Postavitev 100L akvarija (brlizguc)

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

Re: Postavitev 100L akvarija (brlizguc)

OdgovorNapisal/-a Lenka » 27 Jan 2018, 21:50

Ja, ravnovesje je zelo pomembno. Če boš omarico podlagal, pazi na to, da je ne boš s čim, kar se lahko stisne (pogrezne) in pa, da bo čim bolj ravno po ploski/stranici.

No, jaz bi za 100 l vseeno dala še en tak iveral čez vrhnjo ploskev. V kaki hobi trgovini ti lahko po meri urežejo in tudi obrobijo, še barve lahko izbiraš.

Pa finta je morda, ne vem, da so znotraj kaki dodatni kotniki, da je stabilnejše. Kot pravim, ne vem. Ampak načeloma ti bo že zadnja stranica vse povezala dovolj.
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

brlizguc

OdgovorNapisal/-a brlizguc » 04 Feb 2018, 16:00

No omarico sem zrihtal. Vzel sem drugo, malo manjso omarico in jo ojacal z zadnje strani, na vrh pa sem dal se eno plosco, ker je omarica malo manjsa od akvarija. Omarica je sedaj zelo trdna in me ne skrbi, da bi bilo kar koli narobe.

Se mi je pa zataknilo pri izbiri peska. V akvariju bom imel tudi rastline, vendar ne veliko. Med prebiranjem tem o podlagi sem videl, da se jo po vecini izogibate, zato se je bom izognil tudi jaz in bom dal raje malo vec peska in nato tablete z gnojili ter ostale dodatke po potrebi.
Pesek sem mislil vzeti ta: https://www.zgd.si/trgovina/akvaristika ... ibar-dark/
Vendar sem prebral, da zna tako fin pesek povzrocati tezave zaradi gnitja in nabiranja plinov v njem.

Zanima me, ali je to zelo velik problem in ali se ga da kako prepreciti? In ali mogoce kdo ve, kje bi lahko nasel pesek taksne barve samo granulacije 1-3mm?

anamarija
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a anamarija » 04 Feb 2018, 18:28

V Mr. Petu sem jaz kupila pesek 1-3mm, prvič črne barve, drugič pa ponesreči mešanega črno-siv. Ampak je tudi ta ok. Glede barve res dobro poglejte ker na vreči nič ne piše kera je, pa še ne vidi se ista barva kakor v vodi. Ta ki sem ga jaz kupila je Beeztees (obakrat).
Tisti pesek na linku po moje ni tok zlo primeren. Sem imela enakega bež barve in se je na njem nabirala svinjarija, alge in ciano bolj kot na črnem. Razen če ne boste imeli rastlin, ga imeli v tanjši plasti in talnimi ribami.
Lp

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Lenka » 05 Feb 2018, 09:55

Glede podlage je tako, da vsakdo dela drugače. Jaz jo imam v vseh akvarijih, kjer imam rastline.

Pesek pa, če je bolj droben, le zahteva, da ga morda pri sesanju malo bolj "privzdiguješ", ali pa kdaj lahko kar s kako palčko podrezaš po njem. Melanije ti ga znajo tudi čudovito rahljati. Po mojem mnenju ni kritično =)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 05 Feb 2018, 23:46

Jaz ti iz izkušenj povem da fin pesek povzroča težave, sam bi se pri tem raje odločil za tak pesek ki ti ga je predlagala Anamarija. Glede podlage pa je mogoče res dobra izbira če dodaš tabletke, Aquashop ima zelo dobre Seachem flurish tabs.

cjg

OdgovorNapisal/-a cjg » 06 Feb 2018, 18:06

Živjo,

jaz pa imam tudi JBL Sensibar dark (ki pa ni črn, ampak neka mešanica črn-siv) in imam z njim oziroma drobnim peskom in mivko zelo dobre izkušnje. Nikdar nisem imel nobenih težav z algami, tudi umazanija se mi na njem ni nikoli nabirala, niti ga ni bilo potrebno nikoli sesati, saj je bil pregost, da bi umazanija prodrla v nižje plasti. Sesati ga v bistvu sploh ne smeš, saj ti ga potegne ven z vodo. Rastline so mi tudi vedno dobro uspevale. Je pa res, da je v tem primeru dobro imeti močnejši pretok, da se umazanija ne nalaga na površini in da vso posrka v filter (potrebna dobra mehanska filtracija). Skratka, nikdar več druge podlage, razen finega peska ali mivke.

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Lenka » 06 Feb 2018, 20:50

Pa korenine nimajo nič težav? Ker tudi korenine rabijo "zračenje"...

brlizguc

OdgovorNapisal/-a brlizguc » 11 Feb 2018, 14:12

Vceraj mi je koncno uspelo urediti vse in akvarij se za en dan cikla :)

Na koncu sem vzel pesek od Dennerle 1-2mm in izgleda super, samo premalo ga je zaenkrat, ga moram v ponedeljek se dokupit. Imam pa sedaj seveda par vprasanj:

1. Zraven filtra (Eheim biopower) sem dobil tisto bernulijevo cevko za dodajanje zraka. Ali je to potrebno? je namrec precej motece vizualno in tudi slusno, saj malo "zvizga". Iztok filtra je sedaj usmerjen proti nasprotni stranici priblizno 2cm pod gladino, tako da gladina lepo valovi.

2. Cez 3 tedne bi rad dal notri rastline, zato me zanima, kaj bi vi naredili z razsvetljavo. Trenutno sem je naredil tako, da je sedaj akvarij akvarij osvetljen za 4 ure in osvetljenost bom na 2 dni poveceval za 20min.

Na koncu planiram imeti akvarij polno osvetljen 8,5h plus 1,5h pocasnega priziganja in 1,5h pocasnega ugasanja luci. Se pa moram zahvaliti gbauer za odlicen blog o postavitvi LED luci. Zadeva deluje super!

Tako izgleda akvarij sedaj:
Priponke
IMG_7912.jpg

PAJČOLANKA621

OdgovorNapisal/-a PAJČOLANKA621 » 11 Feb 2018, 20:07

lepo

nejc89

OdgovorNapisal/-a nejc89 » 11 Feb 2018, 21:23

Pozdravljen
Kar se tice dovajanja kisika.... popolnoma nepotrebno je vsakrsno dodatno dovajanje. Ce gladina lepo valovi je to dovolj.(sam imam precej vecji akvarij in temperaturo 29 pa ni nobene potrebe)

Kar se tice osvetljitve. Moje mnenje je da je vseeno. Ce pa ze gori,pazi da ne pretiravas. Svetloba prinese prej kaj slabega,kot dobrega..ampak more pa bit.

Moj nasvet je da sedaj zadevo pustis da dela,pridno dodajaj bakterije in pusti casu cas. Potem pa se zacni ubadat s parametri. Pazi na No2 in No3... in te zadeve.Jaz z rastlinami nebi cakal tri tedne. Jaz bi jih proti koncu tedna zasadil. Vsaj delno.... lp nejc

Andrej
Kraj: Obala

OdgovorNapisal/-a Andrej » 12 Feb 2018, 15:53

Dokler nimas rastlin luci ugasni in akvarij pokrij da bo v temi, sicer se ti bodo zacele alge delat.

brlizguc

OdgovorNapisal/-a brlizguc » 12 Feb 2018, 22:43

Ok luci bodo ugasnjene dokler ne dobim rastlin.

A ima kdo naslednje rastline:
Aegagropila linnaei
Monosolenium tenerum
anubias nana
Heteranthera zosterifolia
Echinodorus cordifolius Mini
Ceratopteris thalictroides

anamarija
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a anamarija » 13 Feb 2018, 06:46

Jaz imam vse razen Heteranthera zosterifolia in Echinodorus cordifolius Mini. Sicer nimam veliko, ampak vam lahko malo odstopim. Če želite se zmaniva na ZS za prevzem
Lp

Vrni se na “Postavitev akvarija”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov