Moj ribnik

Moderator: Ekipa Aquanubis

jakarancnik
Kraj: Topolšica

Moj ribnik

OdgovorNapisal/-a jakarancnik » 04 Jul 2011, 23:58

Že večkrat sem bral, da lahko ribice pustimo v ribniku če je ta globok vsaj 80 cm.
Jaz sem danes izmeril mojega glede globine in sem ugotovil malo drugačne rezultate kot pri merjenju brez vode.
Ugotovil sem da je globina ribnika na sredini 76 cm sedaj pa me zanima ali je pametno pustiti ribice čez zimo zunaj, res manjka do 80 cm samo par cm vendar sem previden.

Uporabniški avatar
she
Kraj: Kamnik okolica

Re: Moj ribnik

OdgovorNapisal/-a she » 05 Jul 2011, 11:30

Odvisno kje živiš, če je ribnik na odprtem, če ima okrog več grmovnic...je pa 80cm nek minimum, veliko bolje je več kot 80cm kot kakšen cm manj.

jakarancnik

OdgovorNapisal/-a jakarancnik » 05 Jul 2011, 13:54

Ja ribnik je na sredini trate, okoli pa so zasajene rože, manša grmovja.

Uporabniški avatar
Gupijevsky
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a Gupijevsky » 05 Jul 2011, 16:54

Potrebna globina ribnika je veliko odvisna od mikroklimatskih razmer. Medtem ko se na obali preplitek ribnik poleti pregreva, lahko na Koroškem pozimi v celoti pomrzne. Če pogledaš Atlas okolja od ARSO, potem vidiš, da je povprečna januarska temperatura v Topolšici med -2 in -4 °C, najnižja zimska pa lahko pade celo do -24°C. Pri takšnih pogojih tudi večja jezera globoko zamrznejo (tudi več kot 1m), kaj šele manjši ribniki. V kolikor ima tvoj ribnik kakšne posebne lastnosti, ki ga vzdržujejo pozimi toplejšega (neposredna bližina hiše, toplovoda, grelec,....) je v redu, drugače pa je lahko zadeva precej riskantna. Morda bo nekaj zim v redu, potem pa pride prava koroška ostra zima, pa gre vse 'rakom žvižgat'. Previdnost je mati modrost.

jakarancnik

OdgovorNapisal/-a jakarancnik » 05 Jul 2011, 16:57

No saj to me je skrbelo ker res jezera v velenjo akr veliko zamrznejo kaj šele moj ribnik.
Kaj pa če bi vsakdan pozimi led razbijal ali naj rajši ribice ter lokvane pospravim kar v hišo.

Uporabniški avatar
isht
Kraj: Mirna Peč

OdgovorNapisal/-a isht » 05 Jul 2011, 18:54

Razbijati led ne pomaga, če zamrzne vse do najnižje točke ribnika. Teoretično lahko ribnik pokriješ s stiroporom in ga potem čez zimo ogrevaš, toda ne vem, koliko je to dejansko efektivno. Lahko poskusiš, toda vsekakor je varneje, če ribe za ta čas preseliš.

Še bolje pa, če ribe preseliš takoj, ribnik izprazneš, ga primerno poglobiš (čez 1m) in potem ne boš imel težav.
Moj akvarij - 100l V2.0
Moj akvarij - 112l - zadnja sprememba 21.6.2011
Moj akvarij - 495l - raj za zlate ribe

jakarancnik

OdgovorNapisal/-a jakarancnik » 05 Jul 2011, 20:20

Poglobil ga bom najverjetneje po letošnji zimi za vsaj še kakšnik 40cm ali več.
Ribe pa bom čez zimo dal raje v hišo.

marzla vada

OdgovorNapisal/-a marzla vada » 31 Jul 2011, 21:49

Moj ribnik je globok pribljižno enako. Marsikaj je bolj pomembno od tistih 4 cm do vsepovsod priporočenih 80 cm:D Koliko in kakšne ribe imaš v ribniku, kako pripraviš ribnik na zimo itd. Jaz pustim vsako leto okoli 5 velikih zlatih rib in nekaj drobiža v mojem ribniku pa je bilo že tudi -20 stopinj. Sam si lahko enostavno narediš pločšadi za na ribnik iz stiroporja, kakšne deske, in kosov plastičnih cevi(ki služijo kot luknje...). Ko enkrat pozimi prebiješ led mora biti luknja v ledu večino časa!!!... Jeseni je dobro odstranit odmrle rastline in se znebit viška rib.
lp

Vrni se na “Ribniške rastline”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost