Par vprašannj

Moderator: Ekipa Aquanubis

fishtank12

Par vprašannj

OdgovorNapisal/-a fishtank12 » 11 Jan 2019, 16:02

Lep pozdrav vsem skupaj, sem nov na forumu in nisem ravno vedel kam bi ta tema sedla pa sem videl da je bla to tema ki se jo je zadnje gledalo tako da sem pisal tukaj saj bi med vami strokovnjaki res rad par odgovorov na uprašanja.
Imam 65L akvarij z 7 platijev, 10 gupijev, 4 oklepne somiče, 2 rogatca, 6 red cherry kozic, 2 jabolčna polža in pa 4 različne akvarijske rastline. Akvarij je bil ciklan, organizmi v njem že lep čas živijo lepo brez problemov. Sem pa nekaj časa nazaj dodal še eno zračno pumpico ki sem jo naročil na ebayu saj piše da je za ribe primerno da je v vodi dovolj kisika, in ja imam ga precej zato me zanima če je to mogoče že preveč (sem dodal 3 slike, upam da se kaj vidi).

Druga stvar je ta, da sem nekje na internetu zasledil da imajo živorodne ribe kot jih imam jaz rade dovolj svetlobe, zato imam prižgano luč v pokrovu od akvarija, prav tako pa imam zraven še dodano luč ki sem jo nekaj časa uporabljal za teraristiko sedaj pa jo ne potrebujem več in je dodana akvariju tako da je svetlobe res kar precej (tudi zelo lepo poživi akvarij in barve rib) me pa zanima če je to sploh uredu za ribe? (dodajam slike luči).

Zanima pa me še katere akvarijske rastline bi mi priporočali da še dodam v akvarij kateri nima substratne podlage le kamenčki? Do sedaj imam 3 rastline ki ne potrebujejo substrata (zelena žogica, javanski mah, rogolist in pa še neka rastlina z manšimi listki kot lahko tudi vidite na fotografiji).
Akvarij bi namreč rad imel bolj zaraščen tako kot zaradi izgleda, kot tudi za to da bi se mi živorodke lahko razmnoževale saj do sedaj podmladka še ni bilo, oz. je bil pa so vse ribice pojedle saj mladice niso imele dovolj skrivališč očitno.

Najlepša hvala za odgovore v naprej in res se opravičujem saj sklepam da je tema popolnoma napačno izbrana.
Priponke
49274330_634644230287727_6045743382012100608_n.jpg
50395157_2008088819228557_580933591375020032_n.jpg
50011307_2328731324028794_8063968026438926336_n.jpg
49822880_593702254393428_8711870457290162176_n.jpg
49800306_1056694544503535_7307719328944619520_n.jpg

anamarija
Kraj: Ljubljana, Bizovik

Re: Par vprašannj

OdgovorNapisal/-a anamarija » 11 Jan 2019, 18:49

:wel zračno crpalko ugasnite, ker je v zdravem akvariju ne rabite ;)
Rastline lahko dodate hygrophilo, lymnophilo in criptocorine, ki so bolj enostavne.

Koliko samcev in koliko samic imate gupijev in platijev? Jaz bi predlagala manjše število gupijev. Kake 4 samice in 2 samčka obdržte. Enako velja za platije. Mladice pa ko zrastejo redno oddajajte. Ne jih puščat v akvariju, ker se vam bo zaradi prenaseljenosti hitro porušilo ravnovesje v aq. Pa tudi malo glejte na sorodstvo med ribami. Kakšnega spola pa sta rogatca? Tudi ti znajo imeti preštevilne zarode in jih je zelo težko oddati. Spet lahko pride do prenaseljenosti...

Glede luči, pa se meni ne zdi potrebna. Ima vecina rib raje malo bolj senčen kot presvetel akvarij, pa tudi rastlin nimate zahtevnih glede svetlobe.
Lp

fishtank12

OdgovorNapisal/-a fishtank12 » 12 Jan 2019, 18:14

Bom upošteval nasvet, vendar kaj ni tako da ribe potrebujejo dovolj kisika v vodi? Jim črpalka ne ugaja?
Super najlepša hvala zanima me še če mogoče veš kje se da te rastline dobit namreč v zoo trgovinah raje ne kupujem saj so na rastlinah lahko bakterije in pa se mi je že zgodilo da sem mel poln akvarij majhnih polžkov, ki sem se jih kasneje znebil z pomočjo polžojedih polžev helene.

Imam pa sicer: 4 samčke in 6 samic gupijev in pa 2 samca in 5 samic platijev. Zakaj predlagaš manjše število? Kaj ni akvarij dovolj velik za toliko rib?
Mladice sem sicer do sedaj že opazil vendar ni nobena preživela, kot nebojo tudi v prihodnosti glede na to da imam bolj redko zaraščen akvarij, čeprav si jih želim ampak se zavedam da tudi če bi mi jih uspelo uzgojit, jih nebi mogel obdražati zaradi prenaseljenosti kot si omenila. Rogatca sta nasprotnega spola vendar sta še zelo majhna (sem dodal sliko) tako da dvomim v to da bi lahko že imel narastek niti nevem če imam prave pogoje v akvariju za to? Ko že ravno pišem o tem me zanima ali rogatci izležejo ikre saj sem prepričan da niso živorodni.

Uprašal bi tudi sledeče, namreč akvarij in vse električne komponente v njem imam naštimane na timer, tako da se mi dopoldne ob 9h prižge luč, zračna črpalka in pa manši filter (kot je razvidno iz zgornjih fotografij), in vse to gori čez cel dan do 8h zvečer ko se mi avtomatsko izklopi, je to vredu glede na timing, je mogoče treba to prilagajati na letne čase in na dan/noč zunaj? Glavni filter in pa grelec seveda delata 24/7.

Najlepša hvala za odgovor :) :)
Priponke
49831834_1000477290144217_4883921850469449728_n.jpg
49813537_282300492452018_5990757780464599040_n.jpg

anamarija

OdgovorNapisal/-a anamarija » 12 Jan 2019, 21:09

Kisika ne zmanka tako hitro kot morda mislite:) kar sklopite. Kisik proizvajajo rastline in se izmenjuje tudi z valovanjem vode.

Polže lahko dobite povsod. V trgovinah in pri posameznikih. Tako da najbolje če imate ves čas v akvariju nekaj helenc, če vas mali polži motijo. Vprašajte v facebook skupini AKVARISTIKA SLOVENIJE. Verjetno ima kdo.

Naj bi bilo pravilo 1 samec na vsaj 2 samici. Gupi, plati in podobne živorodke. Če boste pazili da ne puščate podmladka, potem lahko ohranite število rib.

Na kakšen način ste ločili spol rogatcema? Poleg tega pa je večji malo čuden. Je vedno take barve? Samci imajo na glavi brke, samice pa ne (ali bolj majhne). Rogatci se drstijo tudi v trši vodi. Z ikrami. Večinoma v kaki votlini ali hiški.

Kakšen filter imate? Ni pitrebno imeti 2 filtrov. Sploh če ni vklopljen 24/7 je pa sploh brezveze, saj se bakterije sploh ne razvijejo in služi zgolj kot mehanska filtracija.

Lp, Anamarija
Lp

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 13 Jan 2019, 02:05

Pozdravljeni na forumu :wel

Večino stvari vam je že uporabnica Anamarija povedala pa mislim, da je prav da jo dopolnim ;)

Kot prvo kar opazim je grob pesek, oz bolje rečeno prod za na grob. Tak pesek kot prvič ni zaželjen v akvariju saj je preveliki in ostrih robov, hrana zahaja med njega in ribe, da pridejo do hrane na tleh se ob brskanju poškodujejo, saj tej kamenčki ne izgledajo prav majhni. Pa še ena stvar tej kamenčki se bojim da vsebujejo kalcijev karbonat, katerega voda topi in povečuje vrednost mineralov v vodi kar vpliva na vse parametre v vodi. Vsekakor pa nočemo, da se nam parametra kot sta Ph in Kh spreminjata brez kontrole saj tako pride do neželjenih alg. Tukaj bi bilo za posredovati in namesto obstoječega proda, dodati pesek primerne granulacije od 1 - 3 mm.

Kot druga stvar, Aanmarija vam je že povedala glede dodatne luči, povedali ste da je luč bila predhodno namenjena teraritiki, drži ? Torej z zanesljivostjo trdim da ta luč ni primerna za akvarij , prvič zaradi barve svetlobe, kot drugič pa ob tako majhni rastlinski masi kot je v akvariju, boste z dodatno svetlobo samo privabili ogromno količino alg po možnosti tudi hudobijo vseh hudbij Cianobakterijo ki naravnost obožuje akvarije z ogromno svetlobe in malo hranil.

Kar se tiče rogatcev, za večjega močno dvomim sploh da je ancistrus, bol mi vleče na kakega plekota, manjši pa bi znal biti. Mali je še precej majhen tako da je težko karkoli reči, pri moškem spolu kot je omenila Anamarija dobijo kot nekakšne izrastke ki dejansko izgledajo kot rogovi nosroga, medtem ko pri samicah vidimo manjše izrastke samo okoli ust.

Pa še to da popravim Anamarijo, bakterijske kuture se v notranjih filtrih naredijo v vsakem primeru le da potrebujejo nekaj več časa. Delovanje filtra nima nič z nastankom bakterijksih kutur saj je filter neprestano v vodi z njim pa tudi filtrrni material, tako da se biološki sistem v vsakem primeru razvija, služi pa bolj kot ne kot prostor za dodatni medij in ne opravlja funkcije redne mehanske filtracije.

anamarija

OdgovorNapisal/-a anamarija » 13 Jan 2019, 10:24

Kevin17 a ne pomrejo bakterije že v nekaj urah brez delovanja črpalke?
Lp

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 13 Jan 2019, 11:06

Če govorimo o zunanjih filtrih kateri ob izgubi elektrike ne izgubijo zgolj pretok vode ampak tudi temperaturo in kisik. Ker pa gre za notranji filter voda do neke mere še vedno kroži in temperatura je stalna :)

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 13 Jan 2019, 11:17

p.s.tudi v zunanjem filtru ne grejo bakterije tako hitro crkot......

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 13 Jan 2019, 11:24

Ne, po navedbah, ko je bil žledolom in je bil izpad elektrike , takrat so bakterije preživele v zunanjih filtrih tudi do 5 dni kar je sicer rahlo malo verjetno ampak bojda da so

anamarija

OdgovorNapisal/-a anamarija » 13 Jan 2019, 12:04

Aha zanimivo:) ampak meni se zdi vseeno bolje imeti 1 boljši filter, kot 2 malo slabša (ne vem kakšen filter imate)
Lp

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 13 Jan 2019, 12:13

To gotovo , uporabiš pa tisto kar imaš pri roki, oz kolikor ti finančno stanje omogoča

fishtank12

OdgovorNapisal/-a fishtank12 » 13 Jan 2019, 12:44

Sedaj sem zračno črpalko izklopil in jo imam namen prižgati le ko bojo kakšni obiski, otroci ki si ogledujejo moj akvarij namreč mehurčki naredijo kar lep vtis na cel videz akvarija. Sepravi da je zračna črpalka nevtralna? Ni koristna kot tudi ni škodljiva?
Hvala rastline bom naročil upam da mi jih lahko kdo pošlje po pošti saj ravno trenutno nimam možnosti za prevoz.

Kot pravim nisem izkušen akvarist, sem imel v mladosti že nekaj ribic vendar z pomočjo staršev, imel pa sem kar precej živali iz teraristike. Tako da se na ribe ne spoznam kaj preveč in ko si me vprašala kako sem rogatcema ločil spol? Sploh ga nisem, enostavno sem to zaupal prodajalki ki mi je prodala rogatca in do sedaj sem bil prepričan da imam samčka in samičko kot mi je rekla prodajalka prav tako sem bil prepričan da sta obe ribe vrste - rogatec in ne različna latinska imena kot je napisal Kevin17.

Kot glavni filter imam mislim da je Ferplast Blumodular 01 nisem popolnoma prepričan moram preverit, kot stranski filter pa je Aquatlantis notranji filter TC 500 ki je vklopljen čez dan na timer. Super hvala Kevin za objasnila sepravi tudi je tudi stranski filter v korist čeprav bolj za dodatni medij.

Kot si napisal so kamenčki res za grobove, imeli smo jih doma pa sem pomislil da nebi bilo tako narobe saj zgledajo lepi, sem jih tudi 3x prekuhal in očistil tudi nekje na neki angleški strani sem zasledil da to naj ne bi bil problem ampak če misliš nasprotno, kako naj bi sploh zamenjal akvarisko podlago brez da bi izpraznil akvarij in uničil ravnovesje?

Dobro hvala potem luči nebom več uporabljal. Kar se pa tiče rogatca pa sedaj res nisem več prepričan, ko jih gledam se mi zdita res drugačne vrste, vendar se kar precej zadržujeta skupaj (ta manši kar precej časa plava na njemu, za njemu..) Ali je to kaj narobe ali le pomota prodajalke ki mi je prodala 2 različni ribi pod istim imenom rogatec ali čistilec?

Res me veseli ker tako vi izkušeni akvaristki pomagate nam začetnikom, pa lep dan :clap :D

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 13 Jan 2019, 13:06

Kar se samih kamenčkov tiče, če imaš talne ribe kot so somiči - corydorasi , navadni Rogatci - Ancistrus sp. , Itd te kopljejo po podlagi in iščejo hrano in organizme ki so v njej . Kot sem že zgoraj napisal so kamenčki grobi, to je glavni problem stranska pa sta se da so veliki in pa da vsebujejo apnenec , kateri vsebuje kalcijev karbonatnih, ki ni zaželjen v tropskih sladkovodnih akvarijih, z izjemo malawi in pa Tanganjike.

Podlago zamenjaš tako da, akvarijsko vodo spraznis, ribe začasno preseliš ,filtra in njun filtrirni material preseliš v posodo z akvarijsko vodo, kamenčke vzameš ven , v akvarij vsujes pesek primerne granulacije po možnosti ob menjavi dodaš še rastlinsko podlago. Potem postopek ponoviš v obratnem vrstnem redu.

Kar se tiče rogatcev bi res rekel da gre za dve različni vrsti, in da ti je prodajalka prodala dve različni vrsti, dosti krat dejansko niti ne vedo kaj prodajajo.

fishtank12

OdgovorNapisal/-a fishtank12 » 19 Jan 2019, 18:08

Vredu bom upošteval nasvet. Hvala! :)

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta