Moj akvarij - 160l (kevin17)

Tu so predstavljeni akvariji naših članov. Vljudno vabljeni, da predstavite tudi svojega.

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

Moj akvarij - 160l (kevin17)

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 15 Sep 2015, 21:40

Pozdravljeni

Opis akvarija:

Kot sem že v temi o načrtovanju tega akvarija napisal gre za moje diplomsko delo, saj je akvarij oz bolje rečeno njegovo ogrodje narejeno iz kamna.

Tip akvarija oz. komercialno ime kompleta (če ni bil narejen po naročilu): /
Velikost akvarija
- širina x globina x višina: 100 X 40 X 40 cm
- volumen (velikost v litrih): 160 l
Filter: Zunanji JBL E901
Filtrirni material (v kolikor ni originalen): Original
Ostali dodatki v filtru in interval menjave le-teh (odstranjevalci fosfatov, nitratov itd.): /
Grelec (tip, moč): Pretočni grelec Hydor ETH 300
Luči (tip, moč, število): Konzola od reflekte 2x 39w ( 1x Ehaim freshpower plants 39w , 1x Narva bio vital )
Nočna osvetlitev: da
Sistem za dodajanje CO2-ja: da jeklenka 2kg, ph controler z magnetnim ventilom in zunanjim reaktorjem (Tornado reaktor)
Tip Ozadja: /
Dekorativni pesek (vrsta, granulacija, barva): Seachem Flurite 21 kg, pod njim 10kg lava granulat
Hranilna podlaga (tip): Seachem Flurite 21 kg
Ostala dekoracija: Korenina
Gnojila: Easy life Profito, Metuda PPS pro
Zračna črpalka: /
Podatki o vodi
- temperatura: 25°C
- kislost (pH): 6,5
- karbonatna trdota (kH): 3
- skupna trdota (gH):
- nitrati (NO3): / ( izmerim ko dobim kapljične teste ) lakmusov papir pokaže 10 mg/l
- fosfati (PO4): / ( izmerim ko dobim kapljične teste )

Ostala tehnika:
- hladilni sistem: /
- denitrator: /
- sistem za dolivanje vode: /

Ribe (vrste, število, koliko samcev in koliko samic):

V akvariju so zaenkrat samo 4 red cherry kozice, ribice se bodo pridružile v tem mesecu, nisem pa še prepričan o vrsti, vsekakor pa jata 30 - 50 ribic, 30 ali več samo v kolikor bo šlo za nano ribice.

Rastline (vrste):

- Cryptocoryne parva
- Cryptocoryne wendeti brown
- Cryptocoryne wendeti green
- Cryptocoryne pink
- Hydrocotyle tripartita
- Hygrophila angustifolia
- Hygrophila corymbosa
- Hygrophila diformis
- Hygrophila polysperma
- Hygrophila siamensis
- Hygrophila angustifolia
- Microsorum pteropus
- Rotala rotundifolia
- Microsorum pteropus
- Vallisneria americana Natans

221.jpg

Takole približno izgleda sedaj, žal ne morem ujeti pravilne svetlobe na sliko pa bo že hehe :lol:

1111.jpg
Ena bližnja

333.jpg
še pogled iz strani

DSCN7370.jpg
Rotala od blizu, lepo se barva

DSCN7382.jpg
Kozica z lepo vidnim sedlom, pričakujemo naraščaj jej

Upam da vam je ušeč, pričakujem vaš feedback hvala :D

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

Re: Moj akvarij - 160l (kevin17)

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 24 Sep 2015, 00:07

Imam slabe novice

V akvariju sem naredil začetniško napako :wall vodni tok ki je prihajal iz iztoka je bil premalo močan oz narobe usmerjen kot želite in se vodna gladina na desni strani akvarija ni prmikala nastal je klasičen bakterijski filter, ker pa se zanj misleč da se bo že razbil nisem zmenil se je očitno sesu akvarijski sistem in vrnil bološki proces v "kameno dobo" :tumbdown
Torej sistem se je podrl in vse se začenja znova pojavila se je sluz na koreninah in po celotnem akvariju, v vodi ni zaznati ne nitrata in ne nitrita vendar nemorem zagotovo reči da je zaznati Nh3 saj je moj test že star, po reagiranju z reagentom je ta pokazal 0,5 mg/l Amonjaka vendar ne morem zagotovo reči, Dejstvo je da sem res en velik ....... in si tega nebi smel dovoliti, kaj šele da se nisem pri teh akvarijih ki sem jih že imel še ničesar naučil skratka nase sem tako jezen da kar res ni, sram me je pa da sem vas razočaral, saj se kaj takega neb smeslo zgoditi :(

Sedaj ni druge zaenkrat sem postopal v tej smeri, da sem tiste 4 red cherry kozice odstranil iz akvarija, luč sem ugasnil, vem da posledice na rastlinah zagotovo bodo, v vodo sem dodal štartne kulture bakterij in zdrobil hrano zanje. Zdaj pa čakat, nič več bljižnic z dodajanjem sciklane vode v akvarij oz z sciklanim filtrirnim materialom, zdaj bo mesec teme pa ima da se postavi zadeva tako kot je treba. Mogoče me je prav to dotolklo kej je bi sistem še mlad, jaz pa zadnje dneve v pripravah na trgatev in akvariju nisem posvečal pozornosti, to naj mi bo opomin za prihodnje :wall :wall

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 02 Nov 2015, 10:34

Evo ponovno se vračamo na prava pota :happy

Med tem mesecem dni so se zgodile nekatere drastične spremembe v akvariju ;)

Velika korenika, je bila Prevelika, torej kot pri hrani pravimo da ima lakota velike oči, se je to meni zgodilo ob nakupu korenine.
Zamenjal jo je sklop manjših korenin katera mislim da kot celota kar dobro stoji.

Največja sprebemba ki se je zgodila pa je bila zamenjava zunanjega jbl E901 filtra z Sumpom. To se je zgodilo ker se mi je zgodila nesreča in je filter enostavno fuč ( detajlow ne mislim razlagat ) . Torej po posvetu o nakupu novega filtra oz gradnji sumpa sem se odločil za slednjega, saj iz ekonomskega vidika je stvar še nekoliko cenejša pa skoraj 3x boljša, vsaj iz strani filtrirnega volumna. Sam sem se prvič podajal v tako izdelavo zato sem imel izdatno pomoč ( Martin in Iza "once again" ) :getred

Za sump je uporabljena akvarijska posoda 42 x 42 x 37 cm z tremi prekati (usedalnikom, prostorom za filtrirni material in prekatom za črpalko ( Sicce Syncra Silent 1.5 - 1350 l/h ), torej po izdelavi lepljenju prekatov je sledila izdelava prelivne posode ( slike žal nimam ker je nisem slikal, v položaju kot se pravkar nahaja pa jo je namogoče slikati), narejena je iz pvcja.
Večino materiala sva nabavila v Elektro trgovini in v Bauhausu, torej če seštejemo stroške ki so nastali z izdelavo pridem na dobrih 90 evrov, če pa bi imel nekoliko več časa in nebi bila sobota bi prav gotovo lahko privarčeval še kak evro. Po " končani" izdelavi je prišla Nedelja in z njo vgradnja ki pa ni bila tako enostavna saj posoda po nobeni viži ni šla v omarico pod akvarijem na kar je na sceno stopila mehanizacija in stene akvarij zbrusila do te mere, da je sump šel vanjo :happy . Šele po tednu dni, ,ko sem si opomogel od manjše viroze :redangry: sem zopet poprijel za delo in sump je 2 dni nazaj oživel in začuda iz prve, za kar se morem zahvaliti zopet Martinu, ki je stvar naštudiral do potankosti :clap

Akvarij je v tem času pridobil še pokrov, in pa nekaj detajlov, ki sicer niso pomembni oz niso vidni.

V akvarij bodo po dolge premisleku o izbiri rib ( izbiral sem med Microdevario nanus in Tanichthys albonubes ) odločitev je padla v akvarij gre Tanichthys albonubes,ker so nekoliko večje in v zimskih mesecih nekoliko lažje prenašajo nižjo temperaturo. Poleg omenjene vrste v akvarij prihajajo tudi vrsta Colisa chuna, Sewelia lineolata ter nekoliko manj poznana vrsta Hara Jerdoni. Zraven vseh teh bo v akvarij prispelo še nekaj kozic, katera vrste natančno še nevem.

Pisana zasedba organizmov, ki upam da se bodo dobro razumeli, jih pa vsaj še nekaj časa nebo, saj bom verjetno še 14 dni pustil da akvarij zadiha sam in se koreninski sistem rastlin bolj razvije.
Priponke
DSCN7432.JPG
Trenutno stanje
20151023_195622.jpg
prvi prekat je, še eden čaka
20151023_193038.jpg
Začetki izdelave sumpa

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 02 Nov 2015, 12:22

Kevin17 napisal/-a:V akvarij bodo po dolge premisleku o izbiri rib ( izbiral sem med Microdevario nanus in Tanichthys albonubes ) odločitev je padla v akvarij gre Tanichthys albonubes,ker so nekoliko večje ...

WCMM-ji so res nekoliko večji od M. nanus, vendar ne toliko, kot lahko prebereš na spletu, saj v dolžino nikakor ne merijo le 14 - 16 mm, pa naj bo to SL ali TL.
Tole sta samica in samček iz mojega akvarija, da ne bo kdo mislil, da si izmišljujem:

Microdevario nanus - adult female.JPG

Microdevario nanus - adult male.JPG

Kevin17 napisal/-a:... in v zimskih mesecih nekoliko lažje prenašajo nižjo temperaturo.
M. nanus z lahkoto živi pri 20°C, WCMM-jem pa poleti 25°C ali več nikakor ne odgovarja.

Glede na ostale prebivalce, ki jih želiš imeti, se mi Tanichthys albonubes ne zdijo dobra izbira, saj imaš veliko manjših vrst ribic, ki bi bile primernejše, končna izbira pa je seveda prepuščena le tebi.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 02 Nov 2015, 13:00

Tomas tvoje menje spoštujem, in po vsej verjetnosti imaš tudi prav, se mi je pa ta dotična riba zelo priljubila saj sem jo nekoč imel v manjši skupinci 6 osebkov. Na majše ribe skoraj nebi šel pod 3 cm, je pa tu še en "keč" če lahko tako rečem barvno gledano bi mi Tanichthys albonubes veliko bolj paše v prostor ki sem ga postavil, vsake oči imajo svojega malarja, to z temperaturo pa ti vsekakor dam prav :master

Uporabniški avatar
TAL3MC

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 03 Nov 2015, 11:04

Kevin17 napisal/-a:... je pa tu še en "keč" če lahko tako rečem barvno gledano bi mi Tanichthys albonubes veliko bolj paše v prostor ki sem ga postavil, vsake oči imajo svojega malarja ...

Verjamem, da želiš imeti v akvariju ribice, ki ti glede obarvanosti bolj ustrezajo, vendar si si prav na račun Tanichthys albonubes zadal dokaj težko nalogo kar se parametrov vode tiče, saj preverjeno dolgoročno ne prenašajo višje temperature, ki krepko skrajšuje njihovo življenjsko dobo.
S spletne strani http://www.seriouslyfish.com sem pobral sledeče podatke:

Tanichthys albonubes
Temperature: 14 – 22 °C
pH: 6.0 – 8.5
Hardness: 90 – 357 ppm

Trichogaster chuna
Temperature: 22 – 27 °C
pH: 6.0 – 7.5
Hardness: 36 – 268 ppm

Sewellia lineolata
Temperature: 20 – 24 °C
Hardness: 18 – 179 ppm

Hara jerdoni
Temperature: 18 - 24°C
pH: 5.6 - 7.6
Hardness: 8-15°H

Povprečje:
T: 22 °C (več ne zaradi Tanichthys albonubes, manj pa ne zaradi Trichogaster chuna)
GH: 8 - 10° (navzgor te omejuje Sewellia lineolata, navzdol pa Hara jerdoni)

Povzetek je, da imaš pri trdoti zelo malo tolerance, pri temperaturi je pa sploh ni, saj je 22°C mejna vrednost za kar dve od omenjenih rib, kar se mi ne zdi optimalno, hkrati pa je prav to tisto, na kar se običajno opozarja predvsem nove akvariste.
Kot opažam, si se precej skrbno lotil tega projekta, zato sem se tudi odločil opozoriti na to, končna odločitev pa je/bo vsekakor tvoja in samo tvoja.
Have a nice day, Tomas

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 03 Nov 2015, 11:29

Tomas najlepsa hvala, vsekakor uzeto na znanje

Uporabniški avatar
aitas
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a aitas » 03 Nov 2015, 11:35

Kaj pa mogoce Hyphessobrycon amandae? Tako se vedno dobis lepo rdeco barvo in pa malo popusta pri parametrih:
Temperature: 20 – 28 °C

pH: 5.0 – 7.0

Hardness: 18 – 179 ppm

Je to mogoce kaj zate?
Does it reflect the future that once was or the past that can never be?

Uporabniški avatar
aitas

OdgovorNapisal/-a aitas » 03 Nov 2015, 11:43

Pa se nekaj me zanima, zakaj tocno Sewellia Lineolata? Ce vzames namrec zelo podobne Gastromyzon Punctulatus pridobis 2 stopinji prostora v trdoti vodi, saj te namrec dovoljujejo do 12 stopinj KH, medtem ko Sewellia lineolata dovoljuje do 10 KH.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 03 Nov 2015, 13:41

Tale Hyphessobrycon amandae v kolikor bom delal azijo ne pride v poštev, sploh pa je to premajhna riba in bi jih potreboval dosti, jih imam trenutno 15 v 75l akvariju pa jih sploh ni opaziti. Gastromyzon Punctulatus pa bi bila pravšnja zamenjava se strinjam s teboj, tudi karakterno gre za simpatično ribo. Sem se pa nekako sprijaznil da Tanichthys albonubes nemorem nuditi ustreznih pogojev, žal :(

Premišljujem pa še o eni kombinaciji, tokrat o Ameriški, da bi v akvarij postavil naslednje vrste: Parček apistogram, 20 komadov rdeče neonke in 10 somičev, pa nekaj otocinklusov, kaj menite ::)

Uporabniški avatar
aitas

OdgovorNapisal/-a aitas » 03 Nov 2015, 13:55

Ah, sori, sploh nisem pomislila na izvor.
Kaj pa Trigonostigma Heteromorpha? Meni so zelo simpaticne, pa barva je fantasticna. Potrebuje naslednje parametre:
Temperature: 21 – 28 °C

pH: 5.0 – 7.5

Hardness: 1 – 12 °H
Kar bi k tvoji naselitvi lepo pasalo. Se mi pa zdijo tudi malo bolj opazne in ne tako "nevidne" kot amandice. Kaj menis?

Meni se zdi tale azijska ideja bolj posrecena kot ameriska, ta se mi zdi nekoliko standardna; je pa res da tudi pri azijski ne mores prav prevec komplicirat. Ne vem, cisto odvisno od okusa. :whistl

Uporabniški avatar
aitas

OdgovorNapisal/-a aitas » 03 Nov 2015, 14:04

Se ena ideja :lol:

Jaz imam trenutno v 260l dvajset Puntius Titteya in moram reci da nisem razocarana! :8-: Res so cudovite, parametri pa:
Temperature: 20 – 27 °C

pH: The farm-raised fish available in stores are fairly adaptable where water chemistry is concerned and should be happy within the range 6.0 – 8.0. Wild stock are likely to prefer slighty acidic to neutral conditions.

Hardness: 2 – 20 °H. Wild fish will probably do best towards the lower end of this range.

Zelo zivahne in sploh posrecene ribice. Najbolj so mi pa njihove majckene brcice vsec; moja domisljija si jih predstavlja kot starega kitajskega kung fu ucitelja, take res kitajske brcice imajo :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
isshino
Kraj: Ajdovščina
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a isshino » 03 Nov 2015, 21:24

Kevin, imam akvarijski hladilnik viška.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 05 Nov 2015, 23:36

"Kocka je padla" ladja se je iz Azije namenila v Južno Ameriko, torej vračamo se v stare vode. V akvarij bodo prišli naslednji prebivalci, tokrat sem naredil domačo nalogo glede researcha o parametrih.

Ribe:

10 x Otociclus Vitalus
10 x corydoras pygmeus
15 x Hesemania nana
2 x Apistograma Barlowi

temperatura se bo gibala med 22 - 24 stopinjami, ph bom z lahkoto vzdrževal pri 6,8, dgh 1 - 10 . Mislim da se bo stvar obnesla vsekakor pa bom naseljeval postopoma začenjši z corydorasi in apistogramami, nato pridejo na vrsto otocinclusi, po njih pa še Bakrene tetre.

Kar se rastlin tiče mislim saditi naslednje:

Staurogyne repens
Heteranthera zosterifolia
Lilaeopsis brasiliensis
Echinodorus quadricostatus
Alternathea renectil mini

morda kasneje če bo volja še Micranthemum 'Monte Carlo'

Trenutno akvarij izgleda takole ( Če izvzamemo, da moram pobrati z korenin še microsorume in mah, se bom kar držal Južne amerike)

3.jpg

Prosim za kakšen komentar in hvala vsem, ki ste mi že prejle pokometirali zadevo 8)

Uporabniški avatar
TAL3MC

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 06 Nov 2015, 00:16

Otocinclus vittatus je čudovita ribica, le za ustrezno hrano je potrebno poskrbeti.

Corydoras pygmaeus spada med najmanjše somiče, zato bo ta podlaga zanje verjetno pregroba, saj jim bo hrana uhajala pregloboko, kar pomeni da jih bo težje ustrezno nahraniti, med brskanjem si lahko poškodujejo brčice, poleg tega pa se bo hrana nabirala v nižjih plasteh podlage in tam razpadala, saj v akvariju ne bo kozic, ki bi to počistile - vsaj na seznamu jih ni.

Hasemania nana so vsaj po mojih izkušnjah silno razigrane tetre, vedno prve pri hrani, zato je potrebno hranjenju nameniti nekoliko več pozornosti, da do hrane pridejo vsi akvarijski prebivalci.

Apistogramma barlowi bi verjetno potrebovale še nekoliko nižji pH od načrtovanega, a gre tu le za moje ugibanje, saj nimam izkušenj z njimi.
Have a nice day, Tomas

Vrni se na “Akvariji naših članov”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost