Kako začeti z diskusi

Priprava in ureditev akvarija za ostrižnike

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Lukasem
Kraj: Ljubljana - Šentvid

Re: Kako začeti z diskusi

OdgovorNapisal/-a Lukasem » 06 Jul 2017, 08:55

Zdravo,

Načeloma je vse OK. Malce problematična sta dva diskusa.
Eden ne raste in je verjetno ''pritlikavec'', ker vidim, da normalno je in tudi barvo spreminja velik je pa še vedno kot 4 mesece nazaj, medtem so drugi že 3x večji kot ob nakupu.
Drugi pa ima napihnjen trebušček, dvakrat sem mu pripravil kopel z grenko soljo, ker sem predvideval, da je zaprt. Kopel ni pomagala. Drugače pa se normalno obnaša, normalno je. Zmenjen sem v Fishboxu, da prinesem vzorec iztrebka, katerega bomo pregledali pod mikroskopom in potem ustrezno zdravili. Trenutno sem zelo malo doma, dejansko pridem samo nahranit in zato iztrebka še nisem uspel dobiti.

Vodo menjam 2x tedensko 30%.
Hranim 3x dnevno.

Jeseni bom verjetno malo razredčil jato in pustil štiri ''najlepše'' diskuse, da ne bo prevelika gneča.

Pa pri tebi vse ok?

LP Luka

Uporabniški avatar
Zbiljc
Kraj: Zbilje, Slovenija
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Zbiljc » 16 Jul 2017, 11:54

In koliko so že veliki?

Moji so zaenkrat še v gojilnem akvariju, stožec imajo noter, da se za njim skrivajo, počasi jih bom dal v drug akvarij, kjer bo več prostora, da si najdejo prostor, kdo je bo držal skupaj, potem pa čakanje da se odločijo za drst, če jih še znam pripravit do tega :whistl :hmm

Uporabniški avatar
Lukasem

OdgovorNapisal/-a Lukasem » 16 Jul 2017, 15:55

7-9cm...

Poslano z mojega SM-G928F z uporabo Tapatalk

Uporabniški avatar
Zbiljc
Kraj: Zbilje, Slovenija
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Zbiljc » 17 Jul 2017, 16:53

Koliko pa so stari?
Moji so ali pa bodo eno leto, tam nekje, predvidevam da je največji samec, ker ima vse ostale pod kontrolo, po plavutkah se mu sicer še ne vidi špičke, če jo bo sploh imel. V kratkem razselim prebivalstvo, pa da vidimo, če se bo kaj dogajalo :whistl

Uporabniški avatar
Lukasem

OdgovorNapisal/-a Lukasem » 18 Jul 2017, 09:36

Mislim, da so stari okrog pol leta.

general74

OdgovorNapisal/-a general74 » 09 Avg 2017, 18:27

Imam star 240 l akavrij, ki ga želim usposobiti, za diskuse. Mnogo sem že prebral na vseh mogočih forumih vendar še nekaterih informacij vedno nimam oz. sem glede njih v dvomih in sicer:

1. glede grelce bi vprašal a ima kdo izkušnje z zunanjim grelcem? nameravam kupiti tega, povezava:

https://abc-zoo.si/893-zunanji-pretocni ... 300-w.html
je kaj drugače kot pri notranjem?

2. filter je ta, povezava:

http://www.ebay.de/itm/SunSun-HW-504A-A ... n_SI(en_AE)&cnac=SI&mail=sys&e=op&unp_tpcid=email-receipt-auction-payment&ppid=PPX000608&calf=52814b4b52750&calc=52814b4b52750&pgrp=main:email&unptid=05ac6304-763c-11e7-bbd3-d48564540750&mchn=em&t=&s=ci&page=main:email&cal=52814b4b52750&cust=5V657928SV4556745,

filter je torej 2x močnejši kot je volumen akvarija, ki ga imam jaz

3. ko sem premišljeval kolko diskusov bi naselil v akvarij sem se ustavil pri številki 3, zraven bi še dodal nekatere ribe, ki živijo njihovem habitatu? ali naj se odrečem ostalim ribam in dam v akvarij malo več diskusov, recimo pet, šest majhnih? imam tudi načrt, da bi si pozneje uredil še za vsaj enkrat večji akvarij.....svetujte

4. namen imam tudi imeti ne dosti veliko rastlinja, seveda takšno, ki bo primerno phju, trdoti, a v tem primeru potrebujem co2 za rastline in, če ja ali co2 vpliva kaj na kakšne parametre? za rastline premišljujem bolj take "viseče" ki bingljajo iz korene dol...svetujte

5. akvarij bo odprt, torej brez pokrova, zračna črpalka v tem primeru da ali ne? ali vpliva zračnost v tem primeru na kakšne parametre vode?

6. je ta luč zadovoljiva, preveč ali premalo? povezava:

https://abc-zoo.si/11646-aquazonic-supe ... black.html

7. katero podlago priporočate, tudi za tistih par rastlin in ali substrat povzroča kakšne spremembe v parametrih vode in ponavadi katere?proizvajalca, da ne bom v trgovinah nasedal raznim neumnostim, samo, da bo trgovec prodal jaz pa kupil

9. katere pripravke za pripravo vode moram imeti? isto, da ne bom kupoval po nepotrebnem na koncu pa bom ugotovil, da tisto kar rabim sploh nisem kupil....svetujte, glede na to, da imam v mislih diskuse

10. priporoča se menjava vode na tolko in tolko dni, seveda ne celotne.zasledil sem, da je vodo najbolje pustiti dva dni, da se postara, moje vprašanje je, a vodo v tem primeru lahko po dveh dnevih enostavno dolijem brez preverjanja parametrov in to uredim potem v akvariju ali pa to postarano vodo uredim že prej.

Mislim, da sem zajel vse kar me zanima, če pa bi še kaj bilo pabom zajel v poznejših postih. hvala vsakemu za konkreten odgovor.p.s. za vrsto diskusov sem se že odločil, rjavi in modri oz.zeleni.

Uporabniški avatar
bucini
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bucini » 09 Avg 2017, 23:31

Vse odgovore dobiš na strani diskusromanija (pravi in zahtevni diskusi) ali pri fishbox (Stensker diskusi) , ki so bolj primerni za začetnike in dopuščajo kakšno napako več.

1. Z zunanjim grelcem nimam izkušenj, je pa navedeni dovolj močan

2.diskusi imajo radi čisto vodo, če si lahko prvoščiš vzemi za ta denar dva, ki ju čistiš izmenoma

3.diskus je riba jate in je dobro imeti 6-8 primerkov (če boš imel večji akvarij ne bo problema vsaj leto in pol) za začetnike se priporoča vrstni akvarij, kar pomeni brez drugih rib

4. za malo rastlin ne potrebuješ co2 sistema raje imej več korenin

5. zračne črpalke ne potrebuješ, če boš iztok iz filtra (tuš) postavil tik nad gladino in se bo voda lepo prezračila

6. diskusi ne marajo močnih luči raje imajo temnejše kotičke

7. temno podlago je pa res, da na internetu uporabljajo veliko svetle podlage in zgledajo diskusi v redu, lahko pa si tudi brez zaradi lažjega vzdrževanja

8. nisi vprašal :D

9. kupi set v katerem je več testov (videl sem ugodne v aquashop-u)

10.priporoča se tedenska menjava 40-50% vode, ki jo pripraviš dan prej in seveda izmeriš parametre, da ni šoka v akvariju

lp

Uporabniški avatar
ZGD
Kraj: Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a ZGD » 10 Avg 2017, 10:51

Pozdravljen

Pri Hydorjevih zunanjih grelcih so en čas pri določenih izdelkih težave s prebijanjem, verjetno pa je to že odpravljeno.

Glede na to, da kupuješ zunanji filter bi ti predlagal, da raje vzameš zunanji filter z integriranim grelcem. Oase je predstavil odličen zunanji filter, ki že vsebuje 300W grele (http://zgd.si/trgovina/?product=oase-bi ... 600-thermo). Filter na povezavi je po mojem mnenju "prešvoh", tako da bi bilo potrebno vzeti večji model. Sam bi vseeno priporočal nakup evropskih znamk (Oase, JBL, EHEIM). Vsi prej omenjeni filtri so preverjeni, imajo dolgo garancijsko dobo (4 leta), potrošne rezervne dele pa se da dobiti tudi po 10 letih.

Kot je povedal že predhodnik je priporočljivo naseliti več diskusov; če boš dajal noter odrasle 5 kom, če mlade enega ali dva več. Na začetku bi druge ribe odsvetoval, saj so tako rdeče neonke, kot oklepni somiči odlični vir parazitov, ki se lahko prenesejo na diskuse.

Večji problem kot trdota in pH predstavlja visoka temperatura. V praksi tako praviloma uspevajo samo nekatere vrste vodnih čaš, suličark in anubiasov, ki niso zahtevne rastline in odlično uspevajo tudi brez CO2. Pri diskusih in rastlinah je stalno treba skleniti kompromis - ali imet čudovit rastlinski akvarij ob nižji temperaturi ali se prilagoditi diskusom, kjer bodo praviloma trpele rastline. Če ne veš v katero smer boš šel, ni slabo pod pesek dati hranilne podlage (ena najboljših na trgu je trenutno Dennerle Deponit Mix 9in1), ki bo čakala na rastline, obenem pa se v njej ustvari tudi odlična bioklima, v kateri dobro uspevajo bakterije.

Pri odprtem akvariju imej v mislih veliko izhlapevanje vode, na samo zračnost pa nima vpliva, tako da verjetno zračna črpalka ni potrebna.

2x 54W bo dovolj za nezahtevne rastline, za bolj zahtevne bi bili potrebni 2 konzoli.

Hranilna podlaga neposredno ne vpliva na parametre vode. pH in trdoto znižujejo soil-i (žgane zemlje), ki pa so kar dragi (30-40 €/9L - odvisno od proizvajalca), tako da je bolj rentabilen nakup osmoze. Če bo akvarij rastlinski (CO2 + primerna moč svetlobe) je soil seveda priporočljiv, saj vsebuje hranila za rastline.

Pri pripravi vode bi najprej svetoval nakup testov (odličen je mali kovček od JBL, ki vsebuje vse osnovne teste; trdoto, pH, NO2 in NO3). Ker boš verjetno ugotovil, da imaš pretrdo vodo, bi svetoval nakup osmoze ter mineralov. To pa je tudi to od pripravkov.

Če boš uporabljal vodovodno vodo je ta verjetno stalno enaka, tako da testiranje pred dolivanjem ni potrebno. Enako velja tudi če boš mešal osmozno vodo z minerali, saj boš pri enaki količini mineralov stalno dobiš vodo enakih parametrov.

p.s.

Glede "nategovanja" trgovcev bi samo dodal, da je odvisno v kakšno trgovino zahajate. V Sloveniji so tri specializirane trgovine za akvaristko, kjer delamo akvaristiki z dušo in srcem, tako da je raven nasvetov v vseh treh na zelo visokem nivoju. Verjetnost, da bo kdo dobil slab nasvet je po mojem mnenju veliko manjša, ko na kakšnih fb straneh, kjer včasih neumnosti kar mrgoli. Nasveti v trgovinskih verigah, sploh manjših, kjer trgovec pokriva mačke, pse, kanarčke pa še malo akvaristike za zraven, pa je temu primerna.
ZGD Trgovina za akvaristiko www.zgd.si/trgovina

general74

OdgovorNapisal/-a general74 » 18 Avg 2017, 09:31

Ima kdo kaksen kontakt do Romana Grila, diskusi? Klicem ga na stevilko, na njegovi strani pa ni odgovora, tudi na email mi ni odgovoril.

general74

OdgovorNapisal/-a general74 » 18 Avg 2017, 09:35

Hvala tudi za prejsnje odgovore.

Uporabniški avatar
bucini
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bucini » 18 Avg 2017, 09:41

Lahko, da je na dopustu. Pocakaj do ponedeljka in poizkusi se Enkrat. Lp

general74

OdgovorNapisal/-a general74 » 18 Avg 2017, 22:56

ja, končno danes se je oglasil. res je na dopustu........naslednje dni pa končno očistim akvarij, in, ko dobim luči bom dal slike gor kako bo na koncu izgledalo.......korenine so že kupljene, filter tudi, premišljujem samo, če bi dokupil še enega isto močnega, grelec bo zunanji vendar ne tisti, ki sem ga dal pod link, dobil za več kot polovico ceneje v tujini. drugače pa bom upošteval vse vaše nasvete, rastlin tudi ne bo dosti, kakšna valisenerija gigantea ali dve, max.3, božični mah na korenine, mogoče še kakšna rastlina za ospredje in to je to.podlaga bo pesek oz tam kjer bo teh par rastlinic bom dodal še gnojilo ki ga je predlagal zgd.luči, led varianta ne bodo standardno postavljene po dolžini ampak sem se odločil za cenejšo varianto in bodo fiksirane po širini nekje do prve polovice akvarije, drugi del pa bo za nekaj odtenkov temnejši. edino bi še dokupil timer, ki izklopi in vklopi luči postopoma a ta moja cenejša varianta tega priključka nima, mogoče kdo ve kje bi se dal kupiti takšen timer, ki bi hkrati to delal za vse tri luči? gledal ebay a ne najdem....... pomoč bo bila dobrodošla.lp. :P
Nazadnje spremenil general74, dne 18 Avg 2017, 23:20, skupaj popravljeno 1 krat.

general74

OdgovorNapisal/-a general74 » 18 Avg 2017, 23:18

p.s. rad bi, da tudi še naprej podajete mnenja. veliko dam na izmenjavo mnenj, pripomb............tako, da če kaj vidite, da vam v mojem postu ni najbolj logično, da poveste........sem za odprto razpravo.

LThor

OdgovorNapisal/-a LThor » 21 Avg 2017, 13:05

Sam imam za krmiljenje luči navadne stikalne ure za par € in delujejo povsem zadovoljivo. Vsak set lučk pač priklopiš na svojo stikalno uro in nastavič čas po želji, tako lahko tudi preprosto simuluraš jakost svetlobe s prižiganjem in ugašanjem posamezne veje.
Podlaga za rastline ni tako pomembna, da bi jo moral nujno dodati. Ko bo akvarij utečen in stabilen bodo rastline uspevale tudi brez le te (pri meni ni težav in valisnerija dobro rase).
Menjava vode več kot 20% na teden se mi zdi nepotrebna razen če ne gre za gojilnico z mladimi diskusi , tam je zadeva bistveno drugačna. V okrasnem akvarijupa tako rigorozne menjave po mojih izkušnjah niso potrebne saj lahko parametri zanihajo kar pa večinoma ni dobro. Raje večkrat po malo in bo bolje, glede vode tudi ni za preveč komplicirat. Naravna šota pri meni med pripravo vodo dovolj okisa in zmehča, da ne potrebujem ne RO ne kakih dodatkov soli. Tudi sam sem namreč startal z vsemi možnimi pripomočki in tudi RO vendar sem zadevo sorazmerno hitro opustil ker preprosto ni bilo potrebe.
Če se spuščaš v resno ''zvezo'' z diskusi naj ti bodo le ribe v ospredju, nekako ostale stvari (neke hude rastline, gnojila, hranilne podlage, ostali prebivalci) lahko naredijo diskusom več škode kot koristi, zato vse delaj postopoma in po eno stvar, le na ta način lahko opaziš ali diskusom zadeva ustreza ali ne. Njihovo dobro počutje pa ti bo povrnjeno z veliko užitka pri opazovanju.

general74

OdgovorNapisal/-a general74 » 21 Avg 2017, 19:42

aha, vsaka izkušnja in info je dobrodošla.hvala:)

Vrni se na “Ostrižniški akvariji”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov