?

bazenar

OdgovorNapisal/-a bazenar » 22 Feb 2016, 17:17

Voda je za enkrat čista vendar pa po mojem pride vse ostalo kot v prvem poizkusu.
Nitrati so pomerjeni v akvariju. tudi na izlivki ni dosti drugače voda od prodnika jih ima pač veliko.
V akvariju seveda ni rib.
za pesek uporabljam isti postopek že 35 let. je pa iz moravč granulacije od 1,5 do 3 mm

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 22 Feb 2016, 18:26

Res je nekoliko čudno tole. Tudi nitratov je veliko, vsaj za ta letni čas. Pri meni recimo jih je trenutno v vodi iz pipe okoli 10 mg/l, poleti zrastejo tudi do 15. Sem pa pri tem pesku (imam sicer manjšo granulacijo) opazil nekaj podobnega vsakič ko sem ga pral, namreč po mešanju v vedru se je na gladini nabralo kar veliko pene. Vendar potem v akvariju ne več. Ker je filtracija nova in zato skoraj zagotovo izključena kot vzrok, bi veljalo še malo počakati, medtem pa z gladine posneti tisto peno. Kakšen filter pa imaš zdaj?

bazenar

OdgovorNapisal/-a bazenar » 22 Feb 2016, 20:11

Zgleda da nas v Ihanu napajajo iz drugega vodnjaka.
Filter je fluval nano za direktno v akvarij sj nikjer ne najdem koliko pretoka ima samo ma distributor na 10 cevk pa zlo močen tok ustvarja drugač posoda ma pa cca 1 do1,5l. ker planiram samo par gupijev za hčerko not dat bi moral biti zadosten.
Jaz ponavadi na pol leta kar pesek zamenjam z novim vsaj prej ko sem imel več veselja pa dva akvarija.
ja upam da se ni tisto od prvič ponovilo. Je res grozno izgledalo. Pa nisem niti slikal.
Bom poizkusil sluko naložit kako zgleda tole na gladini.

bazenar

OdgovorNapisal/-a bazenar » 22 Feb 2016, 20:32

dsc1855.jpg

upam da bo kateri od linkov delal...

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 22 Feb 2016, 21:01

Nisem čisto prepričan, je pa tole podobno nekakšnemu bakterijskemu "razcvetu". Če je tako, bi moralo samo po sebi izginiti.
Peska ni treba menjati, saj se v njem tudi naredijo kulture koristnih bakterij, sčasoma pa se tudi razna hranila za rastline naberejo pod njim. Odvečen odpad od hrane, ribjih iztrebkov in eventuelnih ostankov razpada rastlin pa s površja peska (do nekje globine 1-2 cm, odvisno kako na debelo ga imaš) posesaš ob rednih menjavah vode. S tem ga tudi malo "prezračiš".

bazenar

OdgovorNapisal/-a bazenar » 22 Feb 2016, 21:09

A potem obstaja kakšen sesalec za pesek.
sem bolj svojeglav pa po svoje vse delam, samo tole mi bi bilo pa všeč sesalec.
ali imaš kakšen predlog kakega bi potreboval.
lp
bazenar
Nazadnje spremenil bazenar, dne 22 Feb 2016, 21:33, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 22 Feb 2016, 21:18

Preprost akvarijski sesalec ali čistilni "zvon" dobiš v vsaki ZOO trgovini, kjer imajo tudi oddelek akvaristike. Najbližji ti je Zootic v Domžalah v supernovi (zraven Lidla). Lahko da ima tudi Mr. Pet v bivši veleblagovnici kaj na zalogi. Zgleda pa takole.. Dobiš ga v različnih velikostih. Z malo iznajdljivosti ga lahko izdelaš tudi sam.

bazenar

OdgovorNapisal/-a bazenar » 22 Feb 2016, 21:36

Glede na ceno mislim da ga bom kar kupil.
Za akvarij pa upam da bo res izginilo samo od sebe, bom obveščal kako stoji.
lp
bazenar

Andrej
Kraj: Obala

OdgovorNapisal/-a Andrej » 22 Feb 2016, 22:22

Pa to je bakterijski film ki se vedno ustvari ob utekanju, no, vsaj meni se je vseh 4x ko sem akvarij ciklal in je do konca ciklanja zginu.

Baterijski sesalec... http://www.aquashop.si/Product-Eheim-ba ... _4504.aspx
Vekumski sesalec... http://www.aquashop.si/Product-Eheim-zv ... _4515.aspx

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta