Izpad elektrike

Moderator: Ekipa Aquanubis

dash42
Kraj: Ljubljana

Izpad elektrike

OdgovorNapisal/-a dash42 » 13 Maj 2010, 13:28

Moj dragi se je igral stromarja in sedaj smo brez elektrike (ven je ruknilo pancerko) elektro fantje pa pridejo cez uro in pol :( akvariji so zdaj brez filtracije ze pol ure pa se uro in pol bojo... Kaj lahko naredim da se izognem katastrofi? Prosim za pomoc

Tnx, Dasa

Uporabniški avatar
Dejan_007

Re: Izpad elektrike

OdgovorNapisal/-a Dejan_007 » 13 Maj 2010, 13:33

Čakaj, da ti štromarji zrihtajo zadevo. Nekaj ur brez elektrike ne bo prizadelo nobeno živo bitje. Po desetih urah pa bi naj začele odmirati bakterije v filtru in akvariju. Če štroma ne bo več kot 12 ur, menjaj vodo tako, da bo prišlo kaj kisika v akvarij.

dash42

OdgovorNapisal/-a dash42 » 13 Maj 2010, 13:38

Dejan, hvala za hiter odgovor! Ce cez 12 ur se ne bo stroma bo slo tudi vse kar je v zmrzovalniku :-/ bom pocakala da vidim kdaj pridejo in ce juh res ne bo, bom prezracila vodo... Pa jutri grem kupit UPS ;)
se enkrat hvala

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 13 Maj 2010, 13:38

Lepo pozdravljena

Za kakšnih par ur ne bo nobene škode. Ti kar mirno počakaj na elekto-boyse. Bi pa znalo priti do pomanjkanja kisika, če imaš akvarij res, res natrpan z ribami (mogoče kakšen gojitveni akvarij z ogromno mladicami ipd) drugače pa ne bo nič hudega. Meni so tudi mladice raznih občutljivih vrst (neonke, kresničke) preživele izpad elektrike tudi več kot pol dneva. Problem je edino pri že izvaljeni artemiji, ker po parih urah brez razpršilca v celoti pogine. Za takšne primere je mogoče dobro imeti baterijsko zračno črpalko. Tudi voda se v parih urah ne bo pretirano ohladila, sicer pa v primeru padca za več kot 4 stopinje, menjaj kakšno četrtino vode in dolij malo bolj toplo iz bojlerja. Če je voda močno klorirana ob tem dodaj kakšno kapljo safe tonka, aquatana ipd. sredstva za nevtralizacijo.

dash42

OdgovorNapisal/-a dash42 » 20 Maj 2010, 18:28

Pozdravljeni.

Torej, akvariji in organizmi so vsi preživeli teh par ur brez elektrike, danes sem celo odkrila mladice v manjšem akvariju :-D

še enkrat hvala obema za tako hiter nasvet!

lp, D

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 20 Maj 2010, 22:38

Samo, da se je vse srečno končalo.

Mogoče bi vsak akvarist moral imeti pri roki vsaj kakšeno baterijsko zračno črpalko za takele nujne primere, vključno z mano, ki je tudi (še) nimam.

dash42

OdgovorNapisal/-a dash42 » 20 Maj 2010, 23:00

Ta ideja z baterijsko črpalko sploh ni slaba.
Ko je moj dragi videl kako gledam na uro in odštevam čas do prihoda elektro fantov, je namreč predlagal, naj na zračno črpalko namestim tlačilko za polnjenje kolesarskih gum in tako prezračujem akvarij... če sem bila prej besna :redangry: si lahko predstavljate moj izraz na obrazu po tej izjavi (pa čeprav, ko zdaj pomislim, niti ni tako zelo mim :? )

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 21 Maj 2010, 07:11

dash42 napisal/-a:pa čeprav, ko zdaj pomislim, niti ni tako zelo mim

Sploh ni mimo, če računaš da bi lahko bilo kar hudo, če bi trajalo dlje časa.

vanadium

OdgovorNapisal/-a vanadium » 11 Okt 2015, 11:47

Včeraj smo doma ostali brez elektrike za cca pol ure. Akvarij se trenutno še cikla, me pa vseeno zanima glede bakterij v filtru po približno kolikšnem času začnejo kolonije propadat v filtru če ni pretoka vode. Očitno bo treba en ups nabavit pa filter na njega priklopit. V najhujšem primeru imamo pa doma tudi kolektorje pa 12v napeljavo pa lahko dam vmes eno 12v pumpo.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 11 Okt 2015, 12:48

V pol ure jim zagotvo ni hudega sploh če filtrirni material ni na suhem. Ko je bil žled, so nekateri akvarij preživili tudi po nekaj dni. Zagotovo pa jim vsaj nekaj ur ni hudega, za več kot pol dneva pa itak skoraj nikoli ne zmanjka elektrike, razen v kakih ekstremnih razmerah, potem pa ti tudi UPS kaj dosti ne pomaga, ker ti kvečjemu zdrži nekaj ur.

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 29 Maj 2018, 21:32

eno vprašanje, pripravlja se k nevihti mene pa ni doma, v bistvu skoraj nikogar, ki bi znal poskrbeti za zagon filtra v primeru, da zmanjka elektrike, kaj se mi torej obeta?da mi bodo bakterije pocrkale je jasno, akvarij je sicer sciklan, kaj se še lahko zgodi?in kako naj v bodoče preprečim te zadeve, ki bi se mi eventuelno lahko še zgodile, pride lahko tudi do razlitja akv. vode? recimo v filtru je precej vode, na kaj še lahko računam?hvala, to je v bistvu tudi vprašanje za v bodoče oz. kako se naj takim situacijam izognem, ko me ni doma.p.s. hvalabogu je prišlo samo do ene plohe a vseeno,........

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 30 Maj 2018, 08:56

Hm. Glede pogina bakterij se v kratkem času izpada elektrike ni bati. Resnično ne.

Kar se pa izlitja vode tiče... Če je prav postavljeno in speljano, tudi ne bi smelo priti do tega. Kakšen filter imaš?
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

general74
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a general74 » 30 Maj 2018, 11:56

sicce whale 500, povezava,
https://www.aquashop.si/akvaristika/fil ... -whale-500, v kakšnem smislu, če je vse pravilno speljano, postavljeno? problem bi lahko bil, ker sem bil celo noč odsoten, služba.

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 30 Maj 2018, 14:48

Ta voda iz filtra nima kam it. Mislim da je lenka mislila na sump filter...

general74
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a general74 » 30 Maj 2018, 16:08

:clap hvala, samo, da imam mir preden se kaj zgodi, dan D pa se bliža, v pon. oz. v torek uletijo diskusi.

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost