Težave z akvarijem

Moderator: Ekipa Aquanubis

Blisk
Kontakt:

Težave z akvarijem

OdgovorNapisal/-a Blisk » 04 Jan 2018, 19:37

Zadnje dva meseca imam težave z akvarijem in stanje se nikakor ne izboljša.
Vsepovsod je polno rjavih alg, na vrhu vode je tanek film nečesa in ribe umirajo ena za drugo, prav tako rastline.
Kolikor sem bral je edina rešitev za akvarij, redna menjava vode, to zdaj počnem že nekaj časa, pa ni nič bolje, vsak teden zamenjam 1/4 vode.
Na steklu se delajo tudi sive alge, takoj, ko jih očistim so spet nove tam. ko posesam mulj na dnu le ta zelo smrdi.
še kakšen nasvet kaj naj naredim, da se tole stanje izboljša.
Napeljan imam Co2 in je mehurček na 2 sekunde.

20180103_144335X.jpg

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Težave z akvarijem

OdgovorNapisal/-a ICs » 04 Jan 2018, 21:21

Na gladini se ti dela proteinski film, kar preprečuje izmenjavo plinov med vodo in ozračjem. Če ti gladina niti malo ne valovi in je film po celi površini, potem zna priti tudi do hujših problemov, ker kisik ne prodre v vodo, škodljivi plini pa se ne izločijo iz nje. Film je ponavadi posledica pretiranega hranjenja, sploh s hrano, ki je bogata s proteini. Situacijo lahko omiliš tako, da usmeriš iztok filtra proti gladini in potem ta valovi in razbija proteinski film. Najboljša rešitev pa je uporaba skimerja. Po čem pa smrdi mulj? Pri sesanju se lahko sprosti vodikov sulfid, če ga je v globljih plasteh preveč nakopičenega. Je smrtno nevaren za organizme. Kakšni so parametri: NH3, NO2, NO3?
Predlagam, da akvarij predstaviš po predlogi v rubriki "Akvariji naših članov" in tam navedeš čimveč podatkov na katere se bomo lahko opirali pri svetovanju.

Blisk
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Blisk » 04 Jan 2018, 21:27

Mul smrdi po gnilih jajcih, skimmer imam sem ga imel dolgo časa nazaj v akvariju pa sem ga umaknil ker ni bilo več potrebe po tem.
NH3, NO2, NO3 parametre nisem meril, sicer imam nek star set za merjenje. bom izmeril jutri.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 04 Jan 2018, 21:31

Katere testerje imaš, kapljične? Če so zelo stari, so po vsej verjetnosti zanič. Ponavadi noben ne zdrži kaj dosti več, kot ima pa rok trajanja. Če skimer še imaš, ga kar uporabi. Vonj po gnilih jajcih pa je brezdvomno povzroča vodikov sulfid, ki prihaja iz podlage. Posledično pa zaradi tega umirajo ribe, škodi pa tudi rastlinam. Podlago boš moral previdno in temeljito presesati, da jo "prezračiš" in očistiš odvečne organske snovi v globjih plasteh, kjer se tvori vodikov sulfid. Vsekakor je močno zaželjeno za ta čas ribe prestaviti v drug akvarij, ker boš težko preprečil izločanje ostanka plina iz podlage v vodo med sesanjem. Ko se ti bo sistem spet stabiliziral, pa boš moral večkrat poseči po presesavanju podlage. Dokler se zadeve ne uredijo, priporočam tudi zaustavitev dodajanja CO2.

Uporabniški avatar
Trebor
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a Trebor » 05 Jan 2018, 17:39

Mislim, da imaš tudi težavo v ciano baterijo. To je verjetno tisti zeleni (šmir) film na rastilnah kateri gre enostavno proč z drgnjenjem. Skimer daj čimprej nazaj, da ti bo čistil gladino vode. Menjavo vode delaj pogosteje. Koliko časa je akvarij že v obratovanju?

Blisk
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Blisk » 05 Jan 2018, 17:48

Trebor napisal/-a:Mislim, da imaš tudi težavo v ciano baterijo. To je verjetno tisti zeleni (šmir) film na rastilnah kateri gre enostavno proč z drgnjenjem. Skimer daj čimprej nazaj, da ti bo čistil gladino vode. Menjavo vode delaj pogosteje. Koliko časa je akvarij že v obratovanju?

Akvarij je v obratovanju že vsaj 5 let, do tega problema ni bilo nekih večjih problemov, razen sive alge, ki sem jih tudi počasi odstranil.
Zdaj sem Co2 ugasnil, namontiral skimer in še dodal en notranji filter, ki meša vodo.

Kako se odstrani ciano bakterija?
Meril sem vodo z lističi tester in je NO3 nekje 20

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 06 Jan 2018, 10:12

razderi ga do konca in postavi na novo pa boš imel mir, ne vem, če je smiselno reševati tolko problemov naenkrat, ko niti sam ne veš v čem je točno problem in kako bi ga rešil, ugotavljaš samo nekaj na slepo, problemov imaš preveč

Andrej
Kraj: Obala

OdgovorNapisal/-a Andrej » 07 Jan 2018, 20:56

Blisk napisal/-a:
Trebor napisal/-a:Mislim, da imaš tudi težavo v ciano baterijo. To je verjetno tisti zeleni (šmir) film na rastilnah kateri gre enostavno proč z drgnjenjem. Skimer daj čimprej nazaj, da ti bo čistil gladino vode. Menjavo vode delaj pogosteje. Koliko časa je akvarij že v obratovanju?

Akvarij je v obratovanju že vsaj 5 let, do tega problema ni bilo nekih večjih problemov, razen sive alge, ki sem jih tudi počasi odstranil.
Zdaj sem Co2 ugasnil, namontiral skimer in še dodal en notranji filter, ki meša vodo.

Kako se odstrani ciano bakterija?
Meril sem vodo z lističi tester in je NO3 nekje 20

Jst bi nesu vodo potestirat v kako akvarijsko trgovino, kr vse kar lahko merijo. Tej listici niso ok, pa niti vseh info ti ne dajo.
Ciano sem pa sam izkljucno sesal z izklopljenim filtrom. Prvic sem jo s scetko in mi je tok odnesu ostanke po akvariju...verjetno so jasne posledice tega :wall
Menjavo vode bi jst v tem stanju delal vsak dan po 25%, dobro presesaval podlago in iztok iz filtra dal nad gladino, da pride cim vec kisika vanjo.
Pa naroci si Seachem Stability in ga redno dodajaj, ker je verjetno tudi v filtru kriza, mogoce bi blo tudi pametno uporabit aktivno oglje :toja

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 07 Jan 2018, 23:27

p.s. predlagate mu, da pogasi žerjavico a v bistvu mu pa gori cel akvarij.lol.

Blisk
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Blisk » 08 Jan 2018, 09:33

Akvarija ne bi razdiral.
Odkar sem dal noter skimer in dodaten notranji filter se je stanje precej izboljšalo, tudi filter ni več toliko sluzast kot je bil.
Notzranji filter zdaj potegne zaradi močnega toka vse nase, tako da čistim akvarij redno, itak ta filter potegne vase.
Problem je samo še, kaj je z vodo, sicer jo redno menjavam ampak vseeno. Ker tudi rastline ne rastejo več pač pa umirajo. Včasih sem imel akvarij tako zelen, da sem moral vsak teden ven metat rastline.
Sem pa naročil tole, uničuje alge, bom videl kako je efektivna zadeva.
https://www.ebay.com/itm/Chihiros-3rd-G ... 2749.l2649

Uporabniški avatar
Lukasem
Kraj: Ljubljana - Šentvid

OdgovorNapisal/-a Lukasem » 08 Jan 2018, 14:44

Če jemlješ hrano algam jo jemlješ tudi rastlinam.
Prvo se znebi alg in dodaj hitro rastoče rastline potem pa počasi dodajaj in oblikuj rastline po želji.

Andrej
Kraj: Obala

OdgovorNapisal/-a Andrej » 08 Jan 2018, 20:27

Blisk napisal/-a:ko posesam mulj na dnu le ta zelo smrdi.

Blisk napisal/-a:Mul smrdi po gnilih jajcih

Sam bi reku da zaradi tega rastline umirajo. Cisto mozno da je zgnil koreninski sistem in verjetno kaj drugega kot postravit na novo res ne preostane.

avoavo

OdgovorNapisal/-a avoavo » 08 Jan 2018, 22:49

Preprosto me spominja na "OTS" (old tank syndrome)...

pbds

OdgovorNapisal/-a pbds » 09 Jan 2018, 09:30

Če se ti res ne podira akvarija, kar osebno mislim da druge ni (moje osebno mnenje, pri normalnem akvariju je max 5 let, potem je treba stvar generalno urediti na novo), sploh če je smrad "neznosen", lahko še poizkusiš s tem, čeprav mislim da malo prepozno; http://www.aquashop.si/Product-Seachem- ... 12335.aspx . To zelo pomaga, ampak garancije ni. Pa pripravi se, da bo filter treba čekirat en mesec vsak teden, ker bo bistveno bolj zapacan, po dodajanju tega tonika, akvarij pa posledično manj in mogoče se "postavi na noge".

Lp

Uporabniški avatar
teren

OdgovorNapisal/-a teren » 09 Jan 2018, 16:17

Zdravo,
Sem nov na forumu, pa vendar...
Če ti mulj smrdi po gnilih jajcih pomeni, da se tvori vodikov sulfit - H2S, ki je že v majhnih koncentracijah toksičen. Tvorijo ga anaerobne bakterije, če imajo dovolj organskih snovi in ni kisika. H2S v prisotnosti kisika razpade na SO4, ki ni problematičen.
Sam bi torej na začetku dodajal vodi kisik, ter stare in odmrle rastline zamenjal z novimi, po možnosti hitro rastočimi. Mulj / substrat dobro prezračil, če je možno tudi sanjšal in poskrbel za dobro kroženje vode. Nevem koliko je debel substrat?
Razumeti je treba, da rastline same po sebi ne proizvajajo kisika. Šele rast rastlin zagotavlja kisik.
Moje mnenje. Naj kdo popravi, če se motim.

Lp

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost