Novosti v akvariju M Idrija

Forum namenjen vprašanjem in informacijam o javnem akvariju M Idrija

Moderatorji: Majnk Jr., Majnk

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Re: Novosti v akvariju M Idrija

OdgovorNapisal/-a Dean » 17 Maj 2010, 07:24

... te pa bi zahtevale več prostora in pretoka. Po mojem je to kar dobra izbira.

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 17 Maj 2010, 07:36

Čudovito, končno to, kar res sodi v ta akvarij. Slovenske, primorske avtohtone vrste!

Brez zamere, a šarenka pa tu nima kaj iskati, to je kvečjemu za ribogojnice, invazivna tujerodna vrsta, en najbolj hudih primerov. In to v območju avtohtone soške postrvi?

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 17 Maj 2010, 09:30

Lepo pozdraveljni

Res pohvalno za ureditev domačega biotopa. Zelo dolgo pa že čakam, da bi končno v kakšnem akvariju videl pisance - ribe mojega otroštva :) A goji kdo pisance v akvariju?

Uporabniški avatar
dihur
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a dihur » 17 Maj 2010, 09:38

V kolikor so res naredili biotop reke Idrijca, nimajo nekatere vrste rib tam kaj iskati, saj se točno ve katere ribe so tam avtohtone. V RZ Tolmin se bojujejo proti šarenki že mnogo let, res pa je, da ne na Idrijci zaradi športnega ribolova.

Majnk
Kraj: Idrija
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Majnk » 17 Maj 2010, 11:24

Žijo!

V akvariju biotop Idrijca bodo naslednje ribice: Mrenič, Primorski blistavec in Kapelj. Soška postrv, ki je edina avtohtona postrv v Idrijci pri temperaturi pod 3C in nad 20C preneha z prehranjevanjem. Problem je previsoka temperatura v Akvariju. V akvariju bo tudi naš avtohtoni rak Koščak. Akvarij ima zunanji filter pretoka 1200l/h, dovajanje zraka preko močne zračne črpalke, pri dnu pa je še črpalka 1500l/h, ki povzroča močan tok vode na dnu akvarija. Ribice se dobro počutijo glede na to, da se Mreniči drstijo že drugi dan zapored. Ja, Šarenki pa sta prišli skupaj z ribiči, v vedru. Glede na to, da nisem imel pri tem akvariju v mislih v ospredju avtohtone ribice v Sloveniji, ampak samo našo Idrijco, me prav posebej zaenkrat ne motita. Mogoče bosta do naslednjega piknika...... :)
Lep pozdrav iz Idrije Majnk

Kadar v vodi tišina spregovori, nov svet se nam odkrije. ( Ana Balantič )

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 17 Maj 2010, 13:15

No, imate prav, spregledal sem ... moja napaka, da gre za biotop ureditev ... v takem primeru je riba res "tujek", sicer pa je morda primernejša vrsta za tak akvarij iz razlogov, ki jih je že Majnk naštel in to sem tudi imel v mislih.

Uporabniški avatar
Eddie
Kraj: Velenje, Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Eddie » 17 Maj 2010, 13:19

Po drugi strani pa bi lahko podali informacije o tej invazivni vrsti, ljudje bi pa na lastne oci videli, katera riba je to in kaksen vpliv ima na Idrijco :)

Majnk
Kraj: Idrija
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Majnk » 19 Maj 2010, 23:35

Živjo!

Akvarij M Idrija prav danes praznuje tretji rojstni dan. Ko sem pred tremi leti na legendarnem akvarističnem portalu - Akvazin objavil, da v kratkem odprem Javni Akvarij v Idriji, so seveda obiskovalci portala pomislili, spet nekdo, nekaj naklada. Mene osebno prav nihče z portala ni poznal. Portal je imel in še ima tako bogato vsebino, tako, da mi enostavno ni bilo potrebno karkoli spraševati. Potrudil sem se in vse informacije, ki sem jih potreboval, sam našel, kar pa dandanes žal ni praksa. Malokdo se potrudi malo pobrskati po forumih in ob res obilo koristnih informacijah in nasvetih že izkušenih akvaristov dobiti podatek, nasvet, ki ga potrbuje.
Aquanubis, danes najbolj aktualen, živ, portal ima iz dneva v dan bogatejšo vsebino. Na njem se "kaljijo" najmlajši nadobudni akvaristi in izpopoljnujejo ta stari mački, ki obnavljajo in izpopoljnujejo svoje znanje tudi ob nasvetih mladim akvaristom. Vsaka čast moderatorjem ob njihovem nesbičnem in velikokrat do skrajnosti potrpežljivem delu na portalu. Zadnje čase zaradi obilice dela in težavam z ekonomijo v Akvariju M, nisem pogost obiskovalec portala Aquanubis, vseeno pa mi vedno najbolj pade v oči ikona smešnega motorista. Moto vsaka ti čast in upam, da te bomo še naprej tako pogosto srečevali med trenutno prisotnimi. Da ne bi kdo pomislil, da sem spregledal požrtvovalnost ostalih moderatorjev, še zdaleč ne, ampak kot sem že omenil tisti "motorinček", vsaj jazt, največkrat opazim med prisotnimi.
Danes je minil drugi od petih snemalnih dni dokumentarca o Idriji. Glavno vlogo igra Akvarij M Idrija. Produkcija dokumentarnega filma RTV Slovenija. Film režira Igor Vrtačnik, ki bi z filmom rad pomagal Akvariju pri prepoznavnosti. Imamo najboljšo kamero, ki jo premore RTV Sl. in najbolšega snemalca, legendarni Bojan Kastelic. Lepo darilo za rojstni dan Akvarija M Idrija. Srčno upam, da upihnemo še četrto, peto... svečko skupaj in da to ni poslovilni film o Akvariju M. Držite pesti!
Če mi uspe prilepim še slikico darila, ki sem ga dobil od prijatellja: Biotp Pront. To bi razumeli le Idrijčani :) .
Lep pozdrav iz Akvarija M Idrija Majnk

Slika

Uporabniški avatar
Eddie
Kraj: Velenje, Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Eddie » 20 Maj 2010, 01:31

Drzimo pesti! Pa tudi ponovni obisk bo potreben kaj kmalu :)

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 20 Maj 2010, 08:32

Vse najboljše, Akvarij M! ;-)
Držimo pesti, da se ta trenutna kriza čimprej konča. :)
LP, Matija

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 20 Maj 2010, 08:50

Glede na zasedbo ekipe tole nikakor ne more izpasti slabo! 8)

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 20 Maj 2010, 09:14

Lepo pozdravljen

Čestitke ob jubileju in še veliko plodnih let želim akvariju M.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 20 Maj 2010, 09:41

Čestitke ob jubileju :)
Še na mnoga mnoga leta mokrih rok in prijaznih pogovorov, kot vedno, ko človek vstopi v tvoj Akvarij M.

Uporabniški avatar
janio
Kraj: Nova Gorica, Loke
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a janio » 20 Maj 2010, 18:14

Zdravo!
Čestitke ob obletnici. Upam, da snemanje filma o akvariju v Idriji poteka pb. Ne vem sicer kako reklamirate akvarij v Idriji - včeraj, ko sem ženi omenil možnost, da bi v osnovni šoli v Novi Gorici predlagali ogled akvarija v Idriji, da bi malo pomagali g. Majniku mi je rekla, da sploh ni še slišala za akvarij "v nebesih". Morda bi lahko organizirali enodnevne izlete za osnovnošolce, izlet bi lahko kombinirali z ogledom rudnika živega srebra? Ali je morda to že praksa?

Lep pozdrav in čestitke g. Majniku za njegov prispevek k akvaristiki!

Jani

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 20 Maj 2010, 20:15

Zanimivo, da še niso slišal ... bo treba še delat na reklami.
Drugače pa kot ve, je imel Valter že organizirane obiske z osnovnih šol itd. ... vendar je vse skupaj zamrlo s pojavom te H1N1 gripe ... :evil1:

No, kakorkoli, lepa gesta janio ... da bi le vlekla zglede ...

Vrni se na “Akvarij M Idrija”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost