Bela sluz!

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Re: Bela sluz!

OdgovorNapisal/-a Dean » 21 Jul 2007, 11:08

Silak zdravo.

V akvaristiki ni potrebno ne sile, ne noret, ne pretiravat in ne hitet, še najmanj pa kaj v prepad metat ... škoda narave, da ne govorimo o vnosu v naravo organizmov, ki niso iz tistega okolja in lahko povzročijo neslutene katastrofe.

Torej ...

Najprej mirno kri.
Sluz je normalen pojav, ki se ali pa ne pojavi. Zakaj in kako ukrepati, da zmanjšamo možnost si si že lahko prebral, če pa se vseeno pojavi pa le mirno kri in daj roke lepo v žep, ter čakaj in opazuj. V kolikor bi je bilo res veliko lahko menjaš del vode, ob tem pa s cevko enostavno posesaš to sluz iz akvarija.
Medtem ko čakaš, da se akvarij vteče pa lahko marsikaj koristnega prebereš, če malo pobrskaš po formu ...

Za konec bi te prosil, da se v bodoče potrudiš pisati lepše, čitljivo oz. berljivo, tako "piškotgovoriš" obliko ali sms okrajšave, pa raje pusti za pogovarjanje preko kričača ali kje drugje.

Mirno kri in potrpljenje ;-)
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
silak

OdgovorNapisal/-a silak » 21 Jul 2007, 11:49

lol :) ti si pa tole resno vzel :P ampak sluz še zmerm sovražim :P bom že poštimal tko da bo ok.
ps: drugač sm pa na forumu že kakšn mesec in sm vse že prebral :P

Uporabniški avatar
Jenny P.
Kraj: Kamnik

Odg: ***BELA SLUZ,POMOČ!!!***

OdgovorNapisal/-a Jenny P. » 04 Dec 2007, 19:40

Ali je tu govor o takšni sluzi.

Slika

Na listu v sredini slike.

Zaenkrat (akvarij je postavljen 2 dneva) se je pojavil le na:
- Microsorum pteropus - Javanska vodna praprot (na dveh špičkah)
- Alternanthera reineckii "roseafolia" - na zgornjih listih

Dodajam tudi Denitrol. Ali naj s tem raje preneham?
Nazadnje spremenil Jenny P., dne 04 Dec 2007, 19:42, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Jenny P.
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Jenny P. » 06 Dec 2007, 20:43

Prosim pomagajte!
Po 5 dneh je vse huje. "Sluz" se je začela pojavljati tudi na drugih rastlinah in po tleh...  :'(

Tudi gladina vode je "motna".

Prosim, prosim pomagajte.

Hvala.

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 06 Dec 2007, 21:23

Ta sluz je čisto normalen pojav med ciklanjem, zato le brez panike ;-)
LP, Matija

Uporabniški avatar
zstajerski
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a zstajerski » 01 Avg 2009, 23:48

če ne dodajaš "instant" bakterij, temveč ciklaš na naravni način (vsaki 2 dan (čez 1/2 časa 1x na dan) malo hrane pa čakat mesec ali dva,da se naredijo potrebne bakterije (pa še rastlinese ta čas ukoreninijo, da jih pol ribe ne izruvajo)) pa ni nobenih takšnih problemov :o

vsi preparati razen kakšen ectopur in staralec vode so odvečna "nesnaga" v akvariju...

Uporabniški avatar
Nitkar_95
Kraj: Ravne na koroškem

OdgovorNapisal/-a Nitkar_95 » 09 Avg 2009, 16:15

nisem še slišal za to :-\

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 16 Avg 2009, 21:11

Res je, bela sluz je posledica hitrega razvoja bakterij, kjer je veliko hranil. Če ene ali druge ni potem se to ne zgodi.
To kar imenuješ "odvečna nesnaga" je lahko res odvečna, če se ti nikamor ne mudi in velik akvarij ciklaš počasi in dooolgo oz. primerno dolgo ... kar ti pač pokažejo testerji. Nikakor pa ni odvečna uporaba teh preparatov, če hočemo pohitriti zadeve ali pa stvar reševat iz kakšne neprijetne situacije ali pomagat po čiščenju filtra. Ti pripravki tudi niso vsi eno in isto, temveč je med njimi precej razlike. Več o tem si lahko prebereš v niti o pripravkih z bakterijskimi kulturami.
Tudi "nesnaga" ne vem če to je, vsaj v negativnem pomenu, saj bi sicer le-ta lahko škodila že bakterijam samim...
Kot je bilo to že razvito v eni drugi niti v kateri poteka debata o starem načinu in novih prijemih so prijemi taki in drugačni, vendar pa je potrebno točno vedet kaj delaš, ne glede katerega se lotiš oz. izbrati primernega za določen primer.
Ta ni niti ni namenjena primernosti ene ali druge.

Glede bele sluzi pa je v tej niti napisanega že zelo veliko in kot vidiš je to vsekakor normalen ali pa vsaj neškodljiv pojav.
Drži se načela hiti počasi! ... če te pa to zelo moti pa naredi delono menjavo vode in pri tem posesaj to sluz iz akvarija.

josi
Kraj: Posavje

OdgovorNapisal/-a josi » 11 Nov 2009, 06:07

Akvarij oz. filter ciklam 7 dan, in včeraj sem na enem kamnu opazil nekakšno belo prevleko, kot tanek bel mah. To je verjetno isto, kot je v predhodnih postih opisano.
Kot rečeno; nov akvarij ciklan 7 dni, v začetku sem dodal Aquaton in nitrivec, zdaj pa ne dodajam nič več, razen vsak drugi dan par lističev hrane. Rastline imam posajene od začetka, luč pa mi gori od 12.00 do 20.00 vsak dan. Filter in grelec seveda delata ves čas!
Ali je postopek pravilen, ali moram še kaj dodajati v vodo?
Na kaj biti pozoren glede tistega belega mahu (sluzaste prevleke) po kamnu?

Aja: včeraj sem v akvariju opazil dva čisto mala polžka, ki sta verjetno prišla z rastlinami. kaj narediti, ali jih pustim?

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 11 Nov 2009, 06:20

josi napisal/-a:Akvarij oz. filter ciklam 7 dan, in včeraj sem na enem kamnu opazil nekakšno belo prevleko, kot tanek bel mah. To je verjetno isto, kot je v predhodnih postih opisano.
Kot rečeno; nov akvarij ciklan 7 dni, v začetku sem dodal Aquaton in nitrivec, zdaj pa ne dodajam nič več, razen vsak drugi dan par lističev hrane. Rastline imam posajene od začetka, luč pa mi gori od 12.00 do 20.00 vsak dan. Filter in grelec seveda delata ves čas!
Ali je postopek pravilen, ali moram še kaj dodajati v vodo?
Na kaj biti pozoren glede tistega belega mahu (sluzaste prevleke) po kamnu?

Aja: včeraj sem v akvariju opazil dva čisto mala polžka, ki sta verjetno prišla z rastlinami. kaj narediti, ali jih pustim?

Glede osvetlitvije- Če že morajo biti luči prižgane ::) naj gorijo največ 6 ur.
Glede polžev- jaz nisem pravočasno ukrepal in zdaj jih imam polno ampak jih uničujem.

Lp, C

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 15 Nov 2009, 11:33

Pozdravljeni.

Ker se je tudi meni na korenini pojavila bela sluz, ki zgleda kot plesen, bi imel tri vprašanja, na katera žal ne najdem odgovora.

1. Ali lahko ta sluz/plesen povzroča porast amonija?
2. Ali lahko vrednost amonija zmanjšamo, če korenino sproti čistimo?
3. Ali se v tej sluzi/plesni zadržujejo kakršnekoli koristne bakterije, katerih odstranitev bi lahko bila škodljiva za celoten akvarijski sistem in bi bilo posledično potrebno dodajati nove bakterije?

Sem namreč v dilemi ali naj korenino čistim ali ne, saj se mi je vrednost amonija dvignila z 0,1 na 0,2, nitriti so pa čista ničla.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Uporabniški avatar
Torq
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Torq » 15 Nov 2009, 11:56

TAL3MC napisal/-a:1. Ali lahko ta sluz/plesen povzroča porast amonija?

Če začne propadat lahko povzroča porast amonija- ali ima kakšen vonj?
TAL3MC napisal/-a:2. Ali lahko vrednost amonija zmanjšamo, če korenino sproti čistimo?

Lahko. Najbolje je, če korenino še enkrat prekuhaš.
TAL3MC napisal/-a:3. Ali se v tej sluzi/plesni zadržujejo kakršnekoli koristne bakterije, katerih odstranitev bi lahko bila škodljiva za celoten akvarijski sistem in bi bilo posledično potrebno dodajati nove bakterije?

Ne bo nobenih težav, če to sluz odstranjuješ- celo zaželjeno je, da jo odstranjuješ. Verjetno nima neposrednega vpliva na celoten sistem, če jo boš odstranil.

Uporabniški avatar
TAL3MC

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 15 Nov 2009, 12:04

Hvala, Torq.
Have a nice day, Tomas

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 15 Nov 2009, 14:12

Lepo pozdravljen

Nič ni narobe če ti v času ciklanja katerakoli snov vpliva na porast amonija/amonijaka. To je celo zaželeno (iz tega razloga tudi "hranimo" prazen akvarij) saj brez amonija ne bo nitrita in brez nitrita ne bo nitrata. Vrednost NH3/4 bodo znižale nitr. bakterije vendar šele ko bodo v filtru naseljene v dovolj velikih kolonijah. Bela sluz se skoraj praviloma pojavlja ob zagonih akvarijev, še posebej, ali celo izključno na koreninah. Če te zelo moti jo lahko odstranjuješ sproti (ni pa nujno) ali pa na koncu ciklanja, ko boš itak izvedel tretjinsko menjavo vode in delno čiščenje pred naselitvijo rib.

Prekuhavanje ni potrebno, saj boš s prekuhavanjem s korenine odstranil tudi nitrifikacijske bakterije, ki se počasi naseljujejo na njeni površini in tudi v globljih poroznih plasteh. Najboljše je korenino samo "stuširat" z močnim curkom vode ali celo z vapom ali to opraviti kakor koli mehansko.

Uporabniški avatar
TAL3MC

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 15 Nov 2009, 17:17

Roman, hval za izčrpen odgovor.

Akvarij se mi cikla dva tedna. Amonij je po enem tednu dosegel vrednost dobrih 0,5mg/l (Serin test), nitriti so bili takrat 1,0mg/l (Salifertov test).
Potem pa so nitriti preko celega tedna postopoma padali do 0,1mg/l v petek zjutraj.
Korenina je bila dodana v četrtek popoldne.
V petek zjutraj je Serin test pokazal 0,5mg/l amonija, Salifertov pa 0,1mg/l nitritov.
Popoldne so nitriti padli na ničlo, amonija je bilo 0,1mg/l (tokrat s testom Tropic Marin).
Takrat se je začela pojavljati sluz. V soboto je bila z njo prekrita že cela korenina, plast sluzi je postajala vse debelejša.
Danes je bilo amonija že 0,2mg/l, nitita pa je še vedno 0mg/l, zato sem korenino opral z vročo vodo in jo namesti nazaj v akvarij.
Sem torej s tem opral tudi bakterije, ki so bile v sluzi?
Nitratov še ne merim, ker (še) nimam testa.
Glede na to, da je amonij padal in je bila vrednost nitrita že 1mg/l in je postopno padala do ničle, sem mislil, da je prvi del ciklanja že mimo in da morajo sedaj na ničli le še ostati, obenem pa narasti nitrati.
Ali bo vrednost nitritov zdaj spet začela naraščati, glede na to, da se je povečala vsebnost amonija?
Ali naj dodam še kaj bakterij (prve tri dni sem uporabil Nutrafin cycle in jih imam še malo v hladilniku)?

Zdaj sem pa res v dilemi, kaj je prav in kaj ne.
Have a nice day, Tomas

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost