Bela sluz!

Moderator: Ekipa Aquanubis

Alix
Kraj: Ljubljana

Bela sluz!

OdgovorNapisal/-a Alix » 26 Maj 2007, 15:05

Soštovani!
Zdajle imam par dni akvarij 72L ki se cikla...Opazil sem da se mi na korenini nabira neka bela sluz (pa par majhnih mehurčkov je v določenih predelih)...Enkrarat sem korenino že dajal ven in to temeljito spral,zdaj po dveh dneh pa se spet nabira...Notri imam par unih tamalih polžkov ki so prišli z rastlinami...Prosim vas če kdo ve kaj je to zdaj ena stvar in ali je škodljivo...Redno vsak dan dolivan NITRIVEC,tako kot piše v navodilih,črpalka in filter delajo 24h,zdaj sem še dodatno začel dodajati kisik (zračna črpalka)...Če je kaj hudega prosim pomagajte ker s prejšnjim akvarijem nisem imel absolutno nobenih problemov in mi zdajle "laufa" tko kot je treba...Da povem da je sluz PROZORNA,ter se jo da z roko odstraniti ...Lep Pozdrav in iskreno hvala za vsako pomoč...
Nazadnje spremenil Tigi, dne 11 Sep 2008, 13:36, skupaj popravljeno 1 krat.
Glasba,Akvaristika,ŽENSKE....Najboljše stvari ki si jih lahko privoščimo...

Uporabniški avatar
Tigi
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Bela sluz!

OdgovorNapisal/-a Tigi » 26 Maj 2007, 15:17

Ojoj! Je pa res hudo, da moraš kar v naslov kričat (velike tiskane črke pomenijo kričanje) ::)

Zdej pa zares: tista bela sluz na korenini je plesen! Nič hudega, pretresljivega-se pojavi vedno, tudi če korenino prekuhavaš (samo da le na določenih mestih oz. manjšem obsegu). Lahk jo spucaš ročno, gobico, vendar ti osebno priporočam, da pustiš, saj boš najbrž itak notri kako "fato" dal, recimo ancitrusa, in bo z veseljem imel za malico. Vsaj moj jo je snedu kot bi mignil ;D

Lp

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 26 Maj 2007, 15:58

Točno tako.
Bela sluz se pojavi, kot posledica prekomernega organksega materiala na katerem pride do bakterijskega "razcveta" na površini korenin in ostalih predmetov. To se še toliko raje pripeti v kolikor se lesa, kamenja ipd. ne pripravi na pravilen način pred vnosom v akvarij.
Zadeva mine sama od sebe tekom ciklanja, zato brez skrbi. Ta proces lahko tudi malce pospešiš z menjavo do 1/3 vode, čeprav ti predlagam, da enostavno počakaš, saj če se ne motim imaš še zelo mlad akvarij, ki se šele uteka.
Nazadnje spremenil Dean, dne 26 Maj 2007, 16:00, skupaj popravljeno 1 krat.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Alix

OdgovorNapisal/-a Alix » 26 Maj 2007, 16:23

Joj legende ste!
Verjeli ali ne sem vodo dal prvič not...Se pojavi sluz...Po dveh dneh sem jo ven zlil,opral korenino ter spet naliu frišno...Po dveh dneh spet ista štala...Tretjič sem menjal prevčerajim,vse posolil,opral s krtačo v kadi,ma drgnil ko blesav...Pa mi ni bilo jasno kako je to mogoče...Sem prvo mislu da sem preveč vliu unih živih bakterij (Nitrivca) al pa da se niso kaki zajedalci skotili v sluzi...Veste sami kako je če se pojavi nekaj neznanega,pa še sluzastega-BLJAK!...No danes sem z leseno palico odstranjeval sluz...In sem ugotovil da nima nobenega vonja (vsaj jaz nisem nič zavohal),vendar je gosta kot da bi s korenine odstranjeval meduzo...Ko sem jo gnetel med prsti sem imel občutek kot da bi imel polževo slino-drselo je k pri norcih...No srčno upam da se bo kmalu tole odstranilo...Aja ker sem videl tiste mehurčke v sluzi,sem pomislil da niso jajca od kakega organizma ali zajedalca ??? ::)...Ali je to "dobra stvar" ali ne,da se to pojavlja ter koliko časa traja da izgine?Ali je to škodljivo ribam,ker pri prvemu akvariju nisem imel čisto nobenih problemom s ciklanjem in pripravljanjem vode...Tigi---kaj je to zdaj ena riba ki tole pohrusta?Dej če maš link s sliko bi ti bil zelo hvaležen,hvala Dean-u ker je premaknil temo,ter za odgovor...Lep pozdrav!

Uporabniški avatar
Tigi
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a Tigi » 26 Maj 2007, 17:34

Pa upoštevaj Deanov nasvet glede menjave vode (1/3), ne pa vse ven dajta, ker s tem ne bo akvarij nikoli pripravljen za življenje (sciklan), pa še nitivec in začetniške kolonije bakterij "mečeš" stran.

Daj času čas!

Alix

OdgovorNapisal/-a Alix » 27 Maj 2007, 18:51

Ja bi reku rogatca pa bi vedu ;D...Hvala za nasvete ter za pomoč,tale stran je najboljša z azačetnika akvarista...Toliko koristnih stvari,toliko znanja sem tuki pobral in sicer več kot da bi bral kakšno knjigo...Najlepša hvala za vse nasvete in pomoč...Zanima me pa še nekaj---Namreč rad bi v svoj akvarij (ne še zdaj) dal notri kakšnega čistilca ki ne zraste veliko v dolžino...Ali obstaja kakšen "pritlikavec" v družini čistilcev ki ne je polžkov in ne zraste več kokr 5-7cm?Lep Pozdrav!

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 27 Maj 2007, 22:57

Ali obstaja kakšen "pritlikavec" v družini čistilcev

Obstajajo pritlikave vrste oklepnega somiča Dwarf Corydoras Hastatus ali pa Corydoras Pygmy ali pa Corydoras Habrosus itd .Ti primerki ne zrastejo več kot 3cm ko so odrasli  :) nisem jih pa že dolgo videl pri nas možno bi pa blo ,da v kakem Zooticu naletis na kaj podobnega saj tam dobijo včasih kaj zares presenetljivega :)

Alix

OdgovorNapisal/-a Alix » 28 Maj 2007, 08:44

Gospod Krompir,a si to mislu v Zoo Market Preiss ali kakšnem drugemu?Sem zadnjič gledal pri enemu akvaristu slike akvarija in ko sem videl kako velik lahko zraste Modri rogatec,me je minilo da bi ga imel...Da ne govorim o rogovih ki jih ima na glavi (zihr je bil samec)...Najlepša hvala za omenjanje teh pritlikavih čistilcev,če kdo ve kje se jih da dobiti pa da pogoltnejo tole sluz,mislim da bi imeli rešitev...Nimamo vsi velikih akvarijev pa da imamo lahko 15-20cm velike ribe...Jaz osebno tudi če bi imel 1000L akvarij,nebi imel velikih rib ;D,pač stvar okusa...Lep Pozdrav!

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 28 Maj 2007, 08:50

Ribe te sluzi kolikor je meni znano ne jejo in o boš moral odpraviti sam.

lp Dule

Alix

OdgovorNapisal/-a Alix » 28 Maj 2007, 09:42

Tigi pravi da mu Rogatec tole fajn pohrusta...Zdaj če je njemu pohrustu bo zihr še meni...Sicer ne vem ali so Modri Rogatci ter pritlikavi somiči kaj v sorodu (ista živalska vrsta),ter če imajo iste prehranjevalne navade.Najboljše bi bilo če kdo pozna "žival" ki poje tole sluz,ni agresivna do drugih stanovalcev,ter ne zraste veliko v dolžino...To bi bila idealna rešitev za tele tegobe...Zdele se sluz rahlo širi,samo zanimivo je da zraste na spodnji strani,na zgornji je apsolutno ni! ???...Lep Pozdrav!

Uporabniški avatar
Bhaaltazar
Kraj: Dolenjska
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bhaaltazar » 28 Maj 2007, 12:28

Alix meni se je ta sluz razrasla po celem akvariju ( po prvem tednu ciklanja ). Vse skupaj pusti lepo pri miru ker plesen ( sluz ) v 2-3 tednu sama od sebe izgine. Ti samo lepo hrani bakterije vsake 2 - 3 dni ( z ribjo hrano ) da ti ne pocrkajo in vse se bo lepo uredilo samo od sebe. Po treh - 4h tednih pa lahko spustis notri kakega ancistrusa da poje se kaksen koscek sluzi ki je ostal.

LP

Alix

OdgovorNapisal/-a Alix » 28 Maj 2007, 14:46

Spoštovani!
Vsem skupaj iskreno hvala za vso pomoč in čas ki ste ga namenili za odgovore...
Sem dobil vse potrebne informacije ki jih bom rade volje z vami delil...Namreč Bele kepice,kepasti oblački ter bela prozorna sluz,nekateri jo mešajo z cianobakterijami.Vendar to NISO ciano bakterije...Ta sluz se imenuje po slovensko SINDROM NOVEGA AKVARIJA.Nastane ko se začne akvarij ciklati,2-3 dni ko izhlapi Klor.Glavna posledica sluzi je predoziranje NITRIVCA ki se veže takoj za korenino.Ko se bakterije začnejo naglo razmnoževati,zaradi premajhnega prostora v akvariju (zaradi predoziranja to nastane) se začnejo med seboj združevati ter še bolj intenzivno množiti.V tem primeru ni dovolj encimov ki bi regulirali število bakterij...Zaradi tega nastane sluz,ki po 4-5 dneh začne zaudarjati...To sem tudi sam ugotovil saj sluz "smrdi" po kiselkastem...Ne vem kako naj to opišem kiselkasto ampak me spominja na jogurt ;D...Rešitev za odpravo tega pojava je NUTRAFIN-Biological Watter Clarifier...Je popolnoma naravno sredstvo brez kakršnih koli kemikalij in primesi...Vsebuje vse encime in druge snovi ki vzpostavijo ravnovesje v akvariju.Uporabljamo ga ISKLJUČNO v sladkovodnih akvarijih,deluje pa od 24-48h...Moram priznati da je učinek TAKOJ viden,saj ko tekočino vlijemo akvarij,se takoj pojavi dobesedno DIM ki se takoj razblini...Skratka to je najbolj zanesljiv sistem za odpravljanje kopase sluzi...Dobi se ga v ZOOTIC-u v City Parku (za druge ne vem)...Upam da sem s tole informacijo komu pomagal ki je imel podobne težave kot sem jih imel sam...Zato v bodoče NE PREDOZIRAJTE živih bakterij ali nitrivca,ker s tem ne boste pospešili ciklanja ampak samo ustvarili nadležno belo sluz ki smrdi ko vrag...Pustite naravi in akvariju da se sam scikla po naravni poti,ne pa poskušati pospeševati procesa ker itak vsi vemo da nič ne gre predčasno,vse potrebuje določen čas da začne oživljati...Lep Pozdrav!

Uporabniški avatar
silak

OdgovorNapisal/-a silak » 03 Jul 2007, 15:08

ok če gledamo zadnji post, to pomeni da če je ta bela sluz v akvariju, je tolk bakterij že, da dodajanje nitrivca ni potrebno več? al ga naj še vseen dodajam?

Uporabniški avatar
repa
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a repa » 03 Jul 2007, 15:19

Dodajanj nitrivca ni ravno potrebno, saj le pospeši proces zagona. Vse kar je potrebno je čas in mirni živci.

LP
Repa
Teorija je, da vsi vse vejo, a nič ne deluje.
Praksa je, da vse deluje, a nihče ne ve zakaj :-)

Uporabniški avatar
silak

OdgovorNapisal/-a silak » 18 Jul 2007, 22:30

jest sm mu mojo korenino spet namočeno ene 4 dni, pa sm jo dons spet kuhal 5ur, notr sm pa nasul pol kg soli! zdej se pa spet namaka, pa jutr jo bom spet kuhal pa speku v pečici. če pa pol nau ok, jo bom pa vrgu čez prepad!

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost