ciklanje akvarija in prvi prebivalci

Obvezno branje za vsakega začetnika! Na vrhu vsake teme so krajši vodiči, tematsko pa so razporejena tudi že predelana vprašanja.

Moderator: Ekipa Aquanubis

rok123

ciklanje akvarija in prvi prebivalci

OdgovorNapisal/-a rok123 » 20 Jan 2014, 17:09

lep pozdrav sem novi clan foruma, doma imam 112l akvarij znamke juwel. Akvarij se cikla šesti dan, rastline in ostala dekoracija je že vsa v akvariju, zanima pa me ali lahko naselim par ancistrusov v akvarij že zdaj ?

Uporabniški avatar
jure95
Kraj: Črni Kal
Kontakt:

Re: ciklanje akvarija in prvi prebivalci

OdgovorNapisal/-a jure95 » 20 Jan 2014, 17:14

Zdravo, dobrodošel na forumu! Po šestih dneh akvarij še ni pripravljen za naselitev prebivalcev. Počakaj še dobre tri tedne, potem pa lahko počasi in postopoma začneš naseljevati prebivalce. Me ciklanjem pa ne pozabi "hraniti" akvarija! To storiš tako, da vsak drugi ali tretji dan, dodaš ščepec hrane v akvarij kljub temu, da v njem ni prebivalcev. Drugače pa akvarij predstavi v niti Akvariji naših članov, kjer ti bomo lahko pomagali ob morebitnih težavah, katerih upam, da bo čimmanj ;)

LP, Jure

rok123

OdgovorNapisal/-a rok123 » 20 Jan 2014, 17:34

ja tudi slike akvarija pridejo na vrsto , v akvarij vsakodnevno dodajam hrano za bakterije, kupil sem tudi bakterije od easy life ter jih dodal ze prvi dan. V predstavitvi od juwelovega akvarija piše da za boljši biološki filter je dobro da po treh dneh naselimo največ do tri prebivalce, če je to res bi jaz naselil par ancistrusov.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 20 Jan 2014, 18:57

rok123 napisal/-a:.....piše da za boljši biološki filter je dobro da po treh dneh naselimo največ do tri prebivalce, če je to res bi jaz naselil par ancistrusov.

Ni res.

Prvo in osnovno pravilo akvaristike je: Hiti počasi. :)

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 10 Jan 2018, 18:09

Bom kar tukaj vprašal da ne odpiram nove teme.

Zasledil sem da veliko novih akvarijev pri zacetku ciklanja začnejo napadati alge. Kako bi lahko to preprečil? Lahko kupim nekaj polžov in jih imam med ciklanjem?

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 10 Jan 2018, 20:33

Če boš ciklal v temi, ni straha za alge, bodo pa te prišle kasneje ko boš prižgal luč, alge so sicer naraven pojav in so tdi znamenje da akvarij deluje. Alge se ti bodo pojavile v vsakem primeru ali boš ciklal v temi ali pod lučjo le da bo akvarij če ga boš ciklal v temi pripravljen na boj z njimi saj bo sistem veliko stabilnejši saj bodo v njem že delovale denitrifikacijske bakterije, zato vskaemu začetniku priporočam ciklanje akvarija v popolni temi.

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 10 Jan 2018, 21:41

Ni pa nobenih sredstev da bi dodal v vodo? Kaj pa rastline jih dodamo prec na zacetku ciklanja ali pustimo da pretece nekaj dni in jih nato dodamo v akvarij?

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 10 Jan 2018, 22:08

Imate rastline v akvariju ? če je odgovor ja potem boste ciklali z lučjo, razen če vam ni škoda rastlin, ki bodo zelo verjetno v 30 dnevni temi propadle

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 10 Jan 2018, 23:00

Trenutno še čakam da dobim nov akvarij, zato pa sprašujem da bom seznanjen preden vse skupaj štartam. Se pravi je bolje ciklati brez rastilin?

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 10 Jan 2018, 23:31

Tako, če se akvarij cikla z rastlinami je akvarij veliko bolj na udrau z algami, zato se priporoča ciklanje v temi in seveda da nebo pomote brez akvarijskih prebvalcev

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 11 Jan 2018, 00:55

s tem pa moram vodo večkrat zamenjat ane? da vržem ta amonijak ven sploh zdaj, ko je nova zemlja. Potem lahko naredim nekako tako, da prva 2 tedna vodo menjam na 3-4 dni nato 3. teden, ko je že zmanjšan amonijak posadim rastine in ciklam do konca brez menjave vode?

general74
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 11 Jan 2018, 10:08

na diskus.slohost boš našel zelo dober članek o ciklanju, kako, kaj, zakaj. in, če boš menjaval vodo med ciklanjem boš del odplaknil bakt., ki so se že razvile, prekinil boš cikel in vrtel se boš v začaranem krogu, vsaj po logiki po kateri razmišljam, če se motim, me prosim popravite.

Andrej
Kraj: Obala

OdgovorNapisal/-a Andrej » 11 Jan 2018, 17:50

honduras napisal/-a:s tem pa moram vodo večkrat zamenjat ane? da vržem ta amonijak ven sploh zdaj, ko je nova zemlja. Potem lahko naredim nekako tako, da prva 2 tedna vodo menjam na 3-4 dni nato 3. teden, ko je že zmanjšan amonijak posadim rastine in ciklam do konca brez menjave vode?

Med ciklanjem se akvarij ne tika, razen vsaketolko das not malo luskaste hrane da se bakterije namnozijo. Po koncanem ciklanju pa se zamenja ene 30-40% vode.
Sam sem sicer zadnje akvarij sciklal tako...5 tednov teme, nato sem zamenjal 40% vode in zasadil rastline. Tako sem fural se 3 tedne, spet zamenjal se 30% vode in sele nato vselil prebivalce, pa tudi te sem postopoma dodajal po 1 vrsto na teden, no, iz prve so sli not kozice otocinclusi in ena vrsta razbor, pol sem pa dodal se 2 vrsti razbor in m. nanuse, vsake v razmaku cca. 1 tedna. Dolgotrajen postopek, ampak tu se raje ne hiti, ker so hitro tezave. Pa na koncu vidis da je se bolj zanimivo, saj se stalno nekaj dogaja :clap
Tudi z lucjo moras v startu na easy. Zacnes pri 5-6h/dan in na 3-4 dni podaljsas za 15min, dokler je nimas na 8-9h/dan max za high tech akvarij, pa do 10-12h/dan za low tech akvarij.

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 11 Jan 2018, 20:46

Ok super. Bom tudi sam po takem postopku samo da bom vseskupaj malo pospesil z bakterijami in vodo iz starega akvarija :toja
Danke

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 13 Jan 2018, 20:57

Sicer je možno tudi, da akvarij sciklaš z rastlinami, svetlobo, in brez alg. Jaz izbruha nisem imela nikoli. Nekaj malega se jih pojavi, ja, ampak vsaj po mojem mnenju je določen del alg povsem ok za akvarij, povsem naraven.
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

Vrni se na “Uvod v akvaristiko”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov