Plesni

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

Re: Plesni

OdgovorNapisal/-a LDDP » 13 Jul 2013, 12:47

oh joj :(

In pred smrtjo vseeno ni bila apatična? Nenavadno. Tudi nič ni bila nasršena ali napihnjena?
Žal mi je :(

Po dezinfekciji akvarija in filtra lahko onidve iz koša preseliš v ta akvarij... še vedno priporočam pogoste popolne menjave vode z postarano.

http://goldfishkeepers.com/forum/showthread.php?t=3760
Naj ponovim. 100% menjave vode z postarano pridejo v poštev le v tej nujni situaciji, ko ni mogoča vzpostavitev biološkega filtra.
Ciklanje glavnega akvarija v redu napreduje?

denis9194

OdgovorNapisal/-a denis9194 » 13 Jul 2013, 14:24

Jah sej pravim da včeraj zvečer je bila v čudnem položaju. Parkrat se je vrnila v normalno lego, ampak čez noč ji je zgleda zmanjkalo moči. Drugače prej je pa plavala v umirjenem slogu(najbrž je tudi morala plavat, ker tisti filter ima dokaj velik izhodni curek, kar povzroči, da voda kroži).Napihnjena ni zgledala.
Drugače ostale ribe so pa šle v tisti akvarij že pred tem, ko sem odgovoril. Je pa pred tremi dnevi čistilec skočil ven iz vedra in se vdaril v drugo vedro(pač okoli vedra, kjer so bile ribe, so vedra s starano vodo) in pristal na tleh. No potem je živel še dva dni potem pa poginil. Nwm kako lahko 4 cm velik čistilec skoči 40cm+ daleč. Mogoče še veš, zakaj ta čistilec, ki mi je ostal, sploh ne raste? Kupili smo dva. Tisti ki je zdaj skočil je bil skoraj polovico večji od tega. Na dan ko smo jih kupili, sta bila enake velikosti.
Ja ciklanje še traja. Drugače te lističe za ph NO2 NO3, se dobi v raznih tukanotih, mr. petu? Mogoče kje drugje po ugodnejši ceni? Mogoče kdo ve, če v tukanotu v Šentvidu zraven velikega merkatorja izvajajo preizkuse vode?

S temi zdravili jest res nimam dobrih izkušenj. Pri meni so pomagale le pri majhnih okužbah, pa še to nevem, če so bila zdravila, ker potem je šla pajčolanka v vedro s čisto svežo vodo in je zgubila po dveh dnevih tiste dve piki, ki jih je dobila(seveda v vedru nisem dodajal zdravila).

anamarija
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a anamarija » 07 Apr 2016, 14:50

Pozdravljeni!
Zdaj imam ribice(gupije) že en mesec in ena ribica je dobila trebušno vodenico(samica) in mi je poginila in sem zato drugo samico dala v manjsi akvarij da ji ne bota samca težila in mi v malem ni jedla, pa sem mislila da pač ni navajena zdele je pa že 3 dni v malem pa se vedno ni jedla pa sem jo zdele ene 5 min nazaj dala nazaj v velik akvarij in sem opazila da ima usta obrobljena z neko res zelo tanko snovjo (mislim da je plesen). Kako hitro se pa razrašča plesen ker še ne bomo šli ravno kmalu v trgovino. Mogoče enkrat ta teden. Pa še koliko so povprečno draga ta zdravila?

Prosim za kar se da hitre odgovore in lep pozdrav
Lp

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 07 Apr 2016, 15:45

Mach kaj češ z zdravili, če nimaš testerjev..Napake se vrstijo ribe poginjajo, ne slediš/upoštevaš nasvetov.
Važno, da se vsak dan (šari) po akvariju, ribe prestavlja iz enega v drugega- kot da so figure, predmeti in dokupuje zmeraj nove ribe vseh vrst..Zdravila ti ne pomagajo nič - samo ribe bodo trpele :sickbigeye: .Mach kakšna plesen, odpraviti je potrebno "svojo" bolezen - neutrudnega direndaja po akvariju na vse pretege..Za vsak nov pogin si kriva sama!
Akvarij in dodajanje živelja v njem - to ni WC školjka v katero se vrže pomije in vodo dol potegne, ko vse "crkne" in smrdi, še malo "odišaviš" in si misliš da bo bolje.V glavnem, drugače boš morala postopati.Ne spreminjati temperaturo za več kot 1-2 c na dan!

Opazil sem, da si spremenila temperaturo, ko ti je kolega rekel in to v 5 minutah..Laži ne pomagajo ne tebi in ne drugim, še manj pa ne organizmom.Trebušna vodenica je vzrok slabih pogojev v akvariju,nenadna sprememba temperature, šoki, lovljenje rib, preobilno hranjenje, sesuta biologija sistema,čiščenje filtra....Kmalu še tudi sekundarna infekcija ICHTHYOPHTHIRIUS MULTIFILIIS (Bolezen belih pik).
No in ne vem/o kdaj bo prišel čas, ko te bo izočilo, da se akvaristiki ne hiti! Znanje ne pride čež noč!Prekleto se je treba truditi in "razmišljati", šele nato povprašati v svoji temi in komaj potem narediti spremembe, če je potrebno!

Na tvojem mestu bi ribe (vse oddal) in začel z nova. - Izključno s testerji na forumu vodiš evidenco - ne samo za nas ampak za
sebe in svojo boljšo prihodnost.

Kupi si testerje in začneš z biološkim utekanjem, kasneje ti izberemo glede na parametre ustrezen živelj.Prvo pa začneš z rastlinami in merjenjem parametrov.
Mnogi smo začeli tako, da smo brez prebivalcev čakali tudi več kot 2 meseca!V tem času pridobiš osnovo iz katere lahko izhajaš.Najboljše zdravilo, ki sem ga kupil je "bilo namenjeno meni in NE ribam - da sem ugotovil, da se v akvaristiki NE hiti.
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Uporabniški avatar
thesilos

OdgovorNapisal/-a thesilos » 07 Apr 2016, 17:59

se moram z boysto strinjati, pusti stvari pri miru, ne vznemirjaj rib po nepotrebnem. glede na nabor rib ki jih imaš in število naj gredo stvari raje svojo pot.
Skrbi za akvarij še naprej, če vidiš, da je še riba bolana oziroma ima vodenico jo evtanaziraj, 1x na teden česen, ker če imaš virusne okužbe (ki spremljajo vodenico) jih itak ne boš pozdravila. Pa boš videla kaj bo ostalo. Vsekakor mora od zadnjega pogina miniti vsaj 14 dni, če ne mesec dni, da lahko sploh razmišljaš o novih ribah.

anamarija
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a anamarija » 07 Apr 2016, 18:12

V akvariju imam že kar nekaj časa česen (ga zamenjam ko porjavi po robovih) sem jim pa tut probala dar za jest česen pa ga ne marajo ga pa jejo polzi(bodo vsaj oni zdravi)in mislim da ne kaže na vodenico saj zdaj v velikem akvariju je (sem jih že nahranila in se je tudi ona podila za hrano) pa tudi tako "lena" ni kot prejšnja. Plesen pa mislim da ima zagotovo. Samo slikat je pa tut ne morem k mam preslab fotoaparat in bi samo sa brez veze nalagala slike na forum.
Lp

pbds

OdgovorNapisal/-a pbds » 08 Apr 2016, 00:19

Boštjan en velik LAJK za tole. LEPO in PRAVILO "povedano"-napisano! :clap :clap

p.s. - Anamarija, jaz ne vem ali sploh bereš ostale poste, in kaj ti hočejo ljudje povedati, ali pišeš le svoje (kot je rekel Boštjan ti je res težko kaj dopovedati). Sedaj opažam da si v dveh postih postala "strokovnjak" za bolezni in to iz prve. Tako da toliko "beadrij" ko si že natrosla v svojih postih, je čisto vseeno če še za "brezveze" prilepiš par slik (pa nalepi jih v svojem postu - tvojem akvariju, ne tukaj, da bo vsaj imelo kaj rep in glavo)! :faceplant

Lp

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 08 Apr 2016, 14:19

anamarija napisal/-a:... in sem opazila da ima usta obrobljena z neko res zelo tanko snovjo (mislim da je plesen). Kako hitro se pa razrašča plesen ...

Fascinantno je, kako se to napačno poimenovanje bolezni tu ponavlja, krivo je po svoje že prvo sporočilo v tej niti oz. nekvaliteten vir, iz katerega se je nekritično prepisovalo. Prave plesni napadejo kvečjemu napol mrtvo ribo z odprto rano. "Ustna plesen" (še eno napačno - nestrokovno poimenovanje v hobiju) biološko ni plesen, ampak to bolezen povzroča bakterija. Žal gre za eno najbolj pogostih obolenj v akvaristiki. Saj o tem pišemo po forumih leta in leta. Prav neverjetno je, da se niti na takih začetniških temah ne premaknemo v akvaristiki niti za mm. Meni je taka sporočila muka brati in me tak nivo odbija od tega foruma. Saj imam željo se vključiti v debate, a takle nivo mi vedno znova vzame veselje. Ali se ne trudimo nekateri po forumih že leta in leta? Krivdo pripisujem tudi nedelovanju moderatorjev, ki ne znajo zadeve porazdeliti tja, kamor sodijo. Potem se te napake generirajo naprej in smo še vedno tu, kjer smo (ne smem napisat). Eh... :wall

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 08 Apr 2016, 14:37

BojanD napisal/-a:Krivdo pripisujem tudi nedelovanju moderatorjev, ki ne znajo zadeve porazdeliti tja, kamor sodijo.

Dejstvo je, da v podforumu Bolezni in zdravljenje praktično nimamo (aktivnega) moderatorja, ki bi dejansko bil zadosti usposobljen na tem področju, da bi vedel kam postaviti / prestaviti določeno stvar, zato vse funkcionira bolj posplošeno. Ta tematika je vsekakor zelo specifična, zato bi moral tisti, ki bi tu urejal zadeve, biti bolj poučen o samih boleznih in njihovem zdravljenju. Svetujejo seveda lahko tudi uporabniki, ne morejo pa moderirati.

Uporabniški avatar
boysta
Član društva
Član društva
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 08 Apr 2016, 15:31

Gre za Kolumnaris, primarno celo TBC.
Lp Boštjan
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Strm

OdgovorNapisal/-a Strm » 09 Okt 2017, 20:30

Spoštovani,

danes sem med hranjenjem opazil belo rast na telesu zelene neonke, ki spominja na belo sedlo. Ker sem relativno nov v akvarističnem hobiju, bi prosil za pomoč pri diagnozi in kak nasvet za zdravljenje. Glede na brskanje po internetu je to še najbolj podobno plesni, a se ne sklada povsem. Riba se prehranjuje povsem normalno, se giblje v jati, se ne drgne ob dekor in ne kaže znakov, da bi jo kaj motilo.

V 60L akvariju se nahajajo poleg omenjene tetre še:
3x amano
2x oto
1x pritlikava napihovalka
cca. 15 zelenih neonk

1/3 vode je menjano tedensko, nitrati so med 10-15 mg/l (dodajam NPK zaradi rastlin, drugače bi bili nitrati zelo blizu 0), fosfati med 0,05-0,1, trdota okoli 4. Kot je razvidno s slike imam v akvariju rahle probleme z bradatimi algami, vendar jih držim pod kontrolo - rastejo predvsem na grelcu in kamnih.
Substrat je Dennerle NutriBasis, tako da sta tako pH in trdota uravnavana (mehka voda, pH=7,2).

Hvala za pomoč in lep pozdrav.
Priponke
Untitled.png

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 10 Okt 2017, 08:00

Hmm karkoli že je ne bo dobro, z te slike se bolj težko kaj reče, definitivno pa rabiš to ribo izolirati. Poizkusi narediti še kako malo boljšo fotografijo

Strm

OdgovorNapisal/-a Strm » 10 Okt 2017, 10:26

Hvala za odgovor.

Danes jo prestavim v karanteno (včeraj je še nisem imel postavljene) in preventino začnem zdravit proti plesni/glivam ter dodam še kakšno lepšo sliko.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 11 Okt 2017, 10:48

:toja

Strm

OdgovorNapisal/-a Strm » 11 Okt 2017, 18:25

Zgleda je res šlo za plesen - nima več "srajčke" in zgleda da ji gre na bolje.

Najlepša hvala za pomoč.

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost