Uporaba kondenzata toplotne črpalke

Moderator: Ekipa Aquanubis

matejblasko
Kraj: Predmeja

Uporaba kondenzata toplotne črpalke

OdgovorNapisal/-a matejblasko » 25 Jan 2019, 08:00

Pozdravljeni, podajam se v set akvaristike in med prebiranjem člankov in navodil za uspešen zagon akvarija vidim, da bom imel probleme z vodo, ki priteče iz našega vodovoda. Je namreč precej trda in bazična.
Vem da bi bilo najbolje jo mešati z reverzno osmozo ampak pomislil sem na kondenzat iz toplotne črpalke ter sušilnega stroja.
Ker pa nikjer nisem zasledil, da bi kdo to uporabljal v akvaristiki vprašam tukaj za mnenje ali bi ta voda sploh lahko prišla prav za mešanje z vodovodno. Mogoče je vpršanje čisto mimo, vendar vseeno. Kaj menite?
Hvala že v naprej,
Matej.

Peter123

Re: Uporaba kondenzata toplotne črpalke

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 25 Jan 2019, 08:42

Oba kondenzata, ki si ju omenil sta samo teoretično "čista".
Takoj ko voda kondenzira na neko nečisto površino se tudi kontaminira s nečistočami na isti površini.
V sušilne stroju so lahko ostanki čistila ali mehčalca. Sam sušilec je poln "muck" in preko njih se lahko prenaša nečistoča.
V toplotni črpalki je pa lahko nečistoča v oblika ostanka masti ali olja ali celo barva iz površine.

Nisi omenil opcije da se odpelješ do kakšnega izbira in si tam natočiš vodo.
Prav tako nekateri zoo prodajalci prodajajo vodo iz reverzne osmoze.

V veliko primerih je uporabna tudi voda iz vodovoda vprašanje je kakšne ribe želiš imeti oziroma kakšni parametri vode jim ustrezajo.

ps.: Če bi izbiral bi raje uporabil kondenzat od temp. črpalke. Po mojem mnenju so čistila in mehčalci večji strup.

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 25 Jan 2019, 12:02

Ce zelis mehko vodo potem brez ro tezko, da bo prisel do nje, lahko uporabis tudi razne, ribam, nenevarne praske za obarjanje karbonatov, soto,da pa se vozis po ro pa ne vem, ce imas se posebej vecje kolicine, jaz si ne predstavljam, da bi se vsak teden vozil v razne shope po 80l ro, v to ceno potem moras vkalk. tudi pot, cas, gorivo, je pa tudi res, da moras po dolocenem casu menjati ro filtre in membrano, ok, ce si res blizu kaksnega zoo shopa, ki ti to omogoca, potem ja, enako velja za izvir. Od vseh bi jaz vzel ro, najmanj dela in tudi cenovno ugodna, je pa res, da se oziram za drug. nacini zniz. phja, khja in ghja, a sele pri vecjem akvariju.

matejblasko
Kraj: Predmeja

OdgovorNapisal/-a matejblasko » 25 Jan 2019, 12:56

Hvala za odgovore. Najbolje bo res kupiti RO filter, glede na to, da je tudi cena RO filtrov dokaj nizka.
Kaj pravite na ta filter: https://www.zgd.si/trgovina/akvaristika ... smoza-190/
Zanima me, ali je z RO mogoče filtrirati tudi deževnico in ali je le ta potem uporabna. Namreč deževnica ima znatno nižji ph.

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 25 Jan 2019, 13:14

Dezevnica je necista glede na to kaj se spusca vse v zrak, pa tudi kje zbiras, odkod tece, tudi dezevnici je potrebno dodajati minerale, tak, da ja, ro plus minerali ali ro plus starana vodov. voda. Naceloma je ta dobra osm. naprava do recimo 200l akvarija, taksno upor. jaz, zdaj, ko je mrzlo mi tece 80l ca. 28ur, poleti 24ur, je pa govora v zadnjem casu o tim. boosterpumpah, ki povecajo pretocnost osm. naprav, posebej tam, kjer je nizek tlak. A zdaj sem dobro prebral, ce imas kje posodo in navoj za ro, potem mislim, da ne bi smelo biti problema, velja pa isto, dodajanje mineralov.

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 29 Jan 2019, 18:12

Jaz uporabljam vodo iz razvlaževalca, kar je na nek način podobno, kot če bi uporabljala kondenzirano iz toplotne črpalke. Jo pa filtriram - v 1,5 l plastenki sem naredila preprost filter iz oglja, šote, raznih vat, peska... in čez to spustim vodo. Vode nisem nikoli testirala glede čistoče, ampak slabih izkušenj nimam. Pa vseeno, na lastno odgovornost, če boš. Jaz samo povem svoje izkušnje. Z deževnico sem imela precej slabše, no, sedaj jo, kadar jo potrebujem, spustim čez isti filter in tudi ni težav.
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost