Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

Re: Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

OdgovorNapisal/-a BojanD » 27 Jun 2016, 14:42

ripmork napisal/-a:Zlati ribici se je naredila taka rdeča lisa na spodnjem delu trupa, kjer je sicer bele barve. Lahko kdo svetuje kaj bi to lahko bilo?

Zlate ribe s starostjo spreminjajo barvo, tole je eno najpogostejših "večnih" vprašanj v zvezi z njimi. Če pa ni to, je lahko najverjetneje bakterijska ali virusna infekcija; te so bolj krvavo rdeče. Brez da bi videli lahko samo ugibamo?

Lawyer

Re: Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

OdgovorNapisal/-a Lawyer » 06 Feb 2017, 11:25

Zdravo!

Zlata ribica ima razpad plavuti, sicer še čisto na konicah plavuti, ampak je že 2 dneva v karanteni z Bactopur direct, Ectopur in vitamini. Zanima me, kako je videti izboljšanje (se plavuti zarastejo..)in približno koliko časa to traja?

Hvala za odgovor!

matper

OdgovorNapisal/-a matper » 10 Jan 2018, 13:16

Hotel sem zastaviti podobno vprašanje kot Lawyer...

Pred dnevi (dva dni po tistem, ko sem iz trgovine prinesel oklepne somiče) sem opazil, da so se ribe v akvariju (gupiji in pritlikavi oklepni somiči) pričeli drgniti ob rastline. Pri enem gupiju sem opazil začetek razpada plavuti. V akvarij sem dal JBL Ektol bac plus (dvokomponentno zdravilo). Jutri naj bi po navodilih zadnjič dodal zdravilo in nato končal z zdravljenjem, zamenjal 50% vode in dodal oglje v filter. Kako naj sedaj vem ali je zdravilo pomagalo in je bolezen pozdravljena in se razpad plavuti ne bo nadaljeval? Kaj storiti v primeru, da bo plavut še naprej razpadala? Lahko ponovim zdravljenje? Skrbi me tudi zaradi nitrifikacijskih bakterij v filtru..., sicer dodajam bakterije v tekočini, ampak ne vem, koliko to pomaga.

Hvala za odgovor in LP!

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 10 Jan 2018, 18:00

Zdravo

Vsako zdravljenje zahteva svoj čas in običajno tudi svoj davek, veliko organizmov je ki ne prenesejo raznih zdravil in atibiotikov, še posebej je hudo v primeru da imajo ribe / organizmi načet imunski sistem in bolezen sicer pozdravimo vendar riba pogine zaradi šibkega imunskega sistema.

V tvojem primeru, zdraviš celoten akvarij kar je prav saj boš odpravil težavo v celotnem akvariju, žal pa to pušča davek na nitrifikacijskih bakterijah, te še posebej oslabijo po dodajanju atibiotikov v akvarij jih tej praktično zradirajo z akvarija. Dodajanje začetnih kultur ti ne bo pomagalo potegniti sistema nazaj na noge, potrebuješ že delujočo kulturo bakterij ki so sposobne pretvarjati amoni v nitrat, v kolikor te nimaš, ti toplo svetujem da greš na spletno stran od Aquashopa in si nabaviš to Seachem Stability. Svetujem iz lastnih izkušen z uporabo tega produkta in ne delam nobene reklame, kar deluje pa lahko le pohvalim, ta zadeva mi je že večkrat rešila moje akvarije. 2 dni po tem ko boš dodal oglje in opravil še dodatne menjave vode, dodaj v vodo 2 kratno merico od priporočene to ponavljaj 7 dni in akvarij bi ob kakšni menjavi vode moral preživeti.

ps: Kako boš vedel da si težavo odpravil, ja že znak da se ribe ne bodo več drgnile bi verjetno bil dovolj, boš pa klju btemu potreboval dodati v akvarij kak vitamin da boš dvignil imunski sistem rib, sam uporabljam in priporočam Easy life Voogle

Upam na najbolše ;)

matper

OdgovorNapisal/-a matper » 12 Jan 2018, 09:37

Hvala za informacije, predvsem glede Seachem Stability. Zaenkrat kaže relativno dobro. Občasno se kakšna ribe še podrgne ob rastline, ampak manj kot prej.

Sporočim, kako se je končalo...

LP

ninuska007

OdgovorNapisal/-a ninuska007 » 23 Jan 2018, 17:15

Najprej lepo pozdravljeni, malcek sem nova na tem forumu, ampak sem z pregledovanjem le tega, uspesno "zagnala" ze dva akvarija. Imam pa sledeco tezavo, sedaj po 1 letu, so mi zaceli pomirat gupiji, imajo nekaksno hudo bolezen in nevem kako se zadeve lotit, da popravim, nebi rada sla do neizkusenih prodajalcev. Hvala za vsak odgovor in pomoc, spodaj pa prilagam slikice.
Priponke
IMG_20180123_171515.jpg
IMG_20180123_171417.jpg

Uporabniški avatar
neofelis
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a neofelis » 23 Jan 2018, 20:34

Lepo pozdravljena, ker ni poznanih parametrov vode bodo vsaka ugibanja o bolezni le ugibanja. Kolikor lahko sklepam iz fotografij najbrž gre za bakterijsko okužbo ki jo povzroča ena od bakterij iz rodu Aeromonas sp. Gre za zelo agresivne bakterije ki povzročajo razjede, razpad plavuti ter odpoved notranjih organov. Najbolj znana predstavnika iz tega rodu sta tudi zloglasna ribja tuberkuloza, bakterijski razpad plavuti in trebušna vodenica.

Skupno tem bakterijam je, da je zdravljenje zelo dolgotrajno in v večini primerov neuspešno. Na srečo pa obstaja učinkovita alternativa, ki bolezen prepreči ali pa vsaj omili. To so probiotiki, razni zeliščni čaji na osnovi orehovih listov, ameriškega slamnika ter dodatek česna v prehrano. Žal bodo ta zdravila učinkovala samo na zdravo populacijo kot preventiva oziroma bodo ozdravila živali na začetnem stadiju bolezni, kar pomeni da tem ribam na žalost ni pomoči, zato bi jih bilo dobro evtanazirati.

Največja težava pri gupijih je to, da farmsko vzgojene ribe nimajo razvitega imunskega sistema, zato jih prej ali slej napadejo razne bolezni in zajedavci, imunski sistem rib krepimo z dodatki probiotikov, aminokislin, vitamini in seveda s pravilno in uravnoteženo prehrano, ki naj jo ne predstavljajo samo hrana iz trgovine. Gupiji bodo veseli tudi kakšne poparjene zelenjave ali mehkega svežega sadja kot so slive ali češnje...

Probiotike lahko kupiš v specializirani trgovini za akvaristiko ali pa uporabiš kar kapsule Linex ali kaj podobnega.

ninuska007

OdgovorNapisal/-a ninuska007 » 24 Jan 2018, 16:12

Najlepsa hvala iz srca za taksen izcrpen odgovor. Naj povem, da so parametri vode v mejah normale, sem ze preverjala z listici, zato mi ni bilo jasno, kaj bi lahko slo narobe. Torej bo potem takem bakterija. Bolane ribice sem ze evtanizirala, ostale trenutno ne kazejo znakov bolezni.

Najraje bi dodala linex in cesen. Koliko pa naj doziram, da bo ucinkovalo, nebi rada prevec ali premalo. Akvarij je 50l.

Za prehrano pa ce dodam torej kaksno poparjeno solato ali spinaco bo dobro? To imam trenutno pri roko :)

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 24 Jan 2018, 16:31

Očiščen strok česna prereži in ga daj v akvarij, odstrani ga, ko postane sluzast, oziroma največ po dveh dneh. Če so ostale ribe v redu, potem to naredi samo enkrat, kot preventivo. Vsebino kapsule Linexa stresi v kozarec vode, premešaj in dodajaj po malo. Priporočam uporabo probiotika Aquaforest ProBio S.

ninuska007

OdgovorNapisal/-a ninuska007 » 25 Jan 2018, 16:05

Ok sem uredila in po 2 dneh ze vidim spremembe, se mi zdi, da so gupijii kar bolj zivahni :) hvala vam za pomoc.

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 29 Jan 2018, 20:24

Pozdravljeni,
iščem nekoga, ki bi vedel kako dozirati "človeške" antibiotike v vodo za zdravljenje ribic.
Na voljo imam Avelox 400 ali Sumamed, ne vem, če sta sploh primerna za zdravljenje rib, sta pa antibiotika širokega spektra. Lahko predlagate tudi kakšen drug bolj primeren antibiotik, ga bom že nekako dobil.
Imam namreč Altolamprologusa, ki ima Bubble eye (slovenskega izraza za to bolezen ne poznam) in antibiotiki, ki jih je mogoče kupiti v prosti prodaji za zdravljenje rib, ne pomagajo.

Hvala,
lp

nejc89

OdgovorNapisal/-a nejc89 » 29 Jan 2018, 20:52

Kaksna pa je tezava? Slika? Lp,nejc

nejc89

OdgovorNapisal/-a nejc89 » 29 Jan 2018, 21:40

Sicer nisem poznavalec in ekspert za tovrstne bolezni. Ampak bi pa vseeno predlagal uporabo eSHa HEXAMITA. Prevejeno zdravilo,ki resnicno deluje. Sam sem ga uporabil pri diskusih in skalarkah pri razpadanju plavuti,drugih bakterijskih okuzbah. Tudi pri ihtiji pomaga. Res da obarva vodo zelenkaso ampak je pa dokaj prijazno do organizmov in ne upliva na filter in parametre vode. Lp,nejc

Uporabniški avatar
BorisK

1Re: Nekaj malega o Bakterijskih okužbah (razpad plavuti, notranje infekcije, itd.)

OdgovorNapisal/-a BorisK » 29 Jan 2018, 23:55

Sva govorila z Zigatom iz Aqulashopaa in ni omenil da imajo kaj ucinkovitega za to, ceprav ta antibiotik prodajajo, ocitno ne verjame da bi pomagalo.
Jaz bi rad zdravil z zdravili na recept.

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 0 gostov