Moj akvarij - 182L (Boysta) 90p hybrid Dutch

Tu so predstavljeni akvariji naših članov. Vljudno vabljeni, da predstavite tudi svojega.

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

Re: Moj akvarij - 182L (Boysta) 90p hybrid Dutch

OdgovorNapisal/-a boysta » 22 Apr 2016, 17:28

Imaš prav! Barvno deluje preveč "osladno", no to pa je Dutch akvaristika - "barve, barve"..
Včasih je fajn ko "pisanke" ne rastejo ali jih potrimam, saj akvarij zgleda bolj naravno.Pač epizoda vsega od barv do "naravnega" izgleda.Bi pa bilo zelo fajn, pridobiti znanje v "aquascapingu".Včasih je celo zdravo, vse rituale korenito spremeniti.Jaz imam možnosti, saj rastlinske mase je na pretek.Iziva pa ni več, saj postavitev ostaja v enaki formi.
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 28 Apr 2016, 13:24

Če ima fotoaparat full manual nastavitve, bi moral tudi imeti ročno izbiro ISO. Sigurno se kje skriva.

Glede na zelo lepe fotografije, mislim da je skrajni čas da jih v polni kvaliteti pošlješ tudi na mail za foto natečaj ;)
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 03 Maj 2016, 16:45

dejan90 napisal/-a:Če ima fotoaparat full manual nastavitve, bi moral tudi imeti ročno izbiro ISO. Sigurno se kje skriva.

Z iso nastavitvami lahko grem do ISO 800 in so slike še uporabne pri hitrosti zaklopa 1/400s f=2.5/ F=5.6.Pa čeprav ima aparat "dvig" ISO tudi čez 6000..ISO v mojem primeru ne prinaša bistveno boljših rezultatov, potreboval bi širokokotni objektiv, da bobim cel akvarij od blizu.Aparat ima pač fiksni objektiv, Fujinon 30x optical zoom lens, F2.8 (Wide) - F5.6 (Telephoto), Lens focal length: f=4.2 - 126.0mm, equivalent to 24 - 720mm on a 35mm camera, Gre za zelo zmogljiv bridge aparat, tik pred vstopom v SLR =http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/specifications/s/finepix_hs10/

Glede na zelo lepe fotografije, mislim da je skrajni čas, da jih v polni kvaliteti pošlješ tudi na mail za foto natečaj.

Slike sicer lahko pošljem tudi brez foto natečaja, če jih potrebujemo za v bazo organizmov.Žal fotonatečaji "po slovensko" so
pač takšni, da se išče, izbira slike na sladkovodnem foromu - tudi "morske koralne akvarije".Zanimivo, da lahko tekmuje nekdo z morskim akvarijem, ki ima na svoji temi samo 4 slike in ni tekočih objav - niti parametrov ne vem...No "če bi kdo hotel zmagat naj gre na Dunaj in tam slika - koralni morski akvarij itaq bo zmagal še posebej, če bo "rekel da je njegov" in ga predstavil v svoji temi, naj še morskega psa slika...Druga stvar je "kdo koga pozna" in če imam prijatelja mu bom že zato ocenil sliko v najboljši meri, pa če tudi imajo drugi lepše slike - "kaj smo v peskovniku" ? V glavnem z veseljem, bom "spacal" nekaj slik za naš forum, niti malo se nismo naučili iz preteklih napak iz preteklih natečajev - plemenka zmaga na natečaju :-\ ? Seveda premali smo, in z lahkoto ugotovim, od koga je katera slika in kaj je kvaliteta - ni anonimnosti.Kako lahko nekdo zmaga na Hrvaškem in dobi nagrado, je visoko ocenjen tudi na AGI (spoštujem ga)- Aquatic Gardeners Association (biotop akvarij) - tukaj pri nas je pa ocenjen prav enak akvarij, ki ne pride niti do 3 mesta, kaj šele na naslovnico foruma za akvarij meseca.1 mesto zasede "natrpan" akvarij z nitkarji nekdo, ki nima pojma o kemizmu vode in akvaristiki, "preko poznanstva" in tako dalje se "tiščimo naprej". :sorry Druga moderna stvar je - fotoshop, če se ne spozna "žirija" na takšne obdelave slik je pač problem - zmaga tisti, ki zna bolje "fotošopirat" prelisičiti žirijo javnost.
Deležen sem bil zmage leta 2014
Aja - 2014 je boysta112L bil predstavljen kot (drugi) najlepši sladkovoden akvarij v Sloveniji.Žal mi je za kolega, ki je imel biotop akvarij, ki pade na 3mesto - saj je bil iz strani žirije ocenjen moj akvarij na 1 mesto, njegov na 2 mesto, in zmagala je "pač" ena z "nitkarji, gupi, plati"+ neonke - razlog facebook glasovanje, več kot folka nafehtaš, da "lajka" več točk dobiš. :sickbigeye:
Če meni gre lepo, in mi vse "uspeva" me bodo popluvali,..Ignorirali.Bog ne daj, da se kaj zgodi na mojem nivoju znanja..Po drugi strani lahko ima nekdo "vse živo v akvariju" tudi 20 diskusov v 200l akvariju. :-\ Deležen bo zmage in "slave"..

V glavnem "ne vem" če se mi da s tem ukvarijat, z ljubeznjo in veseljem se ukvarjam z akvaristiko, rastlinami, in organizmi
izbral sem pot, ki me osebno razveseljuje vsak nov dan.Pa če je komu všeč ali ni mi je vseeno, saj gre samo za mojo akvaristiko
in moj užitek, v katerem sem itaq že zmagal - rastline rastejo, alg ni, ribe zadovoljne, in to že leta vse lepo deluje.In še se pridno učimo :P Dejan90 - dober akvarist si tvoje slike videji, prispevki - akvarijev bogato znanje so prav tako na visokem nivoju!
Raje se posvetimo druženju, izletom in kvalitetnim objavam.Še mnogo stvari nam ostane "mikroskopija, gojenje ribic, bolezni, ekologija, svetloba, tehnični del akvaristike, elektronika, kemija itd..

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 03 Maj 2016, 17:28

Boštjan, tudi na našem forumu je zaslediti nekaj morske akvaistike, sicer majhen odstotek, pa vseeno. Za natečaj smo postavili osnovna pravila, ki se jih morajo tisti, ki slike pošiljajo, držati. K sodelovanju smo seveda pozvali vse, ki se z akvaristiko ukvarjajo, ne glede na to, ali na forumu objavljajo ali ne. "Znane" slike se pojavljajo (in se verjetno še bodo), predvsem zato, ker smo hoteli spodbuditi še druge k pošiljanju. Natečaj je namenjen širšemu krogu uporabnikov in ni orientiran le na "profije", ki bi nam že prej postregli s prametri, preden pošljejo sliko. V ekipi družno menimo, da tudi na tak način promoviramo portal in forum. Glasovanje je javno, tako da nihče ne more nikomur očitati, da je zadeva kakorkoli prirejena. Ker vseeno nismo le hudo profesionalni forum ampak pokrivamo tudi dobršno mero amaterizma, mislim(o), da je tak pristop pravilen. Strokovnosti in želji po učenju pa so še vedno na široko odprta vrata in tudi ekipa je s pomočjo uporabnikov seveda pripravljena poskrbeti, da bo tako tudi ostalo.

Uporabniški avatar
serg
Član društva
Član društva
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a serg » 03 Maj 2016, 18:19

boysta napisal/-a:
dejan90 napisal/-a:Če ima fotoaparat full manual nastavitve, bi moral tudi imeti ročno izbiro ISO. Sigurno se kje skriva.

Z iso nastavitvami lahko grem do ISO 800 in so slike še uporabne pri hitrosti zaklopa 1/400s f=2.5/ F=5.6.Pa čeprav ima aparat "dvig" ISO tudi čez 6000..ISO v mojem primeru ne prinaša bistveno boljših rezultatov, potreboval bi širokokotni objektiv, da bobim cel akvarij od blizu.Aparat ima pač fiksni objektiv, Fujinon 30x optical zoom lens, F2.8 (Wide) - F5.6 (Telephoto), Lens focal length: f=4.2 - 126.0mm, equivalent to 24 - 720mm on a 35mm camera, Gre za zelo zmogljiv bridge aparat, tik pred vstopom v SLR =http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/specifications/s/finepix_hs10/

Glede na to, da lahko slikaš v RAW formatu pomoje ni problem ISO nastaviti na 1600 in potem v photoshopu ali lightroomu spraviti ga toliko ven, da je fotka uporabna. Če rad slikaš akvarij iz strani ti predlagam v kolikor imaš prostor, da se odmakneš kar se da od akvarija, aparat nastaviš na višino sredine stekla akvarija in pozumiraš akvarij s tem boš imel daljšo goriščnico in še boljšo fotko, ker ne bo popačenja zaradi širokega kota.

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 03 Maj 2016, 22:12

serg napisal/-a:Če rad slikaš akvarij iz strani ti predlagam v kolikor imaš prostor, da se odmakneš kar se da od akvarija, aparat nastaviš na višino sredine stekla akvarija in pozumiraš akvarij s tem boš imel daljšo goriščnico in še boljšo fotko, ker ne bo popačenja zaradi širokega kota.

Z tem pa izgubiš nekaj "globine". Široki kot pri fotografiranju akvarija ustvari ravno to neko globino, in bol naraven videz. Sicer je slika iz strani spet malo drugačna, in se pri zelo širokem kotu znajo opaziti "čudne linije" akvarija. Pri fotografiji akvarija močno pogrešam moj bivši canonov objektiv 12-24mm.

Boysta, pri fotografiranju akvarija lahko brez skrbi uporabiš krajše čase zaklopa. Jaz v trenutnih svetlobnih pogojih (slabi pogoji), uporabljam čas zaklopa tudi do 1/60. Priporočam stojalo pri fotografiranju celega akvarija, pri organizmih pa mogoče malo krajši čas zaklopa, mirno roko, potrpežljivost in kar nekaj škljocev, preden dobiš en oster izdelek. :)

Kar se pa tiče fotonatečaja, pa že ime pove svoje. Na fotonatečaju zmaga najlepša fotografija, je pa res da je v osnovnih navodilih navedeno da se ne tolerira kvaristike. Nimamo pravice soditi v kakšnih pogojih živijo organizmi na fotografijah, lahko pa slike zavrnemo če je očitno da pogoji niso primerni - premajhen akvarij, raznorazne "bučke" in akvariji ki očitno nimajo filtracije..itd. Parametrov vode se iz fotografije ne da razbrati. Natečaj je odprtega tipa, tako da lahko sodelujejo tudi "ne člani" foruma aquanubis, saj niti društvo aquanubis ne obstaja samo in zgolj zaradi foruma. Tudi na piknik so vabljeni vsi ki bi radi preživeli čas v družbi akvaristov, pa ne rabi bit pogoj, da imajo doma postavljen akvarij. Mogoče pa je nekdo dober v fotografiji, pa bi mu prav prišla glavna nagrada, da lahko začne z novim hobijem. Vsak ki želi, se naj potrudi po svojih najboljših močeh. Nagrade so lepe.

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
serg
Član društva
Član društva
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a serg » 03 Maj 2016, 22:29

Vse kar je pod 30mm ekvivalent 35 senzorju ima ze kar obcutno popacenje slike kaj sele manj mm sploh pri slikah iz strani kjer se vidi stranice stekel ki se vidno krivijo navzven. Seveda se da vse poravnati v PSu. Sam to pocnem kadar potrebujem zares sirok kot in pri tem nimam moznosti uporabe tiltshifta. Globina se koregira z zaslonko in pri zaprti zaslonki nad f9 ne bos zgubil globine.

Poslano z mojega LG-H815 z uporabo Tapatalk

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 04 Maj 2016, 15:43

S čim dodajati kalcij v rastlinski akvarij ?

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 04 Maj 2016, 17:01

S kakšnim namenom? V mehki vodi (kot je v tvojem akvariju) je kalcija malo. Nisem ravno kemik, vendar mislim, da bi se ob vnašanju kalcija v kombinaciji s CO2 tvoril kalcijev karbonat, kar pomeni da bi se dvignil KH.

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 04 Maj 2016, 19:05

Zelo rad bi kalcij dodajal ločeno v akvarij, saj je dober za rastline.
Glede na Aquariumtools prilagam tabelo: Po (kemijskih izračunih) sodeč imam sedaj 23ppm Ca, in Mg=8ppm.

Zdaj me zanima, če se da nabaviti kalcijev klorid ali pa apno, ki je za sladkovoden akvarij dopusten. Drugače povedano; kje kupiti navedeno brez parfumov, itd?

Zavedam se nevarnosti dviga ostalih parametrov, ampak vseeno bi želel tudi temu priti do dna.
Priponke
Zajeta slika PARAMETRI.JPG

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 04 Maj 2016, 19:33

Še dodajam izračun ppm Ca po "domače", saj sem si pomagal z kemijskimi enačbami, o katerih smo že govorili na forumu.

Ampak; ali sem sploh izračunal prav? :oops
Priponke
izračun.JPG

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 19 Maj 2016, 15:23

Pravkar izdelujem še preostali del elektronike (pametno hlajenje akvarija).
In zelo važen del emergency system - v primeru napak se sijalke zdimajo na 1% bodisi se poponoma izklopijo, in ventilacija deluje na polno - prisilno hlajenje.Vzporedno s tem - thermo electric generator - (čez zimo izkoristim razliko v temperaturi za napajanje TC - 420).Poleti enak sistem hladi akvarij.Nadaljni projekt izkoriščanje izgubljene energije tudi z solarnimi moduli + Diy stirling engine, ki bo v poletnem času hladil akvarij.Kako zadeve delujejo več na spodnih linkih.Kaj je največ - vsak kdo je kupi solarno vrtno svetilko, v neje so solarni moduli - katere pridno izkoriščam.Mnogi jih po 1 letu vržejo v smeti.
https://www.youtube.com/watch?v=ARD3ctp80ac
https://www.youtube.com/results?search_ ... ric+cooler

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 21 Maj 2016, 13:03

Da nebo projekt praznih besed - ga zapolnim s kakšno sliko! :lol:
Nisem si mislil, da ženske kvalitetno izdelate vezije, ga načrtujete z ralago delovanja..Moški pač še vedno iščemo hladne spoje in po nepotrebnem včasih tarnamo, pa če prav že vse - lepo deluje.. :happy
Funkcija - izklop/vklop ventilatorjev v nastavljivem razponu od (25 - 60c).

Izraba Sončne energije se testira in nadgrajuje - glede na lego sanovanja imam velike zgube - saj pokrivam vzhodno stran.
Produkt vsega je - 20W - Kar pomeni, da lahko z akumolacijo trenutno napajam - dimanje T5 in napajanje -TC - 420.
Priponke
20160226_190348.jpg
Anja izdeluje vezije
DSCF2003.JPG
Zelena, rdeča led dioda indikacija delovanja (vkop/izklop)
DSCF2001.JPG
Vgradnja vezija v ohišje

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 22 Maj 2016, 20:58

Sam sem imel v mislih izdelati "izmenjevalnik" toplote, pri čemer bi enakočasno toplo vodo iz akvarija izlival ter hladno vodo iz "zalogovnika" dodajal v akvarij. V tem primeru bi izkoristil toploto vode ki gre v odtok ter z dodatkom električne energije, toploto prenesel na hladnejšo vodo ki gre v akvarij. Za prenos toplote bi uporabil termo električni modul (cooler).

Razmišljal sem tudi o izgradnji "toplotne črpalke" za izkoriščanje okoliške toplote za ogrevanje vode s pomočjo peltierjev. Ampak sem po okvirnih izračunih ugotovil da so izgube tolikšne, da ne bi ravno dosti prihranil.

Naj te opomnim, da termo električni generator, le malo bolje izkoristi razliko temperature za proizvodnjo električne energije od navadnega peltierja, ki je občutno cenejši! Trenutno je best buy na performance, navaden 4x4cm peltier, ali kaj podobnega. Cene so v zadnjih letih močno padle. Cena po kosu, je cirka 1,5 do 2€! :) Poguglaj naprimer TEC1-12705. Močnejšemu "bratu", TEC1-12715 ki ima recimo 136,8W, pa cena tudi močno naraste :)

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 31 Maj 2016, 14:27

Malo sem pozabil, imam podarjen hladilnik za v avto.Poraba TEC hladilnika 56W.Hladilnik nima drugih prabnikov razen - ventilatorja, ki porabi pri 12V DC do 700mA.

P= U x I kar pomeni 12Vx 0,7A = 8.4W - Okvirno 56W odštejemo 8W= 48W
48W - je dovolj, da ohladi pivo na 5c v nekaj urah.Torej če bi uporabil izkoriščal TEC bi akvarij lahko ohlajal preko NTC - termistorja - na primerno/nastavljeno temperaturno konstanto.Z lahkoto pa bi primerno ohlajal od punce 30L akvarij - ne vem kje so meje fizikalnih zakonov kako to preračunati - izgube? Hmm težko je vse preračunati.Jaz sem bolj praktik kot "teoretik".Gotovo bi moj akvarij volumna 180l imel prevelike izgube, saj površina stekla ni zanemarljiva - 1.62m2.

Po moje se mi bolj splača izkoriščati temperaturo armiranega betona - stanovanjskega bloka.Saj sobi stanovanja ločuje 0.5m nosilne stene armiranega betona - ta se gotovo počasi segreva in prav tako ohlaja, glede na zunanje okolje - vpliv temperature zraka prostora je nenaden proti betonu - kar predstavlja skoraj idealno okolje za organizme v akvariju.Naredil bi si tako- cev iztoka/vtoka filtra pritrdim na steno - voda teče iz JBL - e1501 preko vmesne termalno prevodne cevi.Bodisi bakrene ali aluminijaste ali inox-a + od zunaj premazan s termalno pasto - seveda upoštevajoč, da nekateri materijali niso primerni za živelj.Gotovo ne bi temperatura v akvariju nihala - vsaj čez poletje. V zimskem času, pa cev iz nosilcev bodisi ročno "izmaknem - ali pa za to poskrbi elektronika " Elektro magnetni ventil - ventil pralnega stroja - brikanje pretočne cevi filtra.

Nadomestilo za črno ozadje je trenutno "iverka" bom jo nadomestil in uporabljal - monocrystal solar panel - (zavržene vrtne svetilke, vezane v križno vezavo z vmesnimi -šotki diodami) ta pa vzporedno z zunanjim solarnimi celicami - izkoristi preostanek izgub/pretvorbo fotonov stranskih stekel akvarija v EL - energijo - za namen akumoliranega napajanja - krmilnikov tipa arduino, TC420.

No da nebo vse v besedah dokončno je narejen projekt "pametnega" hlajenja.Usnova za nadaljne sklope je že v škatli :drink
Pomanjšana verzija vezija je v kvalitetnem elektronskem - grelcu Hydor 200 -300W.Razlika je v porabi - moja vezija porabita 40mA pri 12V.Vezije je večno na posamičnega lahko priklopim - vsega 1000W - 240V 2x 1000W proženje releja porabi 20mA.Krmilim iz enega vklop ene naprave in sočasno izklop druge naprave.Pač rele ima 3 pine - med enim in drugim nekaj vklopi - in ko je nekaj vklopljeno je nekaj izklopljeno - simpel. :toja
Priponke
20160531_141529.jpg
20160531_141552.jpg
20160531_134934.jpg

Vrni se na “Akvariji naših članov”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost