Moj akvarij- 240L(honduras)

Tu so predstavljeni akvariji naših članov. Vljudno vabljeni, da predstavite tudi svojega.

Moderator: Ekipa Aquanubis

honduras

Moj akvarij- 240L(honduras)

OdgovorNapisal/-a honduras » 03 Mar 2018, 11:13

Opis akvarija

Tip akvarija: Vivaline 240
Velikost akvarija: (d x g x š) 120x 40 x 50 cm
Filter: Eheim professionall 4+ 350
Črpalka: 1050 l/h
Filtrirni material: eheim substrat pro, bio mech, mech pro in seachem matrix
Grelec: 150 W
Luči: LED
Tip Ozadja: tapeta(črna)
Dekorativni pesek: jbl river
Podlaga: jbl pro scape mineral in soil
Ostala dekoracija: korenine, kamni galapagos in lava stone
Gnojenje: tekoče gnojilo tedensko, gnojilne palčke

Živali: /
Rastline:
Anubias barteri
Echinodorus grisebachii
Crinum natans
Anubias nana
Flame moss
Nymphoides taiwan

Še pridejo
Priponke
IMG_20180303_111109.jpg
IMG_20180303_111112.jpg
IMG_20180303_111126.jpg

honduras

Re: Moj akvarij- 240L(honduras)

OdgovorNapisal/-a honduras » 03 Mar 2018, 11:21

Akvarij se je ciklal tretji teden v temi. Včeraj so bili vsi glavni parametri na 0. Tko da se včeraj dodal nekaj rastlin. Ciklanje sem pospešil z že vtečenim materjalom iz starega akvarija in bakterijami ki sem jih dodal (easy start in bakterijami pod podlago) in staro vodo.

Tako da sem se odločil da danes dodam 6 zlatih mren iz drugega akvarija da bojo pomagale pri ciklanju.

Kar se tiče prebivalcev zaenkrat še nimam nekaj v mislih imam pa naročene 6x gold laser corydoras.

Potrebujem pa še novo led luč. Kaki predlogi?

Uporabniški avatar
ZLATI PAJČOLANJEK

OdgovorNapisal/-a ZLATI PAJČOLANJEK » 03 Mar 2018, 13:50

₵₳Ɽ₳₴₴łɄ₴ ₳ɄⱤ₳₮Ʉ₴ V₳Ɽ. ⱤɎɄ₭ł₦

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 03 Mar 2018, 14:50

Sam to je samo 5w. Jaz bi rabil nekaj v rangu 200€. Sicer bi takoj kupil novo luč fluval plants spectrum 3.0 ( preko aplikacije lahko naštimaš vse od sončnega vzhoda, dneva, sončnega zahoda, noči in lune) sam ni še nikjer za dobit v evropi... Eheim fresh plants pa se mi ne dopade jo imam na manjsem akvariju.

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 04 Mar 2018, 23:28

Razmišljam da bi kupil tole luč:
http://dennerle.com/en/products/aquariu ... trocal-led na fishboxu je za 230€, od 108-125 cm. Je pa 60w in ima 5600 lumnov.
Zanima me če kdo ve ali je to dovoj da bi lahko imel tudi bolj zahtevne rastline?

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 09 Mar 2018, 13:23

Tako danes sem dobil novo led luč. Chihiros led a1201(65w, 9600lm). Dodal sem nekaj rastlin in 5x pritlikave prisesnike.
Parametri vode:
Gh- 10
Kh- 13
Ph- 7.4
No2- 0
Nh4- 0.05
No3- 0
26 stopinj ima voda.

Ostalo mi je še 1x cuba invitro xl in 1x eleocharis mini invitro xl. Ce je kdo zainteresiran prodam ali menjam za kako drugo rastlino.

pbds

OdgovorNapisal/-a pbds » 09 Mar 2018, 16:15

KH višji od GHja...zanimivo...

Lp

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 09 Mar 2018, 17:22

Tak je. Nevem kako je drugače pravilno da je nižji ali višji. Merjeno z jbl kapljicami.

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 10 Mar 2018, 14:01

Načeloma skupna trdota . gH - ne more biti nižja od karbonatne trdote - kH. Le da se zadeve, če jih pogledamo podrobno, zakomplicirajo, ker naši testerji merijo malo drugače oz. nekaj drugega, to je buffer ali nekaj temu sorodnega. Podrobnosti bi znal razložiti gbauer.
Vseeno pa bi jaz tole meritev preverila, ker dvomim v pravilnost. A lahko se motim...
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

Uporabniški avatar
thesilos

OdgovorNapisal/-a thesilos » 10 Mar 2018, 14:13

Ni čisto res, možno je da je gh bižji kot kh pri nekih specifičnih vodah, kjer je karbonatov (Mg,Ca) manj je pa naprimer visok NaHCO3 (soda bikarbona), tam bo Kh visji od Gh

To je sicer malo poenostavljeno naposano, se pravi pri nas ni obicajno je pa možno, sploh pa če se kdo kej igra s spreminjanjem parametrov vode

Poslano z mojega ONEPLUS A3003 z uporabo Tapatalk

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 10 Mar 2018, 14:32

Z vodo se nisem nič igral. Za pripravo vode uporabljam prime ali aqua safe. Možno da je zaradi soil-a ker niža ph vode. Možno da je zaradi tega.
Bom danes ponovil teste in vam sporočim.
Hvala

Ponovil teste:
Gh 11
Kh 8

Zgleda da sem včeraj nekaj spregledal. Važno da smo zdaj na pravih parametrih. Kakšni se vam zdijo?
Priponke
IMG_20180310_152857.jpg

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 10 Mar 2018, 16:13

Pravi KH ne more biti nikoli višji kot GH. Karbonatna trdota je namreč vedno le del skupne trdote (GH) in je lahko karbonatna trdota (KH) kvečjemu enaka skupna trdoti. Zmeda pa izhaja iz tega, ker noben izmed akvarijskih testerjev za KH ne meri pravzaprav karbonatne trdote (KH) ampak meri v bistvu alkalnost vode oz. pufersko kapaciteto vode. Zato tudi pravimo, da je v Malawiju in Tanganyiki KH višji od GH ampak to popolnoma ne drži, višja je alkalnost. Več o tem kaj točno je GH in KH in kaj merijo akvarijski testerji pa si lahko preberete na naslednji moji strani:
http://tanganyika.si/Jezera/slides/ParametriVode.html

Oz. pripenjam ta del članka tudi tukaj:

Trdota vode

Trdota vode je prav tako zelo pomembna za naše ribe. Na ribe vpliva v smislu osmoregulacije, vpliva pa tudi na količino (regulacijo) kalcija v krvi. Močan vpliv ima tudi na toksičnost določenih mineralov in pesticidov v vodi. Načeloma velja, da trda voda znižuje toksičnost teh substanc, so pa tudi izjeme, kot je npr. za akvaristiko zelo pomemben amonijak, ki je mnogo bolj strupen v trdi vodi (zaradi višjega pH), kot v mehki.
Kako vodo imajo torej radi naši Afriški ostrižniki? Za ostrižnike iz Jezera Tanganyike je več ali manj jasno, da trdo vodo. Tudi za Malawi ostrižnike, boste na internetu velikokrat naleteli na podatek, da imajo prav tako radi trdo vodo, kar pa nikakor ne drži. Voda v jezeru Malawi je namreč mehka (3°dGH do 5°dGH), podobno velja za ostrižnike iz jezera Victoria. Je pa res, da so Malawi ostrižniki precej prilagodljivi in se tako hitro prilagodijo tudi na tršo vodo (sploh gojene ribe, za divjake je priporočljiva mehkejša voda). Tako po izkušnjah akvaristov skozi desetletja, naj večjih negativnih posledic na bivanje Malawi ostrižnikov tudi v malenkost trši vodi ne bi imelo.
Ločimo dve trdoti. To sta skupna trdota (GH) in karbonatna trdota (KH). Kar je za jezera Afriških ostrižnikov zanimivo je to, da je KH višji od GH.

Skupna trdota (GH)

Skupna trdota je merilo količine ionov zemljoalkalijskih kovin v vodi, pri čemer je vseeno v kaki obliki se nahajajo v vodi. Zemljoalkalijske kovine so berilij (Be), magnezij (Mg), kalcij (Ca), stroncij (Sr), barij (Ba) in radij (Ra). Skupna trdota zajema predvsem kalcijeve (Ca++) in magnezijive (Mg++) soli, ostali elementi so prisotni le v sledovih. Raztopljene soli teh kovin, kot je npr. kalcijev hidrogenkarbonat (Ca(HCO3)2) in kalcijev sulfat (CaSO4) so torej glavni razlogi za trdoto vode.
GH lahko torej povišamo z dodajanjem magnezijevih in kalcijevih soli (kot je npr. magnezijev sulfat oz. grenka sol (MgSO4), ali pa kalcijev klorid (CaCl2)), pri tem pa ne vplivamo na karbonatno trdoto (KH). Če bomo dodajali vodi kalcijeve in magnezijeve karbonate oz. hidrogenkarbonate (kot. je npr. kalcijev karbonat oz. apnenec (CaCO₃), ali pa magnezijev karbonat (MgCO3) pa bomo povišali tako skupno trdoto (GH) kot tudi karbonatno trdoto (KH).
Skupna trdota se torej izraža z vsebnostjo kalcijevega karbonata v vodi (CaCO3), meri pa v °dGH. Včasih je trdota vode podana tudi ppm, pri čemer je 1°dGH =17.8ppm. Vode lahko tako razdelimo na zelo mehke in pa vse do zelo trdih:

0 do 4°dGH 0 do 70 ppm zelo mehka voda
4 do 8°dGH 70 do 140 ppm mehka voda
8 do 12°dGH 140 do 210 ppm srednje trda voda
12 do 18°dGH 210 do 320 ppm trda voda
18 do 30°dGH 320 do 530 ppm zelo trda voda

Karbonatna trdota (KH)

Karbonatna trdota (KH) predstavlja del skupne trdote (GH) in je merilo količine ionov zemljoalkalijskih kovin (v glavnem magnezija (Mg) in kalcija (Ca)), ki so skupaj s karbonati (CO3--) in hidrogenkarbonati (HCO3-) raztopljeni v vodi. Ponavadi je delež karbonatne (imenujemo jo tudi začasna trdota) v skupni trdoti 80% (če je GH npr. 15 bi naj bil KH okrog 12). Karbonatna trdota (KH) je torej del skupne trdote in tako nikoli ne more biti višja od skupne trdote (GH). Kako pa zdaj tole? Če smo pa ravno malo prejle napisali, da je v jezeru Malawi in Tanganyika KH višji od GH?
Razlog je v temle, da nobeden izmed akvarijskih testov ne meri "prave" karbonatne trdote. Vsi akvarijski testi namreč merijo alkalnost vode (to je kvantitativna lastnost vode, da nevtralizira kisline oz. imenujemo jo tudi puferska kapaciteta vode). Alkalnost vode pomeni vsebnost vseh hidrogenkarbonatov v vodi, ki pa niso samo kalcijevi (Ca) in magnezijevi (Mg), ampak pridejo tudi iz drugih soli. In vse te hidrogenkarbonate izmeri akvarijski KH tester. Ne pripadajo pa vsi ti hidrogenkarbonati "pravi" karbonatni trdoti (KH). Npr. če bomo dodajali osmozni vodi (voda z KH=0 in GH=0) samo natrijev hidrogenkarbonat (soda bikarbona) (NaHCO3) bo ostala skupna trdota (GH) in karbonatna trdota (KH) še naprej 0. Ampak akvarijski testi vseeno pokažejo povečanje KH, saj merijo vsebnost vseh hidrogenkarbonatov, natrij (Na) pa je alkalijska kovina in ne vpliva na skupno trdoto (GH) in "pravo" karbonatno trdoto (KH), saj ti dve zajemata samo zemljoalkalijske kovine.
Če bi pa npr. dodajali sodo bikarbono (NaHCO3) v vodo, katere karbonatna trdota (KH) je nižja od (GH), pa bi se karbonatna trdota (KH) povečevala tako dolgo, da bi postala enaka skupni trdoti (GH). To bi se zgodili takrat ko več ne bi bilo na voljo nobenega magnezijevega oz. kalcijevega iona, da bi se vezal z dodanim ionom hidrogenkarbonata.
Akvarijski KH (torej alkalnost oz. puferska kapaciteta) je pomemben za akvaristiko s tega vidika, ker višja kot bo alkalnost oz. puferska kapaciteta vode, bolj se bo voda "upirala" spremembi pH. To pomeni, da bomo pri višjem KH imeli stabilnejši pH, kar pa je pri akvaristiki zelo pomembno, saj so ribe občutljive na velika in predvsem hitra nihnja pH-ja.

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 24 Mar 2018, 15:20

Dodal še nekaj rastlin za ozadje. Zrastejo čez vodo. To sem tudi iskal saj imam akvarij odprt oz brez pokrova. In še nekaj drugih. Tko da sedaj je to to z rastlinami, potrebno sedaj počakati da zrastejo vse.
Trenutno je v akvariju 5x pritlikavi prisesniki, 10x amano kozice in še vedno 6x zlate mrene dokler ne bo kaj novega. Še vedno čakam na zlate some.

Parametri so vsi na 0.
Priponke
IMG_20180324_151127.jpg
IMG_20180324_151116.jpg
IMG_20180324_151105.jpg
IMG_20180324_151055.jpg

Uporabniški avatar
ZLATI PAJČOLANJEK

OdgovorNapisal/-a ZLATI PAJČOLANJEK » 25 Mar 2018, 17:31

WOOOW res lep akvarij :clap :toja
₵₳Ɽ₳₴₴łɄ₴ ₳ɄⱤ₳₮Ʉ₴ V₳Ɽ. ⱤɎɄ₭ł₦

pbds

OdgovorNapisal/-a pbds » 26 Mar 2018, 11:00

Lep akvarij, bravo...ampak...Lava stone ni najbolj primeren za otocinkluse, saj ima kamen ostro površino in ostre robove in si ribice poškodujejo trebuščke ali usta... velja več ali manj za vse talne ribice...

Lp

Vrni se na “Akvariji naših članov”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta